Saturday, February 28, 2009

Eesti Ekspressi MV ja skandaal Pfalz Openil

Eesti Ekspressi MV

Eesti meeste meistrivõistlustel oli olukord enne viimast vooru põnev - Seeman ning Külaots juhtisid 6 punktiga 8-st. Neile järgnesid Volodin ja Kanep 5½ punktiga ning Sepp ja Šiskov 5 punktiga.

Viimases voorus aga pilt muutus tänu ootamatutele tulemustele partiides Seeman-Neff ja Külaots-Vorobjov. Seeman kaotas ning Külaots pidi leppima viigiga. Lisaks võitis Volodin Seppa ja nii jäid lõpuks esikohta jagama ja järelmatši mängima Külaots ja Volodin. Lõppjärjestus oleks muidugi võinud olla veel hoopis teistsugune kui Neff poleks eelviimases voorus kaotanud võiduseisu Külaotsa vastu.

Järelmatši võitis Külaots ja lõpptulemus siis järgmine:
1. Külaots
2. Volodin
3. Seeman 6p.

Naiste turniiri võitis ülekaalukalt Gansvind, kes loovutas ainult pool punkti:

1. Gansvind
2. Pärnpuu 7
3. T. Narva 6½p.
Skandaal Pfalz Open'il
Juhtum Aeroflot Open'il, kus Mamedyarov pärast kiiret kaotust Kurnosovile oma vastast arvuti kasutamises süüdistas ja turniiril edasi mängimast loobus on leidnud laialdast kajastamist. Küll aga on jäänud peaaegu ilma igasuguse tähelepanuta (inglisekeelses meedias) teine sarnane lugu, mis leidis aset päev enne skandaali Aeroflot Openil.
Nimelt süüdistas Pfalz Open'il GM Tiviakov oma vastast IM Leonid Milovit arvuti kasutamises. Ta väitis, et nägi Milovit kasutamas mobiiltelefoni mängu ajal. Lisaks olevat Milov käinud WC-s kahe kahtlase kotiga. Päev hiljem, eelviimases voorus, paaritigi Milov ja Tiviakov kokku. Tiviakovi palvel ei kantud seda partiid elektrooniliselt üle ning samuti pidi Milov mängu ajaks oma mobiili kohtunikele andma. Samuti hoiatas Tiviakov oma vastast, et ta enda kompsudega WC-sse ei läheks.
Tiviakov võitiski partii mustadega, kusjuures 13. käigul oli tal juba positsiooniline paremus. Seda loeb ta oma väidete edasiseks tõestuseks. Partiid saab vaadata, kui laadida alla kõikide voorude esimese 18 laua partiid.
Asja juures torkab veel silma erinevus peakohtuniku, Dr. Mark Kelleri, ja Tiviakovi ütluste vahel. Kelleri sõnade kohaselt ei läinud Milov kunagi WC-sse kottidega ja tema ainuke eksimus oli mängu ajal kontrollida, kas ta oli ikka mobiili välja lülitanud.
Pfalz Open lõppeski Tiviakovi võiduga. Talle järgnesid IM Sebastian Bogner ja GM Juri Kuzubov. Lõppjärjestus on kättesaadav siit.
Uus maleprogramm.
Kuna see postitus on mõneti arvutimalega seotud, siis tasuks lõpuks ehk ära mainida, et välja on tulnud vabavaralise programmi Toga uus versioon Toga the Killer, mida pole veel eriti jõutud testida. Esialgsete tulemuste põhjal jääb ta aga eelmistele versioonidele tugevalt alla, mistõttu ühes arvutimale foorumis oli soovitus muuta nimi ümber Toga Suicide'ks.

Friday, February 27, 2009

Partii Vint.ee-s

Natuke aega tagasi mängisin Vint.ee lehel KaarelN vastu. Läksin väga enesekindlalt väjakutsest esitama ning lõpuks härra Kaarel ka nõustus. Tegime omavahel kolm partiid, millest kõige huvitavam oli viimane.

Mängisin valgetega ja kuidagi tekkis peale kivimüüri seis. Kaarel otsustas vangerdada pikalt ja ma hakkasin tegema läbimurret liputiival. Tekkis selline seis.


















Olin just käinud 1. Va1 ja Kaarel vastas sellele 1. ...Of6?!, mis ilmselt ei olnud parim käik. Võtsin lipu maha, kuid magasin maha võidu mõned käigud hiljem. 2. Va6: Va6: 3. Vc5+ Kb7 4. Lb5+ Vb6 5. Ld7+ Ka8


















Siiani oli kõik läinud hästi, kuid nüüd ei suutnud ma enam võitvat käiku leida. 6. Vc7! vastu enam kaitset ei ole. Kahjuks aga käisin 6. Vc8+ Vc8: 7. Lc8:+ Vb8 8. Lc6:+ Vb7 9. b5? ning enam nii kiiret võitu ei olnudki. Huvitaval kombel aga suutsin partii veel peale seda kaotada.


















Selle seisu suudab must veel võita. Uskuge või mitte, aga h-ettur läheb nüüd lippu. 10. h4 gh 11. e4 de 12. Ke4 h4! 13. c4 h3! 14. Lh8 h2! Ja tuleb välja, et valge ei saagi h7-etturit võtta kavala vahetule f5+ tõttu. Käik hiljem pidin alistuma.

Täna sattus mulle pihku ka märtsikuu FHM, kus on loomulikult ka etturinurk. Kui eelmine kord oli väljalõikamiseks toodud must ruut, siis nüüd on selleks valge ruut ja 2/64 malelauast ongi olemas. Paraku aga teatati, et edaspidi ruute ei tule ja tuleb lihtsalt koopiaid tegema hakata. Siiski anti lootust, et kunagi võib-olla tuleb õpetus malenuppude käikudest. FHM-ist võib leida ka Rachel Stevensi (kaanestaar!), Alessandra Alorese (Miss Saksamaa) ja Helene Raski (Norra glamuurmodell) pilte. Peab järgmine kuu ajakirja uuesti poest üles otsima.

Wednesday, February 25, 2009

Turunurk #26

Eelmisel nädalal juhtus üks huvitav kokkusattumus. Mina otsustasin, et jätan vahele ühe külaturniiri ja Pikk teatas, et loobub tööasjus komandeeringusse sõitmisest. Seega võtsime kätte ja põrutasime laupäeva hommikul laevaga Helsingisse, kus toimus järjekorras 30. Soome maleülesannete lahendamisvõistlus.

Hommikul oli vaja kell 6 tõusta ja külma ilmaga sadamasse kõmpida. Ega see just kõige mugavam ettevõtmine ei olnud, kuna eelmisel päeval oli mul ülikoolis üritus nimega „Tudengibaar”. Jõudsingi terminali ja istusin oma veepudeliga mingi pingi peale, et Pikka oodata. Paari minuti pärast ta helistaski:

Pikk: „Kuule, hakkad sadamasse ka jõudma varsti?”
Turu: „Jaa, ma juba olen siin D-terminalis.”
Pikk: „Aa, ma olen ka, aga ma siin sees juba.”
Turu: „No ma ei tea, ma olen ka sees, istun pingi peal.”
Pikk: „Millise pingi peal? Ma istun ka pingi peal.”
Turu: „Ma olen siin nurgas, potilille kõrval. Ou, ma näen sind, vaata selja taha.”

Siis läksime laeva peale. Euroopa Liidus võib inimene liikuda ringi nii, kuidas tahab ja mingeid dokumente kuskil näitama ei pea. Teekond Soome poole kulges mõnusalt. Istusime sööklas ja võtsime väikese hommikuse kohvi ja õlle. Pikk näitas mulle üht huvitavat ülesannet, mille nimi oli "Hiirelõks".
















Matt 3 käiguga.

Kui jõudsime Helsingisse, siis me ei teadnud üldse, kuhu nüüd minna. Pikk mäletas vaid, et kuskil raudteejaamas pidime võistluse organiseerija Neal Turneriga kokku saama. Hakkasime lihtsalt kesklinna suunas kõmpima. Õigele poole minemine aga ei olnud sugugi kerge. Esiteks raskendas olusid bussipeatustes olnud loetamatud kaardid, millest me üritasime mingit selgust saada. Positiivne külg oli linnas see, et peaaegu iga nurga peal olid wc-d, mis kõik nägid välja sellised nagu miljonipeldik Tallinnas. Nende sisse aga ei pidanud münte toppima, vaid võis lihtsalt uksest sisse minna. Olime umbes pool tundi seigelnud ja ma võtsin julguse kokku, et küsida poemüüjalt, kus raudteejaam on. Õnneks ta näitas selle kaardi peal hästi ära ja edasi polnud meil kohalejõudmisega probleeme.

Turniiri organiseerija Neal Turner oli lahe vana. Temaga koos käisime kõigepealt söömas ja siis hakkasime liikuma malemaja poole. Sinna kõndisime umbes pool tundi. Tee peal näitas Neal ära tähtsamad majad Helsingi linnas. Tema käest saime mõlemad ka kaks raamatut Soome probleemmale kohta. Malemaja oli võrreldes meie Kerese majaga üsna väike, see nägi seest välja nagu tavaline elumaja, kus oli kaks suuremat tuba ja kööginurk. Soomlased, vanad kogenud lahendajad, võtsid meid sõbralikult vastu. Kui võistlust juba alustada taheti, olime me Pikaga end kogemata välku unustanud mängima.

Aga siis antigi paberid kätte ja 12 ülesande lahendamiseks oli mõeldud 3 tundi. Seekord oli mul üsna suuri raskusi käimatõmbamisega. Esimene kahekäiguline ülesanne ei edenenud üldse ja oleksin peaaegu laua taha magama jäänud. Tund aega hiljem oli sama seis ja ma mõtlesin juba, et tuleb vist nulliring. Õnneks nii aga ei läinud, sain kahesed matid kuidagi tehtud ja võtsin käsile 6-käigulise. Selle äralahendamisega olen ma eriti rahul, sest varem olen ma sellistest loobunud. Aga pärast seda enam palju aega ei olnudki ja rohkem ma midagi erilist korda saata ei suutnud. Pikk ütles, et tal oli ka paber peale esimest tundi tühi, kuid ta lasi lõpuks siiski ühe abimati ja isemati valmis ja sai korraliku tulemuse. Lõpptabel ongi siin:














Soomlaste suurepärane külalislahkus jätkus peale turniiri, kui meile pakuti võileibu ja kohvi. Sõimegi kõhud korralikult täis ja tänasime korraldajaid hea ürituse eest. Kahjuks meil palju aega rohkem polnudki. 18.30 oli ikkagi vaja laeva peale jõuda. Sadamas tuli meile üllatuseks, et järjekorrad olid väga suured. Soomlasi vooris nagu sipelgaid igalt poolt laeva. Me leidsime hea mõnusa koha istumiseks, kuid olime vaevalt pool tundi seal, kui baaridaam hüüab: "Oma jookidega ei tule siia." Leidsime siis rahulikuma koha, kus saime Pika naise vanaisa poolt tehtud õunakooki mugida. Varsti tuli Pikale ka meelde, et laev sõidab kahe tunni asemel kolm tundi ja meil oli aega küllalt. Noh, selle peale käisime münte masinasse viskamas, kuid ega seegi head ei toonud. Mida vähem eurosid on, seda kiiremini nad otsa lõppevad. Ma vist panin kogemata ka Eesti kroonid ka automaati, sest enam mul rahakotis metalli ei ole. Laevasõit aga ei ole ikka see õige, kui enne kojuminekut põdra kombel tax-free poest kasti õlut ära ei too.

Päev Helsingis oli igati kordaläinud ja loodan, et kunagi saab taolisi sõite veel ette võtta.

P.S. Ülesanded leiab soomlaste tehtud kodulehelt. http://www.saunalahti.fi/~stniekat/st/pika09t.htm

Tuesday, February 24, 2009

Aeroflot, Sofia, Linares, Rakvere

Moskva

Jaan Ehlvestil kulges turniir kuni tänaseni kenasti. Pärast kaotust Sargissjanile võitis ta armeenlase Avetik Grigorjani, viigistas valgetega Nikita Vitjugoviga (Venemaa) ja võitis mustadega hiinlase Wen Yangi. Paraku kaotas ta täna mustadega Vladimir Potkinile (Venemaa). Hetkel tal 4,5 punkti 8-st. Koht peaks olema 17.-36. jagamine.
Enne viimast vooru on 6 punkti 8-st ainsana armeenlasel Arman Pašikjanil. Kui mehe kohta infot otsida, siis selgub, et tegemist on väga noore (sünd 28.07.1987) mehega, kes tuli kuu aega tagasi Armeenia meistriks.
Täna alistas ta valgetega Igor Kurnossovi.
Lisaks veel, et niipalju, kui ma Mamedjarovi-Kurnossovi partiid uurisin, ei leidnud ma midagi eriti kahtlustäratavat. Ilmselt ongi siin asi pigem Mamedjarovi ülisuures ego's. Ja eriti kõva teoreetik pole aser kunagi olnud... ehk kukkuski lihtsalt variandi otsa, mida vastane paremini teadis.
Aga nagu Aeroflot Openi kohta räägitakse, pole seal mingit kontrolli ning sohitegemiseks kõik võimalused olemas.
Paar aastat tagasi kahtlustat Stanislav Novikovi, et mees saab kõrvalt abi. Arvati, et kaasosaline jälgis mänge live-ülekannete abil. Viimastes voorudes live-ülekanded ei toiminud ja Novikov kukkus tipust alla. Aga ka see on pigem vandenõuteooriate valdkonnast, sest vahele ta ei jäänud ning äärmisel juhul võidakse teda turniiridel vaid pisut tähelepanelikumalt jälgida.
Mamedjarovi-Kurnossovi skandaal pole muidugi veel lõppenud, saab näha, mida asjaosalised veel räägivad.
Mihhail Golubev kirjutas chesspro-s, et näiteks Wijk aan Zees lubati välja suitsetama vaid koos kohtunikuga... tõsi, seal oli 3 turniiri peale vaid 1 suitsumees - Etienne Bacrot.

Sofia

Topalovi-Kamsky matš kulgeb endiselt bulgaarlasele soodsalt. Kamskyl õnnestus küll võita 4.matšipartii ja seis viigistada, kuid Topalov suutis võita omakorda 5.matšipartii (Kamsky jättis kergelt halvemas seisus etturi ette). 6.matšipartiis jäi Kamsky valgetega isegi halvemasse seisu, kuid pääses viigiga. Seis 3,5:2,5 Topalovi kasuks.
Ka partiid näevad õnneks välja igati inimlikud.

Linares

Andaluusia superturniiril juhivad 5.vooru järel Levon Aronjan ja Aleksander Grištšuk 3,5 punktiga (+2).
+1 on Anandil, 50% Carlsenil ja Ivantšukil, -1 Dominguezil. -2 on autsaideriteks langenud Radjabovil ja Wangil.

Rakvere

Eesti meeste meistrivõistlustel on välja kujunenud 2 gruppi - medalijahtijad ja autsaiderid. Kahju, et ka sel aastal on turniiril neli nõrgemat mängijat, kelle vastu tugevamad püüavad iga hinna eest võidud võtta. Nii komistaski täiseduga mänginud Seeman Holvasoni vastu. Igavese tule andmise asemel jätkas ta riskantset mängu võidule ja kaotas.
Tipus on lood aga põnevad - 5 meest on 1 punkti sees (1.Seeman 5,5 2.-3. Külaots ja Volodin 5; 4.-5. Kanep, Sepp 4,5). Lisaks on +1 peal 4 punktiga veel Šiškov.

Naiste turniiril on esikoht juba selge - ülekaaluka võidu võtab moskvalanna Valeria Gansvind. Suure tõenäosusega võidab ta ka kaks viimast mängu autsaiderite Mai Narva ja Karmen Viikmäe vastu.
Mai Narva saavutus - jõuda 9-aastasena Eesti meistrivõistluste finaali - jääb tõenäoliselt väga kauaks ajaks ületamata. Ja mine tea.. äkki võiks see olla isegi Guinnessi rekordite raamatu vääriline.

Garri Kasparov "Male kui elu mudel"

Garri Kasparovi viimane raamat(originaal ilmus 2007) kannab nime Male kui elu mudel ning on saadaval umbes kahe ja poolesaja krooni eest ka Eestis.

Raamatu tutvustamisel on kirjas, et "see on raamat eneseotsimisest ja elu seatud katsumustest" jne, jne. Ehk tegemist ei ole raamatuga, kus analüüsitakse maleseise, malevariante ega muud sellist. Tegelikult oli see lihtsalt üpriski igav raamat.

Raamatut lugedes sain ma nii mõndagi uut teada, aga ei midagi sellist, mis oleks mind pahviks löönud, ei olnud ühtegi hetke, mil ma mõtlesin - ah sellepärast Kasparov nii hästi malet mängibki... Samuti oli tunne, et raamat venis ja venis ja venis ja venis ja venis. Ning liiga palju oli üldist juttu - kõige tüüpilisem oli selline peatükk, kus ta kirjutas midagi sellist - male on raske, tuleb palju tööd teha, tuleb leida endale sobivad variandid, tuleb järgida oma sisetunnet jne.

Positiivse külje pealt toon välja selle, et üldteadmisi sai sealt palju - ta analüüsis läbi raamatu mitmeid tugevamaid mängijad, tõi välja nende tugevad küljed, paar aforismi ja mõttetera, mis on nende poolt (või nende kohta) öeldud, see oligi raamatu kõige parem külg. Pärast teose läbimist jäid mind kummitama kaks mõtet - üks oli see, et Kasparovil on vist rahapuudus, et ta pidi kirjutama taolise raamat; ning teine, et kui Peep Vain oleks maletaja, siis ta oleks samasuguse raamatu kirjutanud (vrd Peep Vainu viimane raamat - Kõige tähtsam küsimus).

Lõpetuseks ma nõustun Marek Kolgiga, et parim episood siin raamatus oli see, kus kirjeldati Tali ja jõehobu juhtumit - Tal mängis mingit turniiri ning tal oli terav seis, kus oli ilmselge ratsukahing tulemus. Siis aga talle tuli meelde mingid laulusõnad, et ala kuidas jõehõbu päästa jõest. Siis ta 40 minutit mõtleski, kuidas päästa jõehobu ning peale seda alles kahis ratsu ära. Partii lõppes Tali võiduga ning kõige naljakam oli see, et Tal järgmine päev loeb lehes: Pärast 40 minutilist mõtlemist, kus Tal arvestas kõik variandid läbi, otsustas ta kahida ratsu.

Samuti lisan siia ka viimase Lubomir Kavaleki malenurga ning siit leiate ühe huvitava Chesspro.ru artikli - nimelt tuli välja, et Kamsky-Topalov matši neljandal päeval otsustas GM Kiril Georgiev anda simultani ... 360'l (!!!!!) laual. Mängu kestvuseks planeeriti alguses 12-20 tundi, esimese nelja tunniga tehti ära 8 käiku. Tulemusi pole kuskilt leidnud.

Eesti meeste MV'l hoiab esikohta Tarvo Seeman 100% tulemusega(5 5'st), põrmustades eile Gm Meelis Kanepi. Teisel kohal on Külaots nelja punktiga, kolmandal Sepp kolme ja poolega. Turniiri lõpuni on neli vooru.
Kui me eile kambaga vaatasime Kanep- Seeman mängu, siis vaatasime me, et 21'ks käiguks on Kanepil seis läbi. Tekkis ka mõte, et äkki kasutab Seeman Rybkat?! Aga pärast vooru me helistasime talle ja tuli välja, et ikka ei kasuta :)

Naistel on samuti 100% tulemusega liider - Gansvind. Teda jälitab nelja punktiga Vahtra, kellest omakorda (nagu meesteski) jääb poole punktiga maha Pärnpuu.

Nii veider kokkusattumus, et tekib küsimus, kas nad kasutavad arvutit?! Okei-okei, see on hetkel lihtsalt kuum teema.

Samuti saatis meile üks meie ustav (ja väga pikk) lugeja ühe huvitava ülesande:

Mihhail Zinar & Sergei Diduhh EG 2009
Valge alustab ja viigistab! Lahendus on efektne – ühel ja samal väljal (d8) moondatakse valg
e ettur koguni kuuel korral järjest ratsuks! Kõik see on peenelt põhjendatud, sest vaid ettureid ratsudeks moondades õnnestub vältida mustade vigurite matiähvardusi. Algseisus ja ka edaspidi ähvardab must matiga diagonaalil h1-a8.


Panen siia alla ka lahenduse .

Lahendus: 1.d8=R Vxd8 (midagi enamat ei anna ka 1...Oxb7+ 2.Rxb7 Kf3 3.d7 Oxb6 4.dxe8=L Vxe8 5.Rd6 viigiga) 2.exd8=R Vxd8 (2...Rc6 3.c8=L ei ole valgele ohtlik) 3.cxd8=R Rc6 4.e7 Rxd8 5.exd8=R Kg3 6.e6 Oxb6 7.e7 Oxd8 8.exd8=R Kh3 (musta mäng võidule jätkub, sest valge on käigupuuduses, kuna üks valge ratsudest on seotud ja teine peab seotud ratsut kaitsma, et vältida matti diagonaalil h1-a8). 9.d7 Kg3 10.Rc6 Oxb7 11.d8=R Oa8 (11...Oa6 12.Re6 Of1 13.Rf4 ja valge saavutab viigi) 12.Rb7 Oxb7 ja laual ongi viik, sest valgel pole ühtegi käiku – patt!

edit (20.00): tulemus on järgnev

- Я выиграл 280 партий, 6 проиграл и 74 свел вничью.

Monday, February 23, 2009

Skandaal Aeroflotil

Täna juhtus Aerofloti turniiril midagi väga ebameeldivat, mis võib kõneainet pakkuda veel pikka aega. Aserbaidžaani tippsuurmeister Shakhriyar Mamedyarov süüdistas oma vastast arvuti kasutamises ja loobus edasisest turniiri jätkamisest. Enne tänast vooru jagas ta 4 punktiga 5-st esikohta koos Igor Kurnosovi ja Alexander Moiseenkoga. Mamedyarov (2724) sai 1. laual valgetega kokku Kurnosoviga (2602) ja kaotas partii kiiresti. Mängu saab vaadata siit.

Kurnosov oli avangut mänginud suhteliselt kiiresti, kuid oli ka mitu korda laua juurest lahkunud. Seetõttu tekkisid Mamedyarovil kahtlused ja ta pakkus 14. käigul viiki, mida aga vastu ei võetud. Pärast seda hakkas Kurnosov iga käigu järel suitsul käima, võttes alati kaasa oma mantli. 21. käigul oli mäng aga lõppenud. Mamedyarov läks partiid Rybkaga kontrollima ning varsti teatas, et kõik Kurnosovi käigud olid nr. 1 soovitused ka programmi poolt. Ta läks siis venelast arvuti kasutamises süüdistama ja lasi end kohe turniiritabelist eemaldada. Kohtunikud olid üsna nõutud. Nende arvates ei olnud Kurnosovi poolt tehtud käigud nii erilised, et neid oleks võimatu leida. Siiski otsiti tal pärast mängu taskud läbi, aga ainsad asjad seal sees olid suitsupakk, tulemasin ja pastakas. Selliste ootamatute süüdistuste saamine ja üldsuse tähelepanu võib vägagi vabalt mõjutada Kurnosovi järgmisi mänge. Kui aga selgub, et Mamedyarovi väljaütlemised olid alusetud, siis võib aser ise suure jama kaela saada.

Kurnosov tõusis nüüd võistluse ainuliidriks, tal on 5p 6-st ja homme mäng hiina suurmeister Zhou Jianchaoga. Jaan Ehlvestil tegi täna viigi Nikita Vitiugoviga ning on kogunud 3,5 punkti. Ka tema mängib nüüd hiinlasega, kelleks on Wen Yang (2504).

Sunday, February 22, 2009

Eesti MV finaal, Rakvere

Reedel algas siis Eesti Ekspressi male meistrivõistluste finaalturniir. Hetkel kestab kolmas voor.

Võistlusele sõitu alustasime reede hommikul ning kohale jõudsime veidi enne avamist.
Ööbimiskohti on kolm - villa, hotell ja külalistemaja. Esimesed kaks neist hommiksöögiga ja seega ka kallimad. Mängitakse hotelli konverentsiruumides.
Suurem osa maletajatest on paigutatud hotelli või villasse, kusjuures tabeli esipoole mängijad on suuremas osas ühesed toad võtnud. Mina jagan villas tuba Hanzatjaniga, on odavam. Üldiselt on toad korralikud, aga kahesed on sisustatud ja mõeldud arvatavasti pigem paarile vms, sellepärast ei olnud neil ka kahte võtit anda. Kusjuures, lukus on nii villa välisuks kui ka toauks, mistõttu oleks üpriski ebamugav ühtede võtmetega hakkama saada (villas ei ole ka vastuvõttu, kuhu saaks võtme jätta).
Jamad ustega jätkusid lõunal. Nimelt on villal üpriski raskesti avanev välisuks. Hakkasime turniiri avamisele minema ja ei saanudki enam majast välja. Ilja hakkas aktiivselt lahendust otsima, proovis läbi ka teised uksed ning lõpuks avas akna ning ronisime sealt välja. Vägagi ebaviisakas, kuid avamisele oli vaja jõuda.
Positiivne, et hotelli administraatorid uurisid asja ning õhtuks toimis välisuks ning mina sain eraldi toavõtmed.
Avamine oli kena. Veidi täpsemalt on sellest kirjutanud juba Meelis, et ei hakka kordama.
Turniiri peakohtunik on Olde ja hea kohtunik (nagu avamisel öeldi) Truus. Tehnilise poole pealt vastutab Kolk. Esimesel päeval oli kohtunikupingi taga ka Tarmo Tuul, kes Mareki juures partiide ülekande tegemist õppis.
Korraldus tundub üldiselt normaalne. Lisaks võistlussaalile on kõrval ka analüüsiruum, kust on võimalik võtta ka vett, teed ja kohvi. Negatiivse asjaoluna tooks vaid välja, et minul ja veel mitmel naisel on mängusaalis kogu aeg külm. Mehed seevastu mängivad otse radiaatorite kõrval, et neil vast probleemi pole. Loodan, et lähiajal läheb soojemaks ja mantliga enam mängima ei pea.
Õhtusööki on võimalik süüa rootsi lauas 80 krooni eest (tavahind 150). Inimestele, kes õhtul korralikult süüa soovivad, on see kindlasti hea variant, kuid mina seda veel kasutanud ei ole. Iga päev kord-paar väljas söömas käia, läheks nädala ajaga ikka päris kulukas. Soodsam ja praktilisem üht-teist poest osta, pigem.
Esimeses voorus suuri üllatusi ei olnud, üldjuhul võitsid kõrgema reitinguga mängijad. Viigid Volodin - Kanep, Šiškov - Holvason ja naiste turniiril Triin Narva - Pärnpuu.
Teises voorus samuti suuri üllatusi polnud; viigistas Meelis Olaviga.
Minul endal oli teises voorus Hanzatjangi üpris raske mäng. Mõtlesin ennast avangu ja keskmänuga ajapuudusesse, mistõttu mängisin hiljem mitmes kohas ebatäpselt. Lõpus võitsin ilusa taktikaga.
Kõiki partiisid on võimalik vaadata siit. Ja tabelid: meeste turniir, naiste turniir.
Eile algas ja lõppes ka Rakevere malenädala raames toimunud kiirturniir. Osalejate vähesuse tõttu vähendati voorude arvu 7-le ning turniir mängiti ära ühe päevaga. Kuigi 20 aktiivset Eesti maletajat mängib Eesti meistrivõistlusi, oli üllatav, et osalejaid vaid 18 kogunes. Auhinnafond oli Eesti turniiri kohta ju korralik - 8700 krooni. Turniiri tabel ja esikolmik: Rauk, Vaher, Kovaljov.

Põhjalikke partiianalüüse minult lähiajal vast oodata ei ole, kuna põhirõhu turniiri ajal panen kindlasti valmistumisele ning kuna mul sel semestril ülikoolis üpriski paindumatud tähtajad, pean voorude vahel ka üht-teist koolitöid tegema.
Marekiga arutasime täna ka Vaadeldaja partiide esitluse üle. Paistab, et Chesspublisher 2.0 on ikka probleemne. Esimesena meil kasutusel olnud partiiesitaja aga ei võimaldanud kommentaaride lisamist. Oleks võimalik tellida kuskilt firmast spetsiaalne programm, mida blogis kasutada saaksime, kuid kuna Vaadeldajal puudub igasugune eelarve, langeb selline variant ära. Seega jääme lootma Mareki abile :), kuid tal arvatavasti niipea aega selleks pole. Selline ettevõtmine võtaks ikka mitu päeva.

Vaadeldamiseni!

Friday, February 20, 2009

Suurturniiridelt

Moskva

Aeroflot Openil kaotas Ehlvest täna mustadega eelmisel aastal olümpiavõitjaks tulnud Gabriel Sargissjanile. Kahju muidugi, aga armeenlane on hetkel tunduvalt tugevam ning muidugi noorem.
Juhib 3,5 punktiga 4-st 23-aastane venelane Igor Kurnossov. Mehel on viimastel aastatel mitmeid häid tulemusi ja ta pole tabeli tipus üldse juhuslik vend. Homme mängib ta valgetega Etienne Bacrot'ga. Ehlvestil on kirjas võit, 2 viiki ja kaotus ehk 2 punkti 4-st.

Linares

Tänase vooru järel tõusid liidriteks Aleksander Grištšuk (Venemaa) ja Levon Aronjan (Armeenia) 1,5 punktiga. Grištšuk tõestas täna Wang Yue vastu, et isegi võrdse etturite arvu juures võib lahkvärvi odade lõppmäng olla võidetud.
Eile kenasti Teimur Radjabovi alistanud Anand kaotas täna valgetega Aronjanile ning on 50% peal koos Magnus Carlseni, Lenier Dominguezi ja Vassili Ivantšukiga. 0,5 punktiga sörgivad viimastel kohtadel Radjabov ja Wang.
Võitja teenib 100000 eurot ehk 1,55 miljonit EEKi.

Sofia

Topalov ei saanud täna Kamsky vastu valgetega üle viigi. Partii oli päris äge - Kamsky andis avangus etturi ning pakkus ka kvaliteeti. Selle võtmise järel olnuks ameeriklasel võimas initsiatiiv keskele jäänud valge kuninga suunas. Topalov loobus kvaliteedist, kuid ka enametturit hoida ei suutnud - Kamsky kombineeris kenasti ning sai etturi tagasi. Lõpus oli laual dünaamiline võrdsus ning käikude kordamisega partii viiki jäigi.
Seis 2:1 bulgaarlase kasuks.

Thursday, February 19, 2009

Topalovi võit tekitas küsimusi

Eilne Topalovi võit Kamsky üle oli kui tüüpiline arvuti võit inimese üle... Kurat, mulle küll tundub, et asi pole puhas.
Partiikommentaaris kadusid kahjuks täpitähed ära ning tekkis juurde veel üks hunnik küsimärke (küsimusi :D).
Edit: Panen kommentaarid ka siia.. ehk on parem aru saada.
1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bb5 Nf6 4. O-O Bc5 5. Nxe5 Nxe4 6. Qe2 Nxe5 7. d4 Qe7 8. dxc5 Nxc5 9. Nc3 Ng6 10. Qh5 c6 11. Bg5 f6 12. Rae1 Ne6 13. Bd3 O-O 14. Bd2 d5 15. f4 Qc5+ 16. Kh1 d4 17. Bf5 Rf7!? ( Kas Topalov magas maha taktikalise löögi 17... Nexf4 18. Rxf4 (18. Bxf4 Qxf5) 18... dxc3 19. Be6+ (Keegi kommentaatoritest ei maini aga, et pärast 19. Bxc3 Bxf5 20. Qxf5 Qxf5 21. Rxf5) tekkivat enametturiga lõppmängu pole üldse kerge võita. Valgel on tugev oda ratsu vastu ning sellise hea tehnikaga mängija nagu Kamsky võinuks olukorra päästa. 19... Bxe6 20. Qxc5 cxd2) 18. Ne4 Algab forsseeritud variant. Kas Topalov nägi tõesti juba siin või isegi eelmisel käigul ette vigurikahingut 21.käigul?? Qd5 19. Bxg6 hxg6 20. Qxd5 cxd5 21. Nd6 Rc7 Müstiline käik, mis reaalselt on jõukohane üksnes arvutitele. Ma ei saanud partii ajal kontrollida, mida arvutid seda käiku pakkudes üldse mõtlesid ja nii püüdsin ma tükk aega mõistatada, kas valge ratsu jääb musta laagrisse kinni või milles point? Alles ca 10 minutilise seisu põrnitsemise järel jõudis kohale, et mustad peavad lihtsalt 22.Rxc8 peale lööma 22...Vac8 ning 23.Vxe6 Vxc2 järel pole valgel odal head kohta põgenemiseks ning mustad teenivad veel 1-2 liputiiva etturit, mis koos ohtlike d-etturitega annavadki mustale eelise. Kurat - ei meeldi mulle sellised asjad, kus üks mängijatest mängib nagu kompuuter... viimasel ajal on Topalovi pea kohalt süüdistused arvutiabi kasutamisest hajunud, kuid see partii tekitab vähemalt minus uuesti kahtlusi. (21... Re7 22. Bb4) 22. c4 (22. Nxc8 Raxc8 5 23. Rxe6 2 Rxc2 2) 22... dxc3 23. Bxc3 d4 24. Bb4 Bd7 25. Rf2 a5 26. Ba3 b5 27. b3 b4 28. Bb2 Ra6 29. Ne4 Rac6 30. Kg1 Rc2 31. g3 d3 32. Rd1 f5 Ei ole vist liigne lisada, et partii lõpuni tegi Topalov üksnes Rybka 3 poolt parimateks peetavaid käike. Kamsky kahjuks mitte. 0-1


FHM-i etturinurk

Sattusin mõni päev tagasi Tondi Selverisse ja jäin peatuma ajakirjade sektsiooni juurde. Algul sirvisin läbi viimase Digi, kus oli nagu ikka juttu kõige uuemast ja moodsamast arvutitehnikast. Seejärel võtsin julguse kokku ja otsustasin vaadata veebruarikuu FHM-i sisse, mille kaane peal oli keegi Veronika. Ajakiri peaks sisult olema mõeldud meestele, teemadeks on naised, autod, jõusaal ja relvad. Ma olin aga šokeeritud, kui järsku vaatas mulle ühe lehekülje pealt vastu Iivo Nei ise. Kui olin natuke aega ennast kogunud, hakkasin suure põnevusega nn. "FHM-i etturinurka" lugema. Artikli juhtkiri oli selline:

Hei-hei, kõik suured ja väikesed, keskmisest suurema ajupotentsiaaliga lugejad. Ja teised ka. Aitab lollist lobast, aitab higistest jõuvõtetest - käes on male aeg.

Paljutõotav algus. Paraku oli etturinurgale eraldatud üsna vähe ruumi, mistõttu jäi jutt üsna napiks. Edasi rääkis artikkel aga sellest, et nagu igal odaviskajal on vaja oda, on igal maletajal vaja malelauda. Kõrvale on isegi pandud malelaua tegemise õpetus. Selleks peab ajakirjast välja lõikama ühe musta ruudu ja alles jätma servad. See tuletab mulle meelde Ado Grenzsteini 1883. aastal ilmunud maleõpikut, kus ta räägib, kuidas malenuppe puust teha saab. Väga meeldiv on artikli juures see, et peale malelaua väljalõikamist tuleb oodata ära järgmise kuu FHM, kus juhend jätkub. See tähendab, et etturinurgad hakkavad ajakirjas ilmuma ka edaspidi. Käesolev artikli lõppsõna oli selline:

Rubriigi patroon, kuigi ta vist seda ise ei tea, on legendaarne Iivo Nei.

Minu arvates on väga rõõmustav, et Eesti ajakirjandusse on jõudnud veel üks tegija, kes kajastab malet. Võib-olla kunagi tekib oma malenurk ka Playboysse, kus võiks näiteks poseerida Eesti ilusaimaks naismaletajaks valitud Tiina Põlendik.

Wednesday, February 18, 2009

Eesti meistrid saavad uued riided selga!

Ja mitte mingisugused suvalised, vaid täitsa disainerrõivad.

(siinkohal on kahju, et Ain-Valdo ei mängi...)

Ilmus samuti Lubomir Kavaleki malenurk.

Muide, Topalov võitis Kamsky ära teises mängus.

hommikused mõtted

Lisaks ka omalt poolt paar rida.
Saksamaa meistrivõistlustel üllatas mind kõige rohkem Ukrainast 1995.a. Saksamaale elama läinud Mihhail Prusikin. Ta võitis 5.-8.voorudes 4 partiid järjest sh Arik Brauni ja Daniel Fridmani.
Enne viimast vooru juhtis ta poole punktiga Brauni ja Klaus Bishoffi ees. Viimases tegi ta valgetega 12-käigulise viigi Bishoffiga ning jäi ootama, kas Braun suudab mustadega võita. Braun võitiski väga põnevas lahingus David Baramidzet ning sai tänu ülinapile 0,25 punkti paremale Sonneborg-Bergeri koefitsendile esikoha.





Topalov-Kamsky matši 1.partii lõppes viigiga. Chesspro kommentaaride valguses nägi asi välja nii: Kamsky valis mustadega Grünfeldi kaitse, Topalovilt uuendus, millele Kamsky reageeris suurepäraselt - leidis tugeva käigu, mida arvutid peamiste käikude hulgas kindlasti ei paku (andis enametturi tagasi). Topalovi rünnak tõrjuti ja ühel hetkel võis Kamsky ise üritama hakata. Ilmselt üle viigi seal siiski polnud ja Kamsky otsustas kohe igavese tulega viigi teha.
Põnev algus igatahes ja kui täna Kamsky valgetega suudab vastase surve alla panna, siis pole Topalovil ees just kerge jalutuskäik.
Chesspro.ru-s on huvitav intervjuu Kamsky peamise abimehe Emil Sutovsky'ga.

Aeroflot Openil sai Jaan Ehlvest 1.voorus võidu Hiina WGM Shen Yangi üle. Kahjuks oli see vist ainus partii, mida live-s ei näidatud. Muidu... silma hakkasid mõned partiid, kus puruvõrdsetes seisudes kivist vesi välja pigistati (muidugi vastase abiga).

Tuesday, February 17, 2009

Malemaailmas toimuvast

Kirjul malemaastikul on praegu eriti kiire aeg - alles lõppesid Eesti MV -18 aastastel, kui juba algavad Eesti täiskasvanute meistrivõistlused.

Samuti toimub maailmas nii mõndagi:
Täna päeval (kell 15.00 eesti aja järgi) algab Topalov - Kamsky matš, mille võitjal on võimalus välja kutsuda maailmameister Anand. Maailmemeistrimängud peaksid toimuma ka sel aastal.
Ma ei teagi kumba eelistada - ühelt poolt on ei meeldi mulle Topalov üldse (alates välimusest, lõpetades vetsuskandaaliga), kuid ühte asja ma Topalovi juures armastan - kvaliteedikahingud! Kvaliteete jagab ta nii paremale kui ka vasakule ning sealjuures on võitnud mitu-mitu ilusat mängu. Intervjuu Topaloviga tegi Chessbase.

15ndast veebruarist käib Saksamaal Pfalz Open. Tegemist on suure open-turniiriga (324 osavõtjat, 35 gm'i ning kokku 100 tiitliga mängijat), kus auhinnafond on 25 000 eurot. Reitingufavoriit on Tiviakov, kuid tasub silma peal hoida ka Malakahatkol, Grafil, Kuzubovil jt. Mängivad ka Sulskis ja Yemelin. Samuti mängib seal minu lemmiknaismaletaja Elisabeth Pähtz. Tabel pärast kolmandat vooru.
Kolmandas voorus võitis Tiviakov valgetega ilusasti 2400'st IM Gaponkenko Innat.


Üle-eile lõppesid 80ndad Saksamaa meistrivõistlused. 9-voorulises šveitsi süsteemis osutus edukaimaks noor (s. 1988) Arik Braun. Ta oli olümpial Saksamaa teise meeskonna esinumber. Usun, et temast me veel kuuleme (tegelikult küll ei usu, aga nii on kombeks öelda). Aga viimase partii võitis ta küll ilusalt.

Samuti algab traditsiooniline aasta teine superturniir - Linares. Osavõtjate nimekiri on muljetavaldav - Anand, Ivanchuk, Carlsen, Radjabov, Aronian, Yue, Grischuk ja Dominiguez. Kõik on üle 2700. Pole paha. Nõme on see, et koduleht on hispaaniakeelne ning google-translatoriga tõlkides on see natsa vigane.
Näiteks saame me teada Anandi kohta, et it was born , mitte he. Ainult Carlsen on he ning Morost tehti üldse naine (she).
Partidas Directo e. Live-partiisi näeb siit.

Samuti algas teine Venemaa suur turniir - Aeroflot open. Kokku mängib 315 maletajat, kes lõpuks jagavad ära 140 000 euro suuruse auhinnafondi! A1 grupis saab esikoht 21 tuhat eurot.
A1 favoriidid on Mamedyarov, Bacrot, Naiditch, Dreev ja Ehlvest. Soovime Jaanile edu!

Igastahes - malemaailmas on mida jälgida.

Muide, pildil on Arik Braun.

Saturday, February 14, 2009

Arvutimalest

Nagu kõik teavad, ei saa praegusel ajal ükski maletaja, kes tahab tõsiselt malega tegeleda, hakkama ilma arvutita. Arvuti on vajalik andmebaaside kasutamiseks ja analüüsiks.

Mind ennast on viimasel ajal arvutimale huvitama hakanud ja selles postituses püüan anda ülevaate erinevatest programmidest.

Kõigepealt aga erinevatest graafilist kasutajaliidestest (GUI). Maleprogramm ise on tavaliselt väikese mahuga fail, mida iseseisvalt avada ei saa; selle jaoks on vaja GUI-d.

Minule meeldib kõige rohkem Fritz; seda on mugav ja lihtne kasutada. Parim tasuta GUI on Arena - põhimõtteliselt samad võimalused kui Fritzil, aga kahjuks kipub liiga tihti kokku jooksma. Aquarium on Rybka loojatelt, kuid minule ta eriti ei meeldi, tal on küll samad võimalused, kuid tema kujundus pole minu meelest kõige õnnestunum. Kasutajaliideseid on veel, kuid põhiosa käesolevast postitusest on ikkagi maleprogrammidest. Kes soovib teisi GUI-sid proovida, võib vaadata siia.


Parim reitingunimekiri, mis üritab mõõta programmide tugevust, on CCRL reitingunimekiri, kuna see põhineb suurel arvul mängudel sama riistvaraga programmide vahel. Nimekirjas on ära toodud ainult antud programmi parim versioon; ülejäänud versioonide kohta saab infot programmi nime peale klikkides.

Tasulised programmid.

Rybka 3. Tugevaim maleprogramm, mis on teistest peajagu üle. Rybka edu saladus on väidetavalt algoritm, mis jätab kõrvale ebaolulised variandid, lubades keskenduda tähtsamatele. Rybkal on siiski üks puudus. Ta on kehv elementaarsetes lõppmängudes ja ei näita näiteks viiki vale oda ning ääreetturiga lõppmängus, mistõttu ta võib anda variante, mis viivad sellise lõppmänguni. Probleemi saab elimineerida kasutades Nalimovi lõppmängubaase.
2009. aastal plaanitakse välja lasta ka Rybka 4, kuid mitte enne juulit.

Naum 4. Rybka lähim konkurent. Naumi puuduseks on, et ta arvestab variante aeglaselt (arvutite mõistes).

Zappa Mexico.Tugev, kuid kiiremates ajakontrollides tunduvalt nõrgem.

Hiarcs 12. Positsiooniliselt suhteliselt hea, kuid sama puudus mis Naumil.

Deep Shredder 11. Eelmistest veidi nõrgem ning parem taktikas kui positsioonilises mängus.

Deep Sjeng 3.0. Sarnaneb stiililt Shredderile, kuid on nõrgem.

Deep Fritz 10.1. Fritz on üks populaarsemaid programme, mis on mänginud matše Kasparovi ja Kramnikuga. Nagu näha, jääb ta mõnedele teistele programmidele praegu alla.

Tasulisi programme on veel, kuid need on nõrgemad. Nüüd aga vabavaralistest programmidest.

Tasuta programmid.

Thinker 5.4a Inert Tugevaim tasuta programm. Eriti tugev seisudes, kus materiaalne tasakaal on rikutud. Kahjuks ei tööta Fritzis ning lisaks pole sellega võimalik analüüsida.

Glaurung 2.2. Teine väga tugev programm, mis on koos Thinkeriga ületanud 3000 piiri.

Stockfish 1.2 Puudub küll reitingunimekirjast, kuid mängib tugevasti. Tegelikult on see tasuta programmidest minu lemmik. Omab häid tulemusi Rybka vastu. Nimi on võib-olla nali - Stockfish tähendab inglise keeles kuivatatud kala, samas kui Rybka tähendab kalake vene, tšehhi ja võib-olla veel mõnes keeles.

Bright 0.4
on lähedal 3000-le. Kahjuks pole see avalikult saadav. Bright 0.3 on väga tugev taktikas - taktikatestides on tulemused paremad kui enamikel kommertsprogrammidel, aga positsioonilises mängus on Bright nõrgem.

Toga II 1.4.5 Beta 5c on samuti 3000 lähedal. Mängib väga agressiivselt ja üritab rünnata.

Ülejäänud tasuta programmid on nõrgemad ning neid ma siin ei hakka tutvustama. Siin on ulatuslik nimekiri erinevatest tasuta programmidest. Kui kellelgi tekkis huvi arvutimale vastu, siis Rybka foorum (inglisekeelne) on hea koht, kust saab infot.

Friday, February 13, 2009

Thursday, February 12, 2009

Aasta partii?

Chesspro.ru saidil ilmus valik 2008.a. parimatest partiidest. Silma jäi kohtumine, kus noor ja andekas 24-aastane filipiinlane Mark Paragua lõi efektselt samuti noort-andekat 21-aastast ameeriklast Lev Milmani.
Sellist domineerivat ratsut, nagu mustale tekkis väljale e3, pole ma ammu näinud (meenub ehk kuulus Karpov-Kasparovi mäng musta ratsuga d3-l).



Ehlvest malest ja elust

Tänases Eesti Päevalehes ilmus artikkel "Ehlvest: male on nagu väike puhkus".

Artikli järgi lubab Jaan Ehlvest tänavu rohkem malele pühendada, kuna pääses üle mitme aasta maailma karikavõistluste finaali. Samuti on juttu Moscow Open turniirist, Jaani õpingutest, tööst, majanduskriisist ja pokkerist.

***

Eesti Ekspressis märgiti ära ka kogenud maletaja, treeneri ja blogija Ülari liitumine Vaadeldaja meeskonnaga.
"Eesti parim maleblog läks veelgi paremaks".


Tuesday, February 10, 2009

Hippokratese vandest ja elust

Niki tegi mulle ettepaneku ühineda Vaadeldajaga ning arvasin, et pikalt mõtlema ei hakka...
Minu nimi on Ülar Lauk, males olen jõudnud rahvusvahelise meistri tiitlini tavamales ning täitnud 4 korda IM normi ka kirimales, kuid seal ma lihtsalt ei viitsinud seda taotlema hakata.
Olen 40-aastane (14.06.1968), abielus ja 4-päevase poja isa.
1986 tulin Eesti noortemeistriks (enne seda 1983, 1984 hõbe). Eesti meeste meistrivõistlustel hõbe 1992, pronksid 1994, 2003 ja 2007.
Eesti olümpiameeskonnas 1994 Moskvas, EM-võistkondades 2003 Plovdivis ja 2007 Heraklionis.
Töötan maletreenerina 1987-2000 ja 2006-tänaseni.
2006-2008 kirjutasin blogi Vaatleja. Selle loomise mõte oli ennast pisut tööle panna - hakkasin blogi tarvis analüüsima nii omi kui Eesti ja maailma parimate mängijate partiisid. Töö kandis mitmekordselt vilja - täitsin IM normid ning jõudsin ka üle 2400 punkti piiri. Lisaks on väga hea näha, et idee leidis järgijaid - praegu on Eesti maleblogisid õige mitu.
Kuna pärast IM-i kättesaamist kadus suurem stiimul ära, siis jäid ka minu kirjutamised hõredamaks ja ilmselt lõpetab Vaatleja varsti aktiivse ilmumise.
Kuna aeg-ajalt on mul siiski sõna sekka öelda, siis tuli Niki pakkumine ühineda Vaadeldaja seltskonnaga just õigel hetkel.

Eesti Ekspressi lugeja alates selle esimesest numbrist ... fännama hakkasin seda eelkõige lihtsa (lihtlaused!) keele tõttu, mida tolleaegsetest Rahva ja Noorte Häälest ega isegi Edasist iialgi näha ei õnnestunud. Kusagil on mul isegi ajalehe 1.number säilinud.
Siinkohal võiks mainida, et olen ka andnud allkirja, et ei vasta enam mitte kunagi Õhtulehe ajakirjanike küsimustele. Lisaks luban, et ei osta mitte kunagi ühtegi Õhtulehte.
Tegelen veel ca 22 aastat mälumänguga. Erilisi saavutusi pole ning selle ala korüfeedega suheldes olen aru saanud, et mu mälu pole tegelikult kuigi hea.
Soovitan kõigile külastada sellist saiti nagu Mnemomaraton - http://foorum.kilb.ee/index.php
Viimane raamat mida lugesin: Patrick Rambaud "Lahing". Minu hinne - 10+. Üks paremaid ajaloolisi romaane, mida olen lugenud. Soovitan kõigile, kes tahavad ajaloost paremaid hindeid saada või lihtsalt huvituvad sellest. Lugemiseks vajalik omada pisut eelteadmisi Napoleoni sõdadest ja tugevaid närve.
Viimane sait, mida külastasin: http://www.atdhe.net/ Spordifännide unelm! vaatasin pisut Brasiilia-Itaalia vutimatši lives, varsti algavad NBA korvpallilahingud.

Ja pisut malet ka. Panen blogisse üles ühe partiilõpu, milles mul õnnestus teha oma elu kõige ilusam käik.

Kullamaa - Lauk [C42]
Põlva (6), 1987
1.e4 e5 2.Rf3 Rf6 3.Rc3 Ob4 4.d3 Rc6 5.g3 d5 6.exd5 Rxd5 7.Od2 Og4 8.h3 Oh5 9.g4 Og6 10.Og2 Oxc3 11.bxc3 Lf6 12.0-0 0-0 13.Rxe5 Lxe5 14.f4 Ld6 15.f5 Rxc3 16.Oxc3 Lc5+ 17.Kh1 Lxc3 18.Vb1 Rd4 19.Vxb7 Vae8 20.Oe4 Ve7 21.Le1 Lxc2 22.Vxa7 Vb8 23.fxg6 hxg6 24.Lf2 Lc3 25.Od5 Re6 26.Oc4



Siin tekkis mul idee vastane lõksu püüda... 26...g5! Ähvardab Rf4. 27.Oxe6 peale on mustal olemas vahetuli Lc6+ ning Lxe6. 27.Lf5? g6! 28.La5?


28...Lh8!! Selliseid käike saab laual teha haruharva. Vastase käed hakkasid värisema... 29.Vf3 Vb1+ 30.Kg2 Lb2+ 31.Vf2 Rf4+ ja 0-1, sest must paneb vastasele lipukahinguga mati - 32.Kf3 Lxf2+! 33.Kxf2 Ve2+ 34.Kf3 Vf1+ 35.Kg3 Vg2 matt!




Ahjaa. Pealkirjas mainin ma Hippokratese vannet. Seos maleblogiga on minu jaoks täiesti olemas.
Hippokrates oli 5. sajandil e.Kr. kuulsaks saanud meditsiinikooli juht Kos'i saarel. Sealsed arstid ravisid inimesi toetudes eetilistele normidele, mida tänapäeval tuntakse "Hippokratese vandena". Arstid pidid säilitama professionaalseid saladusi ja mitte tegema kellelegi oma kunstiga halba. "Kui olen truu sellele vandele, siis las saadavad jumalad mulle elus õnne ning kuulsust oma kunstis igavesteks aegadeks. Kui aga rikun seda, siis las sünnib vastupidi", vandusid arstid.
Minule on male kunst...

Moskva Open

Aasta alguses toimub Venemaa pealinnas Moskvas traditsiooniliselt kaks ülisuurt lahtist maleturniiri. „Moscow Open” lõppes eelmisel pühapäeval ja „Aeroflot Open” algab 16. veebruaril.

5. Moskva Openi A-turniiril osales 318 mängijat, kellest 32 olid reitinguga 2600+. Väga ühtlase koosseisu hulgas on tavaline, et esikoht läheb jagamisele, kuid seekord suutis üks mees kõiki ületada. See oli USA suurmeister Alexander Onischuk, kes kogus 7,5 punkti. Pool punkti vähem said Sergei Tiviakov, Ernesto Inarkiev, Ian Nepomniachtchi, Alexey Korotylev ja Viorel Iordachescu. Nende omavahelised mängud viimases voorus lõppesid kõik viigiga. Eelmise aasta võitja Artyom Timofeev pidi leppima 26. kohaga. Tabel.

Onischuki viimaste turniiride tulemused on olnud silmapaistvad. Eelmise aasta lõpul võitis ta Carlos Torre mälestusturniiri, kus finaalis alistas GM Yuniesky Quezada Pereze. Samuti esines ta hästi maleolümpial, kus kogus 6,5 punkti 10-st ning saavutas USA meeskonnaga pronksmedali. Viimases voorus võideti kurikuulsas matšis Ukrainat 3,5-0,5; Onischuk sai jagu Eljanovist.

Nimi: Alexander Onischuk
Sündinud: 3. september 1975, NSVL
Tiitel: GM
FIDE reiting: 2659
Koht maailma edetabelis: 65.
Koht USA tabelis: 3.

2006. aastal tuli Onischuk USA meistriks, mis on siiani jäänud tema ainsaks rahvuslikuks meistritiitliks. 2007. aasta Bieli turniiril sai ta 2. koha, kaotades armageddonis Magnus Carlsenile. Siin on tie-breaki partiidest kokkuvõttev video:



Moskva Openil tegid kaasa ka eestlased. A-turniiril osales GM Jaan Ehlvest ja B-turniiril WFM Valeriya Gansvind. Ehlvesti lõppresultaat on täiesti arvestatav, kaotusi ei tulnud ning ta oli üks kolmest mängijast, kes sai turniiri võitjalt pool punkti kätte.

1) Onischuk (2659) – Ehlvest (2595) 0,5-0,5
2) Ehlvest (2595) – Agaragimov Djakhangir (2393) 1-0
3) Kim Alexey (2470) – Ehlvest (2595) 0-1
4) Ehlvest (2595) – Gubajdullin Alexei (2454) 0,5-0,5
5) Yandemirov Valeri (2474) – Ehlvest (2595) 0,5-0,5
6) Ehlvest (2595) – Gabrielian Artur (2472) 1-0
7) Kabanov Nikolai (2502) – Ehlvest (2595) 0,5-0,5
8) Ehlvest (2595) – Popov Ivan (2541) 0,5-0,5
9) Sveshnikov Evgeny (2535) – Ehlvest (2595) 0,5-0,5
Kokku: 6p ja 31. koht.

1) Gansvind (2244) – Popov Mikhail (1965) 1-0
2) Tappyrov Maksim (2101) – Gansvind (2244) 0-1
3) Gansvind (2244) – Polonskiy Pavel (2111) 0-1
4) Lagashin Pavel (2095) – Gansvind (2244) 0-1
5) Gansvind (2244) – Petukhov Yuri (2098) 0,5-0,5
6) Zhdanov Vladimir (2025) – Gansvind (2244) 1-0
7) Gansvind (2244) – Romanov Sergey (2083) 1-0
8) Sargissyan Sargis (2119) – Gansvind (2244) 1-0
9) Gansvind (2244) – Dubonosov Evgenij (2082) 0,5-0,5
Kokku: 5p ja 155. koht.

B-turniiri võitis armeenlane Suren Pogoshyan 8,5 punktiga. Ainult naistele mõeldud C-turniiril sai kindla esikoha venelanna Natalija Pogonina 8 punktiga. Ma arvan, et Valeriya Gansvind oleks võinud ka naiste turniiril osaleda, kus ta oleks tugevamate vastastega mängida saanud ja võib-olla ka rohkem punkte saanud (B-turniiril olid enamik ta vastaseid reitinguga 2000-2200 ning vaevalt ta oma tulemustega rahule jäi). Kindlasti suuremate eesmärkidega tuleb Gansvind mängima Eesti naiste meistrivõistlustele.

Eks näeb aga, kas järgmisel nädalal Aeroflotil ka eestlasi mängimas on. Jaan Ehlvesti nimi oli vähemalt osavõtjate lehel olemas.

Monday, February 9, 2009

Juunioride MV Jõhvis

Turniir algas 4 veebruaril ja lõppes 8 veebruaril.
Kuigi juunioride erileht on väga hea, otsustasin ma enda poolt lisada paar kommentaari iga osaleja kohta:
  • Aleksandr Volodin - ilmselge reitingufavoriit, kes edestas lähimat konkurenti 100 punktiga, järgnevaid 200 punktiga ning ühte mängijat isegi 300 punktiga! Mina olen alati arvanud, et Volodin ei ole midagi erilist, aga viimasel ajal ma mõtlesin, et ta vist isegi oskab mängida. Ja kui tal oli 8/8'st siis ma mõtlesin, et see on küll kõva tulemus! Siis aga tuli ootamatult Rumjantsev ning purustas ta. Nagu ka viimases voorus minu, aga sellest tuleb allpool juttu.
  • Valner Uku - ilmselge medalikandidaat, kes lõpuks sai ka teenitud teise koha. Kuigi Uku ei tegele absoluutselt malega, on temas olemas see väike midagi, mida meis paljus pole. Kui ta nüüd hakkaks malega ka tegelema, siis teda ootab ees helge tulevik. Kas males? Seda ma ei tea. Aga Ukul oli tegemist ühe õnnestunud turniiriga. Jagasin ma ka temaga tuba ning ainsa negatiivse asjaoluna pean välja tooma selle, et ta hambapasta oli väga halva maitsega. Ning ta pidevalt klõpsib telekapuldiga edasi-tagasi.
  • Mina olin reitingu järgi kolmas, aga sain hoopis viimase koha. Või noh, jagasin viimast kohta. Ma peaks siinkohal hakkama ennast õigustama, aga ma ei viitsi. Lihtsalt ütlen, et palju juhuseid langes kokku, aga tähtsaim neist oli see, et teised mängisid must see turniir paremini. Mis on aga ilmselt paljudele üllatav, siis see on see, et ma olen oma mänguga rahul. Ma sain isegi meeletut indu edasi malega tegeleda, nii et be afraid. Be VERY afraid.
    Aga tulemuste poolest oli see mul üks läbikukkunud turna küll :).
  • Jezov Roman, kes on täitsa normaalne vend, oli neljanda asetusega. Mängib ta üldiselt kohutavalt ebastabiilselt - heal päeval võib ta lüpsta kõiki, aga halval päeval saab ise lüpsi. Kõige meeldejäävam oli see, et ta viimane päev ikaldus tal täielikult. See ikka näitab seda, et ei tohi viigile mängida. Eriti, kui vastane ka ei taha viiki.
  • Moltšanov Ivan on üks kummaline kuju. Alati temaga mängides mulle tundub, et ta ei jaga absoluutselt malet, aga mind mängib ikka üle. Aga samas teeb ta tihtilugu lapsikuid vigu. Tal eriti säravat mängu pole ning eksib tihti. Sellegipoolest on tegemist praegu ühe eesti juhtiva noormaletajaga, kellele saab ette heita liigset kiirustamist.
  • Holvason Jüri on normaalne vend. Ta jagab malet ning räägib normaalset juttu ka. Temaga on alati põnev mängida. Ei oskagi muud eriti tema kohta öelda, areng on tal viimase paari aasta jooksul olnud kohutavalt kiire.
  • Sarapik Kristjan oli kõige pikemate juustega poiss turniiril. Temaga on meil alati põhimõtteline lahing hispaanias, kusjuures mul on valged. Ma vist pole elus kordagi mänginud Kristjaniga mustadega. Ilmselt keegi väga fännab meie teoreetilisi duelle (näiteks Marek Kolk). Lubas suure suuga kogu turniiri vältel, et ta võidab Volodini ära (ta enne kaotas Vahtrale), teeb ülejäänudega viiki ning sellega tõestab, et turniiri kõige kõvem mängija on ikkagi Tuuli, mitte Aleksandr. Siis me oleks kogunud allkirju ja nõudnud matši Tuuli ja Kristjani vahel.
  • Kasela Sten oli ilmselgelt turniiri üllataja. Tagasihoidlik Pärnu poiss, kes pole kunagi julgenud aktiivselt mängida, hakkas äkitselt kahima nuppe ja võitis hulga ilusaid partiisi. Lausa lust oli tema mängu vaadata. Jätka samas vaimus!
  • Rumjantsev Jevgeni on ainus inimene, kes suutis võtta Volodini skalbi. Mis moel ta seda tegi, seda saladust ei avalda ta ilmselt oma surmatunnini. Kui ma kunagi arvasin, et ta on normaalne, siis pärast seda turniiri selgus, et tegemist on absoluutse jobuga ning neid sõnu ma võin kinnitada ka allkirjaga. Kellel tekib lähem huvi, miks ta jobu on, võib mulle helistada või meilida. Ei hakka ta nime täiesti ära määrima ka avalikult.
  • Vahtra Tuuli oli turniiri ainukene naissoost maletaja. Aga samas on ta inimene, kes võttis seda turniiri ka väga tõsiselt, hoolimata, et oli viimase asetusega. Minu arust oli Tuuli ka üks tuniiri üllatajaid, sealjuures pluss-poole pealt. Ning seda mitte tulemuste, vaid mänguga. Kui ma tulin malesse, oli Tuuli päris tugev ning minu arust pole ta eriti arenenud peale seda. Viimasel ajal on aga näha tugevaid tendentse selle poole, et Tuuli areneb. Seda võib ainult tervitada. Edu Tuulile edaspidiseks!

Veel peaks tänama korraldajaid, tänu kellele sai vooru ajal mu kähe kurk lohutust liptoni teelt. Samuti oli ka kohvi- ja mahlajoomise võimalus.
Eraldi tooks ka välja peakohtuniku Marek Kolgi, kes oli vahva sell ning laenas mulle Garri Kasparovi raamatut (Male kui elu mudel). Selle raamatuga saan ma varsti ühele poole ning jagan ka oma muljeid. Vihjeks võin öelda, et mina sellest nii väga vaimustuses pole.

Nüüd saan ma turniiridest natukene puhata ja keskenduda muudele asjadele.
Näiteks lugeda iganädalast Lubomir Kavaleki malenurka.

Samuti lõppes meie Kasparov-Fischeri teemaline küsitlus ning mul on hea meel tõdeda, et võitis minu isiklik lemmik - Garri Kasparov (41 häält Fischeri 39 vastu).

Vaadeldamiseni!

Saturday, February 7, 2009

Maletajate sünnipäevad (veebruaris)!

TÄIENDATUD!

Olen juba mitu päeva hoogu võtnud, et ära märkida veebruari sünnipäevalised. Kahjuks läks aga viivitus nii pikaks, et mõni sünnipäev juba möödas.
Lisan ka sünniaastad, siis on võimalus inimese vanus välja arvutada.

02.02.1936 - Lembit Vahesaar
Lembit Vahesaar on rahvusvahelise kategooria kohtunik ja kauaaegne Kirimaleühingu president.
Lembit toimetab ka Eesti malekohtunike ajaveebi.











04.02.1975 - Priit Leito
FIDE reiting 2336. Esindab spordiklubi Reval-Sport. Eesti maleliidu juhatuse liige. Maleliidu sponsori Ekspress Grupp ASi juhatuse esimees. Foto: Mati Hiis (SL Õhtuleht)











10.02.1963 - Kalle Kiik
FIDE reiting 2466. Rakvere maleklubi. Oli mitu aastat Eesti naiste- ja noortekoondise peatreener. Oma kogemuste põhjal võin öelda, et ta tegi head tööd. Praegu peaks ta malet mängima ja lapsi õpetama Soomes. Foto: Joensuun Shakkikerho










14.02.1961 - Ain-Valdo MüütnikFIDE reiting 2113. Esindab Kadrioru maleklubi. Foto: Marek Kolk















19.02.1928 - Helmuth Luik
FIDE reiting 2209.

22.02.1940 - Ülo Tuulik

22.02.1958 - Jaan Narva
FIDE reiting 2300. Lisaks mängimisele on olnud tegev ka malekohtuniku ja -treenerina. Tema lapsed on samuti väga andekad maletajad.

22.02.1969 - Tambet Siemer
Eesti reiting 2174. Esindab Rapla maleklubi.

27.02.1979 - Sergei Poljakov
FIDE reiting 2147. Esindab Maardu maleklubi.


28.02.1976 - Kaido Külaots
FIDE reiting 2573 (hetkel kindlal esikohal eestlaste reitingute edetabelis). Lisaks maletamisele on asutanud ka endanimelise malekooli. Täpsemalt saab Kaido viimase aja tegemistest lugeda ERR spordirubriigi intervjuust. Pilt on minu enda tehtud.















28.02.1990 - Kristjan Sarapik
FIDE reiting 2030. Maleakadeemia Vabaettur liige. Kristjan on kahel korral olnud Eesti noortemeistrivõistlustel 3. ja esindanud Eestit ka rahvusvahelistel noorte tiitlivõistlustel. Foto: Aleksandr Košmin (Ida-Virumaa SL)















PALJU ÕNNE KÕIGILE!


PS: Üritame pidevalt oma sünnipäevade andmebaasi täiendada, et igasugune teemakohane info on teretulnud.

Kaido Külaotsa intervjuu

ERR spordirubriik jõudis meist ette - tegi enne meid Kaido Külaotsaga intervjuu ära.

Thursday, February 5, 2009

Gibraltari malefestival

Täna lõppes Gibraltaril 7. Gibtelecom Chess Festival. 10-st voorust kogusid 8 punkti Peter Svidler ja Vadim Milov. Svidler võitis tiebreaki 2-0. Kalle Kiik võitis viimases voorus Anthony Stebbingsit (2290) ja lõpetas turniiri 6 punktiga. See andis 195 osavõtja hulgas 46. koha.

Ametlikult kodulehelt võib lugeda, et Gibraltari turniirid said alguse 2003. aastal. Esikohta jagasid siis Nigel Short ja Vasilios Kotronias. Osalejate arv on igal aastal suurenenud, selle üheks põhjuseks on kindlasti toimumiskoht Caleta hotell ja selle ümbrus. Kuigi talvel seal kõige soojem ei ole, võib arvata, et see on suurepärane koht.

Kaks aastat tagasi tõstis oma jala kaugele lõunamaale Gibraltarile ka Askold Nassar, kes oli seal kohtunikekoolitust saamas ning eksamit sooritamas. Ka temal ei vedanud ilmaga, sest siis oli kogu aeg pilves ja sadas. Askold rääkis mulle oma reisist ka paar huvitavat lugu. Üks oli selline, et ta sõitis parasjagu bussiga koolitusele, kus ta pidi täpsel kellaajal kohal olema. Juhtus aga see, et mäe peal kitsal teel tuli teine buss vastu ning juhid hakkasid edasisõitmise asemel hoopis teineteisega juttu ajama. Ühistranspordiga oli aga veel seiklusi. Bussijuht, kes ei saanud inglise keelest eriti aru, küsis Askoldilt, kust ta pärit on. Ja kui sai teada, et Eestist, siis ütles ta seda ka sõitjatele ning kõik inimesed vaatasid Askoldit. Enamik rahvast olid hispaanlased ja rohkem sellised vabameelsed. Askold tutvustas võõramaalastale ka Eesti kultuuri: enne lennuki peale minekut oli ta 50-kroonilise viiesteks lahti vahetanud ning kinkis neid koha peal teistele kohtunikele. Pärast oli veinilauas keegi ameeriklane pakkunud, et äkki oli Capablanca ka Kuuba rahatähel. Askold ütles selle peale: "Ilmselt on Kuuba raha vanem kui Capa." Üks Lõuna-Aafrika naine, kes oli väga tänulik Kerese eest, kinkis Askoldile vastu elevandipildiga raha (seal ongi kõikide rahaühikute peal mingid sarvikud). Selle naisega koos käisid nad hiljem ka koolitusel ja tegid eksameid. Veel nägi Askold selle lühikese aja jooksul palavikus Jaan Ehlvesti ning Hikaru Nakamura kasuisa. Viimane olevat USA-s kohtunik ning oli tulnud seminari andma. Sellised olid Askold Nassari seiklused Gibraltaril.

Vahepeal lõppesid ka järjekordsed küsitlused. Maletarkvara hulgast on populaarseim Fritz 37 häälega, üle 10 korra valiti ka Shredderit ja Rybkat. Oli ka neid, kes üldse programme ei kasuta. Mul endal on analüüsimiseks Slowblitz, mida nimekirjas ei olnud. Seda on väga lihtne ja mugav kasutada ning ta ei ole sugugi nõrk, kuigi nimi võib tundmatu olla.

Juunioride meistrivõistluste küsitluses sai peaaegu pooled hääled Aleksandr Volodin, kes hetkel ka täiseduga turniiri juhib. Raskeks läheb järelejõudmine Nikil, kes kogus 12 häält, kuid on praegu jäänud viimasele kohale. Turniir on siiki veel noor, nii et järjestus võib oluliselt muutuda. Üks on aga kindel, Volodini esikohta keegi ei kõiguta.

Wednesday, February 4, 2009

Esmamuljeid Jõhvist

Sõit möödus lõbusalt - paremal minust tukastas Uku, vasakul istus Kristjan, kes mõtles millegi väga tähtsa üle. Mina vaatasin arvutist Seks ja linna ning Tuuli oli kaardilugeja.

Hotell ise jätab väga hubase mulje, toad on kah täitsa okeid. Hea uudis oli see, et wifi on igal pool ning tasuta.

Mängime me ilusas saalis, igaüks sai meist ka punase pastaka, kus on peale kirjutatud Eesti juunioride MV 2009 Jõhvi 4-8.02.2009 . Ilus pastakas on.

Enne voorus sõime kõik seljankat.

Üldse on kohapeal kõik hästi organiseeritud - on küpsist ja on teed ja on kohvi. Algul küll ma ei leidnud teed, tegin endale kogemata ekspressot.

Avamisel kõneles Jõhvi kohalik spordiminister ning Ida-Virumaa spordiliidu põhivend. Samuti ütles paar sõna ka Hendrik Olde ning peakohtunik Marek Kolk.

Mängime me üldiselt 2 vooru päevas (va tänane) - kell 10.oo ja kell 16.00. Läheb pingeliseks ning raskeks.

Nagu Live ülekandes võib näha, sain ma esimeses voorus vastu Sarapiku. Partii oli pingeline ning lõppes viigiga. Ma olen täitsa rahul oma mänguga, sest tunnen, et olen natukene haige ka. Nüüd aga ootan, kuni teised lõpetavad, et saaks minna poodi ja osta midagi mittealkohoolset süüa ja juua.

Turunurk #25

Nädalavahetusel sai malemajas jälle tõsiselt mängida. Osalesin teist korda Eesti meistrivõistluste valikturniiril, kuid punkte kogunes sama palju kui eelmisel aastal.

Juba eelregistreerimise järel oli selge, et lihtne olema ei saa. Meeste hulgas oli 2100+ reitinguga maletajaid üle 20. Asetuse järgi olin ma 33. ning lõpetasin 34. kohal. Selline tulemus mulle meeltmööda ei olnud, kuid partiid olid huvitavad. Enesekindlust mul siiski ei olnud ning mitmes mängus jäin suurde ajapuudusesse ja eksisin võrdses seisus. Ka partiisid jälginud Hendrik Olde ütles: „Turu, no ei saa kogu aeg viimasel minutil elada.”

Hommikul kell 10 kõige parem tunne veel ei olnud. Mõtlesin Rimist Arkta vett osta, aga see läks mul meelest, kui me Nikiga poes käisime. 1. voorus mängisimegi omavahel. Alguses tegime rahulikult käike, keskmängus hakkasin ma aga järjest rohkem aega viitma. Sitsiilia kinnine variant mulle paremust ei toonud, kuid midagi halvasti ka ei olnud. Niki hakkas siiski vaikselt ja kindlalt suruma ning lõpuks ma eksisin ja panin tähtsa etturi ette. Mõned käigud hiljem sain ka kaotuse kirja. Voorus suuremaid üllatusi ei esinenud, küll aga oli naiste turniiril tähelepanuväärne Karmen Viikmaa võit Hedda Kruusiaugu üle. Karmen ise ütles, et taktikat oli palju.

2. voorus oli mul väga kummaline partii Kirill Makiniga. Temaga on alati huvitav mängida, sest meil on põhimõtteline lahing prantsuse kaitse Winaweri variandis.



1.e4 e6 2.d4 d5 3.Nc3 Bb4 4.e5 c5 5.a3 Bxc3+ 6.bxc3 Ne7 7.Qg4 Qc7 8.Qxg7 Rg8 9.Qxh7 cxd4 10.Ne2 Nbc6 11.f4 Bd7 12.Qd3 dxc3 Siimaani oleme kõigis kolmes omavahelises mängus jõudnud selline seisuni. 13.Qxc3 Varem on Makin proovinud käike 13. Nxc3 ja 13. h3. 13. ...Nf5 14.Rb1 O-O-O 15.Bd2 Rg7 16.h3 Rh8 17.g4 Olin vankrid niimoodi käinud, et saaks g4-etturi maha võtta, aga nüüd märkasin, et siis jään ma ratsust ilma. 17. ...Nh4 18.Ng3 Nd4 19.Qxc7+ Kxc7 20.Kd1 Ba4 21.Bd3 Bc6 22.Nh5 Rgg8 Siin mulle mu seis enam ei meeldinud ja läksin keldrisse teed tooma. Arvuti näitab +2.5 valgele. 23.Bb4 Bb5? Nüüd on +4.32 valgele pärast 24. Bxb5 Nxb5 25. Be1 on mul mõlemad ratsud korraga ees. 24.Be7? Bxd3 25.cxd3 Nhf3 26.Bd6+ Kc6 27.Nf6 Rc8 28.Rc1+ Kb5 29.Rb1+ Ka6 30.Bb4 Rc2 31.g5 Musta vigurid on järsku muutunud üliaktiivseks, -4.7 valgele ja 31. ...Rg2 võitis kohe. 31. ...Rhc8 32.h4 Rg2 Arvuti näidud muutuvad igal käigul -2st +2ni. Fide meister Hendrik Olde leidis siin, et vanker tuli panna a2-le ja siis alles tuua teine vanker c2-le, et matt panna. Uku leidis veel täpsema käigu Nf5! matiähvardusega ja kui Ng4, siis Rg2, mis korjab viguri ära. 33.Rc1 Rxc1+ 34.Kxc1 Rc2+ 35.Kb1 Re2 36.h5 Kb5 Kuna ma ei näinud ühtki nendest headest variantidest, on mu seis jälle raske ja otsustasin kuningaga rünnakule minna. 37.Rc1 a5 38.Bc3 Ka4 39.Bxd4 Nxd4 40.Rc3 Nb5 41.Rc8? See käik kaotab, 41. Rc5 järel on valgel tõenäoliselt isegi parem seis. 41. ...Kb3 42.Kc1 Nc3 43.Rxc3+ Kxc3 44.Kd1 Rg2 45.h6 Kxd3 46.Ke1 b5 47.f5 b4 48.axb4 axb4 49.Nh5 Rh2 Makin alistus, sest ta võib küll mitmes variandis lipu peale saada, kuid mina lipustun matiga. Väga hull mäng.

3. voorus sain vastaseks Jevgeni Rumjantsevi. Viimane kord olin talle kiirmale meistrivõistlustel ülekaalukas seisus kaotanud. Nüüd mul erilisi võimalusi ei tekkinud. Mäng oli kogu aeg üsna võrdne ja kumbki ründama ei hakanud. Aga oh imet, siis mul oli äkki 1 min kellal ja kriitiline seis. Andsin kvaliteedi ära ja ei osanud lõppmängu viigistada, võib-olla ei olnud see võimalik, kuid oleks saanud palju paremaid käike teha. Naiste turniiril läks hästi Karmenil, kes valmistas avangud enne vooru suure meeskonnaga korralikult ette. Kui käis Pirci seisu analüüsimine, siis ütles Niki mingi variandi kohta, et ta on seda vaadanud ja nõustub David Bronsteiniga. Lõpuks selgus siiski, et kõigepealt uuris seda Müütnik, siis Bronstein ja alles peale seda Niki.

4. voor. Eelmine õhtu olin koju läinud ja pool kümme magama jäänud, seega tundsin end kogu päev hästi. Mängisin mustadega Oleg Kortšagini vastu. Anti-Moskva gambiidist oli mul ettur üle, kuid valgele tekkis imelik vabaettur d6-le, mis tekitas mulle probleeme. Lõpuks sai Kortšagin pessi tagasi ning realiseeris positsioonilise ülekaalu.


Siin hakkas ta lihtsalt kuningaga f6 välja poole tulema ja ma viisin oda f7-le ning hakkasin kuningaga edasi-tagasi käima. Lõpuks jäin lihtsalt zugzwangi ja kaotasin. Ma ei tea, kas seda seisu olekski üldse päästa saanud. Vahepeal läks elekter malemajas elekter ära ja kohtunik Tõnu Truus hüüdis: "Paneme kellad seimsa." Sellele tuli kohe vastus Nikilt: "Mis kuradi mõttes?!" Ühtegi mängu ei katkestatud.

5. voor. Sain kokku Viktor Kassiga, teda olin samal turniiril võitnud ka eelmine aasta, aga siis ta pani jämedalt ette. Seekord oli mäng huvitavam. Ta mängis mustadega prantsust ja ma valisin Alehhin-Chatardi rünnaku ja kahisin etturi. Saingi palju mugavama seisu:


Kass oli just käinud 20. ...Re6 ja ma vaatasin natuke lauda ning käisin siis 21. Rfd5:! Rd5: 22. Od5: ja seda oda ta ei võtnudki kunagi maha ning ma sain selle veel c6-le sisse kahida. Varsti tuli ka matt. Peale seda sain ka teisi partiisid jälgida ja nägin, kuidas Karmen sai Hanjatjanilt kahe enametturiga seisus mati, mille järel ta oli enda peale pahane. Õnneks oli lohutamas staažikas maletaja Hendrik Olde, kes rääkis sellest, kuidas tema naine Margit kaotas kunagi Eesti meistrivõistluste finaali viimases voorus Kaja Paidlale ajaga. Siis oli vaja teha 40 käiku, et saada 30 minutit juurde ja Margitil oli tehtud 39 käiku. Sinna läks tal kaduma meistritiitel.

Viimane voor oli minu jaoks ootamatult lühike. Lasin Heino Mirmel 11 käiguga lipu kinni püüda ja mõned käigud hiljem alistusin.



Pärast 8. ...a6 üllatas Mirme mind hea käiguga 9. Nb3!, mida ma polnud üldse märganud. Nüüd oleks vist pidanud lipuga väljapääsu otsima, kuid seda ma loomulikult ei teinud Arvuti soovitab hiljem veel kahida lipp ära pärast 11. 0-0 11. ...axb5 12. Ra1 Qa4 13. Rxa4 bxa4, kuid minu piiratud maleline mõtlemine julgeb lippu kahida ainult siis, kui sellele järgneb matt ühe või kahe käiguga. Seega lõpetasin kaotusega ja 2 punktiga. Turniiri võitis Tarvo Seeman, kes naljatas Müütniku uue ülikonna kohta: "Mis sul on pulmaastapäev või?" Viimases voorus oli aga Müütnik üks esimesi lõpetajaid. Umbes 15 minutit pärast vooru algust kuulsin selja tagant mingit kõvasti piiksuvat helinat ja natukese aja pärast seletas Müütnik Truusile, et ta omast arust pani kinni selle. Eesti MV reeglid on aga karmid ja partii loeti lõppenuks.

Täna algasid Jõhvis juunioride meistrivõistlused, kus Vaadeldaja tiimi au hoiavad üleval Niki, Uku ja Tuuli.

Monday, February 2, 2009

See ja see ja veel see ka

Nädal algab traditsiooniliselt Lubomir Kavaleki malenurgaga, milles vanameister räägib meile Wijk aan Zee turniirist - sellest, kuidas noored tulevad ja võidavad.

Lõppes ka traditsiooniline Wijk aan Zee turniir, kus võidutses noor ukrainlane Sergei Karjakin, kes sai 8 punkti 13'st. Meie küsitlusel vastanud inimesed seda ette ei suutnud ennustada. Tulemused - A grupp, B ja C.

Üks konkreetne isik, kes ei palunud avaldada oma nime, saatis mulle kirja, et poodides on nähtud eestikeelset Garri Kasparovi raamatut - Male kui elu mudel. Lisan antud isiku kommentaari ka:

mul praegu pool raamatust läbi. Kellelgi seal malelisi variante
ei maksa oodata. Aga muidu hea filosoofiline, ajalooline mõnus lugemine.

Eriti meeldis mulle koht, kus Tal püüdis partii ajal päästa sohu kukkunud jõehobu :D (noh, ratsukahingu ajal meenus talle selline probleem, kuidas päästa soos jõehobu :D lõpuks ta otsustas, et las jõehobu upub, sest tema ei suuda lahendust leida ... aga oma ratsu kahis intuitiivselt ikka ära, publik arvas, et 40 minuti jooksul arvutas ta vaiante, aga tema hoopis päästis jõehobu :D)

Tegelt ma olen üllatunud, et selliseid raamatuid üldse eesti keeles leidub tänapäeval, vene ja inglise keeles on need jah varem ilmunud.

Peaks mainima, et sellised raamatud meeldivad mulle isiklikult väga! Pole seda konkreetset küll kahjuks lugenud. Aga üldised, sellised poolfilosoofilised maleteosed on head, nad avardavad silmaringi ja sa saad palju rohkem teada, kuidas malemeistrid mõtlevad; selles mõttes, et ei arvuta konkreetselt variante, vaid kuidas nad tavaelus mõtlevad, kuidas valmistuvad turniirideks jms. Kui keegi väga tahab, võib mulle selle teose laenata.

Kalle Kiigel läheb Gibraltaril päris hästi. Gibraltari sait on mõnusalt üles ehitatud - Kalle Kiige info leiab siit.

Mainime ka ära, et algas suur Open-turniir Moskvas, kus on kohal 30 üle 2600'st mängijat (Dreev, Tiviakov, Sargissian) ning ka "meie" Jaan Ehlvest.

Lõppes ka üks meie küsitlus, kus küsisime kes on Teie arvates läbi aegade parim maletaja. Tihe rebimine käis kahe nime vahel - Kasparov ja Fischer (vastavalt 13 ja 11 male maailmameister). Ma isiklikult pooldan Kasparovit. Panen üles ka teise vooru, kus need kaks nime omavahel võistlevad. Kasparov sai 25 häält ja Fischer 20. Keres sai kümme. Kokku hääletas 69 inimest.

Nädalavahetusel osalesin ka EE meistrivõistluste valikturniiril, mis nagu näha totaalselt ikaldus.
Kõik partiid olid huvitavad, aga pärast esimest päeva kadus mänguisu täielikult ära. Samuti olin ka natukene haige, aga see on juba lamedam vabandus. Peaks ütlema, et tegelikult jäin oma mänguga rahule, arvestades, et mulle absoluutselt ei meeldi selline ajakontroll. 45 min + 30 sekki käigule ei ole minu teema. See ei ole ei kiirmale, ega ka klassikaline male. Ja üks asi, mis mulle absoluutselt male juures ei meeldi (ja mida ma üritan igati vältida) on ajapuudus. Aga sellise kontrolliga teisti ei saa - korraks jääd mõtlema ja voilaa!- 20 minutit jäänud. Ei, minu jaoks pole selline kontroll hea. Eriti nõme on see, et sellise kontrolliga saadakse Eesti meistrivõistlustele, kus mängitakse täitsa teise kontrolliga. Jaja, hakake nüüd kibestunult kommenteerima, et kui ma oleks edasi saanud, siis ma poleks nii kirjutanud. Aga vot oleks küll!

Hetkel ei hakka neid partiisi siia panema, sest pole absoluutselt tuju ega viitsimist. Olen jäänud päris haigeks ning sooviks kiiresti terveks saada - kolmapäeval algaval juunioride meistrivõistlustele on tehtud juba nii ilus erileht. Ilma irooniata.

Kui nüüd ausalt rääkida, siis ma usun, et kõige reaalsemad šansid võita on Volodinil. Teine reaalne kandidaat on Uku Valner, siis tulen mina ning ma ei usu, et alles jäänudel on üldse mingi reaalne šanss võita. Kogu mu austuse juures teisele mängijatele - nad ei ole nii head ja veel rohkemgi - nad ei vääri seda tiitlit.

Ahjaa, oleks peaaegu unustanud - Vaadeldajal tuleb varsti veel (vähemalt) üks kaaskirjutaja. Aga see, kes ta on - see jääb üllatuseks. Umbes nagu Top Geari Stig. Aga mitte päris nii.

EDIT:
Mul tuli meelde üks partii esimest voorust - Jezov-Laigna.

Avang algas Hispaaniaga, kus Jezov sai kerge plussi (vahetusvariant). Edasi läks partii nii nagu mõnes näidispartiis - must sai endale halva oda, surutud seisu jne. Valge mängis nagu perfektselt, jõudis võidetud etturilõppmängu - vaadake ise esimest diagrammi.

Vot selline etturilõppmäng. Selles seisus on valge käik. Loeme kokku ruudud - valge jõuab enne lippu. Ongi hea, tuleb ilus võit. Valge läks lippu ja hakkas mustalt andma b'lt tulesi. Samuti noppis tulega ära ka c5 etturi. Jõuame seisu number kaks.
Selles seisus pidi valge lihtsalt võtma ära etturi c4'l ning võitma. Umbes niimoodi:
1. Lxc4+ K ükskõik kuhu
2. Lb4+ Ka2
2...
3.Kc2! +-
Jezov aga kiirustas ning otsustas mängida lihtsalt La5, et Kb2 peale minna Lb4 ja siis Kc2. Järgnes ootamatu Kb1 ja tuleb välja, et seis on viik. Igastahes, pealtvaatajad vaatasid suu lahti, et mismõttes.
Igastahes, ilus partii oli.