Friday, September 30, 2011

Ardi Tedrema: Malesõber, kas ainult alaliidu poksikott

Meeldiv nädalavehtus, kurb nädal.
Eelmine nädalavahetus andis allakirjutanule äärmiselt meeldiva maleelamuse kahe kiirturniiri näol. Hea oli tunda maleharrastajate ja malearmastajate ühist küünarnukitunne ning rõõmsat ja sõbraliku
maleõhinat. See on võimas tunne. Kuid kahjuks ei hakanud nädal sama kenalt, kui oli möödunud nädalavahetus. Vaadeldajast sai loetud, et üles on seatud avalik häbipost, kus teiste äärmiselt kenade ja erudeeritud malesõprade seast avastasin suure kurbusega Vanameister Hillari ja Jüri Järveti. Nemad kahekesi on muuhulgas siis need patused poksikotid, kes ei olegi veel tasunud litsentsitasu maleliidule.


Teatavasti on litsents õigus saada teatud hüve ja selle vastu ei saa maletajal midagi tõsist olla. Kui seda ei maksta, siis hüve ei saa. Milles seisneb maleliidu poolt väjastatav hüve, ei ole on siinkirjutaja aasta jooksul veel täpselt mõistnud. Iga maksu korjamine peab olema maksutasuja jaoks kristalselt selge ja arusaadav. Samuti peab maksukoguja teavitama, millise hüve selle eest saab. Kuuldavalt
maleliit kasutab litsentsitasu vahendeid reitinguarvestuse pidamiseks. Eedatavalt kogutav summa on ca 4000 euri aastas, mis moodustab ühele isikule arvestatava sissetuleku. Kummastav, et Maleliidu juhatusel asi korraldatud selliselt, et liit kehtestab reeglid, kuid maksu korjamise kohustus kaudselt sokutatakse turniiride korraldajate kraesse. Arvatavasti Maleliidu juhatuse arvates on turniiride tasuta (kordan tasuta) korraldamine veel vähe aega ja ressurssi nõudev poksikotlik tegevus. Kui maleliit ei ole suuteline maletajatelt raha koguma, siis tuleb sellist suutmatust üheselt tunnistada ja leida muu väljund või konkreetselt abi paluda.

Kuid nüüd tõsisemalt tõsisemast. Sel nädalal möödus 90 päeva sellest, kui siinkirjutaja esitas Laagri Male Arendamise ja Edendamise Kesku-Klubi nimel maleliitu astumise avalduse. Tasusime maleliidule nõutud sisseastumismaksu ja koostasime liikmete nimekirja. Keskus-Klubi on olemuselt akadeemiline ühendus, mis on loodud male arendamiseks, turniiride korraldamiseks ja male rahastamise korraldamiseks Saue vallas. Sellel aastal on osaletud vähemalt kolme kiirturniiri korraldamises ja rahastamises. Muuhulgas maleelu ja eelkõige noorte male elavdamiseks tõime esile mõiste malepere. Maleliidu juhatus kaalus esitatud avaldust 90 päeva ja mis arvate mis vastus saadeti. Õige- äraütlev. Järjekordne poksikott maleliidu jaoks.


Nähtavasti ei meeldinud maleliidu juhatusele nimed Olav Sepp, Tõnu Nael, Toomas Valgmäe ja siinkirjutaja. Malesõbrana ma küsin igalt maleliidu juhatuse liikmelt: Sõbrad, Mis toimub? ja kuidas toimus hääletus? Egas juhatuse liikmed ole poksikotid. Palusin maleliidu juhatuselt ka otsuse ärakirja või protokolli, kuid seda ootan ma seniajani. Kuidas edasi. Kuna Klubil põhikirjaline tegevus ainult male ja veelkord male, siis tuleb võtta ette paratamatu kohtutee. Igatahes saab olema äärmiselt vahva koos Kaido Klubi ja Loksa Klubiga olla ühiselt ühises paadis. Siinkohal tahan malerahva tähelepanu juhtida asjaolule, et maleliidu juhatuse liikmetel lasub tehtud otsuste ees ka
varaline vastutus, mis võidakse tsiviilkorras neilt puudutatud isikute kaasabil kohtu kaudu välja nõuda. Ehk teisisõnu, kui maleliit kohtus kaotab, siis on ka liidu liikmetel õigus juhatuselt ebaõigete otsuste
tagajärel sündinud kahju sisse nõuda. Vastasel korral võib tekkida olukord, kus liidu liikmed hakkavad tasuma juhatuse ebaõigete otsustuste eest.

Kuna maleliit Laagri Male Arendamise ja Edendamise Keskus-Klubi enda hulka ei soovinud, kuid organisatsioon on loodud ja tegutseb, siis esitasime avalduse Eesti Male Toetusühingu liikmeks astumiseks. Samas alustame aktiivset kaastööd järgmise maleaasta ettevalmistamisel ja rahastuse leidmisel. Kahjuks seis selline, et raha pole küll maailmas otsa lõppenud, kuid Eesti malele seda anda ei taheta. Samas loodame, et lähiajal kuuleme ühiselt juba uutest võimalikest sponsoritest, kes
ka Eesti Malele kaasa aidata soovivad.

Thursday, September 29, 2011

Elame kaasa gladiaator Tarvo Seemanile!

Tarvo Seeman osaleb Kanal 2 saates!

Esimene matš toimub juba 10ndal oktoobril. Koht ja aeg on täpsustamisel. Tule ja ela kaasa meie maletaja edule!

Ma ise kavatsen koos sõprade ja tuttavatega kohale minna, on vaja teha suur plakat jms :)

Saate tutvustus:

Tarvo klubi ja treeneri tutvustus:

Wednesday, September 28, 2011

Margus Sööt: Itaalias maleprobleeme lahendamas

Arvult 54. probleemmaletajate maailmakongress (54th World Congress of Chess Composition ehk lühendatult WCCC) toimus tänaseks juba ligi kuu aega tagasi Itaalias Jesis 20.-27. augustini 2011. Eestit olid tol kongressil juba mitmendat korda esindamas siinkirjutaja, Margus Sööt ja Indrek Aunver.

Isiklikult olen osalenud viimasest kuuest maailmakongressist viiel: 2006. aastal Hollandis Wageningenis (pikemalt saab lugeda siit), 2007. aastal Kreekas Rhodose saarel (pikemalt saab lugeda siit), 2008. aastal Lätis Jurmalas (pikemalt saab lugeda siit), 2009. aastal Brasiilias Rio de Janeiros (mitu ülevaatlikku artiklit ilmus toona Vaadeldaja veergudel: Kiri Brasiiliast, Vaadeldaja kirjasaatja esmamuljed Brasiiliast, Kongressi ametlik algus Brasiilias, Brasiilias valiti aasta parim etüüd, Brasiilias selgitati lahendamise maailmameistreid, Rio de Janeiro vaatamisväärsustega tutvumas, Viimased muljed brasiiliast ja tagasilennust) ja nüüd viimati Itaalias Jesis (ametlik kodulehekülg - http://www.wccc2011.com).

Hea sõber ja reisikaaslane Indrek on osalenud ka mõnedel varasematel maailmakongressidel, üheskoos reisimegi alates 2006. aastast. Koos jäi meil käimata vaid 2010. aastal Kreekas Kreeta saarel toimunud maailmakongressil.

Olen tänavusest maailmakongressist ülevaate kirjutamiseks õige pikalt hoogu võtnud, kuid jõudsin nüüd lõpuks ometi arusaamisele, et parem hilja, kui mitte midagi! Olgu öeldud, et omapoolse ülevaate kongressist on juba jõudnud avaldada nende kongresside üks nimekamaid osalejaid, suurmeister John Nunn – soovitan tutvuda tema ChessBase artiklitega http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=7530 ja http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=7558

Meie lennureis kulges seekord Tallinnast läbi Müncheni (vahemaandumine) Itaalias Aadria mere ääres asuvasse olulisse sadamalinna Anconasse, kus asub ka rahvusvaheline lennujaam. Ancona lennujaamast umbes 15 km kaugusel asunud 40 000 elanikuga linnakesse Jesi viis meid hotelli poolt vastu saadetud busstakso. Olgu öeldud, et tagasitee kulges analoogselt.

Itaalias ootas meid ees 35-36 kraadine temperatuur, kuid tegelikult pääsesime Jesis veel võrdlemisi kergelt, sest saapamaa oli oma võimusse haaranud kuumalaine ning Vahemere ääres, Sitsiilia saarel ja mujal kõrgusid temperatuurid üle 40 kraadi. Igatahes meie nädalase Itaalias viibimise ajal taevas naljalt ühtegi pilve ei kohanud, vihmast rääkimata.

Neile, kes veel ei tea, mida kujutab endast probleemmaletajate maailmakongress, olgu lühidalt infoks öeldud, et sel kongressil saavad kokku maleülesannete ja -etüüdide koostajad ning lahendajad üle maailma. Kongressi raames toimuvad tavapäraselt mitmed maleprobleemide lahendamise ja koostamise võistlused. Meie võtsime seekord osa peamiselt lahendamisvõistlustest, ehkki koostasime ka mõned maleülesanded.

Esimene suurem lahendamisvõistlus kongressi raames on tavapäraselt avatud lahendamisvõistlus. Seekordse 93 osavõtjaga võistluse võitis Poola lahendaja Kacper Piorun 60 punktiga 60 võimalikust, Margus Sööt sai 31,5 punktiga 63. koha ja Indrek Aunver 14,5 punktiga 86. koha. Lõpptulemused: http://www.saunalahti.fi/~stniekat/pccc/open2011.htm

Avatud lahendamisvõistlusel lahendada antud maleprobleemidest sai lugejatele tutvustamiseks välja valitud mitmetele lahendajatele tõsist peavalu valmistanud järgnev maleetüüd.

Santi Pirrone
L’Italia Scacchistica 1978



Valge alustab ja võidab!

Lahenduskäik on väga peen: 1.a6 bxa6 2.b6 Rxb6 3.cxb6 Od5+ 4.e4 Oxe4+ (4...fxe4 5.g6 e3+ 6.Kg1 e2 7.Od2 ja valge võidab.) 5.f3 Oxf3+ 6.Kh2 c5 7.g6 fxg6 8.Og7 Kg5 (8...f4 9.Of6+ g5 10.Oe7 ja valge võidab.) 9.Kg3 ja valge võidab.

Avatud lahendamisvõistlusest veelgi tähtsamal kohal on aga kahepäevased maleprobleemide lahendamise maailmameistrivõistlused, mis tänavu toimusid juba 35. korda. Maleprobleemide lahendamise maailmameistrivõistlustel peetakse nii individuaalset kui ka võistkondlikku arvestust. Individuaalarvestuses krooniti 83 osavõtja seas maailmameistriks ka avatud lahendamisvõistluse võitnud Poola lahendaja Kacper Piorun 83 punktiga 90 võimalikust, Margus Sööt sai 52,5 punktiga 48. koha ja Indrek Aunver 4,5 punktiga 83. koha. Võistkondlikus arvestuses võitis Poola koosseisus Alexander Mista, Piotr Murdzia ja Kacper Piorun. Lõpptulemused: http://www.saunalahti.fi/~stniekat/pccc/wcsc11.htm

Olgu kõrvalepõikena öeldud, et minu reisikaaslase Indreku muretut kongressil osalemist, võistlemist ja puhkamist segasid tänavu olulisel määral reisi ajal ilmnenud kõrges eas ema terviseprobleemid, mis kindlasti jätsid oma jälje ka Indreku tulemustele. Praeguseks on õnneks kõik laabumas ja täna võisime Indrekuga pärast reisi esmakordselt taas Tallinnas kohtuda – eks seegi andis tõuke reisiülevaade lõpuks valmis kirjutada.

Järgnevalt tutvustaksingi mõnesid huvitavamaid ja raskemaid maleprobleemide lahendamise maailmameistrivõistlustel lahendada antud maleprobleeme – valikusse mahtus üks kahe- ja üks kolmekäiguline matiülesanne, üks etüüd ning üks abimati ülesanne.

Slobodan Mladenovic
Probleemblad 1987
4. austus


















Matt kahe käiguga!

Lahendus: 1.Rd5! (käigupuudus) 1...f3/Vd6/Ke4/Rb~/O~/Rc~ 2.Rg3#/Re7#/Og6#/Lb1#/Ve5#/Lh7#.

Rafael Kofman
Shahmatõ v SSSR TT 1947-1948
2. austus


















Matt kolme käiguga!

Lahendus: 1.Ob5! (ähvardab 2.Od3 ja 3.Oxe4#) 1...c6 2.Oc4+ Kc5 3.Rxe4#; 1...c5 2.Vd3+ exd3 3.e4#; 1...d6 2.Og7 ja 3.Re3#; 1...dxe6 2.Rf7 ja 3.Rf6#.

Axel Akerblom
Moravsko-Sleszky Denik 1927
2. auhind



















Valged alustavad ja võidavad!

Lahendus: 1.Od6 h1(L) 2.Oe5 La1+ 3.Kd5 Lxa2+ 4.Kd6 La3+ 5.Kc6 Lc1+ 6.Kd5 La3 (6...Lh1+ 7.Kd6! valge võiduga.) 7.Ke4 Lb4+ 8.Kf5 La3 9.Vd7+ Kg8 10.Kg6 Lf8 11.Vg7+ valge võiduga.

Mircea Manolescu
Buletin Problemistic 1998-1999
1. auhind


















Abimatt viie käiguga (kaks lahendust)!

Lahendus: 1.Vd7 Ob5 2.Vd6 Oe8 3.Lc5 Rc6 4.Kd5 Oh5 5.Oe6 Oxf3#; 1.Ve7 Rd3 2.Kd5 Rc5 3.Ve5 Re4 4.Oe6 Oc8 5.Ld4 Ob7#.

Kustumatu mälestuse kongressist jättis ekskursioonipäeval külastatud Frasassi grott – koopad oma uhkete stalaktiitide ja stalagmiitidega. Huvilistele link: http://www.frasassi.com/

Maailmakongressil valitakse tavapäraselt ka eelmise aasta parim maleetüüd. Tänavu oldi valikus võrdlemisi üksmeelsed ja 2010. aastal avaldatud etüüdidest pälvis kõrge tunnustuse järgmine meistriteos.

Sergei Diduhh (Ukraina) ja Siegfried Hornecker (Saksmaa)
Olympia Dunyasi 2010
1. austus


















Valge alustab ja viigistab!

Lahendus: 1.g6! hxg6 2.bxa3 g5 3.a4 g4 4.a5 g3 5.a6 g2 6.a7 g1=L 7.a8=L Lg8+ 8.Kb7! Lxa8+ 9.Kxa8 Kc6 10.Ka7! (10.a4? Kb6 11.a5+ Ka6 12.Kb8 h5 13.Kc7 h4 14.Kc6 h3 15.b5+ Kxa5 16.b6 h2 17.b7 h1=L+ ja must võidab.) 10...Kb5 11.a4+! Kxa4 (11...Kxb4 12.Kb6 Kxa4 13.Kc5 viigiga.) 12.Kb6! Kxb4 13.Kc6 Kc4 14.Kd6 Kd4 15.Ke6 Ke4 16.Kf6 Kf4 17.Kg6 Kg4 18.Kxh6 viigiga.

Huvitav on sealjuures temaatiline valejälg: 1.bxa3? hxg5 2.a4 g4 3.a5 g3 4.a6 g2 5.a7 g1=L 6.a8=L Lg8+ 7.Kb7 Lxa8+ 8.Kxa8 Kc6 9.Ka7 Kb5 10.a4+ Kxa4 11.Kb6 Kxb4 12.Kc6 Kc4 13.Kd6 Kd4 14.Ke6 Ke4 15.Kf6 Kf4 ja nüüd me näeme suurt vahet võrreldes eelpool esitatud õige lahendusega – kuna must ettur on h7 (ja mitte h6), siis ei saa valge jätkata 16.Kg6 ja pärast 16.Kg7 h5 must võidab.

Kõik kongressi puudutavad materjalid leiab Rahvusvahelise Probleemmale Föderatsiooni koduleheküljelt, vastavalt alamleheküljelt http://www.saunalahti.fi/~stniekat/pccc/wccc2011.htm

Margus Sööt

Rõuge kiirturniir ehk Võrumaa lahtised meistrivõistlused males

Kuni juhid Sander, Kolk ja Olde siin maleasju arutavad, läheb karavan ikka edasi. Seekord jõudsime Rõugesse. Algselt pidi turniir toimuma Võrus, aga organiseerijad eesotsas Ardi Tedremaga leidsid ühise keele Rõuge valla -ja kooliametnikega. Meeldiv kui perifeeriaski malet mängida saab ja nagu näha tuli mängijaid kaugematestki Eesti paikadest. Võrumaal pole tõsist turniiri vist ligi 15 aastat olnud ja kas Rõuges üldse?
Tean, et Ülar korraldab Võrus lastele maletrenni ja kohalikust lehest lugesin, et paar päeva enne turniiri käis ta koolides simultaani andmas. Kuna Rõuge koolis loodetakse samuti maletrennid käima lükata, siis loodan, et järgmisel aastal mängib noori ka Võrumaalt. Nagu lugeja aru saab, oli vanakooli Võrumaa maletajate osalemine kohustuslik. Meie reis algas Viljandist tavapäraselt - poole tee peal ütles autol turbo üles ja paar silda oli üsna konkreetselt kinni pandud. Niisiis veeresime suvalistel metsateedel, aga õnneks selgus, et õiges suunas ja kohale me jõudsime. Hiljem arvas maletaja, keda millegipärast Pikaks kutsutakse, et me sõidame ikka iilge rondiga.

Start. 1. voor vastane Marti Medar. Sarja raames kohtusime sel aastal juba teist korda ja eks ikka esimeses voorus. Pikemalt peatumata lõppes partii eelmine kord viigiga :-) Nüüd siis teadsin vastast paremini. Eelkõige tänu facebookile, kus Marti on väga aktiivne. Ta mängis mustadega siili süsteemi (mitte segi ajada maleliidu siiliga) ja arendas ratsu c6-le, kus see jäi tüüpilise ajutise kahingu sihtmärgiks. Tänu sellele sain kaksikodad, vabaetturi, ajaedu, meeldiva enesetunde jne. Realiseerimine nõudis siiski natuke pingutamist. Tihti noored alahindavad kaksikodade tähtsust. Soovitan võtke neilt vähemalt üks ära.

2. voor Tatjana Fomina. 1. e4! Minu arvates Tanja stiilile sobib kuningaetturi arendamine esimesel käigul rohkem. 1. d4 nõuab positsioonilist lähenemist ja seal kunstlikult teravuste otsimine viib tihti krahhini. Muide samad sõnad enda kohta. Ainult, et jube raske on meistrite või suurmeistrite vastu nullist õppimist alustada. Minu meelest algas partii umbes nii 1. e4 c5 2. Rf3 Rc6 3.Ob5 ja olimegi rahulikematel radadel. Küllap olete kuulnud väljendit "naiste male", millega eelkõige vihjatakse naiste puudulikule positsioonimängule. Üldistus võib kõlada üsna karmilt, aga on välja öeldud ka karmide meeste poolt. A. Khalifman arvates on läbi ajaloo ainult kaks naist, kes malest aru saavad - Maia Chiburdanidze ja Zsuzsa (praaegu Susan) Polgar. Aga Judit? Läbi aegade parim naismaletaja kompenseerib oma positsioonimängu vajakajäämised suurepärase taktikalise vaistu ja kombinatsioonide tulevärgiga. Igatahes Tanja andis kiirelt ühe oda ära. Hiljem hakkasid mu kaksikodad päris hästi tööle ja lõpetasin enametturiga lõppmängus, mis osutus võidetuks.
Soovitus. Naismaletajate vastu oodake, suure tõenäosusega vahetavad nad ühe oma odadest teie ratsu vastu.

3. voor Toomas Valgmäe. Hakkasin just kirjutama, et Toomas on välk ja kiirmales päris hea, aga pikas just mitte väga. Ja siis tuli meelde, et veel sel aastal täitis ta Gibraltaril rahvusvahelise meistri normi. Hiljuti malelaagris otsustasin, et slaavi peale tuleb hakata agressiivsemalt mängima ehk esimesed käigud d4-c4-rf3-rc3!
Plaan töötas, must oli ülikiirelt koos ja võitsin umbes 20 käiguga.

4. voor Siim Kanep. Mul mustad ja kiire viik. Vastuseks kroonilistele virisejatele, kes järjekindlalt meile armsaks saanud blogis kõike kritiseerima kipuvad.
Esiteks. Siimuga madistatud küll, aga mingil hetkel tüütab ära kui ühe ja sama vastasega oled mänginud sadu või koguni tuhandeid partiisid. Kohe sain ka Tanelilt kiita, et vennad viimaks rahumeelse viigi tegid. Näitena võib tuua Kosintseva õed, kes on avalikult öelnud, et nemad omavahel võidule ei mängi. Eks I. Kuuse ja ilmameister A. Kuuse partiid kipuvad samuti viigiga lõppema. Kaidoga sarnane teema. Me oleme head sõbrad ja palju malet koos uurinud. Seega pigem sõbralik viik kui suurmeisterlik viik.
Teiseks. Male on eelkõige sport ja sportlane peab ise otsustama, millal võtta riske ja millal puhata. Kinnistel turniiridel, kus päevas on 1 voor + puhkepäevad, on nn 30 käigu reegel igati tervitatav. Seevastu suurtel open turniiridel, kus päevas on mitu vooru, ei saa mängijaid sundida kõiki partiisid täie tugevusega mängima. Paratamatult langeks kvaliteet. Ehk olete kuulnud H.Oldet enne partii algust ütlemas, et nonii hakkame tööle. Enamik osalejatest on ikkagi harrastajad ja kui neid tulise oraga pidevalt surkida, võib mänguisu hoopiski kaduda. Andke andeks, aga paljudel kodumaistel turniiridel olen ka mina harrastaja. Naudin malet ja maletajate seltskonda. Hea turniiri korraldus ja positiivne suhtumine on märksa olulisem kui rahaline pool.

5. voor Aleksander Volodin. Ei olnud suurmeisterlik viik, sõbralik viik kah mitte. 1. d4 Rf6. 2. Rf3! c5 3. d5 b5!? 2010.a Eesti meistrivõistlustel õnnestus mul selles variandis Aleksandrit võita. Juba toona pidasin mustade avangukäsitlust natukene kahtlaseks ja hiljem varianti uurinud ei ole. Ajasin kusagil käigud sassi ja pidin ise seekord ühe odadest ratsu vastu vahetama. Kuna kaksikodasid kardan ma nagu tuld, siis pakkusin viiki, mille vastane vastu võttis.

6. voor Ülar Lauk, mul mustad. Kuna eelmine partii lõppes küllaltki kiiresti viigiga, siis olin endise treeneri vastu verejanuliselt meelestatud. Ebaviisakas minust eks? Peamiselt eesti keelt kõnelev Sass Tallinnast arvas, et tema partiieelne märkus järgnevast kiirviigist andis selleks põhjust. WRONG. Mängus oli ikkagi Võrumaa meistritiitel! Ülar mängib alati printsipiaalseid variante ja sellepärast mulle tegelikult meeldib temaga mängida. Polegi oluline, kas sul on valged või mustad, alati tekib huvitav seis. Ei pea ise kunstlikult teravusi otsima. Kusagil jäi mul oda :-) tema ratsu vastu ja teravustes võitsin. Selle partii plaanin vaadeldajasse üles panna, siis mängust pikemalt.

7. voor Sander Kukk. Vastane mängib viimasel ajal meeletult palju välku ICC-s ja arvatavasti on seetõttu kiir -ja välkmale tulemused paranenud. Insener Mihhail Botvinnik leidis, et kiired ajakontrollid on male surm. Aeg on näidanud, et päris nii hull asi pole ja on tekkinud mitmeid kiirmale spetsialiste. Lätlastel on oma legendaarne 2200 reitinguga välgu mängija Janis Daudzvardis ehk Šljapa, kes oli tuntud kogu nõukogude liidus oma osakuste ja kaabu poolest. Miks meil ei võiks olla oma legend Sander Kukk ehk Kukk? Siiski tiitlid, metsikult suured auhinnad, kuulsus ja kõik sellega kaasnev jääb pikamaa maletajatele. Sellepärast soovitan Sassil natuke tõsisemalt tegeleda, mingisugune talent on kindlasti olemas. Alustada võiks avangutest.
Ja nüüd jutu jätkuks sain valgetega avangust kehva seisu :-) Taaskord, et tõsisemat jama vältida, pakkusin viiki, mille vastane mõttepausi järel vastu võttis.

8. viimane voor. Ottomar Ladva. Rõuge ja Tõrva turniirid näitasid, et Ottomar on viimasel ajal teinud olulise arenguhüppe. Kuigi mäng on kohati ebastabiilne, suudab ta tugevatega mängida nagu võrdne võrdsega. Enne viimast vooru oli Ottomar ainuliider ja kartsin, et ei saagi temaga mängida ja seega esikohta otsustavas partiis kaasa rääkida. Kaheksa vooruga turniiride probleem seisneb selles, et lõpus võib tekkida olukord, kus mängijate värv viimases voorus ei sobi ja ühel mängijal jääb lõplik värvide arv 5-3. Viljandis Lev Braschinsky mälestusturniiril pani arvuti meid sarnases olukorras Jaan Ehlvestiga kokku ja nii tegi elu tulemuse Sander Kukk. Õnneks seekord oli arvutil omad eelistused ja nii sain 5 korda valgeid malendeid juhtida. Ottomariga oleme natukene koos avanguid vaadanud ja seetõttu üritasin mängida nn arusaamise peale. Vältisin tuntud variante ja paremust ei saanud. Hiljem lasi must mul tsentris olulise läbimurde teha, millega kõik mu nupud aktiviseerusid. Sain kätte oda, seekord puhtalt.
Miks nii palju juttu odadest? Sest kaks Eesti paremat malest "arusaajat" Jaan Ehlvest ja Olav Sepp hindavad kaksikodasid väga kõrgelt. Kui kaksikodasid ei saa, siis proovige mängida üksikodaga.

Eriti hea turniiri tegi muidugi Siim, kes jagas esikohta ja kogus suurmeistrite vastu 2,5 punkti 3-st. Minuga viik, võidud Svõrjovi ja Volodini üle.

1. Meelis Kanep 6,5p korralik turniir
2. Siim Kanep 6,5p väga hea turniir
3. Ottomar Ladva 6p väga hea turniir


Ülar sai veel nukralt väita, et kõik õpilased on tast mööda läinud... Viimases voorus tegi ta Kaimariga viigi ja kindlustas endale Võrumaa meistrivõistluste pronksi. Kaval.
Obv tänud korraldajatele.

Edasi plaanis kommenteerida mõni partii ja võibolla kirjutada Ilja Vovki nobedate näppude voorust.
:-)

Sunday, September 25, 2011

Rõuge ja Tõrva turniiride tulemused

Vaadeldaja sai kirja Rõuge ja Tõrva turniiride peakohtunik Askold Nassarilt.


24.09.2011 Rõuge kiirmaleturniir „Rõuge CHESS OPEN“ ja Võrumaa 2011.a. lahtised meistrivõistlused kiirmales

1 Kanep, Meelis EST 2533 6.5 21:1 9:1 11:1 2:½ 7:½ 13:1 4:½ 3:1

2 Kanep, Siim EST 2340 6.5 25:1 14:1 6:1 1:½ 3:0 10:1 7:1 8:1

3 Ladva, Ottomar EST 2246 6 31:1 5:1 13:½ 16:1 2:1 7:½ 14:1 1:0

4 Kukk, Sander EST 2363 6 35:1 23:1 7:0 12:1 22:1 6:1 1:½ 5:½

5 Vovk, Ilja EST 2387 6 26:1 3:0 10:1 14:½ 17:1 18:1 13:1 4:½

6 Ðvõrjov, Igor EST 2392 6 38:1 15:1 2:0 9:1 8:1 4:0 22:1 7:1

7 Volodin, Aleksander EST 2480 5 28:1 24:1 4:1 8:1 1:½ 3:½ 2:0 6:0

8 Narva, Jaan EST 2287 5 39:1 12:1 22:1 7:0 6:0 11:1 23:1 2:0

9 Fomina, Tatjana EST 2257 5 30:1 1:0 29:1 6:0 27:1 14:½ 18:½ 23:1

10 Sööt, Margus EST 2317 5 33:1 16:½ 5:0 38:1 19:1 2:0 24:1 12:½

11 Valgmäe, Toomas EST 2346 5 29:1 19:1 1:0 20:1 13:0 8:0 33:1 22:1

12 Abozenko, Georg EST 2101 5 40:1 8:0 24:1 4:0 29:1 15:½ 21:1 10:½

13 Lauk, Ülar EST 2440 4.5 27:1 17:½ 3:½ 23:1 11:1 1:0 5:0 18:½

14 Narva, Regina EST 2130 4.5 43:1 2:0 31:1 5:½ 16:1 9:½ 3:0 15:½

15 Vihmand, Ants EST 2182 4.5 37:1 6:0 21:1 22:0 26:1 12:½ 17:½ 14:½

16 Chukavin, Kirill EST 1762 4.5 18:1 10:½ 17:1 3:0 14:0 22:0 32:1 28:1

17 Peebo, Kalle EST 2252 4.5 41:1 13:½ 16:0 24:1 5:0 19:1 15:½ 20:½

18 Puusepp, Kaimar EST 2281 4.5 16:0 39:1 34:1 19:½ 28:1 5:0 9:½ 13:½

19 Hiiesalu, Taago EST 2124 4.5 36:1 11:0 35:1 18:½ 10:0 17:0 34:1 29:1

20 Rauk, Tõnu EST 2141 4.5 42:1 22:0 26:1 11:0 25:1 23:0 27:1 17:½

21 Medar, Marti EST 2037 4.5 1:0 41:1 15:0 33:½ 38:1 28:1 12:0 30:1

22 Neff, Sergei EST 2378 4 34:1 20:1 8:0 15:1 4:0 16:1 6:0 11:0

23 Tedrema, Ardi EST 2170 4 44:1 4:0 33:1 13:0 35:1 20:1 8:0 9:0

24 Kärner, Hillar EST 2248 4 32:1 7:0 12:0 17:0 42:1 25:1 10:0 36:1

25 Sagadijeva, Anna EST 1838 4 2:0 40:1 28:0 34:1 20:0 24:0 37:1 33:1

26 Narva, Mai EST 1865 4 5:0 44:1 20:0 31:1 15:0 33:0 41:1 35:1

27 Kruusiauk, Heda EST 1938 4 13:0 31:0 43:1 41:1 9:0 40:1 20:0 34:1

28 Sander, Jaan EST 1997 3.5 7:0 30:½ 25:1 32:1 18:0 21:0 38:1 16:0

29 Võsu, Aare EST 1846 3.5 11:0 42:1 9:0 36:1 12:0 39:1 30:½ 19:0

30 Lumiste, Rene EST 1742 3.5 9:0 28:½ 38:0 37:1 33:½ 35:1 29:½ 21:0

31 Linroos, Monika EST 1638 3.5 3:0 27:1 14:0 26:0 39:½ 32:0 42:1 38:1

32 Põlendik, Tiina EST 1649 3.5 24:0 38:½ 39:1 28:0 34:0 31:1 16:0 40:1

33 Kalvik, Taavi EST 1774 3 10:0 36:1 23:0 21:½ 30:½ 26:1 11:0 25:0

34 Staub, Madis EST 1857 3 22:0 37:1 18:0 25:0 32:1 36:1 19:0 27:0

35 Haavamäe, Henrik EST 1849 3 4:0 43:1 19:0 40:1 23:0 30:0 39:1 26:0

36 Jõenurm, Kalju 3 19:0 33:0 44:1 29:0 41:1 34:0 40:1 24:0

37 Leis, Steven EST 1397 3 15:0 34:0 40:0 30:0 43:1 44:1 25:0 41:1

38 Kass, Viktor EST 1933 2.5 6:0 32:½ 30:1 10:0 21:0 42:1 28:0 31:0

39 Popman, Genadi EST 1766 2.5 8:0 18:0 32:0 43:1 31:½ 29:0 35:0 44:1

40 Vakk, Jüri 2 12:0 25:0 37:1 35:0 44:1 27:0 36:0 32:0

41 Kohtla, Roland EST 1670 2 17:0 21:0 42:1 27:0 36:0 43:1 26:0 37:0

42 Sepp, Gerd Eston EST 1226 1 20:0 29:0 41:0 44:1 24:0 38:0 31:0 43:0

43 Eisen, Avo 1 14:0 35:0 27:0 39:0 37:0 41:0 44:0 42:1

44 Narva, Mart EST 1289 1 23:0 26:0 36:0 42:0 40:0 37:0 43:1 39:0


25.09.2011 Tõrva kiirmaleturniir ja Valgamaa 2011.a. lahtised meistrivõistlused kiirmales

1 Vovk, Ilja EST 2387 6.5 23:1 9:1 13:½ 10:1 3:1 2:½ 4:1 6:½

2 Kanep, Meelis EST 2533 6 31:1 12:1 14:1 7:½ 8:½ 1:½ 11:1 3:½

3 Neff, Sergei EST 2378 6 22:1 20:1 16:1 11:1 1:0 14:1 6:½ 2:½

4 Volodin, Aleksander EST 2480 6 24:1 10:0 23:1 17:1 7:1 8:1 1:0 15:1

5 Ðvõrjov, Igor EST 2392 6 25:1 18:1 11:0 27:1 16:1 6:0 22:1 10:1

6 Sööt, Margus EST 2317 6 39:1 34:½ 48:1 13:½ 12:1 5:1 3:½ 1:½

7 Valgmäe, Toomas EST 2346 5.5 19:1 35:1 28:1 2:½ 4:0 9:1 10:½ 8:½

8 Kukk, Sander EST 2363 5.5 37:1 17:1 10:½ 34:1 2:½ 4:0 12:1 7:½

9 Tedrema, Ardi EST 2170 5.5 21:1 1:0 19:1 28:1 11:1 7:0 14:½ 20:1

10 Ladva, Ottomar EST 2246 5 43:1 4:1 8:½ 1:0 34:1 18:1 7:½ 5:0

11 Fomina, Tatjana EST 2257 5 29:1 26:1 5:1 3:0 9:0 24:1 2:0 28:1

12 Strumpe, Andris LAT 2218 5 15:1 2:0 22:1 30:1 6:0 25:1 8:0 23:1

13 Peebo, Kalle EST 2252 5 32:1 27:1 1:½ 6:½ 14:0 22:0 19:1 31:1

14 Narva, Jaan EST 2287 5 42:1 40:1 2:0 26:1 13:1 3:0 9:½ 18:½

15 Chukavin, Kirill EST 1762 5 12:0 25:1 40:1 18:0 28:1 17:1 16:1 4:0

16 Kärner, Hillar EST 2248 5 46:1 30:1 3:0 29:1 5:0 23:1 15:0 25:1

17 Trohhelev, Boris EST 2114 5 44:1 8:0 32:1 4:0 39:1 15:0 24:1 22:1

18 Narva, Regina EST 2130 5 50:1 5:0 39:½ 15:1 48:1 10:0 34:1 14:½

19 Sagadijeva, Anna EST 1838 4.5 7:0 38:1 9:0 20:½ 40:1 48:1 13:0 34:1

20 Abozenko, Georg EST 2101 4.5 38:1 3:0 29:0 19:½ 50:1 39:1 36:1 9:0

21 Lumiste, Rene EST 1742 4.5 9:0 24:1 30:0 37:½ 42:½ 26:½ 48:1 36:1

22 Võsu, Aare EST 1846 4 3:0 50:1 12:0 41:1 30:1 13:1 5:0 17:0

23 Haavamäe, Henrik EST 1849 4 1:0 44:1 4:0 43:1 35:1 16:0 27:1 12:0

24 Narva, Mai EST 1865 4 4:0 21:0 36:1 32:1 33:1 11:0 17:0 41:1

25 Staub, Madis EST 1857 4 5:0 15:0 47:1 45:1 26:1 12:0 30:1 16:0

26 Sander, Jaan EST 1997 4 47:1 11:0 43:1 14:0 25:0 21:½ 46:1 32:½

27 Kass, Viktor EST 1933 4 51:1 13:0 45:1 5:0 29:0 33:1 23:0 39:1

28 Seljodkin, Juri EST 1920 4 54:1 36:1 7:0 9:0 15:0 50:1 42:1 11:0

29 Ðukis, Viktor EST 1776 4 11:0 52:1 20:1 16:0 27:1 34:0 31:0 40:1

30 Kruusiauk, Heda EST 1938 4 52:1 16:0 21:1 12:0 22:0 43:1 25:0 42:1

31 Uprus, Elmar EST 1912 4 2:0 48:0 38:1 50:0 45:1 44:1 29:1 13:0

32 Kalvik, Taavi EST 1774 4 13:0 53:1 17:0 24:0 47:1 35:½ 49:1 26:½

33 Komlev, Heino EST 1702 4 36:½ 49:0 41:1 35:½ 24:0 27:0 47:1 48:1

34 Medar, Marti EST 2037 3.5 41:1 6:½ 49:1 8:0 10:0 29:1 18:0 19:0

35 Bondars, Guntars LAT 2029 3.5 45:1 7:0 46:½ 33:½ 23:0 32:½ 39:½ 37:½

36 Raudsepp, Teet EST 1968 3.5 33:½ 28:0 24:0 44:1 46:1 49:1 20:0 21:0

37 Koemets, Aivar EST 1844 3.5 8:0 41:0 52:1 21:½ 49:0 40:½ 45:1 35:½

38 Linroos, Monika EST 1638 3.5 20:0 19:0 31:0 52:1 41:0 51:1 43:½ 49:1

39 Rattasep, Ülev EST 1830 3 6:0 47:1 18:½ 49:1 17:0 20:0 35:½ 27:0

40 Dudzinskis, Vsevolods LAT 1980 3 53:1 14:0 15:0 42:½ 19:0 37:½ 44:1 29:0

41 Jaunsliavietis, Jekabs LAT 1562 3 34:0 37:1 33:0 22:0 38:1 42:0 50:1 24:0

42 Ommuk, Bernhard EST 1786 3 14:0 45:0 53:1 40:½ 21:½ 41:1 28:0 30:0

43 Popman, Genadi EST 1766 3 10:0 51:1 26:0 23:0 52:1 30:0 38:½ 46:½

44 Põlendik, Tiina EST 1649 3 17:0 23:0 51:1 36:0 53:1 31:0 40:0 52:1

45 Parmenenkova, Uljana EST 1435 3 35:0 42:1 27:0 25:0 31:0 52:1 37:0 54:1

46 Volpert, Larissa EST 1771 3 16:0 54:1 35:½ 48:0 36:0 53:1 26:0 43:½

47 Suursoo, Villem EST 1402 3 26:0 39:0 25:0 51:1 32:0 54:1 33:0 53:1

48 Lepik, Ülo EST 1897 2.5 49:½ 31:1 6:0 46:1 18:0 19:0 21:0 33:0

49 Briede, Jevgenija LAT 2.5 48:½ 33:1 34:0 39:0 37:1 36:0 32:0 38:0

50 Bodnieks, Niko LAT 1702 2.5 18:0 22:0 54:1 31:1 20:0 28:0 41:0 51:½

51 Sepp, Gerd Eston EST 1226 2.5 27:0 43:0 44:0 47:0 54:1 38:0 53:1 50:½

52 Narva, Mart EST 1289 1 30:0 29:0 37:0 38:0 43:0 45:0 54:1 44:0

53 Parmenenkov, Ilja EST 1312 1 40:0 32:0 42:0 54:1 44:0 46:0 51:0 47:0

54 Bodniece, Lasma LAT 0 28:0 46:0 50:0 53:0 51:0 47:0 52:0 45:0


Tuletan ka meelde, et kõik lugejakirjad turniiride kohta on alati oodatud! Samuti saab arvamust avaldada kommentaarides.


Friday, September 23, 2011

Kaido Külaots: Maailma karikas Hantõ-Mansiiskis

Kirjutaks mõned read hiljuti Hantõ-Mansiiskis lõppenud male Maailma karikast. Ehk täidab see mingil määral suurt lünka. Ma pean silmas meie meedia üldist kajastust selliselt vähemalt minu arvates oluliselt ettevõtmiselt nagu seda on male Maailma karikas. Ei turniiri ajal ega pärast ei õnnestunud mul leida suurematest portaalidest mitte ühtegi rida, piiksugi ei kostunud televiisorist. Ei tea kas vastab tõele väide, et inimeste ajutegevus on tänapäeval suundumas lihtsuse ja praktilisuse suunas ja male jääb lihtsalt liiga keeruliseks mänguks, millesse süveneda pole kellelgi enam intellektuaalset jaksu?

Paralleeli tuues, võime neis samades suurtes ja kuulsates portaalides lugeda, kuidas keegi tegelane võitis ühe õhtuga pokkeris nii ja naa mitusada tuhat dollarit. See on kahtlemata väga närvekõditav, aga nagu klassikud küsivad, mida teeb cash game soliidses spordirubriigis?

Aga tagasi male juurde. Maailma karikal saatis edu seekord Venemaa maletajaid. Finaalis kohtusid kaks mängijat, keda üht võib tinglikult nimetada nõukogude- ja teist Venemaa malekooli produktiks. Asised malekoolid mõlemad. Ehk suudab ka Eesti võistelda Nõukogude Eestiga?! „Vanamees“ Svidler oli seekord parem oma suurest sõbrast Grištšukist. Nali naljaks, aga mõlemal on kindlasti hea potentsiaal püsida pikka aega malemaailma tipus. Svidleri üle on tegelikult hea meel, ta oli sellise suure kordamineku juba ammu ära teeninud. Mängisin temaga koos noorteklassis ja tegemist on megaandeka mängijaga.

Väikeses finaalis ristasid piigid kaks ukrainlast, kes olid aastal 2002 mänginud suures finaalis, mis võitjale kindlustas koguni FIDE maailmameistritiitli. Toona alistas verinoor Ponomarjov väga suures osas tänu kindlamale närvikavale Ivantšuki. Nüüd võttis Suur Vassili (Vasyl) magusa revanši ja kindlustas sellega ühtlasi ka koha tulevastele pretendentide matšidele.

Üldse võib märkida, et kuigi globaalselt on märgatav male noorenemise trend, ei anna vanemad mängijad kindlasti mitte positsioone kergelt käest. Ei kärbu maletaja töövahend, aju, korraliku hoolitsuse korral nii kiiresti ühti.

Kes siis veel endast sellel turniiril rääkima pani? Unikaalne mängija on muidugi Judit Polgar. Vahepeal tegi ta väikese pausi, sünnitas kaks last, kuid nüüd on tagasi nii, nagu polekski vahepealsel ajal teised püüdmatusse kaugusesse eemaldunud. Veerandfinaali jõudmine on väga suur asi! Ja see, kuidas ta suutis lõpuks viimases välkpartiis murda kuubalase Dominguezi vastupanu (kes tuli muuseas aastal 2008 välgu maailmameistriks) paneb kukalt kratsima ja mõtlema, et tahaks ise ka nii teha. Poolfinaalis Svidleri vastu sai talle siiski saatuslikuks liigne optimism, kui ta teises partiis käike ei korranud.

Väga omanäoline maletaja on tšehh Navara. Olen temaga mänginud ja partiid analüüsinud ja võin küll kinnitada, et kui kuskil maailmas on olemas viisakuse etalon, siis võiks see just olla Navara. Matšis Moissejenkoga saatis ta korda uskumatu teo. Ta pakkus viiki seisus, kus vastane oleks paari käigu pärast mati saanud ning seejärel pidanud kohvri pakkima. Selgus, et mingi moment oli Navara käikutehes puudutanud kogemata samaaegselt teist nuppu. Lõpus mõtles ta, et kas sellisel moel on ikka viisakas järgmisse ringi kulgeda. Kellel veel võib midagi sellist üldse pähe tulla? Saati, kui iga ring garanteerib lisadollarirullid. Õnn vist ikka ei peitu rahas...

Meelde jäi turniirilt veel noor lvovlane Jaroslav Žerebuhh. Tema võttis selliste vägilaste skalbid nagu Eljanov ja Mamedjarov. Selline vägitegu ei saa sündida tühjalt kohalt. Kes on mõistatuslik Žerebuhh? Ahhaa, tema CV-s on selline argument nagu Cappelle la Grande võit eelmisel aastal. See on kõva sõna!

Oma ettearvamatust kinnitas taas Morozevitš. Mees oli pikka aega suurest võistluskarussellist eemal ja tõstis sel ajal treenerina Katari maletaset. Õnneks ta vist selle mängija personaaltreener ei olnud, kes mulle Gibraltaril avangus kaotas.

Igatahes, Moro on tagasi ja mitte ainult. Sel aastal on ta näidanud, et on ikka kardetav, originaalne ja väga tugev. Võtke tema partiid ja vaadake, palju te sealt käike ära arvate.

Nüüd kulges Moro alguses nii, nagu võiks eeldada, esimesed vastased pidid pärast suuremat või väiksemat rahmeldamist käed püsti viskama. Siis tuli suur duell Grištšukiga. Esimese partii võitis tulevane finalist pärast väga sisukat heitlust. Teises partiis Morol valged ja järgneb...viik pärast 12. käiku! Taas küsiks, kellel veel võib midagi taolist pähe tulla? Meenutuseks, kuni finaalini koosnes iga matš kahest klassikalisest partiist ja nende võrdsuse korral mindi kiiresse. Küsisin Roomas Fierilt, kes Hantõs Morozevitšile teises ringis kaotas, et kas ta pani Moro käitumises tähele midagi iseäralikku. Vastus oli, et ei pannud. Aga seda, milliseid teid  geeniuste mõtted liiguvad, on teinekord paganama raske selgitada.

Nagu siis öeldud, läks Maailma karikal väga hästi meie idanaabritel. Aga mis seal rääkida, Venemaa on suur ja tänasel päeval on ka toetus malele seal väga suur.

Hõre oli sedapuhku lõunapoolsemate naabrite ja põhjamaade esindatus – sisuliselt olematu. Lähedal olin Siberi piletile mina, kuid kevadisel EM-il jäid mõned performance punktid puudu. Punktisaak +3 garanteeris paljudele edasipääsu. Aga kui nii vähe puudu jäi, siis ei tohiks ju olla ebareaalne edaspidi tõotatud maale pääsemine?!

Malemaailm pöörleb omasoodu edasi. Juba pühapäeval algab Euroopa klubide karikas, millest tõotab tulla malesõpradele järgmine maiuspala. Kohal on ala tipptegijad. Jälgige mängu!

Kaido Külaots

Maailma karikas toimus 27.08-20.09.2011 Venemaal. Erileht inglise keeles ja vene keeles.

Thursday, September 22, 2011

Rõuge ja Tõrva turniiridele registreerunud

Rõuge
1. Abozenko, Georg EST 2055 2101

2. Chukavin, Kirill EST 1690 1762

3. Fomina, Tatjana EST 2216 2257

4. Haavamäe, Henrik EST 1841 1849

5. Jõenurm, Kalju

6. Kalvik, Taavi EST 1640 1774

7. Kanep, Meelis EST 2503 2533

8. Kanep, Siim EST 2239 2340

9. Kohtla, Roland EST 1621 1670

10. Kukk, Sander EST 2259 2363

11. Kuusk, Andres EST 2252 2173

12. Kärner, Hillar EST 2279 2248

13. Ladva, Ottomar EST 2180 2246

14. Lauk, Ülar EST 2379 2440

15. Leis, Steven EST 1397

16. Lett, Jüri

17. Linroos, Monika EST 1742 1638

18. Lumiste, Rene EST 1629 1742

19. Medar, Marti EST 1949 2037

20. Narva, Jaan EST 2290 2287

21. Narva, Regina EST 2106 2130

22. Narva, Mai EST 1795 1865

23. Narva, Mart EST 1271 1289

24. Peebo, Kalle EST 2265 2252

25. Popman, Genadi EST 1822 1766

26. Puusepp, Kaimar EST 2268 2281

27. Põlendik, Tiina EST 1738 1649

28. Rauk, Tõnu EST 2178 2141

29. Reiman, Arvo EST 2241 2289

30. Sagadijeva, Anna EST 1848 1838

31. Sander, Jaan EST 2064 1997

32. Sepp, Gerd Eston EST 1252 1226

33. Staub, Madis EST 1857

34. Sööt, Margus EST 2194 2317

35. Zeludkov, Emil EST 1524 1600

36. Tedrema, Ardi EST 2100 2170

37. Tšukanov, Jevgeni EST 1947 1614

38. Šukis, Viktor EST 1695 1776

39. Vakk, Jüri

40. Valgmäe, Toomas EST 2264 2346

41. Viikmaa, Karmen EST 1772 1834

42. Volodin, Aleksander EST 2469 2480

43. Vorobjov, Pavel EST 2357 2334

44. Švõrjov, Igor EST 2409 2392

45. Võsu, Aare EST 1806 1846

46. Vovk, Ilja EST 2308 2387

Tõrva
1. Abozenko, Georg EST 2055 2101

2. Bodnieks, Niko LAT 1615 1702

3. Bondars, Guntars LAT 1994 2029

4. Briede, Jevgenija LAT

5. Chukavin, Kirill EST 1690 1762

6. Dudzinskis, Vsevolods LAT 2003 1980

7. Fomina, Tatjana EST 2216 2257

8. Haavamäe, Henrik EST 1841 1849

9. Jaunsliavietis, Jekabs LAT 1562 1562

10. Kalvik, Taavi EST 1640 1774

11. Kanep, Meelis EST 2503 2533

12. Koemets, Aivar EST 1789 1844

13. Komlev, Heino EST 1715 1702

14. Koops, Maris LAT 2319

15. Koops, Janis LAT

16. Kukk, Sander EST 2259 2363

17. Kuusk, Andres EST 2252 2173

18. Kärner, Hillar EST 2279 2248

19. Ladva, Ottomar EST 2180 2246

20. Lepik, Ülo EST 1897 1897

21. Linroos, Monika EST 1742 1638

22. Lumiste, Rene EST 1629 1742

23. Medar, Marti EST 1949 2037

24. Muizarajs, Uldis LAT 1960 1847

25. Narva, Jaan EST 2290 2287

26. Narva, Regina EST 2106 2130

27. Narva, Mai EST 1795 1865

28. Narva, Mart EST 1271 1289

29. Oja, Malle EST 1888 1735

30. Ommuk, Bernhard EST 1685 1786

31. Parmenenkova, Uljana EST 1430 1435

32. Peebo, Kalle EST 2265 2252

33. Popman, Genadi EST 1822 1766

34. Põlendik, Tiina EST 1738 1649

35. Rattasep, Ülev EST 1830

36. Raudsepp, Teet EST 1965 1968

37. Ruus, Rein EST 2113 2049

38. Sagadijeva, Anna EST 1848 1838

39. Sander, Jaan EST 2064 1997

40. Seljodkin, Juri EST 2075 1920

41. Sepp, Gerd Eston EST 1252 1226

42. Solovjov, Vladislav EST 1760 1790

43. Staub, Madis EST 1857

44. Strumpe, Andris LAT 2218

45. Suursoo, Villem EST 1273 1402

46. Sööt, Margus EST 2194 2317

47. Zeludkov, Emil EST 1524 1600

48. Trohhelev, Boris EST 2080 2114

49. Šukis, Viktor EST 1695 1776

50. Uprus, Elmar EST 1938 1912

51. Valgmäe, Toomas EST 2264 2346

52. Viikmaa, Karmen EST 1772 1834

53. Volodin, Aleksander EST 2469 2480

54. Volpert, Larissa EST 1922 1771

55. Vorobjov, Pavel EST 2357 2334

56. Vovk, Ilja EST 2308 2387

57. Švõrjov, Igor EST 2409 2392

58. Võsu, Aare EST 1806 1846




Wednesday, September 21, 2011

Rõuge ja Tõrva turniiridel on veel vabu kohti!

Sel nädalavahetusel toimuvad kiirmaleturniirid Rõuges (24.09) ja Tõrvas (25.09). Turniiride korraldajad andsid teada, et mõlemal turniiril on veel vabu kohti, samuti saab veel tahtmise korral liituda bussireisiga Tallinn-Rõuge-Tõrva-Tallinn. Kiirustage!
Turniiride juhendid leiab Vaadeldaja juhendite ja tulemuste rubriigist http://vaadeldaja.blogspot.com/p/turniiride-juhendid-ja-tulemused.html või Eesti Male Toetusühingu Paul Kerese 95. sünniaastale pühendatud maleturniiride sarja erileheküljelt http://www.eestimale.ee/sari2011/index.php?akt=1

Sunday, September 18, 2011

Juhend: Viimsi valla kiirmaleturniir „Kõik mängima!“


I Eesmärk ja ülesanne
a) tunda rõõmu malemängust ja mäletada maailmamaletajat Paul Kerest;
b) pakkuda parimaid võistlemisvõimalusi;
c) võistlus kuulub Paul Kerese 95. sünniaastale pühendatud ja Eesti Male Toetusühingu poolt korraldatud maleturniiride sarja, lisainfo http://www.eestimale.ee/sari2011/;
d) võistluse korraldab Viimsi Maleselts Apones, koostöös Viimsi Vallavalitsuse, Viimsi Kooli ja Eesti Male Toetusühinguga.

II Aeg ja koht
Kiirturniir toimub 8. oktoobril 2011. a. algusega kell 11.00 Viimsi vallas Haabneemes, Viimsi Kooli väikeses majas, aadressil Randvere tee 18, Viimsi vald, Harjumaa. Autoga Tallinna kesklinna poolt tulles tuleb sõita muudkui otse peateed pidi marsruudil Pirita tee-Merivälja tee-Ranna tee-Randvere tee ja mööda Randvere teed mööduda paremale poole teed jäävast Viimsi Kooli suurest majast (oranžikas-pruun maja) ja Päikeseratta lasteaiast ning seejärel saab valgusfooriga väikese ringtee juurest pöörata paremale Viimsi Kooli väikese maja esisesse parklasse, kus on autodele parkimine tasuta. Ühistransport: võistluspaiga läheduses asub bussiliini 1A lõpp-peatus Viimsi haigla, sõidugraafikud leiab http://soiduplaan.tallinn.ee/#bus.

III Osavõtjad

Võistlusel lubatakse osaleda kõikidel korraldava toimkonna poolt loa saanud maletajatel ja malehuvilistel. Korraldajad jätavad endale õiguse piirata osalejate arvu 100 mängijaga.

IV Võistluste korraldus ja võistlemistingimused
Võistluse korraldab ja viib läbi Viimsi Maleselts Apones, koostöös Viimsi Vallavalitsuse, Viimsi Kooli ja Eesti Male Toetusühinguga.
Mängitakse 8 vooru šveitsi süsteemis ühtses grupis, mõtlemisajaga 15 minutit mõlemale mängijale partii lõpuni. Võistluse tulemused lähevad Eesti kiirmale reitinguarvestusse. Kõik voorud mängitakse FIDE reeglite järgi, kasutades järgmisi erisusi:
1) Mängualale on keelatud tuua kohtunikule vastuvõetamatuid elektroonilisi seadmeid (nt sisselülitatud mobiiltelefon). Kui mistahes selline seade tekitab heli, siis otsustab kohtunik eksinud mängijale määratava karistuse, milleks võib olla ka sellele mängijale partii kaotatuks tunnistamine.
2) Kui mängija segab häirivalt teisi mängijaid, siis otsustab kohtunik üritust segava mängija eemaldamise turniirilt.
3) Iga mängija, kes ilmub malelaua juurde 7 minutit pärast mänguaja algust, kaotab partii.
Võrdsete punktide arvu korral kahel või enamal maletajal, selgitatakse paremusjärjestus alljärgnevalt:
a) Buchholz
b) Buchholz ilma nõrgima vastaseta
c) Buchholz ilma kahe nõrgema vastaseta jne.
Loosimiseks kasutatakse abivahendina arvutiprogrammi.

V Ajakava
Registreerimine 10.15 – 11.00
Võistluste avamine 11.00 – 11.10
I – IV vooru läbiviimine orienteeruvalt 11.10 – 13.30
Mõtte- ja lõunapaus 30 minutit (korraldajad jätavad endale õiguse seda vajadusel muuta, lühendada või pikendada)
V – VIII vooru läbiviimine orienteeruvalt 14.00 – 16.45
Võistluste lõpetamine 17.00

VI Autasustamine

Korraldajad autasustavad I...V koha võitnuid, parimat naismängijat ja parimat veterani (vanusega üle 60-a ehk sünniaastaga 1951 ja vanemad) rahaliste auhindadega. Samuti autasustatakse kolme paremat Viimsi Maleseltsi Apones mängijat, parimat noormängijat vanuses kuni 16 aastat (sünniaastaga 1995 ja nooremad), parimat mängijat reitinguga kuni 2200 ja parimat mängijat reitinguga kuni 1900 esemeliste auhindadega. Rahalised auhinnad toetuste ja sponsorluse korras on minimaalselt järgmises väärtuses: I koht 100 EURi, II koht 70 EURi, III koht 60 EURi, IV koht 50 EURi, V koht 40 EURi,  Parim naine 40 EURi, Parim veteran 40 EURi.
Korraldaja peab meeles kiirturniiril osalejaid kolme loositava üllatusauhinnaga. Korraldajad jätavad endale õiguse piirata ühele isikule üle ühe auhinna saamise võimalust ja laiendada auhinnafondi.

VII Majandamine

Kiirturniiri läbiviimisega seotud kulud kaetakse korraldajate poolt, toetustest, sponsorluse korras ja osavõtumaksudest. Osavõtumaks on 7.- EURi täiskasvanud võistleja ja 5.- EURi noore (sünniaastaga 1995
ja nooremad) või veterani (sünniaastaga 1951 ja vanemad) kohta ning see tasutakse võistluspaigas korraldajale. Viimsi valla võistlejaile, kes kuuluvad Viimsi Maleseltsi Apones liikmeskonda, on osavõtumaks 5.- EURi. Osavõtumaksust on vabastatud rahvusvahelised suurmeistrid (GM/WGM) ja rahvusvahelised  meistrid (IM/WIM). Kui võistlustel osaleb perekond, kelle isa, ema ja vähemalt üks laps on kantud Eesti kiirmale reitingutabelisse, siis on kogu perele kokku osavõtutasu 10.- EUR-i. Osavõtjate lähetuskulud kannab lähetav organisatsioon või võistleja. Kui isik, kes soovib osaleda, ei ole tähtajaks registreerunud, kuid ilmub võistlema, siis on võistluspaika tulnud isikul vajalik saada kohapeal korraldaja nõusolek ja tasuda osavõtutasu
10.-EURi.

VIII Eelregistreerimine

Eelregistreerimine teostada hiljemalt 6. oktoobriks 2011. a. kell 12.00 eelistatult e-mailile malegold7@gmail.com või telefonil 53496452 (Margus Sööt), teatades osaleja ees- ja perekonnanime, sünniaasta.

IX Üldist
Kõik antud juhendis määratlemata küsimused lahendab võistluse korraldaja Viimsi Maleselts Apones.
Suitsetamine ei ole Viimsi Kooli väikese maja esisel alal soovitatav.

Thursday, September 15, 2011

Eesti Male Toetusühingu 2011.a noorteturniiride sari

Vaadeldaja sai kirja Igor Krupenskilt.

Eesti Male Toetusühing korraldab 2011. a sügisel koostöös Tallinna maleklubidega noorteturniiride sarja. Lisainformatsiooni leiab noorteturniiride sarja erileheküljelt: http://www.eestimale.ee/noortesari2011/

Eesti Male Toetusühingu 2011. a sügisel korraldatava noorteturniiride sarja I etapp, Malepood.ee noorte nädalalõputurniir toimub 17.-18. septembril 2011 Tallinnas, P.Kerese nim. Malemajas (Vene tn 29). Juhend asub siin: http://www.eestimale.ee/noortesari2011/?page=2

Lisainfo ja registreerimine: Igor Krupenski (58003989, igor@vabaettur.ee)

p.s. 2010.a EMTÜ noortesari: http://www.eestimale.ee/noortesari2010/

Wednesday, September 14, 2011

Kaido Külaots: 1. Barclays malefestival Roomas

4.-11. septembril toimus Roomas 1. Barclays International Festival. See on tähelepanuväärne sündmus vähemasti kahel põhjusel. Kõigepealt on väga meeldiv, et soliidne rahvusvaheline turniir toimub igaveses linnas Roomas, mis on mõõtmatult rikka ajalooga ja on ka tänapäeval üks olulisemaid Euroopa metropole. Sellise toimumispaigaga oleks kindlasti rahul ka Garri Kasparov, kelle suureks nördimuseks on suured ja olulised FIDE võistlused/matšid taandumas kusagile Euroopa äärealadele.
Teiseks oli kena see, et võistluse peasponsoriks oli üleilmse tuntud pangandusketi Barclays Itaalia filiaal. Turniir kandiski peatoetaja nime. Turniiri lõpetamisel oli kohal Itaalia haru CEO isiklikult, kes muuhulgas tõdes, et nad toetavad suurema heameelega talendikaid inimesi. Lisades seejuures, et suure tõenäosusega saab turniir järgmisel aastal järje. Kui muidugi mingit krahhi vahepeal ei juhtu.
Minul olid Roomas mängimiseks mõned head põhjused. Kõigepealt tõotas sellest tulla korraliku tasemega open, kus on võimalik saada üsna adekvaatne pilt oma hetkevormist. Teiseks ei olnud ma seni kordagi Itaalia pealinna sattunud ja see andis kindlasti juurde lisaväärtust. 15 aastat tagasi, kui käisin Medellinis, jõudis minu pagas paar päeva hiljem imelikke teid pidi just läbi Rooma kohale. Nüüd jõudsin siis ka isiklikult iidsesse linna.
Mängutingimused olid täiesti head. Ainuke, mille üle võib nuriseda oli ilm, see oli liiga ilus. Üks omapärane punkt turniiri reglemendis oli see, et mängijale loetakse kaotus siis, kui ta on partiile hilinenud 60 minutit. Viimase aja närvilistele turniiridele, kus sageli ei ole lubatud hilineda ühtegi sekundit, väga mõnus vaheldus. Aga ilmselt mõtlesid ka korraldajad, et mõned osalejad võivad tõsise malelise tegevuse siduda mitmete vaatamisväärsustega tutvumisega ja teinekord ei pruugi ühistransport olla kõige punktuaalsem. Või midagi taolist. Mina siiski ei kasutanud hilinemise privileegi mitte üheski partiis.
Põhiturniiril startis 68 mängijat, mis openi kohta on küllaltki väike number. See eest oli ülemine ots väga tihe. Pretendente kõrgematele auhindadele oli palju. Mina omasin oma reitinguga viiendat asetust ja mõistagi olin häälestatud lootusrikkalt.
Turniir algas väga mulle väga hästi. Alustasin kolme võiduga. Esimeses voorus alistasin noore hispaanlase, teises voorus kogenud Rumeenia IMi ning kolmandas voorus olin parem Brasiilia mängijast Di Berardinost. Peab märkima, et brasiillane oli saabunud otse Hantõ-Mansiiskist, kus ta suutis end laiale maleavalikkusele hoopis tuttavamaks teha. Nimelt mängis ta esimeses ringis väga sisuka matši ühe suurfavoriidi Gata Kamski vastu. Peale kaotust esimese partiis suutis ta teise võita ja kukkus välja alles pärast suurt taplust kiirpartiides.



Kuigi ma ei osalenud mingil jalgpalliüritusel, tuli neljandas voorus vastaseks jälle brasiillane – Alexander Fier. Kui Di Berardino oli MK-l üks positiivne üllataja, siis Fier lõhkas tõelise üllatuspommi. Ta lülitas esimeses ringis mängust välja kuulsa panda Wang Yue enda! Vaatlejad olid märkinud hiinlase sarnasust selle armsa loomaga ja lõpuks panigi hiinlane selga sviitri, millel selle looma kujutis.
Siberist sundis Fieri lahkuma teise ringi vastane, kes on ka küllaltki tuntud mängumees – Aleksandr Morozevitš.
Fieri vastu sain ma omal nahal tunda, mida tähendab ettevalmistus maailmakarikaks. Nimelt valisin ma mustadega variandi, mida aeg-ajalt kasutab ka Wang Yue. Tõsi küll, mitte pearelvana. Igatahes tulistas brasiillane nüüd 20 esimest käiku mitte sekunditki mõtlemata, rakendades muuseas ka huvitavat uuendust. Aega võttis, aga suutsin siiski probleemid lahendada. Seda kõike selleks, et hiljem need endale tagasi tekitada. Teises ajapuuduses suutsin siiski otsustavatel hetkedel külma pea säilitada ja viik oli tõsiasi.
Pika partii hinnaks oli see, et päeva teiseks partiiks (tegemist oli tõepoolest turniiri ainukese topeltvooruga) ei olnud energia- ega ka avanguideede nivoo soovitud tasemel ja tegin valgetega küllaltki kiire viigi 4 punkti mehe Alberto Davidi vastu. Hiljuti oli ta oma klassi näidanud Riia turniiril, kus mul endal kahjuks ei olnud võimalik mängida.
Edasi järgnes veel 2 rohkem või vähem suurmeisterlikku viiki soliidsete suurmeistrite vastu (teine neist partiis valitseva Saksamaa meistri Igor Henkiniga). Ja oligi käes finišisirge. Tundsin, et nendest partiidest oman reaalseid võimalusi koguda korralik punktisaak. Seda enam, et mitmete kardetavate vastastega oli juba mängitud. Paraku läks seekord teisiti.
Eelviimases voorus kohtusin Horvaatia suurmeistri Jankoviciga. Aasta esimese pooles oli ta võitmas suurturniiri Cappelle la Grandes. Võit oleks kindlasti ka tulnud, kui poleks olnud viimase vooru õnnetut kaotust.
Minuga juhtus nüüd see õnnetus, et astusin avangumiinile. Tagantjärgi tarkusena võib muidugi väita, et avanguvalik oli kõike muud kui arukas. Igatahes kasutas horvaat avangus väga huvitavat uut ideed ja oli selge, et see on tal kodus peensusteni läbi lihvitud. Et täiesti kindel olla, hilines Jankovic partiile 5 minutit – ilmselt oli veel vaja kõik liinid viimast korda kompuutril üle kontrollida. Ma ei tea, mis relvi horvaadid kasutavad, aga sellest automaadist tuli 23 esimest käiku valanguga. Ei, tegu ei olnud tühipalja psühholoogilise trikiga – noormees lihtsalt liikus mööda kompuutri esimest liini. Üritasin appi võtta kõik kaitsereservid, kuid seis osutus siiski liiga keeruliseks, kindlasti selles ajapuuduses, kuhu ma olin sattunud.
Viimaks teostas valge temaatilise etturiläbimurde. Kui 40 käiku täis sai, oli küll selge, et valge ettur kohe lippu ei lähe, kuid paraku puuduvad mustade viguritel peaaegu igasugused käigud. Lõpuks otsustasin, et valge on teinud väga suure töö ja väärib head autasu. Nii sai partii puändiks puhas matt. Varasemast meenub pikas partiis vaid üks saadud matt. 12-aastaselt Pärnu meistrivõistlustel, kui ma selle saabumist lihtsalt ei näinud.
Nüüd oli seis muidugi hoopis nutusem. Viimases voorus tuli valgetega kindlasti teha kõik, et võtta terve punkt. Vastaseks anti üsna noor Ungari IM. Tegemist on kogukama mängumehega, kelle eelistus minu vaatluse järgi kuulus kindlalt rahulikele, positsioonilistele seisudele. Nende tähelepanekute toel ei kulunud just väga palju aega, et langetada avanguotsus – kindlasti tuleb mängida mingit gambiiti! Ja suure tõenäosusega mitte lipugambiiti! Valik langes vanale heale Walesi merekapteni leiutisele, Evansi gambiidile. 2 gambiidijärgset käiku tegi vastane väga energiliselt. Võttis etturi ära ja andis mõista, et teda nii juba ei üllata. Aga eks ma pisut ikka üllatasin küll, hiljem langes vastane mõtisklustesse ja baasis ei ole ka võimalik minu Evansi partiisid leida.
Kahisin etturi, siis teise, otsa veel kvaliteedi. Siis aga sai kinnitust tõsiasi, et Evansi aegadega võrreldes on kaitsetehnika seitsmepenikoormasaabastes edasi tõtanud. Ungarlane andis huvitava vastulöögi, näidates valmidust anda ports materjali tagasi. Seejärel oleks aga kogu energia valge seisust välja sisisenud. Ajakontrolliks tekkis seis materiaalse tasakaaluga, kuid väga ohtliku vabaetturiga mustal.
Lõpuks õnnestus vastase abiga vabaettur a-liinil siiski likvideerida, kuid selleks ajaks oli materjal väga piiratud ja viik oli vältimatu.
Nii lõpetasin turniiri 5,5 punktiga, mis sedapuhku andis 14. koha. Koht muidugi ei saa rõõmustada. Lohutuseks ehk seegi, et kuna vastaste keskmine reiting oli sedavõrd kõrge, siis reitingus ma kahjusid ei kandnud. Esimene vooru vastane oli küll madalama reitinguga, kuid järgmise 8 vastase kesmine oli 2548, mis „tavalise“ openi kohta on päris soliidne number.
Turniiri võit läks Ukrainasse. Esikoha sai 7 punktiga GM Solodovnitšenko.
Minu osalemisel turniiril oli abi Eesti Male Toetusühingu toetusest, mille eest ka suured tänud!
Nüüd tuleb teha turniirist põhjalik maleline analüüs ja järeldused. Ees seisab peagi hoo sisse saav Soome liiga ja oktoobri alguses tugev open Oslos.

Thursday, September 8, 2011

Eesti koolidevahelised meistrivõistlused online males

Vint.ee palus edastada järgneva info:

Toimimusaeg:01.11.2011 12:00 - 30.11.2011 12:00
Kirjeldus:Esimest korda Eestis, korraldavad Eesti Mõttespordi Liit, Eesti Maleliit ja Eesti mõttespordi portaal Vint.ee koolidevahelised ONLINE meistrivõistlused males!

Turniirid toimuvad ajakontrolliga 10+2, šveitsi süsteemis. Maksimaalne voorude arv on 7. Seega on ühe turniiri maksimaalne kestus 2,5h.
Turniiridel kasutatakse Vint.ee turniiride süsteemi, kus võrdsete punktide korral läheb arvesse progresseeruv koefitsient ning võrdse koefitsiendi puhul kasutaja Vint.ee male reiting).

Orienteeruv ajakava:
September 2011 - Koolide teavitamine turniirist.
Oktoober 2011 - Koolid selgitavad välja huviliste arvu ning teavitavad sellest Eesti Mõttespordi Liitu.
November 2011 - Alagruppide loosimine ning turniiride toimumine.
Turniirid toimuvad koolipäeva teisel poolel (algusega 14.00 - 15.00). Seega on koolidele palve vabastada kooli arvutiklass turniiri ajaks võistlejatele.
Turniiri täpsem formaat (alagruppide arv) selgub pärast osalejate arvu selgumist.

Koolide omavahelises võrdluses läheb arvesse viie parima õpilase tulemus turniiril. Seega on koolidel soovitatav vähemalt 5 õpilast võistlema panna.
Parimat kooli autasustatakse karikaga.

Kõik küsimused on oodatud mottespordiliit@gmail.com, Vint.ee ürituste kalendris (http://www.vint.ee/yrituse-detailid/?event=152), või telefonil +3725268922 (Marten Meikop)

PS! Kevadel (Märtsis) on plaanis sarnane turniir korraldada ka Vene Kabes
Toimumiskoht:Turniirid toimuvad Vint.ee keskkonnas.
Turniirile pääsemiseks tuleb minna www.vint.ee/turniirid/ lehele ning valida vastav turniir.

Segaduste vältimiseks soovitame õpilastel enne turniiri Vint.ee keskkonnaga tutvuda!

Toimumise ajaks peab kool määrama vastutaja (direktor, huvijuht, mõni õpetaja), kes turniiri ajal füüsiliselt arvutiklassis on ning kontrollib, et ei kasutataks kõrvalist abi.
Registreerimise info:Oktoobris 2011 peavad koolid välja selgitama huvilised omas koolis ning saatma osalejate nimekirja mottespordiliit@gmail.com.

NB! Iga kool peab andma teada Õpilase nime, klassi ning VINT.EE KASUTAJANIME.
Seega on võistlejal kohustus luua endale Vint.ee kasutajakonto ning teavitada sellest oma kooli.

Novembri alguses loositakse välja alagrupid ning igat kooli teavitatakse eraldi turniiri toimumise ajast.

Osalejate arv ühes koolis ei ole piiratud. Osalejaid võib olla nii 1 kui 25. Maksimaalset arvu piirab ainult kooli arvutiklassi suurus.
Samuti ei ole piiratud õpilaste vanust: kooli võivad esindada nii 1. kui 12. klassi õpilased.

Järgmine nädal saadetakse info 560 koolile. Kui kellegil on mingeid ettepanekuid/arvamusi siis võib siin kommenteerida.

Wednesday, September 7, 2011

Rõuge ja Tõrva turniiride juhendid

Vaadeldaja sai kirja Margus Söödilt, kes edastas Paul Kerese 95. sünniaastale pühendatud maleturniiride sarja järgmiste osavõistluste juhendid - 24. septembril toimub turniir Rõuges ja 25. septembril Tõrvas.

NB! Võistlejatele on Rõuge ja Tõrva turniiridele korraldatud bussiga liiklemine marsruudil Tallinn-Rõuge-Tõrva-Tallinn.

Rõuge kiirmaleturniir „Rõuge CHESS OPEN“ ja Võrumaa 2011.a. lahtised meistrivõistlused kiirmales


I Eesmärk ja ülesanne
a) tunda rõõmu malemängust ja mäletada maailmamaletajat Paul Kerest;
b) pakkuda parimaid võistlemisvõimalusi;
c) võistlus kuulub Paul Kerese 95. sünniaastale pühendatud ja Eesti Male Toetusühingu poolt korraldatud turniiride sarja, lisainfo http://www.eestimale.ee/sari2011/;
d) võistluse korraldab Eesti Male Toetusühing, koostöös Rõuge Vallavalitsuse, Rõuge Kooli, Võrumaa Spordiliidu, Võru Maleklubi ning Laagri Male Arendamise ja Edendamise Keskus-Klubiga;
e) võistlus on ühtlasi Võrumaa kiirmale meistrivõistlusteks, kus Võrumaa Spordiliit selgitab välja Võrumaa parimad maletajad.

II Aeg ja koht
Kiirturniir toimub 24. septembril 2011. a. algusega kell 12.00 Võrumaal, Rõuge vallas (www.rauge.ee), Rõuge Põhikoolis (www.rouge.edu.ee) aadressil Haanja mnt.14, Rõuge alevik. Autode tasuta parkimine kooli ees asuvas parklas.

III Osavõtjad
Võistlusel lubatakse osaleda kõikidel korraldava toimkonna poolt loa saanud maletajatel ja malehuvilistel. Korraldajad jätavad endale õiguse piirata osalejate arvu 90 mängijaga.

IV Võistluste korraldus ja võistlemistingimused
Võistluse korraldab ja viib läbi Eesti Male Toetusühing.
Mängitakse 8 vooru šveitsi süsteemis ühtses grupis, mõtlemisajaga 15 minutit mõlemale mängijale partii lõpuni. Võistluse tulemused lähevad Eesti kiirmale reitinguarvestusse.
Kõik voorud mängitakse FIDE reeglite järgi, kasutades järgmisi erisusi:
1) Mängualale on keelatud tuua kohtunikule vastuvõetamatuid elektroonilisi seadmeid (nt sisselülitatud mobiiltelefon). Kui mistahes selline seade tekitab heli, siis otsustab kohtunik eksinud mängijale määratava karistuse, milleks võib olla ka sellele mängijale partii kaotatuks tunnistamine.
2) Kui mängija segab häirivalt teisi mängijaid, siis otsustab kohtunik üritust segava mängija eemaldamise turniirilt.
3) Iga mängija, kes ilmub malelaua juurde 7 minutit pärast mänguaja algust, kaotab partii.
Võrdsete punktide arvu korral kahel või enamal maletajal, selgitatakse paremusjärjestus alljärgnevalt:
a) Buchholz,
b) Buchholz ilma nõrgima vastaseta,
c) Buchholz ilma kahe nõrgema vastaseta jne.
Loosimiseks kasutatakse abivahendina arvutiprogrammi.

V Võistlejate lähetamine ja majutus
Võistlejatele on Rõuge ja Tõrva turniiridele, millised toimuvad vastavalt 24. ja 25. septembril, korraldatud bussiga liiklemine marsruudil Tallinn-Rõuge-Tõrva-Tallinn (maksumus 20 eurot). NB! Bussikohtade arv on piiratud! Buss peatub 24.09.2011 Tallinnas järgmiselt: 7.00 Laagri Kooli ees parklas, 7.15 Pärnu mnt. 141 Delta Plaza parklas Neste tankla juures, 7.30 Ülemiste kaubanduskeskuse parklas Neste tankla juures. Seejärel sõidab buss Tallinnast Rõugesse ja pärast Rõuge turniiri lõpetamist edasi Tõrvasse, kus on korraldatud osalejate majutus järgnevalt:
a) Tõrva Spordihoones majutuskohad hinnaga 8 EURi/inimene. Täpsem teave Viljo Riiska viljo@riiska.ee või telefon 5127219.
b) Udumäe Puhketalus www.udumae.ee hinnaga 10 EURi/inimene. Hommikusöök 2 EURi/inimene, mis sisaldab putru koduse moosiga, võileibu, teed ja kohvi. 24.09.2011 õhtul tasuta sauna võimalus. Kohtade
broneerimine teostada e-mailile: malegold7@gmail.com koos võistlusele eelregistreerimisega.
Buss naaseb Tallinna 25.09.2011 õhtul pärast Tõrva turniiri lõppu. Võistlejad, kes soovivad kasutada bussi, tasuvad vajamineva summa Laagri Male Arendamise ja Edendamise Keskus-Klubi arveldusarvele 221052499451 Swedbank hiljemalt 19. septembriks 2011 kell 14.00. Kui makse teostab osaleja eest organisatsioon või kolmas isik, siis on vajalik maksekorraldusele märkida osaleja ees- ja perekonnanimi, kelle eest tasutakse.

VI Võistluste ajakava
Registreerimine 11.30 – 12.00
Võistluste avamine 12.00
I voor – IV vooru läbiviimine orienteeruvalt 12.15 – 14.30
Mõtte- ja lõunapaus 30 minutit – mängupaigas pakutakse võistlejatele ja kohtunikele korralikku Rõuge Hot Seljankat (korraldajad jätavad endale õiguse pausi vajadusel muuta, lühendada või pikendada)
V voor – VIII vooru läbiviimine orienteeruvalt 15.00 – 17.30
Võistluste lõpetamine 18.00
Õhtusöök 18.00-18.30

VII Autasustamine
Korraldajad autasustavad I...V koha võitnuid, parimat naismängijat ja parimat veterani (vanusega üle 60-a ehk sünniaastaga 1951 ja vanemad) rahaliste auhindadega. Samuti autasustatakse parimat noormängijat ja parimat Võrumaa noormängijat vanuses kuni 16 aastat (sünniaastaga 1995 ja nooremad), parimat mängijat reitinguga kuni 1900 ning parimat mängijat reitinguga kuni 2200.
Võrumaa Spordiliit autasustab kolme paremat Võrumaa maletajat Võrumaa kiirmale meistrivõistluste raames.
Rahalised auhinnad toetuste ja sponsorluse korras on minimaalselt järgmises väärtuses:
I koht 90 EURi, II koht 70 EURi, III koht 50 EURi, IV koht 40 EURi, V koht 30 EURi, parim naine 40 EURi, parim veteran 40 EURi.
Korraldaja peavad meeles kiirturniiril osalejaid loositavate üllatusauhindadega. Korraldajad jätavad endale õiguse piirata ühele isikule üle ühe auhinna saamise võimalust ja laiendada auhinnafondi.

VIII Majandamine

Kiirturniiri läbiviimisega seotud kulud kaetakse korraldajate poolt, toetustest, sponsorluse korras ja osavõtumaksudest. Osavõtumaks on 10.- EURi täiskasvanud võistleja ja 8.- EURi noore (sünniaastaga 1995 ja nooremad) või veterani (sünniaastaga 1951 ja vanemad) kohta ning see tasutakse võistluspaigas korraldajale. Rahvusvahelistele suurmeistritele (GM/WGM) ja rahvusvahelistele meistritele (IM/WIM) ning Võrumaa võistlejatele on osavõtumaks 5.- EURi. Osavõtumaks sisaldab lõuna- ja õhtusööki. Kui võistlustel osaleb perekond, kelle isa, ema ja vähemalt 1 laps on kantud Eesti kiirmale reitingutabelisse, siis on kogu perele kokku osavõtutasu 15.- EURi. Osavõtjate lähetuskulud kannab lähetav organisatsioon või võistleja. Kui isik, kes soovib osaleda, ei ole tähtajaks registreerunud, kuid ilmub võistlema, siis on võistluspaika tulnud isikul vajalik saada kohapeal korraldaja nõusolek ja tasuda osavõtutasu 15.- EURi.

IX Eelregistreerimine
Eelregistreerimine teostada hiljemalt kell 19.00 22. septembriks 2011. a. eelistatult e-mailile malegold7@gmail.com või telefonil 53496452 (Margus Sööt), teatades osaleja ees- ja perekonnanime, sünniaasta.

X Üldist

Kõik antud juhendis määratlemata küsimused lahendab jooksvalt võistluse korraldaja Eesti Male Toetusühing.

Tõrva kiirmaleturniir ja Valgamaa 2011.a. lahtised meistrivõistlused kiirmales


I Eesmärk ja ülesanne
a) tunda rõõmu malemängust ja mäletada maailmamaletajat Paul Kerest;
b) pakkuda parimaid võistlemisvõimalusi;
c) võistlus kuulub Paul Kerese 95. sünniaastale pühendatud ja Eesti Male Toetusühingu poolt korraldatud turniiride sarja, lisainfo http://www.eestimale.ee/sari2011/;
d) võistluse korraldab Valgamaa Spordiliit, koostöös Eesti Male Toetusühingu, Tõrva Linnavalitsuse, Valgamaa maleklubiga Helme ning Laagri Male Arendamise ja Edendamise Keskus-Klubiga;
e) võistlus on ühtlasi Valgamaa kiirmale meistrivõistlusteks, kus Valgamaa Spordiliit selgitab välja Valgamaa parimad maletajad.

II Aeg ja koht
Kiirturniir toimub 25. septembril 2011. a. algusega kell 10.00 Tõrva linna Spordihoones, aadressil Valga mnt. 76 Tõrva.

III Osavõtjad
Võistlusel lubatakse osaleda kõikidel korraldava toimkonna poolt loa saanud maletajatel ja malehuvilistel. Korraldajad jätavad endale õiguse piirata osalejate arvu 70 mängijaga.

IV Võistluste korraldus ja võistlemistingimused
Võistluse korraldab Valgamaa Spordiliit, koostöös Eesti Male Toetusühingu, Tõrva Linnavalitsuse, Valgamaa maleklubiga Helme ning Laagri Male Arendamise ja Edendamise Keskus-Klubiga.
Mängitakse 8 vooru šveitsi süsteemis ühtses grupis, mõtlemisajaga 15 minutit mõlemale mängijale partii lõpuni. Võistluse tulemused lähevad Eesti kiirmale reitinguarvestusse.
Kõik voorud mängitakse FIDE reeglite järgi, kasutades järgmisi erisusi:
1) Mängualale on keelatud tuua kohtunikule vastuvõetamatuid elektroonilisi seadmeid (nt sisselülitatud mobiiltelefon). Kui mistahes selline seade tekitab heli, siis otsustab kohtunik eksinud mängijale määratava karistuse, milleks võib olla ka sellele mängijale partii kaotatuks tunnistamine.
2) Kui mängija segab häirivalt teisi mängijaid, siis otsustab kohtunik üritust segava mängija eemaldamise turniirilt.
3) Iga mängija, kes ilmub malelaua juurde 7 minutit pärast mänguaja algust, kaotab partii.
Võrdsete punktide arvu korral kahel või enamal maletajal, selgitatakse paremusjärjestus alljärgnevalt:
a) Buchholz,
b) Buchholz ilma nõrgima vastaseta,
c) Buchholz ilma kahe nõrgema vastaseta jne.
Loosimiseks kasutatakse abivahendina arvutiprogrammi.

V Võistlejate lähetamine ja majutus

vaata infot Rõuge turniiri juhendist (ülal)

VI Võistluste ajakava
Registreerimine 9.15 – 10.00
Võistluste avamine 10.00 – 10.10
I voor – IV vooru läbiviimine orienteeruvalt 10.10 – 12.30
Mõtte- ja lõunapaus 30 minutit (korraldajad jätavad endale õiguse pausi vajadusel muuta, lühendada või pikendada)
V voor – VIII vooru läbiviimine orienteeruvalt 13.00 – 15.45
Võistluste lõpetamine 16.00

VII Autasustamine
Korraldajad autasustavad I...V koha võitnuid, parimat naismängijat ja parimat veterani (vanusega üle 60-a ehk sünniaastaga 1951 ja vanemad) rahaliste auhindadega. Samuti autasustatakse parimat noormängijat ja parimat Valgamaa noormängijat vanuses kuni 16 aastat (sünniaastaga 1995 ja nooremad), kahte paremat
Valgamaa mängijat, parimat mängijat reitinguga kuni 1900 ning parimat mängijat reitinguga kuni 2200 esemeliste auhindadega ja/või diplomitega.
Rahalised auhinnad toetuste ja sponsorluse korras on minimaalselt järgmises väärtuses:
I koht 100 EURi, II koht 60 EURi, III koht 50 EURi, IV koht 40 EURi, V koht 40 EURi, parim naine 30 EURi, parim veteran 30 EURi.
Korraldaja peavad meeles kiirturniiril osalejaid loositavate üllatusauhindadega. Korraldajad jätavad endale õiguse piirata ühele isikule üle ühe auhinna saamise võimalust ja laiendada auhinnafondi.

VIII Majandamine
Kiirturniiri läbiviimisega seotud kulud kaetakse korraldajate poolt, toetustest, sponsorluse korras ja osavõtumaksudest. Osavõtumaks on 7.- EURi täiskasvanud võistleja ja 5.- EURi noore (sünniaastaga 1995 ja nooremad) või veterani (sünniaastaga 1951 ja vanemad) kohta ning see tasutakse võistluspaigas korraldajale. Osavõtumaksust on vabastatud rahvusvahelised suurmeistrid (GM/WGM) ja rahvusvahelised meistrid (IM/WIM) ning Valgamaa võistlejad.
Kui võistlustel osaleb perekond, kelle isa, ema ja vähemalt 1 laps on kantud Eesti kiirmale reitingutabelisse, siis on kogu perele kokku osavõtutasu 10.- EURi. Osavõtjate lähetuskulud kannab lähetav organisatsioon või võistleja. Kui isik, kes soovib osaleda, ei ole tähtajaks registreerunud, kuid ilmub võistlema, siis on võistluspaika tulnud isikul vajalik saada kohapeal korraldaja nõusolek ja tasuda osavõtutasu 10.- EURi.

IX Eelregistreerimine
Eelregistreerimine teostada hiljemalt kell 19.00 22. septembriks 2011. a. eelistatult e-mailile malegold7@gmail.com või telefonil 53496452 (Margus Sööt), teatades osaleja ees- ja perekonnanime, sünniaasta.

X Üldist
Kõik antud juhendis määratlemata küsimused lahendab jooksvalt võistluse korraldaja Valgamaa Spordiliit koostöös Eesti Male Toetusühinguga.

**Korraldajad juhivad osalejate tähelepanu Eesti Maleliidu juhatuse 22.08.2011 otsusele p.2 (ii), millega Eesti Maleliidu juhatus nõuab alates 10. septembrist 2011 EMLi kalenderplaanis avaldatavatelt turniiridelt litsentsitasu maksmise nõude lisamist võistluste juhendusse. EMLil on õigus ilma vastavasisulise nõude olemasoluta juhendis keelduda võistluse juhendi ning tulemuste avaldamisest oma koduleheküljel.

Tuesday, September 6, 2011

Kaido Külaots Itaalias

Kaido Külaots mängib Barclays International Chess Festivalil Itaalias.

Turniir toimub 4-11 september Roomas.

Mängijad reitinguga üle 2500:

GM Igor Khenkin 2620 GERMANIA
GM Yuri Solodovnichenko 2615 UCRAINA
GM Alberto David 2609 LUSSEMBURGO
GM Kaido Kulaots 2609 ESTONIA
GM Gawain Jones 2602 INGHILTERRA
GM Alojzije Jankovic 2586 CROAZIA
GM Marin Bosiocic 2573 CROAZIA
GM Martyn Kravtsiv 2571 UCRAINA
GM Alexandr Fier 2566 BRASILE
GM David Arutinian 2562 GEORGIA
GM David Berczes 2550 UNGHERIA
GM Vasif Durarbeyli 2515 AZEIRBAJAN
GM Alexandre Dgebuadze 2512 BELGIO
GM Laszlo Gonda 2512 UNGHERIA
IM Bryan Smith 2503 USA


Kaido võitis esimeses voorus. Edu Kaidole!

Monday, September 5, 2011

Vaadeldaja külastatavuse statistika

Tähelepanelikud lugejad on kindlasti märganud, et Vaadeldaja külastatavuse statistika on kõigile kättesaadav (paremal ääres alla kerides "Vaadeldaja stats"). Ometi selgus viimasel "peaaegu kõik Vaadeldaja liikmed kohal" kohtumisel, et isegi kõik kaaskirjutajad pole Vaadeldaja statistika jälgimise võimalustest teadlikud. Nii otsustasimegi, et teen väikse ülevaate külastatavusest ja huvitavamatest trendidest.

Artikkel "Vaadeldaja on tagasi", samm tõsisemate maleteemade juurde, ilmus 21. juulil 2008. aastal. Samal päeval loodi Vaadeldaja profiil StatCounterisse. Sellest päevast alates on Vaadeldaja blogi vaadatud peaaegu pool miljonit korda.

StatCounteri abil on võimalik jälgida:
  • Lehe unikaalseid külastusi, korduvaid külastusi ning külastusi kokku (Summary)


Ülal graafikul on kujutatud Vaadeldaja külastusi päevas perioodil 21.07.2008 - 05.09.2011. Väikest tõusutrendi on märgata, kuid üldjoontes on külastatavuse suurusjärk aastate jooksul samaks jäänud. Huvitavamatest trendidest võib nimetada seda, et tavaliselt on nädalavahetuseti külastatavus väiksem ning samuti on märgata külastatavuse langust rohke osalusega maleturniiride ajal, mil paljud lugejad ise malelaudade taga.

Kõige rohkem on Vaadeldaja lehel käidud 6. aprillil 2010. aastal (1610 kogukülastust). Mis toimus sel päeval? Vaadeldajas oli artikkel "Male meedias: Fomina ei saa osaleda seenioride EMil". Antud artiklil on 152 kommentaariga arutelu. Samuti olid värskelt lõppenud Eesti meistrivõistluste finaalturniirid
  • Kust Vaadeldaja lehele jõutud on (Came from
Kõige rohkem on Vaadeldaja lehele tuldud otse. Umbes paarkümmend klikki päevas tuleb ka Eesti Maleliidu viidete lehelt ning teine samapalju erinevatest otsingutest.
Populaarseim märksõna on tavaliselt Vaadeldaja, kuid otsingus on ka erinevaid nimesid. Näiteks leiab viimase päeva-paari otsingust järgmised märsõnad/nimed: Nikolai Kunitsõn, Carmen Kass, Roman Holvason, Rein Ilves, Ungari maletaja, Kultuuriministeerium.
Sellel lehel on natukene segamini Vaadeldaja enda lingid ja Vaadeldajast keskkonnast välja viivad lingid. Populaarsemateks on tavaliselt Vaadeldaja artiklite kommentaaride lehed. Näiteks viimase viie päeva klikkimise-hitid on:
176 Hits
119 Hits
22 Hits
19 Hits
18 Hits
11 Hits
10 Hits
9 Hits
9 Hits
9 Hits
  •  Milliseid pilte/faile on lähemalt vaadatud (Downloads)
 Statistika võetakse siis selle järgi, millisele pildile/failile on klikitud, et seda suuremalt näha või salvestada. Arvatavasti ei ole see päris täpne, sest juba algselt suuremalt kuvatud pilte pole mõtet suurendamiseks klikkida, kuid usun, et lugejaskonna üldist huvi see StatCounteri funktsioon siiski näitab. Viimase kolme kuu jooksul on populaarsemad allalaadimised olnud järgmised:
28 klikki
24 klikki
22 klikki
Näiteks viimase 30 tunni jooksul on ligikaudu 41% külastajatest viibinud Vaadeldaja lehel alla 5 sekundi (arvatavasti on lahkutud pärast nägemist, et uusi postitusi pole), natukene üle 34% külastajatest viibinud lehel üle tunni aja (sel juhul on muidugi teadmata, kas Vaadeldaja aken on lahti unustatud või on tõesti nii pikalt lehel loetud ja uuritud).
Peaaegu kõik külastajad on loomulikult Eestist. Üksikuid külastusi tuleb veel Soomest, Rootsist, USA-st ja teistst riikidest. Maakondadest on Vaadeldaja külastajaid viimasel päeval olnud kõige rohkem Harju-, Tartu-, Rapla, Viljandi- ja Jõgevamaal.
  • Millist lehitsejat Vaadeldaja lugejad kasutavad (Browsers)
Viimase 30 tunni populaarseimad on olnud Firefox (43%), Internet Explorer (37%), Chrome (9%) ja Opera (11%).
See on päris huvitav funktsioon, mille abil võib otsida inimeste tegevusi. Näiteks saab viimastest külastajate tegevustest (Recent Visitor Activity) vaadata mõne külastaja IP-aadressi ja siis selle IP-otsingu abil leida kõik viimase päeva-paari külastaja tegevused. Põhimõtteliselt saab tõsisema uurimisega nii umbkaudu arvata ka aktiivsemaid anonüümseid kommenteerijaid. Selleks tuleks muidugi appi võtta ka "Locate IP-address" võimalused internetiavarustest.

Võimalused sellega veel ei lõpe. Lähemalt saab iga külastaja uurida StatCounteri Vaadeldaja lehelt siit.

Statistikat tehes oli mulle üpris suureks pettumuseks see, et enamikel neist võimalustest on üpris tõsine ajaline piirang. Osasid statistikaid kuvas ainult ühe päeva kohta, mis ei võimalda tõsiseltvõetavaid analüüse teha. Eks siin taga on peidus raha-teenimise skeem ja kui me sooviks näha täpsemat statistikat pikema aja kohta, siis tuleks avada juba tasuline profiil.
Lisaks võimaldab külastatavust analüüsida ka Bloggeri enda süsteem, kuid sellega veel täpsemalt tutvuda jõudnud pole.

Ilusat õhtu jätku!