Friday, October 31, 2008

Vabaettur võitis noorte võistkondlikud

Eesti noorte klubide meistri selgitas alles järelmatš. Kolm võistkonda: Vabaettur I, Vabaettur II ja Reval-Sport kogusid põhiturniiril võrdselt 8 punkti. See tähendas, et samad võistkonnad pidid hakkama omavahel kiirmalet mängima, kus aega oli igale mängijale 15 minutit.

Kõigepealt läksid kokku Vabaetturid. Sarapik lasi Moltšanovil kahvliga vankri ära võtta ja kaotas. Jüri Holvason sai kiire võidu Džaniašvili üle. Kokkuvõttes jäi kindlalt peale Vabaettur I. Teine matš toimus Vabaettur II ja Reval-Spordi vahel. Sarapik sai Uku vastu täiesti võidetud seisu, kuid siis helises tal telefon ja peakohtunik Hendrik Olde pani talle nulli! Triin Narva võitis Hanzatjani ja ülejäänud mängud jäid viiki (Gabovitš pani Enith Li Saagile pati). Seega Vabaetturi teisele võistkonnale 3. koht. Kuldmedalite peale hakkasid heitlema Vabaettur I ja Reval-Sport. Peale jäi Vabaettur. Reval-Spordi ridasid oleks kindlasti võinud tugevdada Kaarel Nestor, kes aga alles eile lõpetas Vietnamis noorte MM-i.

Homme kell 11.00 algab Tartus AVRO-38 kiirturniir, kuhu Hendrik Olde viimaste andmete kohaselt oli registreerunud 120 maletajat!!!

Wednesday, October 29, 2008

Turunurk #14

Alustuseks teadaanne kõigile, kes ootavad juba mõnda aega uusi Eesti reitinguid. Saatsin paar päeva tagasi Marek Kolgile kirja, millele sain ka kohe vastuse. Indrek Turu: "Tere Marek, viimastest Eesti malereitingutest on möödas juba kuu aega. Millal võib loota näha uusi?" Marek Kolk: "Tere, mingit garantiid ei anna. Ilmselt mitte enne paari nädalat. Olen lihtsalt üsna hõivatud olnud oktoobris."

Täna algasid Tallinnas aga Eesti noorte võistkondlikud meistrivõistlused. Kohapeal partiisid jälgida ei ole võimalik, sest lapsevanemad, treenerid ja teised kõrvalised isikud vooru ajal mängusaali siseneda ei tohi. Siiski sain mingi ülevaate hetkel toimuvast. Tänavu osaleb turniiril 14 võistkonda. MA Vabaettur ja Šahh & Garde on esindatud lausa kolme tiimiga, kuigi koosseisult on Vabettur III tugevam kui Šahh & Garde põhivõistkond. Kõrgematele kohtadele kandideerivad siis Vabaettur I (Moltšanov, Jüri Holvason, Rumjantsev, Roman Holvason, Hanzatjan), SK Reval-Sport (Uku, Nahkur, Triin Narva, Enith Li Saag, Ann Narva), MA Vabaettur II (Sarapik, Džaniašvili), Pärnumaa MK (Kasela, Heinmets, Jaanimets, Timo Tamm, Lillemäe), Sillamäe Kalev ja Vabaettur III. Osalemisrõõmu saavad tunda T.Truusi MKK, Saaremaa MK, Akadeemiline MS, Lasnamäe NMK ja K.Külaotsa MK.

Esimeses voorus said kõik favoriidid kirja kaks matšipunkti. Partiidest õnnestus mul poole jutu pealt nii palju kätte saada, et Timo Tamm võitis valgetega mingit Šahh & Garde II mängijat peale sellist avangut 1. e4 e5 2. f4 f6...Külaotsa Malekoolile tõi aga ainsa partiipunkti Andree Porila, kes võitis niimoodi:

Maksim Bolotski (1504) – Andree Porila (1392)

1. e4 c5 2. Rf3 Rc6 3. Oc4 e6 4. e5 f6 5. d3? valge otsustab etturi lihtsalt ära anda 5. ...fe 6. Og5 Oe7 7. Rc3?? valge jätab nüüd ka viguri puhtalt ette. 7. ...Og5: 8. Rg5: Lg5: 9. Lf3 Lf6 10. Le3 d5 ja must saab peale d4 kätte ka teise viguri.


Bolotski aga pingutas siin seisus veel umbes 15 käiku edasi, kuid kaotas lõpuks siiski.

Homme on kaks vooru, kell 10.00 ja 15.00. Proovin õhtul tulemused lühidalt kokku võtta.

Lisaks Eesti uudistele on põhjust rääkida ka ühest välismaa naismaletajast. Nimelt täna sai 32-aastaseks hiinlanna Yuhua Xu, kes oli aastatel 2006-2008 naiste maailmameister. Tänu tookordsele tiitlivõidule sai ta ka suurmeistriks, kuid see aasta kaotas ta MM-il juba 2. ringis Svetlana Matveevale.

Siin on üks kombinatsioon Xu partiist. Valge alustab ja võidab.


Yuhua Xu vs Natalie Lyze Amelie Payet, Shenyang, 2000

Seenioride MM

Fomina võitis ka teises voorus Valerie Dotani(WFM) vastu ja jagab 1.-7. kohta. Järgmises voorus on vastaseks Rimma Bilunova(WIM).

Seenioride maailmameistrivõistlused, Bad Zwischenahn

Eile algasid Saksamaal Bad Zwischenahnis 18. Seenioride maailmameistrivõistlused.
Meeste turniirile oli registreerunuid 317 ja esimene asetus GM
Mihai Suba (2531).
Naiste turniirile registreerunuid 37 ja esimene asetus mitmekordne turniirivõitja WGM Ludmilla Saunina (2298).

Eestit esindab naiste turniiril 7. asetusega WIM Tatjana Fomina. Esimeses voorus oli Tatjana vastaseks 25. asetusega V. Milashevskaya (1831) Venemaalt.
Ametlikul kodulehel mitmed lingid ei avane ning ka teistest malebaasidest ei leidnud veel tulemusi.


Pildil Tatjana Fomina Pekingis Mõttemängude festivalil (Viktoria Baškite tehtud pilt).

Panen siia ka kahe eelmise aasta Seenioride maailmameistrivõistluste tulemused.


2006 16. Seenioride MM, Arvier (Itaalia)

(11 vooru)


Mehed:

1. GM Viktor Korchnoi (SWI) 9p

2. GM Vlastimil Jansa (CZE) 8,5p

3. GM Liuben Spassov (BUL) 8p


Naised:

1. WGM Ludmila Saunina (RUS) 8,5p

2. WGM Tamar Khmiadashvili (GEO) 7,5p

3. WIM Tatjana Fomina (EST) 7,5p


2007 17. Seenioride MM, Gmunden (Austria)

(11 vooru)


Mehed: osalejaid 100

1. IM Algimantas Butnorius (LTU) 9p

2. GM Evgeni Vaiukov (RUS) 8,5p

3. GM Vlastimil Jansa (CZE) 8,5p


Naised: osalejaid 34

1. WGM Hanna Erenska-Barlo (POL) 8p

2. WGM Ludmila Saunina (RUS) 7,5p

3. WFM Swietlana Miednikova (RUS) 7,5p

... 7. WIM Tatjana Fomina (EST) 6,5p


EDIT : 29.10 by niki
Siit võib leida, et Tatjana Fomina võitis esimeses voorus.

Tuesday, October 28, 2008

Lubomir Kavaleki malenurk

Link on siin.
Jutt käib loomulikult Anand-Kramniku matšist ja lähema vaatluse alla võtab ta nende viienda partii (see, kus Anand võitis 2 mängu).

Kõik ikka teavad, et Kramnik eile võitis? Sellega seoses tuli meelde üks eilne kommentaar, mis oli umbes selline: "Venemaa börs on nii suures languses, et kõik aktsionärid on pannud kihlveokontorites oma viimased sendid Kramniku peale väga heade oddsidega, et kui nüüd Kramnik ka ei võida, siis on kõik läbi..."

Nagu võib lugeda ka Kanepite maleblogist on käimas üks tore kiirturniir, - nimelt Cap'd Agde, kus mängib väga palju kõvasi ja mitte nii kõvasi mängijaid. Kordan ka üle, et mänge saab vaadata siit ja lisan, et Google translatori abil saab selle imeliku prantsuskeelse kodulehe väga hästi inglise keelde tõlkida ja midagi aru saada.

Tuletan meelde, et paari päeva pärast algab ka traditsiooniline AVRO kiir- ja välkmaleturniir.
Muide, kui keegi Tallinnast läheb reede/laup autoga võiks teada anda siin blogis. Tuleks kõigil odavam;).

Ahjaa, keegi küsis kommentaarides, et miks on nüüd kommentaaride tegemine muutnud - peab sisetama ühe sõna ja kommentaare modereeritakse. Ma tegin seda selleks, et hoida Vaadeldajat puhamana - tuleb vähem spämmi ning samas ma vaatan kommentaarit enne avaldamist üle, et igasugu tondid ei tuleks siia läbustama ja sõimama. Üritame viisakusse piiridesse jääda.

Tahaks ka uut küsitlust üles panna, kellegil ideid on?

Paneme ka ühe video Youtube'ist kus Nakamura ja Maxim Dlugy mängivad 1'te minutit.

Monday, October 27, 2008

Kaarel Nestor Vietnamist

rääkis mulle järgneva loo :

Kõigepealt, lennujaamast väljudes, milline tohutu palavus, ää tahtis lämmatada. Siis, keegi suurt inglis keelt ei osanud, saadeti kuhugi bussi. Loksusin 3tundi sellega Vung Tausse, saatjaks kohutav signaalitamine, see liiklus on siin katastroofiline. Kõik sagivad oma võrridega. Siis viidi kuhugi hotelli, tuli välja, et seal tehakse must pilti, et kaart saada. Mul oli juhuslikult pilt kaasas andsin selle. Siis nad üritasid selgitada, mis hotellis ma olen küsides pidevalt, et ega ma sloveeniast ei ole. Ma juba teadsin ja mind viidi sinna. Nad vist ise ei olnud kindlad, et ma seal ööbin. Hotell täitsa korralik. Järgmine päev hommikusöögile ja tuppa tagasi. Varsti tuleb pakkub koristaja, et ma võiks teie toa korda teha. Loobun sellest. Lähen lõunale. Natuke peale tagasi tulekut heliseb telefon. Selgub, et buss on all ja võib mängule minna. Mängukoht üsna suur spordisaal. Hakkan otsima siis kuni 18-aastaste poiste laudu - ei ole. Hakkan otsima, tuleb välja, et me kuskil taga, eraldi hoones.
I voor prantslase Guilleuxiga. Mängu ajal oli tunne, et mina olen favoriit. Tüüp oli kuidagi väsinud olemsiega ja mõtles päris palju. Näost oli ka punane koguaeg. Terve partii oli mul kerge paremus. Vastane, aga ei vääratunud ja lõppmängu mul kahjuks eda kasuks keerata ei olnud enam võimalik. Mängu saatis ka kohutav palavus, sest konditsioneer ei töödanud millegi pärast.
II voor mustadega Hovhannisyani vastu. Istun laua taha, vastane saabub viimasel minutil. Vaatan kohe, et mingi lohh. Paras kondiklibu ja näeb välja ka nagu tavaline jobu. Avangu tõstame suht kiirelt, kõik mu ettevalmistuse järgi. Siis vastane sunnib peale lipude vahetuse ja saan parema seisu. Nühin seda veidi, vaatan, kuskilt võita ei anna. Vahepeal nuppe ka vahetatud, 28.käik, pakun viiki. Ja see jobu ei võta vastu. Nühkisime siis veel seda igavat seisu 80käiku kuniks ta pidi ise igavest tuld andma, et viik saada. Mõtlesin, et mõnitan ka seda tüüpi veidi, aga peale 4tunnist mängu olen väsinud ja suudan rahuneda ning lähen hotelli mugima.
III voor Biryukoviga. Mul valged. Parajalt tüse vene poiss. Aga vot kus lops. Räägib inglise keelt. Tüüp mängis Grünfeldi. Tulin enam-vähem avangust välja, lõpuks seis lihtsustus, mõlemal vanker peal lipu tiival üks ettur ja kuninga tiival 4 (mul kaksik f-l). Pakkusin viiki. Ta ütleb, et üritab veel. Ja siis hakaksid kõik mu idiootsused pihta. Nagu oleks kokkuleppe mäng olnud. Sain tappa.
Sama päeva õhtul veel IV voor. Selgub, et IM. Valmistun pikalt ette. Too IM mängis Tarrasit mu prantsuse peale. Võtsin d5-le lipuga. Tuli välja, et ta teab seda varianti ülipõhjalikult, sest käigud tulid nagu arvuti vastu. 19ndal käigul valisin 30min kahe käigu vahel. Eksisin ja valisin halvema selgelt alahinnates tema rünnakut, mis mõne käiguga kaotas mu laualt kvaliteedi (debiilsus ruudus mu poolt ühesõnaga). Mängisin 14käiku edasi, aga seal oli tal ainult realiseerimise küsimus. Õhtul arvutiga vaadates selgus, et teine variant oleks avangujärgse võrdsuse toonud. Ma lihtsalt kandsin seal mõned ideed liiga kiirelt maha, kahjuks.
V voor
Mängin nepaallasega. Parajalt eksootiline. Tüüp Budapestist ei teadnud haisugi vist. Aga ega ta siis seepärast tappa saand. Tüüp mõtles kõik välja. Esimesed 5käiku 30min. 10käiku umbes 50minutit. Sain üsna hea rünnatava seisu. Tüüp näeb aga kõik ära. Lõpuks kui seis rahunenud, teeb isegi ühe pisitaktika, mida ma ei näe. Suurt peale võrdsuse ta sellega ei saavuta. Pakub viiki. Ma ei võta vastu. Ja kohe toobki vilju. Tüüp paneb pange ja saan pessi. Mõlemal 1 vanker ja h-l, g-l etturid ja mul veel d-l. Jälle vend paneb visalt vastu ja ma juba hakkan kartma viiki. Ta pakubki, ma ei võta vastu. Ja siis, ta kesib jälle. ning saab veel ühest pessist lahti. 2seotud etturi realiseerimine käib lihtsalt ja tüübil on veel kink kah mulle.
VI voor
Austerlane Poetz. Teen pika ettevalmistuse Benoni vastu, sest tean, et mul andmebaasides ainult 1 ebaõnnestunud mäng valgetega selle vastu. Tuleb laua taha ja laseb hoopis midagi muud. Vannun vaikselt mõtetes. Hakkan mingit pseudorünnakut korraldama kuningatiival, ta lükkab aga kõik kinni ja saab mu nõrgestuste tõttu kergelt parema seisu. Siis aga tohutu üllatus - äkki kaob elekter ära. Istume pimedas ja kuna mu käik on, teen ettepaneku kell seisata. See õnnestub meil tänu kõrval laual olevale tüübile, kes telefoniga valgust näitab. Istume 5min pimedas. Saabub keegi mingi laternaga. Siis istume 5min selle valgusel. Lõpuks elekter tagasi ja mäng jätkub. Tüüp teeb mingi lahtimurrangu, mis näibki talle punkti toovat. Ta aga ei märka mu lihtsat taktikat ja saab lahti lipust vankri vastu. Õige pea veel ka odast ja nii punkt mul taskus.
Siis oli meil vaba päev. Sai ujumas käidud, enne seda ekskursioonil, kuskil resordis, kus kasvatati veel ka krokodille.
VII voor
FM Rasulov. Panin juba avangus pange. Ta tegi seda enne, aga ma panin kohe samamoodi otsa. Sain eriti halva seisu ja lõpuks tüüp sai võidetud lõppmängu.
VIII voor
Kogu ettevalmsitus läks aiataha. Aga sain üsna mängitava seisu valgetega. Jälle pseudoaktiveering kuningatiival mu poolt. Suurt ei saavuta. Siis aga magan maha ühe käigulise taktika. Oh seda vandumist. Seis pees ja siis läeb ära elekter, jälle! Kellad seisatakse, ma lähen närvi vaikselt. Ning siis, õige pea, tuleb elekter tagasi ning 5käiguga olen kotis.
Peale minu on veel siin Platov-Jaan Ivanov oma emaga. Platonil ka 3punni. Tulemused on olnud tal vastupidised tegelikult juhtuma pidavale (kaotused on olnud võidud ja vastupidi; viikide puhul korda mööda). Naljakas on aga see, et ma eesti keelt siin suurt ei räägi. Platoni emaga räägin hoopis prantsuse keelt ja Platoni endaga eesti-vene segu, aga suurt me teineteist ikka ei mõista. Ujumas on ka käidud, lausa super vesi. Nii, et paras teile, kes te seal külmas eestis kükitate!

Ida-Virumaa ja Harjumaa meistrivõistlused.

lõppesid pühapäeval. Rohkem infot saab siit.
Põhiturniiri võitis 75 aastane Ivar Rooks! 6'7st
Teise koha sai Annenkov (5,5) kolmas Jezov (5).
Muu info võite leida artiklist.

Samuti tahaks mainida, et toimusid järjekordselt Harjumaa meistrivõistlused, sh ka noorte omad.
Minu arust on see totaalselt ebaaus, et need kes elavad Tallinnas ei saa osaleda!
Mis ajast Tallinn ei ole Harjumaa osa? See on sama hea, kui et teeks Tallinna meistrivõistluse omad, aga Kadrioru või Kesklinna omad ei saa osaleda.

Mäletan, et ca 3 aastat tagasi me tulime kambaga kohale, et mängida ja saime alles koha peal teada, et Tallinn ei ole Harjumaa osa. Pettumus mis suur, aga igastahes sai pärast nalja ja päev oli toredalt sisustatud :P.

Aga siit ka mu pühalik lubadus (mida palun tuletaga mulle meelde) kui järgmine aasta hakkavadtoimuma Harjumaa MV, siis ma vahetan oma elukoha paariks päevaks ära, kolin elama
Harjumaale ja mängin seda turnat. VOT NII!








Harjumaa kaart, Tallinn on märgitud tumesinisega.

Ahjaa, mainiks veel selle ära, et võistlused toimusid (trummipõrin!) TALLINNAS!

Saturday, October 25, 2008

Nädala Partii

Euroopa klubide karikavõistlused on selleks korraks lõppenud. Võrdselt 12 punkti kogusid URAL Sverdlovskaya ja OSG Baden-Baden. Võitjaks tuli parema koefitsendiga Ural. Meeskonna moodustasid Teimour Radjabov (2751), Gata Kamsky (2729), Alexey Shirov (2726), Alexander Grischuk (2719), Vladimir Malakhov (2675), Alexander Motylev (2672) ja Alexey Dreev (2670). Tähelepanuväärne on see, et Malakhov võitis 5. laual kõik seitse partiid! 100% kogus ka veel Artashes Minasian (2541) [Bank King], kuid tema tegi kuus mängu ja oli 6. laual.

Sellelt turniirilt tahaks välja tuua suurepärase partii, mida võib kindlasti pidada üheks parimaks mänguks European Club Cupil.

Levon Aronian (2757) – Andrei Volokitin (2659) [D10]

1. d4 d5 2. c4 c6 3. Rc3 Rf6 4. e3 g6 5. Rf3 Og7 6. h3 0-0 tegemist on üsna ebatavalise variandiga slaavi kaitses. 7. Od3 Oe6 8. Rg5 Of5 asi on juba kõvasti teooriast välja sattunud ja must lubab endale millegipärast kaksikud f-liinile. 9. Of5: gf 10. Lb3 Lb6 11. Lc2 e6 12. g4!? arvestades musta ebamugavat kuningaseisu, alustab valge kohe rünnakuga 12. ...h6 13. Rf3 fg 14. hg Rg4: valge kahis etturi, mustal on nüüd lahtine g-liin. 15. e4 dc 16. e5 Rd7 17. Oe3 f5 18. 0-0-0 c5 19. d5 f4 20. Rg5!


Mustal on keeruline seis. Oda ei saa e3-lt võtta mati tõttu. Ratsu mahalöömise järel tekib valgele aga hästi aktiivne lipp. 20. ...hg 21. Lh7+ Kf7 22. Re4 ed


Valge on suutnud seisu ülimalt teravaks ajada. 23. e6+! Ke6: 24. Lg7: Ngf6 siin ei saa must enam ühtki nuppu lüüa. 24. ...de järel tuleks 25. Ld7:+ või 24. ...fe järel 25. Rg5+ Kd6 26. Vd5:+! Kd5: 27. Vd1+ Kc6 28. Ld7: matt. 25. Oc5:! Rc5: 26. Rc5: Lc5: 27. Vde1+ Kf5


Musta kuningas on nüüd lootusetus kohas ja Aronian leiab võimaluse, kuidas matti panna. 28. Vh5! Rh5: 29. Ve5+ Kg4 30. Lg5:+ Kf3 31. Lh5:+ Kf2: 32. Le2+ ja Volokitin alistus kaks käiku enne matti.


Järgneb Vg5+, Lg2+ ja Lg4 matt. Väga kombinatsioonirikas rünnak Aronianilt.

Sellega tõmbaks ka Euroopa klubide karikavõistlused kokku. Loodetavasti näeb kunagi seal mängimas ka Eesti võistkondi või vähemalt mõnda eestlast.

Friday, October 24, 2008

Mõttemängude festival, Peking (7)

Lubasin tagasi jõudes mõttemängude festivalist veel pikemalt kirjutada. Pika kodust eemalolekuga kogunes aga hulgaliselt soove ja kohutusi, nii jõuangi kokkuvõtte tegemiseni alles nädal pärast võistluse lõppu. Kirjutada oleks palju, kuid piirdun vaid paremini ettevalmistatud materjali ja selgemate ideede ning mõtetega.
Üleeile TWICist nädalabaasi alla laadides leidsin ka mõttemängude festivali partiid, et õnneks on kõigile huvilistele mängud siiski saadavad (võistluse ajal avaldasid korraldajad vaid üksikud partiid). Mängijaid oli palju ning tegemist oli siiki välk- ja kiirmalega, arvatavasti pole partiisid ka eriti järeltöödeldud, sest leidsin mitu vigast ning poolikut mängu.

Esimeses Pekingis tehtud posituses kirjutasin, et olema naiskonnaga käinud ära Hiina müüril, Keelatud linnas ja Siiditurul. Kahe turniiri vahepeal jõudsime külastada ka Suvepaleesid ning Monika, Tanja ja Vika käisid ka ühes tornis ning pargis Keelatud linna lähedal. Mina koos teiste eestlastega veetsin ühe õhtu-öö ka Pekingi kuulsaimal ööelu tänaval. Kuulasime baaris väga nauditavat esinemist ning tantsisime China Dolls klubis. Näha Pekingit ööpildis oli väga tore ning huvitav kogemus.


Et kuulda ja edastada ka teiste muljeid, tegin tagasisõidul väikese intervjuu meeskonna esimängija Kaido Külaotsaga (olen teksti natukene toimetanud).

Kas valmistusid Mõttemängude festivali jaoks, näiteks uurisid kaasvõistlejate kohta jms?
Spetsiaalset valmistust ei olnud – konkreetsete vastaste vastu ei valmistanud. Vaimu panin valmis, võistkonna võistlus ikka. Mitmed mehed rääkisid, et see on rohkem nagu puhkusereis, aga võistkondliku võistluse koha pealt oli see ikka olümpiaks oluline ettevalmistus.
Kuidas jäid rahule turniiri korraldusega? Mis oli hästi ja mis oleks võinud paremini olla?
Korraldus oli minu meelest küllalt hea. Alates saabumisest Pekingi lennujaama, kõik sujus väga hästi. Hiinas valitses vali kord. Et sellist momenti, kus oleks võinud mõni probleem tekkida.. Frankfurdis ja toitlustamisega.. toit meeldis muidugi eriti, ma olen päris suur Hiina toidu sõber; mõnele mehele olid terava võitu kohati, aga minul olid vastupidised probleemid. Millega natukene nihu läks, oli võibolla toaga.. vahetasime Rihoga ära ja Rihole sattus suurem tuba, mina sain sellise suhteliselt tagasihoidliku. Muidu oli kõik tip-top.
Kuidas jäid rahule meeskonna ja enda tulemustega?
Ma arvan, et igaüks, kes malemängust natukenegi aru saab, taipab jõudude vahekordasid. Kaks kuuendat kohta praeguse seisu juures on ikkagi suurepärane tulemus. Kui ühe korra saada kuues koht, siis igasugu asju võib ju juhtuda, aga et teine kord ka kuues, et see juhtuks.. tõenäosus räägib selle vastu, et see ikkagi juhuslik oleks. See peab midagi ikka näitama. Siin mõni arvab, et kiires ja mida vähem on aega, seda kiiremini mängivad, aga mul isiklikult küll välgus ikkagi suurepärane tulemus, välgupraktikat mul erilist endal tegelikult ei ole, netis ma väga palju ei mängi kiiret ja välku. Praegu välgus oli aega 3 minutit. Ma enne vooru olin ikka üsna ärevil, et kuidas minema hakkab. Aga kokkuvõttes kukkus üpris hästi välja, ma ise sain välgus +2 ja kiires +1. Esimese laua kohta on see tõsiselt hea tulemus. Peaaegu igast riigist oli esimene laud väga tugev.
Kuidas hindad oma partiide kvaliteeti välk- ja kiirmaleturniiril? Kas oli suur erinevus?
Ma arvan, et välkturniiri kvaliteet oli parem. Vähem oli aega lolluste peale tulla. Esimene mõte, mis pähe tuli, oli üldjuhul ikka õige. Ma arvan, et partii USA vastu Shabaloviga (2585) oli üks kõige paremaid mul üldse kahe turniiri peale kokku (kahjuks on TWICi baasis sellest partiist vaid esimesed käigud), et sellega jäin kindlasti rahule. Austraallase vastu tegin hirmsa lolluse – unustasin lihtslat ära, et vastasel on võimalik teha pikk vangerdus, valge oli käinud c3 ja b4 ja siis ei tulnud pähe, et ikkagi on võimalus pikk vangerdus teha ja siis ma kaotasin viguri kiirelt avangus. See läks kiiresti ära, aga muidu jäin üldiselt rahule. Kaks viiki viimases voorus mustadega Indiaga, välgus oli Harikrishna (2659) ja kiires oli Sasikiran (2694) mõlemad reitinguga umbes 2700. Viikidest oli võistkonnale ka kindlasti kasu – ühe matši võitsime 3-1 ja kiires tegime 2-2 viigi. Olümpial viimases voorus Indiaga mängida..
Kas otsisid enne reisi infot Hiina kohta vaatasid välja kohad, mida tahaksid külastada jms?
Tegelt ma üldiselt eeltööd ei teinud, aga poisid olid nii hea töö ära teinud, et jäi üle vaid nende järel käia ja kõik õiged otsused sai langetatud. Sai Hiina müüril käidud – kohustluslik käik, siis Keelatud linnas ja muidugi selline kaubanduslik reis ka. Kokkuvõttes igat pidi jäin rahule – sportlikult, kultuuriliselt ja kaubanduslikult.
Sul oli Hiinas kolm vaba päeva. Milliseid vaatamisväärsuseid külastasid ja mida huvitavat veel tegid? Millised olid parimad elamused ja kas miski valmistas ka pettumuse?
Nimetatud kohad olidki – Hiina müür, Keelatud linn – kultuurilise poole pealt ja kõige suurem elamus, kindlasti, hiinlaste kaubitsemine. Seda peab tunnetama ja nägema, õppima. Esimene päev lähed, oled ikka loll ja roheline ja ei tule pähegi, mis võiks seal olla õiged numbrid, õiged hinnad. Kogu aeg sai targemaks ja eks see ole omamoodi võistlus ka, et kes kellele ära teeb. See oli selline kõrgpunkt.
Teistel Mõttemängude festivali alade jaoks oli see võistlus justkui olümpia. Kui oluline on sinu arvates see võistlus aga malemaalimas?
Ma arvan, et on küll oluline. Paljud riigid tulid kindlasti medalite järele. Hiinlastel oli medalite arvestus väga täpne, pärast iga võistlust loeti medalid kokku ja püüti üldarvestuses esikohta saada. Mitmed riigid võtsid mängu väga tõsiselt ja praegu oli see võistlus esimest aastat, ma usun, et tulevikus on võistlus veel tugevam. Muidugi ma võtsin seda ka kui olümpia ettevalmistusturniiri. Võistkonnavõistlus ja kontroll, et näha kuidas võistkonna seis praegusel hetkel on ja mida võibolla annaks veel teha. Ma usun, et see võistlus oli õigel ajal õiges kohas. Enne Dresdeni olümpiat hea tulemus ka meestel. Andis enesekindlust ja usku. Mis seal toimuma hakkab – keegi ei tea.
Mainisid, et hea turniir enne olümpiat. Kaks olümpiakoondislast – Meelis Kanep ja Aleksandr Volodin – aga ei olnud võistkonnas. Kuidas see sinu arvates mõjutab valmistumist olümpia jaoks?
Muidugi mõjutab. Miks nad siin ei olnud – see küsimus tuleks esitada teisele isikule... Mõnes mõttes kahju, muidugi, aga kui vaadata suurepärast lõpptulemust, siis garantiid ei ole, et kui oleks täisolümpiakoondis, oleks see tulemus parem olnud – me ei tea seda. Üldettevalmistuse suhtes võibolla jah – see natukene kannatab, sest kaks meest oli puudu.
Kas osaled veel mõnel võistlusel enne olümpiat?
Jah, 25. novembril lähen Ungarisse. Osalen kinnisel turniiril ja kaks partiid on Ungari liigas ka. Üks partii on enne turniiri, siis on turniir vahepeal ja siis teine on pärast turniiri. Kinnisel turniiril on 10 osalejat, nii et suhteliselt tihe graafik.
Kuidas turniiri suhtes ootused on?
Miinumumeesmärk on kolme hulka tulla, maksimumeesmärk võita. Täiesti reaalne eesmärk.

Kaido pidas üheks meeskonna suurepärase tulemuse põhjuseks ka nõrga lüli puudumist ning kiitis meeskonna vaimu.
Nimetan ära ka individuaalsed tulemused laudade järjekorras. Välkmaleturniiril (11 vooru): Kaido 6,5, Riho 8 (esitlusreiting 2617), Olav 6,5 ja Priit 7p; kiirmaleturniiril (9 vooru): Kaido 5, Riho 5,5, Olav 5, Priit 6.

Naiskonnal kokkuvõttes nii hästi ei läinud. Võistlust tegi raskemaks ka ühe naiskonna liikme haigestumine Hiinas. Individuaalsed tulemused välkmaleturniiril (10 mängu, üks vaba voor): Monika 4, Tatjana 3, Viktoria 5, Tuuli 6p; kiirmaletunriiril (9 vooru): Monika 6,5 (esitlusreiting 2411), Tatjana 3, Viktoria 4, Tuuli 5p.
Naiskonna arvates oli võistlus üldiselt hästi korraldatud ning reis vahva. Samuti oli see hea treening enne olümpiat.

Mõttemängude festivali toimumisaeg kattus Euroopa klubide meistrivõistlustega ning ka mitmed registreerunud võistlejad loobusid. Viimasel hetkel ütles võistlusest ära ka Vesselin Topalov. Kohal oli aga kaks tippnaismaletajat. Naiskonnaga arutasime, et praegu on võibolla veel raske hinnata mõttespordimängude tähtsust malemaailmas, kuid jälgin huviga, milliseks kujunevad järgmised mõttemängude festivalid. Võistlus on kindlasti eriline ja omalaadne, kuna nii mitu ala kokku toob.

Lõpetuseks tsiteerin Piheli postitust bridžimängijate blogist Seiklused Hiinas:
„Ja Pekingi peal liigub aina rohkem eestlasi. Täna kohtasime kogu Eesti malenaiskonda, homme lähme nende mängu kiibitsema. Tuuli Vahtra kurtis, et iga tema Vaadeldaja postituse kohta kirjutame meie 10 postitust siia. Me siin oleme suured Vaadeldaja fännid. Ja siis nägime veel Siili ja Külaotsa. Kui ma Tuulele rääkisin, et Siili nägin, küsis ta, kas ma talle piima panin limpsimiseks. Ega tegelikult Pekingi peal eriti faunat pole kohanud. Ainult ükskord pärast vihma olid kõik tänavad täis imelikke kollakasrohekat värvi vihmausse. Ja mingit imelikku lindu kuulsime täna, kes tegi konnakrooksumise häält.”

Lisasin ka fotosid. Osa pilte on teinud Monika või Vika, ülejäänud mina. Piltidel on olümpiastaadion "Linnupesa", Lillepark, Keelatud linn, Taevase Rahu väljak, Marmorlaev Suvepalees, Pekingi kesklinn ja erinevad pildid festivalist, välk- ja kiirmaleturniirist.

Thursday, October 23, 2008

Turunurk #13

Seekord siis vaatame korra veel tagasi lõppenud Tallinna meistrivõistlustele. Mõtlesin, et võiks kirjutada natuke iga võistleja kohta ja anda hinnang nende esinemisele turniiril.

Uku Valner – eelmisel aastal kogus pool punkti rohkem, kuid pidi tookord leppima teise kohaga. Keda pidi Uku võitma, et tulla 2008. aasta Tallinna meistriks?
1. voor – kohustuslik võit Mirme üle.
2. voor – pisut keerulisem võit tugeva seeniori Nikitini üle.
3. voor – mustadega viik Rauga vastu.
4. voor – võit Kortšagini üle teravas mängus.
5. voor – vastane Sarv ei ilmunud kohale.
6. voor – kiire punkt Rumjantsevi vastu.
7. voor – raske viik heas vormis Nahkuriga.
8. voor – viik Kärneriga, sest kumbki pool ei saanud voorule tulla.
9. voor – viik Teemäe vastu võiduseisust.
Niimoodi tuligi 7 punkti ja meistritiitel. Vastaste keskmine reiting oli kõrgetasemeline 2126,8. Sellegipoolest hea töö ja teenitud võit.

Tõnu Rauk – mängis kindlalt ja punktid tulid, peaaegu terve turniiri vältel oli tema ainus, kes ohustas Uku esikohta, kuid eelviimases voorus libastus ja kaotas Müütnikule. Sellest hoolimata jäi ta ka teise kohaga rahule. Autasustamise ajal andis Võsu nii talle kui ka Ukule kogemata seenioride medalid.

Ain-Valdo Müütnik – alustas ebakindlalt, Turu vastu oli isegi oht, et võib kaotada, kuid sai siiski punkti. Siis tegi paar rahulikku viiki ja kaotas Nikitinile. Lõpus võitis aga järjest neli partiid ja jõudis kolmandale kohale. Põhiline „mäng” toimus aga hoopis Müütniku ja peakohtunik Aare Võsu vahel. Viimane vihastas, kui talle esitati kriipse täis tehtud paber, millest polnud võimalik käike välja lugeda. Müütnik aga oma käekirja ei muutnud ja lõpuks Võsu alistus ja otsustas, et Müütnik ei pea kirjutama, kui tal aega 10 minutit vähemaks võetakse. Autasustamise ajal jooksis printer kokku ning mäkerdas ja kortsutas Müütniku diplomi täiesti ära. Võsu ütles aga, et protokollid olid veel jubedamad ja printis uue aukirja.

Hillar Kärner – eelmise aasta võidumees võitles see aasta väga vapralt, kuid tihtilugu ei suutnud ta headest seisudest üle viigi teha. Kokku tuli neid tervelt 6. Vahepeal vaevasid vanameistrit ka kõhuhäired, kuid seda juba naljalt ei juhtu, et Kärner turniiri pooleli jätaks.

Pjotr Nikitin – tuntud kui hea mängija pikas ajakontrollis, aga seekord paistis ta silma ka paha tujuga. Mitme vooru ajal leidis ta heaks teistega õiendama hakata. Tuleb aga välja, et tulemused olid head ja 5. koht peaks talle igati hea olema.

Leo Teemäe – seekord tuli ka temalt üks korralik turniir, viimaseks vooruks esimesel lauale jõudnuna ütles ta, et 6. kohast tema tagapoole ei kuku ja nii ka juhtus. Viimane auhinnaraha läkski kogenud maletajale.

Jevgeni Rumjantsev – tänapäevaste turniirireeglite järgi tehti talle ülekohut. Tema vastastel Kärneril ja Müütnikul mõlemal helises mängu ajal telefon, kuid ometi kaotas Rumjantsev need mängud lõpuks. Üldiselt võib noormees 5,5 punktiga rahule jääda, väike pettumus on esimesena rahast ilmajäämine.

Oleg Kortšagin – nagu alati mõtles ta ennast huvitavatesse seisudesse, mille analüüsimiseks oleks aga rohkem aega vaja olnud. Nalja tegi ka see, kui ta Müütnikuga kiirviigi tegi, siis analüüsisid nad partiid teiste mängude lõpuni.

Madis Nahkur – alustas kahe nulliga, kuid sai siis järjest 4,5 punkti. Selles poisis on midagi peidus, mis hakkab vaikselt välja tulema. Üllatas kõiki viigiga Uku vastu, seal oli temal isegi rohkem võidušansse. Ootan huviga Nahkuri järgmiseid turniire.

Tarmo Tuul – täielik ebaõnnestumine, eelmise aasta kolmandast kohast polnud enam haisugi järel. Selged kaotused tuli vastu võtta Kortšaginilt, Rumjantsevilt ja Müütnikult. Tarmo ise põhjendas seda halva vormiga.

Jüri Ilves – tegi ära umbes sellise tulemuse, mida oleks võinud temalt oodata. Noh, eks ta rihtiski vormi just selle aja kanti, sest ega teda väga tihti turniiridel ei näe. Kahju ainult, et Iljitšovi vastu lipp puhtalt ühe käiguga ette jäi.

Aleksandr Petrov – algus oli hea, kuid hiljem vanamees väsis. Mul jäi meelde Petrovi viimane partii, kus tal oli Nikitini vastu peale 5. käiku kvaliteet vähem.

Heino Mirme – üllatust seekord ei tulnud, tugevamatele vastastele ta vastu ei saanud. Viimases voorus tahtis Mirme juba minuga mängima hakata, kuid ma arvasin, et loos selline ei olnud.

Vladimir Iljitšov – teises voorus kohtusin temaga ja mängisime Budapesti gambiiti (mina must). Ta tegi huvitava positsioonilise etturikahingu ja võitis pärast minu strateegilisi eksimusi. Partii lõpus rääkis ta mulle midagi, et Alehhin mängis ka seda varianti niimoodi.

Mihhail Zharovski – tema mängudes Ilvese ja Kozlovi vastu tekkisid lõppmängus lauale väga huvitavad seisud, kohati isegi etüüdilised. Keegi kõrvalt vist analüüsis, et tal oli võit seal, kuid kummaski mängus Zharovski üle poole punkti ei saanud.

Indrek Turu – parandasin küll eelmise aasta tulemust 1,5 puntiga, kuid mängude kvaliteediga rahule jääda ei saa. Kolm partiid kaotasin positsiooniliste vigade tõttu. Võidud sain üldises mõttes vastaste ränkade vigade tõttu. Arenguruumi on küllalt.

Sergei Kozlov – tegi paar midagiütlevat viiki ja võitis Beljakovi, pärast eelviimases voorus saadud vabat, ei ilmunud ta enam teadmata põhjustel minuga mängima. Ilmselt ei olnud 3 punkti piisav põhjus turniiri lõpetamiseks.

Arvo Sarv – pärast esimest nelja vooru oli Sarvel 3p ja mäng esimesel laual Ukuga. Kahjuks aga langes ta paar päeva enne vooru viinakuradi küüsi ja tegemata jäi hea tulemus.

Jaak Sepandi – pidas küll vapralt lõpuni vastu, kuid midagi head tema mängudes ei leidunud. Tuulele jättis avangus lipu ette, minu vastu mängis maha võrdse lõppmängu. Ei aidanud ka Tõmmu kommid ja variantide üleskirjutamine protokolli teisele poolele.

Andres Asmus – suhteliselt tundmatu tegelane, kes mängis ka see aasta Eesti välkmale meistrivõistlustel. Seal ma talle kaotasin ja läksin aukartusega tema vastu mängima, eriti seetõttu, et ta oli üllatanud võiduga Nahkuri üle. Siiski see jäi ka tema ainsaks võiduks ning ta loobus paar vooru enne lõppu.

Vladimir Beljakov – loobus pärast nelja kaotatud mängu. Teemäe ütles, et ei saa aru, miks ta loobus, sest see oli ju teada, et ta kõik mängud kaotab. 5. vooru ajal võis Beljakovi juba näha malemaja allkorrusel välku tagumas. Kõikide tema turniiripartiide lõppedes oli tal aega üle 1h ja 15 min, mõnes isegi 1h 20 min.

Helmut Rosenvald – kahjuks jäi pooleli ka tema turniir sellel aastal. Hea mänguga sai ta siiski Mirme vastu viigi kätte. Viimase vooru ajal ei näinud ma teda ka all välku mängimas, loodan, et Helmutiga on ikka kõik korras.

Need olid 22 maletajat, kes võistlesid 23.09.-21.10.2008 Tallinna MV-l.

Turniiridest on lähiajal tulemas Tallinna seenioride meistrivõistlused, kus ma seekord ei osale. Samuti jätan vahele Ida-Virumaa lahtised esivõistlused, mis toimuvad juba see nädal. Kindlasti on aga plaanis järgmisel nädalavahetusel võistelda AVRO-38 kiirturniiril Tartus.

Turu

Wednesday, October 22, 2008

Etienne Bacrot blog

Asub siin.

Tegemist on siis kuulsa prantslase Etienne Bacrot'i (maailma 29's reiting 2705) maleteemalise koduleheküljega.
Seal kirjutab ta põhiliselt endast - oma turniiridest, oma eesmärkidest, oma tulemustest, annab erinevaid analüüse (sh teooria) ja ülesandeid. Analüüsib ja kommenteerib oma mänge. Tegemist küll ei ole kõige tihedamini update'itava saidiga, kuid sobib vahel vaatamiseks küll.
Soovitan!

Üritan jätkata ka muude maleteemaliste kodulehtede tutvustamisega. Kui keegi tunneb, et mõni leht on jäänud vääriliste tähelepanuta - andku teada!

Tuesday, October 21, 2008

Uus maailmameister Anand!

Pärast kuuendas partiis Kramniku võitmist ei ole enam vast kellegil kahtlust, et maailmemeistriks tuleb Anand. Ja seda isegi mitte suure edu poolest (mis on tegelikult vägagi küllaldane), aga ka selle pärast, et Anand lihtsalt nagu möödaminnes lükkab Kramnikut kokku. Kramnik ilmselgelt pole oma sõiduvees, aga Anand näitab peaaegu et veatut mängu.

Igastahes, kui Anand ei tule maailmameistriks, siis peaks midagi ekstreemset lubama. Hmz, aga ei oska midagi välja mõelda.
Kui ta aga tuleb, siis pühendame Anandile ja ta eluloole eraldi artikli :D

Uku Valner on Tallinna meister

Täna lõppesid selle aasta Tallinna meistrivõistlused. Viimase vooru tulemused olid järgnevad:

Teemäe - Valner 1/2
Rauk - Kortšagin 1-0
Tuul - Müütnik 0-1
Kärner - Nahkur 1-0
Petrov - Nikitin 0-1
Mirme - Rumjantsev 0-1
Sepandi - Iljitšov 1/2
Ilves - Zharovski 1/2
S.Kozlov - Turu -+

Palju õnne Ukule, kes sai auhinnaks karika, medali, diplomi ja ümbriku (seal sees oli vist natuke raha). Teise koha sai Tõnu Rauk ja kolmas oli veidi üllatuslikult Ain-Valdo Müütnik, kes võimsa lõpuspurdiga (võitis neli viimast partiid) jõudis medalile. Kuna tabelit kuskil veel üleval ei ole, siis skännisin selle arvutisse.

Monday, October 20, 2008

Lubomir Kavaleki malenurk ja ERR video Pekingist

Iganädalane Lubomir Kavaleki malenurk on jälle ilmunud. Teemaks (oh üllatust!) MM matš.
Täna sai ju Kramnik uuesti tappa ja isegi mina, suur Kramniku pooldaja, ei usu, et Kramnik tuleb sellest välja.

Samuti lisame ka ERR video Eesti malekoondisest Pekingis ning seal on ka väike intervjuu Kaido Külaotsaga.

Sunday, October 19, 2008

Euroopa klubide karikavõistlus (2)

Pärast kolme vooru jätkavad liidritena järgmised klubid: URAL, MIKA Chess Club, Baden-Baden, TPS Saransk, Linex Magic ja Economist SGSEU-1 Saratov. Kõik nad on kogunud maksimumi e. 6 punkti.

Väga huvitav juhtum leidis aset MIKA Chess Clubi ja CC "Bosna" Sarajevo matšis, kus 1. laual mängisid omavahel Magnus Carlsen ja Sergei Movsesian. Seis oli juba kaks korda kordunud ja Carlsenil oli viigiks vaja korra veel ratsuga tuld panna.


Ei tea, mis Carlseni peas toimus, aga järgnes hoopis uskumatu 1. Kf8+??, mille peale valge kaotab kohe. 1. ...Kh8 2. Rf6 Va8+ 0-1

Leidsin mängude hulgast ka ühe ilusa kombinatsiooni. Alexey Dreev võitis Ivan Galici niimoodi:


1. Ve6:!! Ke6: 2. Ve2+ Kf7 3. Ve7+ Kg8 4. Le3 Vh7 5. Le6+ Kh8 6. Rh4! Vg8 7. Rg6:+ Vg6: 8. Ve8+ ja must alistus, sest kohe tuleb matt.

Järgmises voorus kohtuvad kaks esimest asetust URAL ja MIKA Chess Club.

Saturday, October 18, 2008

Euroopa klubide karikavõistlus

Kramnik-Anand MM-matšiga samal ajal ning võib-olla natuke varju jääb eile alanud European Club Cup, mis toimub Kreekas Kallithea linnas. Kohal on tohutult palju suurmeistreid, 22 neist on reitinguga 2700+. Eestlasi üheski klubis ei ole, Soomest on kohal aga isegi kaks võistkonda + Tomi Nyback mängib ühes Saksa klubis.

Favoriidid:

URAL Sverdlovskaya (Radjabov, Kamsky, Shirov, Grischuk, Malakhov, Motylev, Dreev, Rashkovsky)

MIKA Chess Club (Carlsen, Aronian, Gelfand, Jobava, Sargissian, Petrosian, Pashikian)

OSG Baden-Baden (Svidler, Bacrot, Nisipeanu, Naiditsch, Harikrishna, Vallejo-Pons, Krasenkow, Schlosser)

Economist SGSEU-1 Saratov (Wang Yue, Alekseev, Ni Hua, Tomashevsky, Roiz, Galkin, Andreikin, Khairullin)

PVK Kiev Chess (Karjakin, Jakovenko, Efimenko, Areshchenko, Onischuk, Miroshnichenko, Baklan, Beliavsky)

Ashdod Illit Chess Club (Eljanov, Gashimov, Sutovsky, Smirin, Avrukh, Moiseenko, Golod, Kogan)

Ametlik koduleht: http://ecc2008.chessdom.com/
Tulemusi saab jälgida siit: chess-results.com
Esimeste laudade partiidest on ka live-ülekanne: Live games

Tallinna MV 8. voor

Eile toimus eelviimane voor. Kuna mul oli mänguni paar tundi aega, siis sain Nikiga kokku. Üllatuseks oli temaga kaasas Uku vend ja minu endine klassikaaslane Mart Valner. Otsustasime, et võtaks ühe õlle Patrickus. Pärast seda aga läksin ja ostsin veel kaks Saku Ice'i poest ning siis hakkasin valgetega Jevgeni Rumjantsevi vastu mängima. Tõstsin lihtsalt ettureid ja nägin mingeid ühekäigulisi ideesid, mistõttu 10. käiguks oli mul seis juba läbi. Kõige hullem oli see, et ma olin isegi kaotusseisus lõbusas tujus. Niimoodi ikkagi ei saa tavamalet mängida.

Tulemused:

Valner - Kärner 1/2
Müütnik - Rauk 1-0
Nahkur - Teemäe 0-1
Kortšagin - Mirme 1-0
Nikitin - Ilves 1-0
Iljitšov - Petrov 1/2
Turu - Rumjantsev 0-1
Asmus - Tuul -+
Sepandi - Zharovski 0-1
S.Kozlov - vaba

1. laual ei toimunud üldse mängu. Uku oli kuskil laulukooris ja pakkus Kärnerile, et mängiks üks päev varem. Kärner aga rääkis, et ta on natuke haige ja siis nad ilmselt leppisid viiki. Müütnik võitis Rauku ja teatas, et tema läheb esikohale välja. Enne viimast vooru on Valneril 6,5 punkti, Raugul, Müütnikul ja Teemäel 5,5 punkti. Omavahel mängivad Teemäe - Valner, Rauk - Kortšagin ja Tuul - Müütnik. Ma mängin viimasel laual Sergei Kozloviga.

Tallinna meistrivõistlustel ei saadud ka seekord hakkama ilma loobujateta. Andres Asmus ei ilmunud enam kohale ja niimoodi sai Tuul plussi. 9-voorulist turniiri on praeguse seisuga lõpetamas 18 maletajat. Järgmine nädal teen turunurgas kokkuvõtte.

MM-matšist.

Mainin seda, et Anand võitis kolmanda mängu.
See ammu kõigile teada.

Nüüd aga tähtsamast - rõhutan veelkord, et tasub lugeda Meelise analüüsi/kommentaare,
ning samuti soovitan ka Chesspro.ru (venekeelseid) kommentaare, kus Maksim Notkin kommenteerib. Kolmas on nt. siin.

Vot nii. Turu peaks lähiajal kirjutama ka Tallinna meistrivõistlustest ja ülejärgmine nädal on juba Avro turniir Tartus ;).

Friday, October 17, 2008

Mõttemängude festival, Peking (6)

Turniir lõppes siis eile õhtul. Täna hommikul olid finaalid.
Tänud anonüümsele kommenteerijale, kes otsis välja lingi, kust kõiki tulemusi näha saab.

Meeste võistkond mängis viimases voorus jällegi Indiaga. Seekord jäi kahjuks võidust natukene puudu ja matš lõppes viigiga. Eilse tulemuse järgi jagasid mehed 11 matšipunktiga 6.-8. kohta ning olid kindlalt kuuendad 21,5 partiipunktiga India (20,5p) ees. Chess-Results näitab aga Eesti meeskonnale 7. kohta. Hiljem uurin, kuidas tegelikult asjalood on.
Naiskond jäi jagama 18.-23. kohta ning oli 19. 8 matšipunkti ja 18,5 partiipunktiga (tabel).
Finaali tulemused meeste turniiril: 1. Hiina 2. Ukraina 3. Iraan 4. USA ja naiste turniiril: 1. Hiina 2. Ukraina 3. Venemaa ja 4. Vietnam.


Arvatavasti kirjutan võistlusest ja Hiinas käigust koju jõudes veel. Hetkel ei saa rohkem internetti kasutada.
Lisan ka kaks pilti: meeskond ja naiskond enne välkamaleturniiri algust.

Thursday, October 16, 2008

Venemaa meistrivõistlused ja MM-matš

Venemaa meistrivõistlused said läbi. Vsjo, Finito.
Aga noh, tegelt ei ole asi nii selge ka.
Kolm venda jäid jagama esimest kohta - Jakovenko, Svidler ja Alekseev - 7 punkti.
Nende vahel toimub oktoobri lõpus (28) matš.
Kiirmales jällegi, mis on absurd.

Egas midagi.
MM teine mäng läks ka viiki, aga oli hulga põnevam.
Muide, väga soovitan lugeda Siim Kanepi maleblogi, kus Meelis Kanep kirjutab väga häid analüüse.

Mõttemängude festival, Peking (5)

Siinne wifi ja mu sylearvuti ei tee ajutiselt koostood, seega kasutan avalikku voistlejatele moeldud internetipunkti umbes 40tollise monitoriga :D.. et tapitahti jms ei ole.

Kirjutan jalle siis kaimasolevast Mottemangude festivali kiirmale voistkondlikust turniirist.

Eile hommikul 3. voorus voitis nii Eesti meeskond kui ka naiskond Inglismaad 3-1. Neljandas voorus kaotas Eesti naiskond Indiale 3-1, viiendas voorus voitsime Austriat 3,5-0,5, kuuendas kaotasime Valgevenele 3-1. Ainukese punkti 4. ja 6. voorus toi naiskonnale Monika.
Meeskond voitis 4. voorus Brasiiliat 2,5-1,5 ja nii viiendas kui ka kuuenas voorus kaotas 1,5-2,5 Filipiinidele ja Vietnamile.
Ohtuks oli nii meeskonnal kui naiskonnal 6 vooru jarel 6 matsipunkti.
Tana hommikul kaotas naiskond 1,5-2,5 Hollandile (Monika alistas esimesel laual FM Petra Schuurmani ja Viktoria viigistas Arlett Van Weerseliga), meeskond voitis Mongooliat. Riho sonul ei osanud nad peaaegu et yldse mangida, kusjuures, mongolite korgeima reitinguga mangija Bayarsaihanalistas Gundavaa (2458) oli pandud viimasele lauale ja Priit voitis teda.

Jaanud on veel 2 vooru. Kaheksanda vooru paarimist veel ei tea.

Kirjutan natukene ka nendest uutest reeglistest, mida siin siis niioelda katsetatakse. Valkmales toi nupu ymberkukkumine ja kella alla vajutamine voi nupu kukkumine vastase kaigu ajal automaatselt kaotuse, kiirmales antakse selle eest hoiatus. Vale kaigu eest kiirmales aega juurde ei anta, vaid hoiatus. Ja koigi hoiatustega kaivad kaasas kaardid. Esimesed kahe rikkumise jarel saab mangija kollased kaardid, kolmas rikkumine on punane kaart ja kaotus.
Edit: selline informatsioon Mongooliaga mangu ja vastaste kohta oli internetis, tegelikult vist vastased veidi erinesid.
Kas tana ohtul voi homme, plaanin teha pikema kokkuvote, kus toon ara turniiritabelite esimese poole ning Eesti voistkondade kohad ja tulemused.

Wednesday, October 15, 2008

Tallinna MV 7. voor

Valner - Nahkur 1/2
Rauk - Nikitin 1-0
Kärner - Kortšagin 1/2
Rumjantsev - Müütnik 0-1
Teemäe - Iljitšov 1-0
Ilves - Turu 1-0
Mirme - Sepandi 1-0
Zharovski - Tuul 0-1
Petrov - S.Kozlov 1-0
Asmus - vaba

Eilses voorus mängis siis Uku Nahkuri vastu 1. g4 ja pidi lõpuks viigiga leppima. Madis Nahkur on juba teist korda see kuu üllatanud. Reval-Spordi nädalalõputurniiril alistas ta mustadega Sten Kasela ja nüüd viik Uku vastu. Kas noormees on jõudnud males uuele tasemele või on vastased teda liigselt alahinnanud? Seda saab loodetavasti näha noorte võistkondlikel.

Liidrikohal jätkab endiselt Valner 6 punktiga 7-st. Rauk jääb maha poole punktiga, Teemäel, Müütnikul ja Nahkuril on 4,5p. 8. voorus kohtuvad 1. laual Valner ja Kärner.

Lubomir Kavaleki malenurk

Lubomir Kavaleki seekordse malenurga leiab siit.
Seekord räägib ta Karpov-Kasparovi matšist.

Esimene partii MM'l läks viiki ja oli päris igav.

Hetkel käib teine partii ja seis on palju põnevam ja ma loodan, et Kramnik kütab.

Küsituse, et kes võidab tiitli võitis Anand, kes sai 53% häält, Kramniku 46% vastu. Üks protsent ilmselgelt ikaldus kuhugi. Hääli oli vastavalt 32 ja 28.

Kui kellegil on mõne uue küsitluse idee, siis andke teada!

Laupäeval toimub ka Läänemaa meistrivõistlused, aga tegi on (vist) kinnise turniiriga ja ma ei avalda rohkem infot selle kohta. Ainult nii palju, et 2006 aasta võitis Ottomar Ladva selle ära ja 2007 Jakovlev.

Läänemaa kiirmale meistrid.

  1. August Eller 1976

  2. Matti Ojasild 1977

  3. Arvo Miilmets 1978,1979,1983,1984

  4. LEMBIT KASK 1980

  5. GEORG OREHHOV 1981, 1991, 1994,1998

  6. Aleksei Glazkov 1982

  7. Uno Lints 1985,1992

  8. Lembit Murakas 1986

  9. Viktor Pent 1987

  10. Aleksander SOOME 1988

  11. ARVO REEDE 1989,1997,1999,2000

  12. Vladislav Potapov 1990,1993,1995

  13. Alvar Kangur 1996

  14. Elvar LIIV 2001,2002,2003,2004

  15. Andres Ihermann 2005

  16. Ottomar LADVA 2006

  17. Juri Jakovlev 2007

  18. 33. kiirmalemeistrivõitlused toimuvad 18. oktoobril 2008 .

    Koostaja: Arvo Reede


Tuesday, October 14, 2008

Mõttemängude festival, Peking (4)

Täna hommikul (siin olles räägin kõigest Hiina aja järgi, see on Eesti ajast 5 tundi ees) algasid võistkondliku välgu finaalid. Kuigi Hiina võitis nii naiste kui ka meeste turniiri, pidid nii Hiina naiskond kui ka meeskond finaalis leppima hõbedaga. Meeste tulemused - 1. Ungari 2. Hiina 3. Ukraina 4. India ja naised - 1. Venemaa 2. Hiina 3. Vietnam ja 4. Türgi.

Pärastlõunal algas võistkondlik kiirmale. Meeste turniiril on samad osalejad, mis välguski, kokku 32 meeskonda ning naiste turniirile tuli juurde Tuneesia (osalejaid 28). Tõusime naiskonnaga tabeli esimesse poolde (välkmale turniiril mängisime esimeses voorus Hiinaga ja mehed Makaoga) ja nii mängis nii naiskond kui ka meeskond esimeses voorus viimasel laual. Mehed Makaoga ja naised Tuneesiaga. Mõlemad võistkonnad võitsid 4-0. Kusjuures viimased lauad olid kohe järjest, et hea oli jälgida.
Teises voorus enam nii hästi ei läinud, nii meeskond kui naiskond kaotasid. Naiskond mängis Ungariga. Kuna lõpetasin eestlastest kõige viimasena (pika ja huvitava partii järel kaotasin WIM Veronika Schneiderile), ei oska kommenteerida teiste tulemusi.
Homme mängivad nii meeskond kui naiskond Inglismaa võistkondadega. Monikal on esimesel laual vastas IM Jovanka Houska ja Kaidol arvatavasti IM Lawrence Cooper.

Positiivne on, et Maleliit küsis Eesti esindajatele olümpiakoondise vormi. Vaid vähesed võistkonnad näevad nii ühtsed ja esinduslikud välja; pealegi on võistkonnakaaslasi ersate värvide järgi kergem mängusaalides ka leida :)
Piltidel võistkondliku kiirmaleturniiri algus ja esimene voor.

Tahan ka lisada seda, et kogu informatsioon, mida siin Mõttemängude festivalist kirjutan, ei pruugi olla täiesti õige. Tihti kuulen infot suuliselt ja mitte otseselt allikalt, seega on pisike võimalus, et mõni nimi, paarimine või tulemus tegelikkuses natukene erineb.

Monday, October 13, 2008

Mõtteid.

Tahaksin rääkida ühest asjast, mis on minu arust Eesti males mäda.
See ei ole väga suur asi.

Nimelt, mina (ja ka paljud teised ma usun) peavad absurdseks olukorda, kus teatud inimesi õnnitletakse sünnipäevadega EML kodulehel ja teatuid mitte. Muidugi - me ei saa valimatult igaühte õnnitleda, aga kuidas seletada sellist olukorda, kus EML kodulehel õnnitletakse Katrin Korbanit tema 8nda sünnipäevaga , kuid ei õnnitleta näiteks eelmisel reedel (10.oktoober) oma 55ndat sünnipäeva pidanud Aleksander Veingoldi?

Paljud teist teadsid seda?

Mis te arvate ideest, et teha Vaadeldaja kodulehele sellise väikese kalendri, kus oleks kirjas inimeste sünnipäevad? (juhul, kui nad ise seda soovivad)

See oli esimene mõte. Teine mõte tuli mul seoses ühe jutuajamisega, mis toimus reedel malemajas Remmeli ja Võsuga. Võsu mainis, et ta läheb homme Haapsalu turniirile. Sama päeva õhtul rääkis Karmen midagi mingist Luunja turniirist. Mõte on selles, et üle Eesti toimuvad kogu aeg ka väikesemad kohalikud turniirid, millest aga keegi mitte midagi ei tea!
Siit tuleks ka meie teine üleskutse - kõik, kes soovivad oma turniirile (mida nt. ei kajastata EML kodulehel) reklaami teha, võivad vabalt selle kas postitada meie blogi kommentaaridesse või saata meile meilile.

Intervjuu FM Ilja Vovkiga

1. Millal ja kus oled sündinud?

6. aprill 1988, Tallinnas.

2. Kus, mida ja kuidas õppisid/õpid?

Lõpetasin Lasnamäe Gümnaasiumi kuldmedaliga, sain TTÜ bakalauruse kraadi arvuti- ja süsteemitehnika erialal, praegu olen magistriõppes.

3. Millal alustasid malemänguga?

3 aastasena teadsin reegleid, 10 aastasena laksin malekooli.

4. Millised on eesmärgis males?

Lähim eesmärk - täita IM tiitel.

5. Kas ülikoolis käimine võimaldab piisavalt malega tegeleda?

Ei võimalda, sessiooni ajal pole üldse aega.

6. Kes eesti maletajatest järgmisena 2500 elo punkti joone ületab?

Veingold

7. Kes eesti maletajatest järgmisena 2600-piiri ületab?

Ehlvest :)

8. Milliseid programme kasutad treenimiseks?

Chess assistant, Chessbase, Fritz jm

9. Mis on lemmik maleraamat?

Lapsepõlves üks lemmikumaid oli Fischeri "My 60 memorable games", praegu loen rohkem avanguteooriast.

10. KES ON SINU TREENER?

Esimene treener - Mari Kinsigo,

praegu - Aleksander Veingold.

11. MITU TUNDI PÄEVAS END MALES TÄIENDAD?

Ei vaata kella, kõige rohkem tegelen malega turniiride ajal.

12. MITMES KEELES END TÄIENDAD JA RÄÄGID?

Emakeel - vene, räägin eesti, inglist ja natuke pransuse keelt.

13. Mis juhtus Eesti meistrivõistlustel?

Midagi ei juhtunud, lihtsalt downswing :)

14. klubi vahetaksid ja mis tingimustel?

Ei vaheta. Meil on tore, sõbralik seltskond. Võib-olla tulevikus mängiksin ka mingi professionaalse klubi eest. Aga sellest on veel liiga vara rääkida.

15. Kas ja kus töötad või plaanid töötama hakata?

Töötan maletreenerina Vabaetturis, plaanin ka töötada erialal.

16. Miks on Sinu tulemused niivord ebastabiilsed, et heal päeval lammutad kuskil tugeval turniiril Rootsis (ja saavutad IM-normi), aga järgmisel päeval void Eestis mingil kohalikul turniiril kaotada kellele iganes?

Eesti nädalalõputurniirides ma ei mängi tulemuse peale. See on hea tasuta (ilma ELO arvutamisega) võimalus katsetada uusi plaane, avanguskeeme jne. Teine põhjus on voib olla selles, et mängides välismaal ma abstrageerin igapäevast elust ja mõtlen rohkem malest. Kodus on seda raskem teha.

17. Vaadeldaja mainib, et oled neljakordne Eesti meister males. Mis vanuseklassides ja mänguliikides ning millal oled need tiitlid saavutanud? Millised on lisaks neile võitudele ülejaanud paremad, märkimisväärsed tulemused males?

Ma olin Eesti meister kuni 14a. 2001 aastal, 18a (2005, 2006), 20a (2007). 1 koht Eesti klubide mv-s 2007 Vabaetturi koosseisus. Teised head tulemused: 1. koht Göteborgi IM-turniiris 2007, sain im-normi kätte, 2. koht samal turniiril sel aastal ilma kaotuseta.

18. Kas sulle meedib vahel üksi napsitada?

Proovin lõdvestuda ilma alkoholita, heas seltskonnas pole alkoholi vastu midagi (Niki e. mina tõlkisin, originaal - Стараюсь расслабляться без алкоголя, в хорошей компании не против :)).

19. Kas oleksid nõus 100 000 krooni eest Playboyle poseerima?

Kui ma osaleksin šou-bisnessis, siis mõtleksin selle üle. Aga nii... ei näe mõtet (Если бы участвовал в шоу-бизнесе то задумался об этом. А так... не вижу смысла.).

20. Kas oleksid valmis kohe homme hommikul startima, kui saaksid pakkumise minna tasuta aastasele ümbermaailmareisile?

Kahtlen. On raske niimoodi maha jätta omaseid, sõpru ja ära sõita. Parem on saavutada edu elus, et hiljem rahulikult planeerida selline reis (Сомневаюсь. Сложно так вот бросить родных, друзей, и уехать. Лучше добиться успеха в жизни, чтобы позже спокойно спланировать такое путешествие.).


Ma toimetasin seda teksti natuke, nii et kui kuskil mingi näpukas on, siis seal ta ka on. Tähelepanelik lugeja võib märgata, et Iljale esitati rohkem küsimusi, kui siin on. Seletus on järgmine – inimene, kes vastab küsimustele võib ise valida millistele küsimustele ta ei vasta ja Vovk otsustas mitte vastata tema arust ebavajalikele küsimustele.

Mõttemängude festival, Peking (3)

Sõit algas 9. oktoobri öösel ja Pekingisse jõudsime umbes ööpäev pärast startimist. Ajavahe tõttu kaotasime 5 tundi ja kohal olime kuskil kuue paiku hommikul. Alustuseks oli kuue inimese mängijakaart kadunud ning ka eelregistreeritud tubade komplektid olid hiinlastel sassi läinud, mind, näiteks, oli ühte tuppa pandud Margitiga ja Viktoria koos kellegi bulgaarlasega. Saime õnneks tube muuta (mitte just kõige paremini, sest üks tuba sai kaugemasse majja) ning ka mängijakaardid leidsid korraldajad kuskilt sahtlist ülesse.

Üpris suur osa Eesti maledelegatsioonist keeras ennast varsti pärast kohajõudmist magama. Meie Tanjaga käisime ringi ja üllatuslikult kohtasime igal pool ka palju eestlasi. Tuli välja, et mitmed bridži mängijad (neid Eestist 26) ja kabetajad on siin pea kolm nädalat, võistlusaeg oleneb finaali pääsust ja muidu sellest, mitmel võistlusel osaletakse, kuid kesmiselt, mulle on vähemalt mulje jäänud, on enamikel neil oma 2 nädalat vaba aega. Bridžimängijate avatud võistkonnal on seni väga hästi läinud, nad said oma alagrupist edasi (oli neli alagruppi ja igast sai neli edasi), seega 16 maailma parema hulka (pildid üks Eesti bridžimeeskond mängimas). Eile oli veerandfinaal, kuid tulemusi veel ei tea. Siin on internet väga kallis ja seda saab tuppa võtta kas terveks ajaks või üldse mitte (vedas Kaidol ja Andrusel, kelle toast oli eelmise omaniku järel unustatud internet välja lülitada ja nüüd nad saavad tasuta kasutada). Eile veetsime pikemalt aega koos Eesti kabetajatega ja nad rääkisid, et nende võistlustel olid ka maailma tipud kohal. Tulebki välja nii, et kuna ühelgi siinsel alal peale male ei ole olümpiat (või pole vähemalt juba aastaid olnud), on need teiste alade jaoks nagu Olümpiamängud.

Ilm pidi siin väga vahelduv olema, kuid meid on seni rõõmustatud vaid päiksepaisteliste soojade päevadega. Üleeile käisime Hiina müüril (pildid), eile Keelatud linnas ja Siiditurul. Vaatamisväärsusi on siin palju ja omaette eriliseks on selle paiga teinud ka Olümpia. On näha, et linn ja eriti kesklinn on väga põhjalikult ümber ehitatud. Lisaks kõigile staadionitele, ujulatele, on rajatud ka uued teed, väljakud, pargid veekogud. Natukene kaugemal on ümber kõik suured elumajad, peaaegu igal oma 20-50 korrust. Igal pool on politseinikud. Niimoodi kontrolliga oli lahti saadud ka hiinlaste kombest tänavatele sülitada ja seda isegi võidu teha. Järelvalve on range. Seda muidugi ei saa öelda liikluse kohta, sest hiinlastel ei ole sellist asja nagu järjekord, samamoodi on ka tänavatel – kahel real sõidab kõrvuti 3-4 autot, kõik lasevad signaali ja seal vahed liiguvad veel inimesed ja jalgrattad.

Kõigega tuleb siin ka kaubelda. Turistile võidakse öelda alguses isegi 10-20 korda kõrgem hind võrreldes sellega, millega hiljem müüakse. Kaupa on igasugust ja kõik niiöelda kallite firmamärkitega. Eestlased on ka juba esimesed ostud teinud, kuid Tanja ütles, et talle, näiteks, see kauplemise asi ei istu: „See on nagu males, kui puudutad, aga ei käi, siis jälle puudutad, aga ei käi..”.

Eile Olümpiakülla tagasi jõudes põrkasime kokku Meelis Kuldkeppa ja Oliver Loperiga (mängisid bridži juuniorite võistkonnas ja saavutasid 19. koha rohkem kui 70 osaleja hulgas). Meelise üks esimesi kommentaare oli: „Kui te tunnete, et kuidagi kõigute, siis siin Hiinas ongi kogu aeg maavärinad” Maavärinaid on Hiinas sageli küll, kuid kahtlaseks tegi selle lause see, et kohe varsti läks jutt siinolles tarbitud viski peale.. Õhtul käisin noormeestel ka külas natukene, vaatasime filmi ja rääkisime muljeid. Üldiselt tundub siin kompleksis üpris turvaline ka pimedamal ajal ringi liikuda, eriti tekib see tunne nähes iga hotelli ees mitut valvurit edasi-tagasi liikumas. Võstlejad tunduvad sõbralikud, õhtul tänaval liikudes ja isegi iga kord lifti tulles väga paljud teretavad. Hiinlased on kuidagi vaoshoitumad ja inglise keelt oskavad arusaadaval tasemel neist vaid väga vähesed.

Omamoodi on ka see, et hiinalste jaoks oleme me justkui kõndiv loomaaed. Olümpiakülast väljas kohtab valgeid inimesi ikka üpris harva ja väga paljud sõna otses mõttes vahivad, kui keegi erinev tänaval kõnnib. Keelatud linnas ja väljakutel küsisid väga mitmed hiinlased, näiteks, minuga koos pilti teha. Aga no, eks see on endalegi huvitav.


Võistlus algas meil täna. Nii meeskond kui naiskond mängisid välkmalet (ajakontrolliga 3 min + 2 sek käigule) ja homme pärastlõunal (Hiina aja järgi) algab kiirmaleturniir.

3 minutit oli väga kiire ja ajakaotusi ümberringi oli palju. Kaido ültes, et seda võiks isegi supervälguks nimetada (hiljem täiendas, et supervälk on ikka 2 min).

Nüüd tulemustest.

Kuna ise olen naiskonna liige (laudade järjekord – Monika Tsõganova, Tatjana Fomina, Viktoria Baškite ja mina), kirjutan kõigepealt naiste võistlusest. Osalejaid oli 27 ja mängiti 11 vooru. Esimeses voorus saime vastu Hiina ja kaotasime 4-0. Koosseis oli neil väga korralik, minu vastane 4. laual oli, näiteks reitinguga 2470. Nad võitsid ka turniiri 21 matšipunktiga Venemaa ees (20 matšipunkti). Viie vooru järel oli naiskonnal 4 matšipunkti ja mindi lõunavaheajale. 6. voorus viigistasime Leedu naistega, ise mängisin pika partii Domakaitega (2165), sain Tropmpovskist väga huvitava seisu ja lõpuks võitsin. Osalejaid oli 11 vooru kohta vähe ja ka tulemused ei olnud kõige paremini, nii olime 10 vooru vabad. Lõpuks jäime jagama 14.-19. kohta ja olime 18. 10 matšipunkti ja 20 partiipunktiga. Monika sai 4, Tanja 3, Vika 5 ja mina 6 punkti (teiste punktides päris kindel ei ole).

Nüüd aga meeste turniiri juurde. Meie meeskond mängis väga hästi, kuid kahjuks oli ka ebaõnne ning lõpuks jäädi napilt finaalist välja.

Siin turniiril katsetatakse uusi reegleid, näiteks kui vooru alguseks ei istu õige laua taga, saab mängija automaatselt kaotuse ja kui nupp läheb ümber ja vajutab kella on ka kohe kaotus. Kaks valusat kaotust meestele tuligi nupu kukkumise tõttu, kusjuures nupp kukkus hiljem, kui kätt kella juurest tagasi tõmmati ja käik juba varem tehtud oli.

Osalejaid oli neil 32 ja samuti mängiti 11 vooru. Juba turniiri keskpaigas hakkasid mehed arutama strateegiaid finaali jõudmiseks. Võeti mitu matšivõitu ja viiki endast tugevate vastaste vastu, näiteks viimases voorus alistati India meeskond 3-1. Mängisin ise teises saalis, seega ei ole mul täpsemat infot. Meeste turniiri võitis Hiina 18 matši- ja 34.5 partiipunktiga ning teiseks tuli Ukraina 17 matšipunkti ning 29 partiipunktiga. Eesti meeskond jäi jagama 6.-7. kohta 14 partiipunktiga ning tuli kuuendaks 28 partiipunktiga. Homme hommikul on finaalid mõlema turniiri neljale esimesele.

Homme pärastlõunal algavad võistkondlikud kiirmaleturniirid.


Lugesin hetk tagasi ka anonüümset kommentaari postituse ”Tallinna MV 6. voor” juures. Ja vastuseks, et vähemalt naiskonna liikmed pidid suurema osa oma lisakuludest, sh lennupiletid Frankfurti, osavõtumaks jms ise maksma (sõidu Frankfurt-Hiina, ööbimise ja toitlustuse Hiinas maksis korraldaja). Teiste kohta ei tea.


Kes veel Mõttemängudest lähemalt tahavad lugeda, siis Andres Kuusk (bridži mängimas siin) kirjutab Hiinas käigust blogi.


Uuesti ka link, kust tulemusi vaadata saab.


Lähiajal plaanin lisada ka rohkem pilte Hiinast, võistluspäevadest, Eesti meeskonnast ja naiskonnast.