Sunday, August 31, 2008

Kuidas maletaja aju mõtleb?

Oh issand jumal. Mängisin ICC's bulletit ja mingi vend võitis mind ja ma fingerisin teda. See on suht suva, aga tal oli üks chessbase link seal. Klikkasin ja hakkasin lugema seda.

Tegemist on siis mingi tondi (Alex Shternshaini) poolt kirjutatud naljalooga, kuidas maletaja erinevad ajuosad mõtlevad. Väga pull lugemine. Soovitan lugeda!


Vankrilõppmäng 2

Teine seis.Musta käik. Viik

Erinevalt esimest seisust ei ole siin nõrgem pool suutnud vankriga 6 horisontaalile minna ja tugevam pool (valge) on suutnud kuninga etturi taha panna, aga seis on ikkagi viik. See on aga võimalik ainult nendel juhtudel, kui ettur ei ole "b" või "g" liinil. Nüüd selgitan ära paar mõistet - nn lühem ja pikem pool (ma kutsun neid nii, pole kindel kas ametlikult on ka nii - ma olen nimelt lugenud jumala vähe eestikeelseid maleraamatuid). Lühem pool - etturi poolt lugedes see pool, kus on vähem liine. Ehk antud hetkel siis kuningatiib. Pikem pool siis vastavalt teine.

Kuidas viiki saada? Must peab peituma tulede eest lühikesele poole, jättes teise poole vankri jaoks. Mäng võib edasi minna järgnevalt :

1...Kg8
2.Va8+ Kh7
3.Vf8 Va2!
4.Ve8 Vf2!
5.Ve7+ Kg6
6.Va7 Vf1
7.Va8+ Kh7
8.Ke6 Kg7 viik

Kui 3.Ke6, siis viigini viib 3...Kg7! =

NB! Ma plaanin homme uue läpaka osta ja pärast seda mul on nii lahe arvuti, et ma saan hakata lõpuks korralikult ka programmidega tegelema. Mitte nii nagu praegu, et arvuti kiilub kinni jms paska. Siis ma saan umbes 2 nädalaga maailma parimaks maletajaks.

Saturday, August 30, 2008

Vankrilõppmäng 1

Nonii. On selline ütlus, et vankrilõppmängud on males kõige raskemad. Kes teab, võib-olla ongi. Igastahes on nad päris keerulised ja tihti on nii, et läheb viiki ka. Veel tihedamini juhtub nii, et sa saad viigiseisu tappa, eks?

Igastahes otsustasin ma, et peaks tõstma meie vankrilõppmängude taset. Alustame kergetest tüüpseisudest ja tasapisi läheme edasi raskemate poole. Sellest tuleb üks sari, sellepärast on ka tegemist 1.osaga. Osad on enamjaolt lühikesed, kerged ja kõigile arusaadavad.
Esimene seis.
Tuntud kui ka Philidori seis.
Musta käik. Viik

Tegemist on viigiseisuga. Tee viigini näitas Philidor juba 18 sajandil. See on suhteliselt kerge : kaitsva poole vanker (antud juhul must) peab hoidma vankrit kuuendal (kolmandal) real (horisontaal, kes tahab täpne olla). Seda selleks, et kunn ei saaks minna sinna. Ja kohe, kui tugevama poole (antud juhul valge) pess läheb kuuendale reale, peab vanker minema kohe võimalikult allapoole - st. tahapoole ning hakkama vertikaalidelt tulesi andma.

Selge, eks? Toome ühe näidisvariandi ka - kuidas võib partii edasi minna.

1... Vh6
2.Vg8+ Kd7
3.Vg7+ Kd8
4.Kd4 Va6
5.Ke5 Vb6
6.d6 Vb1! (lähme taha)
7.Ke6 Ve1+
8.Kd5 Vd1+
9.Kc6 Vc1+

Viik.

Sellega lõppeb meie esimene õppetund. Tegemist oli ilmselt kõige kergema ja kõige tuntuma seisuga. Küllaltki primitiivne, mida iga 2 järgu maletaja peaks teadma. Pole lugu - alusama peabki kergest.

Hetkel võin ka mainida, et Vaadeldajad Uku ja Sass mängivad Soomes midagi. Kaarel ka. Ukul on 3/3'st ja Sassil 2,5/3'st. Pühapäeval turna lõppeb. Homme kirjutan sellest täpsemalt



Thursday, August 28, 2008

Alkohol maleturniiride ajal

Paistab, et see teema kütab kirgi ja on paljudele päris südamelähedane. Kui mitte öelda liiga südamelähedane :).

Igastahes - tegin selle teema, et siin all kommentaarides saaks selle üle arutleda.

Ise toon välja mõned punktid, mis on pigem üldisest vaatepunktist vaadatuna (et jääb puudutamat see, et raha läheb vms)
  • Partiide üldine kvaliteet võib väheneda - samas tegelikult on nii mõnigi nõrgem mängija natukene julgem, kui on pits-kaks hinge all.
  • Mõned inimesed saavad lisaraha väljaminekuteks ( minemata isiklikult ütlen ainult ühe nime - sergei kohtla-järvelt või kust ta ka pärit ole, kellele meeldib koos antsuga pudelitega ringi trippida)
  • Nendele, kes ei joo on pluss EV see, et teised mängivad pohmakaga. Näiteks mulle.
  • Aktsiisi kaudu me suurendame Eesti Vabariigi eelarvet ning on lootust, et tänu sellele suurenevad kunagi praeguses (enamuses) kesised auhinnad.
  • Malemängimine on väga stressirohke mäng ning stressi on vaja maandada. Joomine on kerge.
  • Muidu on suht mõttetu klubis käia.
Hetkel on mõtted suht otsas. On teil mõni ettepanek?

Küsitluste kokkuvõtte ning uued küsitlused

1. küsitlus - meie lugejate arvates on Eesti kõige tugevam suurmeister Meelis Kanep, kes kogus 43% häältest. Teiseks jäi Kaido Külaots 35 % häältega. Edasi Švõrr - 9% ning Rõtšagov ja Volpert võrdselt 4 % häältest. Hääletas kokku 65 inimest.

Mina arvasin isiklikult, et Kaido võidab. See küsimus ei ole kerge ka - et kumb neist tugevam on. Aga see selleks.

Mis aga tõsiselt üllatas on reitinguküsitlus - alla 1700 mängijaid on meie lugejate hulgas 13 % - 6 inimest; 1701 - 1900 tasemega on juba 21 % - 10 inimest; 1900-2100 reitinguga 15% - 7 inimest ning kõige rohkem on reitinguga 2101-2300 - 15 inimest ehk 32 %! See on ju väga arvestatav tase! Tegemist oli tavamale reitinguga ju! Üle 2300 oli 8 inimest ehk 17%. Lahe. Ma mõtlesin, et enamus on ikka väga patserid.

Panen ülesse ka 3 (!!!!) uut küsitlust.
1. Kas maleturniiride ajal peaks olema lubatud alkoholi tarvitamine ?
2. Kas jätta Lubomir Kavaleki malenurk alles?
3. Kas jätta alles see ülesanne vasakul ääres? (kuna on tulnud palju kaebusi, et sait on aeglane - selle taga on tegelikult pikad postitutsed/pildid/tagid seal vasakul ning ilmselt ka ülesanne)

Kõik ettepanekud ja küsimused küsitluste kohta võite siia postitada

Wednesday, August 27, 2008

Kutse turniirile

Anonymous said...

Tulge 6.-7. Uuskülasse Lembit olli mälestusturniirile 20+20 minutit. Info www.sportiv.ee.

Nii kuulsad oleme juba

Tere jälle

tondid.

Mind siis polnud vahepeal päris kaua kirjutamas. Pole hullu - pole hullu.

Elasite üle ju.

Mul on palju mahlakat ja head kirjutada.

Alustaseks näiteks sellest, et varsti algavad Tallinna MV, mida korraldab Aare Võsu. Juhend on kuskil malemajas üleval. See algab kuskil septebmri lõpul. Pull on aga see, et voorud on teisipäeviti ja reedeti. Minu tagasihoidliku küsimuse peale, et miks voorud on reedeti (näiteks reedel on üks nädalõpusarja turniir ja üldse, kes viitsib reedel malet mängida) vastas Aare Võsu, et neljapäev talle ei sobi, sest neljapäev on SAUNAPÄEV. Eino. Normaalne. Hästi paned.

Ma olin siis kabekohtunik pikalt. Kabe on lahe. Ma lähen kabesse üle.

Tüng. Ei lähe.

Homme teen kokkuvõtte küsitlustest, panen uued küsitlused üles. Teen ka mingi turniiride kokkuvõtte ja sündmuste kokkuvõtte.

Seniseks on paar asja veel öelda - tundub, et Vaadeldajal läheb Oldega sõjaks varsti. Nimelt tuli Herr Olde minuga rääkima üks päev ja rääkis pikalt ja laialt, ümmarguselt ja paksult igast paska - nagu tavaliselt (pole vaja solvuda, see on tõsi!) ning ta jutu mõte oli see, et Turu ei tohi kirjutada seda, kuidas ta joob või palju ta joob. Ähvardas meid Maleliidu lehelt maha võtta! Mina ütlesin selle peale, et võta. Aga ma ei öelnud siis seda, et meie võtame MALELIIDU LINGI OMA KODULEHELT KA MAHA. Arvake ära, kumb rohkem kaotab. ah ah?

Igastahes - Olde arust on maleturniiridel joomine probleemiks. Minul seda probleemi ei ole. Seda esiteks. Teiseks - Ta mainis, et varsti keelatakse alkohol turniiride ajal ära. Mina olen nõus sellega, et ei peaks tohtima vooru ajal juua. Aga seda, mida inimene teeb enne ja pärat vooru on tema enese asi. Peaasi, et ta suudaks adekvaatselt käituda ja mitte lärmata. Muidu - mis juhtub järgmiseks? Keelame suitsetamie ära, voodi kell 11, klubis ei tohi käia, naisi ei tohi katsuda, valesi raamatuid ei tohi lugeda?! Selle peale tahaks ma öelda - situ pihku. Niiet, situ pihku!

Nii, kas on veel midagi südamelt ära öelda? On ikka - lugesin Pika kingitud Valter Heueri raamatu läbi. Kuradi hää raamat. Tegelikult ka - lugesin, lugesin ning siuke ind tuli peale malega tegeleda, et ise ka ei kujuta ette. Siit tuleb ka minu ettepanek - korraldalda Tallinnas kord nädalas (kahe nädala jooksul) mõni väiksem turniir - kiirmale või välkmale. Võiks ka handicap turniir olla. Et huvitavam oleks võib teha mingi sümboolse osavõtumaksu. Ca 10-50 krontsa. Ja niisama mängida. See oleks suht lahe.
See on esimene mõte, teine mõte on see, et ma otsin endale partnerit. Kes huvitatud on? Ei, ma tegelt räägin malest - kuna mul on siuke maleind peal ning malest on palju kasu elus (kes ei tea, siis mina sain sporditulemuste alusel tasuta tallinna ülikooli sisse), et ma kavatsen kõvasti (loe : väga palju) malega tegelema hakata. Üksi on natuke igav. Et kui keegi viitsib, siis võib korraldada treeningpartiisi ning analüüside koos seise. Pull oleks. Tase peaks olema vähemalt Turulik ning maksimu Külaotsalik. Eks andke teada.

Btw, vahepeal oli vähe postitusi, sest suve lõpp oli ka. Nautike viimast meie vihmasest ja sajusest suvest. Teen ka mingi väikse üleskutse, et kui keegi tahab, võib ta tulla ka Vaadeldaja kaasautoriks. Nimelt - mida rohkem, seda uhkem. Võib olla mingi iganädalane rubriik kindlal teemal. Või, kes tahab lihtsalt ennast teostada või malelist tööd teha. Ise kavatsen homme-ülehomme alustada uue teemaga - vankrilõppmängud.

Peaks ka midagi Vaatlejast kirjutama - Ülar on väga kõva. Esiteks, ta abiellus naisega - nagu kõigile teada. Kõva-kõva. Teiseks - kirjutab palju ja hästi. Paneb mõtlema, et äkki peaks Vaatleja ja Vaadeldaja kunagi pikemas perpektiivis ühendama!? Hmz. Vara veel sellega.

Aa. Teate, miks on kabe parem kui male? Kenasi naisi oli seal turniiril palju (meie naislugejad - ärge solvuge).

Aga homme kirjutan midagi korralikku ka - hetkel on suht läbi olla.
PS. Üritasin ka lisada pilti endast kabekohtunikuna, aga ei tulnud läbi. Vaadata võib mind siit.

Vahepealsed sündmused.

Nagu te kõik näha võite, siis blogi hinge ja eestvedaja Niki puudumisel, on postituste arv tunduvalt kahanenud. Selle parandamiseks kavatsen teha järjekordse kokkuvõtte vahepealsetest malesündmustest maailmas.

Eks kõigi tähelepanu ole kindlasti suunatud Tali memoriaalile, kus liidriks on tõusnud Ivanchuk, kui üleeile alistas ajahädast välja tulles varasema liidri Morozevichi. Tal oli vist 20 sekundit, et teha kümme käiku...nägin ka videot sellest, kuidas ta seal tõmbles - no pean tunnistama, et ma pole kedagi varem nii närviliselt käike tegemas näinud ja nii palju laua taga tõmblemas kui Ivanchuk, samas kui Moro oli täielik rahu ise. Eilses 8. voorus sai esimese võidu kirja ka Shirov, kes senimaani oli turniiril olnud peksupoisi rollis(7-st voorust ainult 3 viiki), alistades valgetega Mamedyarovi. Täna siis veel mängud käivad.

Montrealis, Kanadas hakkas 24. august kõrgetasemeline 10. mängijaga Round Robin stiilis turniir, kus kõrgeimat asetust omab Hikaru Nakamura, kes hiljuti võitis Fischer Random turniiri. Reitingufavoriit juhib ka pärast 3. vooru 2,5 punktiga. (viik Shulmaniga ja võit Akobiani ja Roussel-Roo üle. Partiid hakkavad kell 00.00 meie aja järgi, kel viitsimist võib neid ka siit leheküljelt jälgida.

Amsterdamis käib praegu 'Noored vs. Vanad' turniir. Mõlemas võistkonnas on viis liiget, mängitakse Sheveningeni süsteemis, ehk mõlema võistkonna iga liikmega kaks korda ja võidab see meeskond, kes kogub rohkem punkte :) Kohale on aetud sellised legendid nagu Jussupow, Korchnoi, Ljubojevic jt. Kahjuks on sellest vähe abi, sest noored on sisuliselt vanamehed maatasa teinud, juhtides pärast kuute vooru 21,5 - 8,5. Oma võimu näitab noorte kindel liider Wang Yue, kel on täisedu. Päris muljetavaldav.

Vahepeal käis ka üks eestlane tules, Meelis Kanep siis vastavalt, kes käis järjeekordselt külas lätlastel. Seekord siis Riia Open. Turniiri võitis mingi sokk, Mihhailovs, Meelis aga sai 2-4 koha jagamise 6,5 punniga 9-st, koefiga siiski õnneks teine.


Nonii, ma ei teagi nüüd. Tahaks nagu veel midagi kirjutada, aga pole millest.
Okei, tuleb ülesanne. Etüüd isegi pigem, mille autoriks on selline tegelinski nagu Korolkov. Pole tast midagi enne kuulnud, aga no see on ilu mida selles etüüdis pakutakse. Kel viitsimist siis lahendage ära ja pange oma vastused teele aadressil - Sand3rson@hotmail.com Teeks näiteks nädal aega, siis panen kõik variandid koos selgitustega.




















Valge võidab siis.

Kurat, vaatan siin, et päris pähkel ikka sattunud..No, aga loodame parimat, äkki keegi teeb ära.
Auhinnaks siis sellele, kes ära lahendab on soe käepigistus ja Vaadeldaja tiimi sügav respekt.

Seniks, aga Vaadeldamiseni.

Sass.

Tuesday, August 26, 2008

Turunurk #7

Paari nädala jooksul on minu online-intervjuu jaoks ilmunud palju huvitavaid küsimusi. Nendele vastan loodetavasti selle nädala lõpus või hiljemalt järgmises turunurgas.

See nädal aga hakkan kiruma oma ühte selle aasta läbikukkunumat turniiri. Loomulikult oli selleks 33. Valge Daami kiirturniir. Seitsmest mängitud partiist kaotasin kaks tükki „raske isegi öelda millega... ühekäigulise taktikaga (?)”; ühe pika heitluse järel üliteravas keskmängus; ühe täiesti võidetud lõppseisu; viigistasin nelja enametturiga mängu; võitsin reitinguta tüüpi, kes osutas tubli vastupanu; ja võitsin Timo Tamme.

Tegelikult algasid ebaõnnestumised juba hommikul. Kodust välja astudes ei taibanud ma panna jalga midagi muud peale plätade ja sain mõne hetkega sokid märjaks. Järgmiseks läksin poodi, valisin endale ühe Alexanderi ballooni ja maksin rahulikult kaardiga ära. Kohe peale seda ütleb müüja: „Kurat! Kell on üheksa, me ei müü ju alkoholi!”. Tagastasin joogi ja läksin piinlikkust tundes välja. Kalevi bussipeatuses võttis mind peale Pikk, autos olid veel Tanja ja Sven. Sõit Haapsallu kulges rahulikult, mingi hetk pidime paarkümmend kilomeetrit remonditaval teelõigul edasi veerema. Turniirisaali jõudsime natuke enne õiget aega, kuid suurem osa malelaudadest oli veel panemata ja poisid tagusid välku. Üldse nihkus võistluse algus tublisti, sest peakohtunik Juri Jakovlev pidi igaks juhuks kolm loosimist tegema, kusjuures viimasega tekkisid samad paarid, mis kohe alguses määratud olid. Võistlejaid oli kohale tulnud 61, favoriitideks olid Švõrjov, Seeman ja Šiškov. 1. voorus kohtusin rahvusvahelise meistri Tatjana Fominaga, kellega olen ka varem korra mänginud. Nagu ikka mängis ta juba esimestest käikudest teravalt ja kahis avangus etturi. Siis aga tegin lipuga paar ebakonkreetset käiku ja jäin g-ja h-liini pessidest ilma. Üritasin veel kuningatiival vasturünnakut saada, kuid peagi võitis Fomina mind sisuliselt ühe käiguga, kui ta sai lipu kahida. Pärast mängu näitas ta mulle ühte varianti, mida ta oli kaalunud, kuid leidnud, et seal oleks mina vankri võitnud. 2. voorus sain vastaseks Timo Tamme. Teooriateadmised lõppesid mul pärast 5. käiku, õhtul kodus uurides sain teada, et mängisime Caro-Kanni Bronstein-Larseni varianti. Peale avangut oli seis üsna võrdne, kuid siis sain ratsu hästi d4-le paigutatud. Olin üllatunud, kui Timo selle väikese mõtlemise järel vankriga maha lõi. Edasi oli mul juba tunduvalt parem ja ta kahis veel ühe viguri, et mu kuningat nõrgestada. Paraku tekkis tal täiesti lootusestu vähemvankriga seis. Timo Tamm kommenteeris peale partiid täpselt: „Hakkasin liiga palju kahima.” Järgmises voorus sain vastaseks Tuuli Vahtra, kellega mulle meeldib alati mängida. Avangust tekkis minu arust hästi huvitav seis, kus mina läksin peale liputiivalt ja tema tuli minu vangerdamata kuningat ründama. Paraku olime enne põnevamat osa juba enamiku ajast ära kulutanud ning käike tuli hakata tegema kiirelt. Seetõttu tekkisid ebatäpsused ja samuti ununes palju käike e. kodus taastada mul seda partiid enam ei õnnestunud. Seis oli üliterav ja ma tahtsin väga Tuulile ära panna, kuid pingelises olukorras oli tema käsi kiirem ja ma ületasin aja samal hetkel kui mati sain. 4. voorus mängisin Siim Koppeliga, noormehel puudus reiting, kuid paistis, et ta oli kodus veidi harjutanud. Sain küll valgetega kinnisest sitsiiliast üsna mugava seisu, kuid võitu polnud veel kuskil. Siis aga tegi must varajase läbilükke etturiga ja ma sain tulega selle maha võtta. Edasi tekkis aga huvitav olukord, kus hoopis minu kuningas jäi lagedale ja Koppel oleks peaaegu igavese tule saanud panna. Selle vältimiseks läksin kuningaga tõmbetulle, kuid minu õnneks polnud tal ratsuga kuhugi heasse kohta hüpata. Likvideerisin ohud ja võitsin. Neljast voorust kaks punkti oli igati tavaline tulemus. Üllatusliider oli sellel hetkel täiseduga Ivan Moltšanov, kes oli rajalt maha võtnud ka Švõrjovi.

Peale neljandat vooru oli umbes tunniajane vaheaeg. Käisin Tarvo ja Kaimariga söömas. Mul polnud kõht väga tühi ja piirdusin borši ja ühe õllega. Tagasi jõudes lootsin, et suudan kolmes viimases voorus natuke punkte juurde koguda. Vastane oli sedapuhku Eiki Lehemets e. VUNTS. Mängisime mingit segast sümmeetrilist avangut, ma jäin mustadega natuke passiivsemasse seisu. Kuid just siis kui ma hakkasin tundma, et vabanen tasapisi surve alt, pidin ma ühe käiguga lipu loovutama. Ma ei tea, kuidas selline asi juhtus, tegemist oli eriti lihtsa löömisega. Olin ilmselt mängu ajal pimedaks jäänud. Mängisin veel natuke oma kaksikodadega edasi, kuid paar käiku hiljem jäin matirünnaku alla. Olin üsna pahane, et Vuntsile nii kergesti punkti andsin. Peale seda mängu sisestasin endale, et pean viimased kaks nüüd kindlasti võitma. Kõik eeldused selleks olid olemas, kui vastaseks loositi Anti Kaar. Poiss mängis avangus väga rahulikult ja ma sain kohe positsioonilise ülekaalu ning mul oli ettur rohkem. Tahtsin kiiresti võita ja hakkasin lohakalt mängima. Kõigepealt panin puhtalt selle enametturi ette ja vihastasin, et nüüd pean viigiga leppima. Hakkasin siiski keskendunult võitu otsima ja äkki küsib Anti minu käest: „Kas on minu käik või unustasin kella vajutada?” Aega oli meil sellegipoolest piisavalt, et ma oskasin kõik nupud ette panna. Olin väga löödud, et niimoodi võiduseisu kaotasin ja hakkasin lihtsalt kuningaga ringi toksima. Partiid jälgisid irvitades kõrvalt Pärnu poisid. Ei jäänud midagi üle ja tuli alistuda. Viimases voorus läksin Kalev Männi vastu lihtsalt nuppe tõstma. Sain kohe paar etturit kätte ja Mänd mängis nii halvasti, et varsti oli mul lihtsalt neli enametturit. Laual oli vist selline seis.


Tegin ühe väga kannatamatu käigu, mida võib lugeda minu selle aasta kõige halvemaks käiguks turniiripartiis. 1. ...Le3:??? 2. Lf7:+. Viik. Enam polnud vahet nagunii, võib-olla reitingut oleksin natuke päästnud. 2,5 p 7-st jäin tabeli lõpuossa. Viimases voorus pakkusid publikule efektset mängu Marko Keskel ja Ottomar Ladva. Aega oli mõlemal ligi pool minutit, kui Ladva pakkus korduva ratsutulega viiki, seda aga vana mängur Marko vastu ei võtnud ja ronis kuningaga nurka. Peale seda pani ta aga väikese bluffimisega ratsu ette. Tehti veel mõned käigud ja siis selgus, et Markol suudab ettur lipustuda. Ladva sai sellest aru ja mängis juba puhtalt ajale. Siis aga juhtus midagi ootamatut. Marko hakkas etturit kaheksandale reale tõstma ja otsis nuppude seast midagi ning pani äkki lauale oda. Kõik pealtvaatajad naersid kõva häälega. Lipp oli loomulikult Marko enda käes. Selle etenduse tulemusena jäi Ladval lõpuks kellale üks sekund, millega ta selle nalja võitis. Turniiri kokkuvõttes olid tulemused sellised:

1. Seeman 6p
2.-5. Sööt, Moltšanov, Puusepp, Tarakanov 5,5p


Tagasi Tallinnasse sain samuti Pika autoga. Aitäh talle selle eest. Järgmine nädalalõputurniir toimub Tartus 12.-14. septembril. Katsun ka sinna mängima jõuda.

Turu

Sunday, August 24, 2008

Oda ja Ratsuga matt.

Anonymous has left a new comment on your post "Valge Daami pildid": Kas vaadeldajad viitsiksid patseritele õpetada kuidas ratsu, oda, kuningas vs kuningas matti teha:D

Jah, viitsib küll.

Tähendab, nagu kõik teavad, on oda ja ratsuga mati panemine võimalik ainult odaga sama värvi nurgas, ehk siis kuningas tuleb ajada sinna nurka ja talle matt panna, seda kõik 50 käigu jooksul.

Nagu ma aru olen saanud, siis valesse nurka ajamisega ei tohiks kellegil raskusi tekkida, sinna läheb kuningas kasvõi ise vabatahtlikult, mis raskusi valmistab, on siis kuninga ajamine valest nurgast õigesse ja matistamine lõpuks.

Oletame, et pärast musta kuninga tagaajamist tekib seis: V:Kf6, Of5, Rd6 M: Kg8
Panen ka illustreerimiseks pildi.





















Nüüd hakkab musta kuninga ajamine õigesse nurka.
1.Rf7 Kf8 2. Oh7! Ke8 nii, mis nüüd võib küsimus tekkida. 3. Re5! nii, nüüd on mustal kaks varianti. Vaatame kõigepealt 3. ... Kf8 4. Rd7+ Ke8 5. Ke6! Kd8 6. Kd6! Ke8 7. Og6+! Kd6 8. Of7 ja põhimõtteliselt sama seis, mis pärast 2.Oh7-t, ainult, et rohkem õige nurga pool. Järgneb Kc8 9. Rc5 Kd8 10. Rb7+ Kc8 11. Kc6 Kb8 12. Kb6 Kc8 13. Oe6+ Kb8 14. Ra5 Ka8 15. Oc8 Kb8 16. Oa6 Ka8 17. Ob7+ Kb8 18. Rc6 matt. Nüüd siis aga teise variandi juurde, mis on ka minuarust palju ilusam, kus must läheb 3. ... Kd8 Esmapilgul tundub, et musta kuningal on liputiival nii palju ruumi ära põgeneda, et anna abi. Aga ei, valge oda ja ratsu modoustavad ilusa müüri ette. Nii, mida valge tegema peaks. 4. Ke6!! Kc7 5. Rd7!! Kc6 6. Od3!! Ilus seis, jätke meelde, et O ja R töötavad kõige paremini eri värvi ruutudel, üks võtab ära mustad, teine valged väljad.



















Ja musta kuningal polegi varsti muud teha, kui Vabariik välja kuulutada, sest majesteet saab lihtsalt sarnaselt esimese variandiga varsti matistatud. Järgneda võib näiteks -

6. ... Kc7 7. Ob5 Kd8 8. Kd6 Ke8 9. Oc4! jälle võetakse kõik väljad ära ja järgneb matt sarnaselt esimesele variandile. 9. ... Kd8 10. Of7 Kc8 11. Rc5 Kb8 12. Kc6 Ka7 13. Rb7 Ka6 14. Oc4+ Ka7 15. Kc7 Ka8 16. Re8 Ka7 17. Ob5 Ka8 18. Oa6 Ka7 19. Oc8 Ka8 20. Ob7+ Ka7 21. Rc6 matt.

See on siis lühitutvustus, kuidas Oda ja Ratsuga matistada. Kui tekib mingeid küsimusi, siis kirjutage need kommentaaridesse.

Vaadeldamiseni, Sass.

Valge Daami pildid

On üleval siin.

Vaadeldamiseni.
Uku

Haapsalu Valge Daami Tulemused.

Nagu me kõik teame, toimus nüüdseks juba traditsiooniliseks saanud
Haapsalu Valge Daami turniir, kus käis ka paar vaadeldajat, Uku ja Turu nimelt.

Tulemused siis järgmised.

1. Seeman 6/7-st
2.-5. Sööt, Moltshanov, Puussepp, Tarakanov. 5,5/7-st (tiebreak järjestas siis mehed niimoodi)
6. Kasela
7. Valner


Õhtul lisab Uku oma pildialbumisse veel uusi pilte turniirist ja varsti ilmub ka Turunurk,
kus tuleb siis pikem ülevaade, mis seal toimus.

Sass.

Friday, August 22, 2008

Vaatleja on tagasi.

Pärast vahepealset päris pikka pausi arvasin, et vaatleja vajub ära, aga õnneks mitte :)
Sellepärast sattusingi alles praegu lugema seda. Leidsin sealt ühe lause, millele ei saa
vastamata jätta. Vovk ei täitnud Rootsis IM normi, ta ise kirjutas kommentaaris selle siia.

Muud nagu polnudki. Ahjaa, palju õnne abiellumise puhul, edu edaspidiseks kõigi
vaadeldajate poolt. :)

Sass.

Thursday, August 21, 2008

Haiglad.

Vaadeldaja tiim soovib kiiret paranemist
Kristjan Sarapikule, kes on jalaluumurruga haiglas.

Üksikasju ei tea, et kus ja kuidas, aga terveks võiksid kiirelt saada :)
Vast mingipäev läheme teda vaatama ka.

Sass.

Vaadeldaja fotod

Vaadeldaja hakkab nüüd üles panema ka enda fotosi.
Neid saab näha siit.
Järgmised pildid tulevad vast Haapsalu turniirilt.

Vaadeldamiseni
Uku

Wednesday, August 20, 2008

Turunurk #6

Käisin just väljas õuna söömas. Valged klaarid on praegu väga head.

Eelmise põhiteema lõpetuseks ilmus juunioride maailmameistrivõistlustel mittekusagilt välja hindu Abhijeet Gupta, kes võitis lõpus viis partiid ning sai esikoha. Viimases voorus alistas ta mustadega David Howelli. Medalid said kaela veel Parimarjan Negi ja Arik Braun. Kuid kuna nädalavahetusel toimus selline turniir nagu 29. Põlva Suvi, siis ei jätku mingil juunioride MM-il küll rohkem ruumi turunurgas.

Enne Põlvat käisin veel Rootsis, kus olid ka Vaadeldaja Niki ja Uku ning veel palju toredaid inimesi. Sellest reisist on loodetavasti varsti võimalik näha pilte. Puhanud kodus ühe päeva, asusin reede hommikul teele. Sain kokku Kristjan Sarapikuga, kellega meil algul oli plaanis rongiga kohale sõita, kuid tänu Lauri Teelemile saime autoga. Sõit võttis meil oodatust kauem aega, sest pidime läbi minema Tartust ja hiljem unustasime keerata Põlva teele, mistõttu läksime väikese ringiga. Võistluspaika jõudsime umbes 10 minutit peale algust. See oli selle aasta esimene turniir, mis algas täpselt õigel ajal! 1. voorus sain mina kohe mustadega vastaseks Sarapiku. Erinevalt Karksi Ratsu mängust, alustas ta 1. g3 asemel aktiivsemalt 1. d4. Teatasin viienda käigu järel, et mina seda varianti ei oska ning nii ka oli. Tegin rea kahtlase väärtusega otsuseid ja valge sai positsiooniliselt võidetud seisu. Sellele järgnes mul ka etturikaotus ja kaks vigurit läks vankri vastu. Erilisi lootusi nägemata püüdsin veel kvaliteeti kahida, kuid Sarapik üllatas mind siis hoopis lipukahinguga ja ma sain aru, et ta saab lipu paari käigu pärast uuesti peale panna. 1-0. Voorus toimusid sellised superüllatused nagu Askold Nassar mängis vapralt viiki Igor Švõrjoviga ja 10-aastane Vladislav Karassev võitis Lauri Kooli. Teelemil oli huvitav mäng, kus vastane Heino Komlev sosistas talle vaikselt: „Viiki on vist veel vara pakkuda.” ja alistus paar käiku hiljem. Enne teist vooru väga palju aega ei olnud. Jõudsime vaevalt burksiputkas söömas käia. 2. voorus oli mu vastane kohalik maletaja Johannes Raidla, keda ma olin varem Tusovi mälestusturniiril võitnud. Seekord üllatas ta mind juba avangus h5-h4-h3 etturilükkega. Seis püsis sellest hoolimata üsnagi võrdne, sest ma ei leidnud parimaid käike. Vahepeal sai hoopis tema natuke parema seisu, kuid rikkus selle ühes kohas vale etturi võtmisega. Sellega võitsin kohe pessi ning peagi suundusime lõppmängu, kus tema nupud jäid tagaritta kinni, eriti kurvalt seisis oda f8-l, mis oma esimese liigutuse tegi alles 38. käigul. Raidla alistus 41. käigul. Õhtul lõõgastusime raskest turniiripäevast. Meie seltskonnas olid Niki, Lauri Teelem, Kristjan, Askold, Kool, Erika, Karmen ja Andres Kuusk. Mängisime ühte mängu, mille nimi on „Ma ei ole kunagi...”. Õhtu peategelaseks sai Askold Nassar. Ta oli väga lõbusas tujus ja sai palju naerda. Enne südaööd läksime Life’i, see on ööklubi Põlva lähedal. Seal oli mingi pidu nimega Hott & Sexy. Kui me kohale jõudsime, olime ühed esimesed seal. Hiljem aga hakkas tulema nii palju ilusaid Põlva tibisid, et ei jõudnud ära imestada. Muusika oli ka hea. Life on lahe koht. Võtsin seal veel ühe õlle ja ei olnud enam väga kaines olekus, kuid siis tahtsid kõik juba liikuma hakata. Enne äraminekut käisin Karmeniga korraks ka tantsupõrandal. Pärast siis läksid teised Tartusse tagasi ja meie läksime magama.
Hommikul tuli vara ärgata, sest voor hakkas 9.30. Jõime Askoldiga Säästu vett ning läksin üsna hea enesetundega mängima. Vastane oli mul Lauri Kool, kellel oli kirjas vaid 0,5p 2-st. Mängisime prantsuse kaitse edasilükkevarianti. Ta käis 6. Oe2, mis oli mulle meeltmööda, sest arvasin, et oskan seda hästi. Paraku lõppesid mu teadmised 8. käigul, kus ma oleks pidanud tule andmise asemel ratsuga f5-le minema. See siiski kõige hullem viga ei olnud, mul oli üsna hea seis, kuid lõpus hakkasin ajapuudusesse jääma ja ta sai väga lahtise seisu. Minu kuningas oli nagu ikka vangerdamata. Tekkis selline positsioon, kus käigul olen mina:



Eksisin ja käisin 1. ...Ve8? Nagu Niki eelmises postituses ütles, oleksin pidanud käima 1. ...Kc7! See on üsna huvitav käik, mis jätab valge lipu a8-le mõneks käiguks kinni ja annab võimaluse vasturünnakuks ja vähemalt viigi saab igavese tulega. Jama, et ma seda ei leidnud. Mäng läks edasi nii 2. Ve8:+ Oe8: 3. Kg2! Kc7?? 4. Le5+ Kc8 5. Le8:+ 1-0. Huvitav fakt on see, et Lauri Kool sattus pärast minu mängu nii hoogu, et võitis ka kõik ülejäänud partiid sellel turniiril. Järgmises voorus sain loosiga Heino Komlevi, kellega saab alati nalja. Mõtlesin, et joon paar õlle enne mängu ja lobisen temaga kogu partii ajal, kuid nagu Viktor Kass ütleb: „Turniiride ajal on alkoholi tarbimine kategooriliselt keelatud.” Pärnus olin Komlevit väga kergelt võitnud, nüüd võttis ta mängu tõsisemalt, kommenteerides oma käike: „Nii loll käik, et ise ka naeran.”; „Olen nii loll, loll kui lammas.” ja „Ei oska ja jälle ei viitsi mõelda.” Sellegipoolest polnud need käigud midagi lollid ja ma ei suutnud võita. Ta pakkus alguses ka viiki ja kui ma ei nõustunud, siis vabandas, et pakkus. Mul oli küll ettur üle, kuid siis tegin lauslolluse, millega ta sai nupud väljavahetatud. Kartsin, et ta pääsebki nüüd viigiga, kuid kuidagi kägistasin ikkagi lõppmängu ära, sest Komlev sattus mativõrku. Tuleb otsida ühekäigulisi matte! Selles voorus juhtus ka selline asi, et Genadi Popman kirus oma kaotuse pärast: „Kurat, lasin käest lahti.” Selle peale kostab Heikki Ots naerdes: „Pauk läks lahti.” 5. voorus sain vastaseks noore Karassevi, kes oli eelmises mängus võitnud vana kogenud turniirimaletajat Kassi. Minu vastu pani poiss aga 11. käigul pessi täiesti ootamatult ette. Paar käiku hiljem lasin tal selle vankrite aktiivsuse eest tagasi võtta. Tal tekkis aga a-liinile vabaettur. Vanker ei olnud tal aga etturi taga, vaid ees. Pigistasin tema kuninga ja ratsu ka kokku ning kindla plaaniga hakkasin lihtsalt ettureid edasi viima, sest ta ei saanud midagi teha. Võib-olla ülehindasin oma võimeid natuke, kui otsustasin minna vankrilõppmängu enametturiga. Üllatuslikult aga vahetas Karassev kohe vankrid ja ma võitsin paar käiku hiljem. Võistluspäev oli lõppenud ja seekord oli ka rahulikum õhtu. Mängisime pokkerit, algus oli mõõdukas, keegi all-in kohe ei läinud. Ma olin esimene, kes välja langes ja see juhtus üle tunni hiljem. Tulin just peldikust tagasi ja läksin suvaliste kaartidega all-in, sest arvasin, et keegi ei tule kaasa, kuna ma pole väga agressiivne olnud. Siiski Askold callis ära ja võitis. Natuke hiljem langes aga temagi välja ja me läksime õue jooma. Lõpuks tegi laua tühjaks Lauri „Call” Kool. Teine oli Kristjan, kes sai ka natuke auhinnafondist. Umbes 12 ajal nägime väljas kuuvarjutust.
Järgmine hommik sai veel vähem magada. Voor algas 9.00. Kui juba on umbes 10 minutit mängitud, tõuseb Kass püsti ja hüüab: „Paneme kellad seisma ja lähme teeme selle pildi ära!” Siin see pilt on:














Voorus võitsin üsna kindlalt Endel Siidirätsepat. Ta sai avangust nii ebamugava seisu ja ma sain tema nõrga punkti ettur e6 kätte. Pärast seda korjasin veel marju ja ta kahis kvaliteedi. Lõppseisus andsin selle tagasi, sest mul oli kolm pessi üle. Siidirätsep alistus ka kohe. Üllatuslikult olin kogunud 4p 6-st ja tõusnud 5. kohale. Ja milline oli mu üllatus, kui viimaseks vooruks loositi mulle vastaseks suurmeister Igor Švõrjov. Reitinguvahe oli meil kõigest 633 punkti. See on mu kõige esimene mäng GM-iga. Nüüd olen seda juba natuke ka analüüsinud. 1. d4 d5 2. Rf3 Rf6 3. Og5 e6 4. e3 c6 5. Rbd2 Rbd7 6. Od3 Oe7 7. 0-0 0-0 8. c3 Ve8 +0.32 teadsin, et Švõrjov mängib kinnist avangut ja otsustasin (alateadlikult) väga passiivselt mängida. 9. Re5 c5 10. f4 h6 11. Oh4 b6? Esimene kaheldatav käik, mängu ajal arvasin kogu aeg, et mul on halvem seis, kui tegelikult oli. 12. Rc6 Lc7 13. Re7: Ve7: 14. g4?! siin läheb Švõrjov terava seisu peale, seda käiku ma kartsin ka. Arvuti väidab aga, et midagi kohe karta ei ole. 14. ...Kf8? arvasin, et lähen viin kuninga turvalisemasse kohta. 15. g5 hg 16. Og5:? ka suurmeister ei mängi täpselt, 16. fg annab suure ülekaalu, sest see võimaldab käia nii g6 kui ka Lh5. 16. ...Ve8 +0.13 17. Rf3 Ob7? siin oleks hea olnud Re4 18. Re5 Ke7?? jube käik, plaan oli mul vankrid tagaliinil vabastada ja tema kuningale läkitada, aga sellise käiguga jätsin lihtsalt ratsu sidumise alla. 19. Ob5 Oc8 20. f5 Re5: 21. de? teine üsnagi ebatäpne käik Švõrjovi poolt. 21. Oe8: oleks õige olnud. Partiis aga ma ei leidnud jätku, mille peale arvuti näitab kõigest väikest paremust valgele. 21. ...Vg8! oli see käik, mis annab ef korral gf ja valge kuninga ees on vaba tee, pealegi saan viguri tagasi. Kuna ma arvasin, et mu seis on nii läbi, siis tegin lihtsalt käigu 21. ...Le5?? 22. Of4 Le4 23. Od3 ja lipp on lõksu püütud. Kodus analüüsides olin üsna kohkunud, kui nägin kõiki neid võimalusi, mis kasutamata jäid. Samuti olin veidi üllatunud, et Švõrjov niimoodi mängis. Loomulikult ta võitis mind ja ilmselgelt ei oodanud erilist vastupanu ning kokkuvõttes sai ta ka lihtsa võidu. Kindlasti on see mäng mulle tähtis ja ma loodan, et ma saan veel suurmeistritega mängida. Ma sain 4p 7-st ja 8. koha, mis oli oodatust rohkem. See on sellel aastal teine esikümnekoht ja üritan seda veelgi saavutada. Turniiri lõppjärjestus oli selline.

29. Põlva suveturniiri tabel

1. Vorobjov 6p
2. Švõrjov 5,5p
3. Kool 5p


Järgmine nädalalõputurniir toimub juba see pühapäev Haapsalus.

Ja muidugi, täna võitis Gerd Kanter Eestile olümpiakulla. Palju õnne!

Turu

Monday, August 18, 2008

Etturite nimed

Meile kõigile on tuntud Anna, Berta, Ceasar, Doora, Elmar, Friercih, Georg, Harald.

Aga mis on nende ametid?
Vastuse annab Valter Heueri "Male Lugu".

"H-ettur põllumees, sealt edasi sepp, kuduja, kaupmees ja rahavahetaja, arst ja apteeker, kõrtsmik ja võõrustaja, linnakooli õpilane ja tolliametnik, pillaja, kergats ja ennustaja." (lk 33)

Nüüd on see asi ka lõpuks teada!

Carmen Kass

sai kutse Bilbao turniirile.

Kõva sõna.

Paar pilti ka Carmen Kassist, kelle isa on väga lahe vend
t

Eelmise nädala sündmused. Kokkuvõte.

Lõpule jõudis FIDE Grand Prix sarja 2. võistlus. Kui kolm vooru enne lõppu juhtisid veel esimese turniiri võitjad Bakus, Hiinlane Wang Yue ja Azer Gashimov, siis tugeva lõpuspurdiga, 2,5/3 suutis Armeenia maletäht Aronian kokkuvõttes teisi edestada poole punktiga, saades lõpptulemuseks 8,5 punkti. Teine oli 8 punktiga Radjabov ja 3-4 Wang ja Kamsky. Gashimov kustus aga täielikult, saades viimasest kolmest vaid 0,5 ja lõpetas turniiri 6,5 punkti ja 8-9 koha jagamisega.

Täna algab aga uus superturniir, Mihhail Tali memoriaal Venemaal, Moskvas, kus osalevad sellised superGMid nagu Kramnik, Morozevich, Ivanchuk, Mamedyarov, Shirov, Leko, Kamsky, Gelfand, Ponomariov ja Aleksejev. Turniir kestab 18-28 August, mängud algavad iga päev kell 2, erandina siis 23 august, mis on puhkepäev. Turniiri koduleht asub siin.

Esimeses voorus kohtuvad:
Kramnik vs. Shirov
Leko vs. Mamedyarov
Morozevich vs. Aleksejev
Ponomariov vs. Gelfand
Ivanchuk vs. Kamsky


Pärast selle turniiri lõppu hakkab aga MEGASUPERTURNIIR Bilbaos, Hispaanias, kus osalevad Anand, Carlsen, Topalov, Ivanchuk, Radjabov ja Aronian. Kestab siis 2.-12. september ja väidetavalt on auhinnafondiks 400 000 EUROT, millest esikoht saab 150 000!!
Pole paha. Ajakontrolliks 90 minutit 40 käigule ja pärast seda veel 60 minutit partii lõpuni.
PS!! Turniiri teeb eriliseks see, et võidu eest saab 3 punkti ja viigi eest ainult 1! Ootan huviga, mis nalja seal saama hakkab. Koduleht asub siin.

EESTI.

Mureckis lõppesid üleeile Euroopa Liidu MV noortele. Eestlastest kõrgeima koha, teise, sai U12 grupis Ottomar Ladva 6,5/9. Võitis Prantslane Giroyan Gary. 3-4 koha jagamisega lõpetas turniiri Mark Lapidus, kes kogus 9 vooruga samuti 6,5 punni, koefitsent jättis ta aga 4-ks. Võitis aga kõigile üllatuslikult meie lõunanaaber Lätist, Nikita Meskovs. Tublis tulemused sellegipoolest! Georg Abozenko ja Ilja Širos millegi erilisega silma ei paistnud, lõpetades oma vanuseklassides siis vastavalt 11. ja 20. kohal. Märkimist tasub veel võib-olla Ivanov Platon-Jaani 7. koht U8 grupis.

7.-10. Augustini käisid Lõunanaabritel Lätlastel külas 4 Eesti kanget - Külaots, Kanep, Sepp ja Talihärm, Superturniirist võttis osa Ehlvest - kus siis toimus Liepajas Rokade maleturniir, mis tõepoolest meelitas kohale nii mõnegi välissuurmeistri. Ei tea mis selle põhjuseks võis olla, kas tõesti head Auhinnad? :)

Tulemused siis järgmistel linkidel -

Superturniir A-grupp B-grupp C-grupp Välkturniir


Leedus Toimub 12.-18. August Panevežis Open, kus Eestist osalevad erinevatel turniirdel jägmised tegelinskid - Monika Tsõganova, Juri Jakovlev, Sten Kasela, Triin Narva, Tõnu Heinmets, Ann Narva, Mai Narva, Maria Olmann, Regina Narva.

Täna siis viimane voor. Toimub 4 erinevat turniiri - GM turniir, IM turniir, Open A ja Open B.
IM turniiril on kindlalt viimasel kohal meie enda Monika Tsõganova, kel enne viimast vooru on 1,5 punkti. Kõige paremini on läinud kindlasti Jakovlevil, kes enne viimast vooru on
OPEN B turniiril ainuliider 7 punniga 8-st. Täna siis mäng ainsa vennaga, kel 6,5 ja kes võib tast reaalselt mööduda - Vaicekauskas Gytis isiklikult. Teistel nii hästi pole läinud.

Mis mind imestama paneb, on see, et Triin Narva mängib A turniiril ja Jakovlel B turniiril. Reitingu järgi peaks nagu asjad natuke teistpidi olema. Aga võib-olla ma olen natuke ülekohtune, on ju Triin kõvasti arenenud :) Vaatamata kõigele, hoiame kõik Jürile viimases voorus pöialt, eks ;)

Turniiri tabelitele saab ligi siit.

Mis siis muud kui häid maleelamusi kõigile ja jällenägemiseni.

Sass.

29. Põlva Suveturniir 2.osa

ehk minu partiid. Partiisi saab vaadata siit.

1. voorus sain vastaseks kogenud Popman Genadi.

[Event "29. Põlva suveturniir"]
[Site "?"]
[Date "2008.08.15"]
[Round "1"]
[White "Kunitsõn, Nikolai"]
[Black "Popman, Genadi"]
[Result "1-0"]
[ECO "B97"]
[WhiteElo "2187"]
[BlackElo "1835"]
[Annotator ",Niki"]

1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 a6 6. Bg5 e6 7. f4 Qb6 8. Qd2 Qxb2 9. Rb1 Qa3 10. e5 (on võimali ka f5) dxe5
11. fxe5 Ng4?! (11...Nfd7)
12. Be2! (on võimalik ka 12. Nxe6 Qa5 13. Nxf8 Kxf8 14. Be7+ väga hea seisuga)
12... Nxe5 ? nüüd on seis täiesti läbi... (12... h5 13. Ndb5!)
13. Nxe6 (diagramm) Qd6 (13... fxe6 14. Qd8+ Kf7 15. Qxc8võidukas)
14.Nxg7+ Kd7 15. Qe3 Bxg7 16. Rd1 Qxd1+ 17. Bxd1 f6 18. Qd4+
1-0

2.voorus sain vastaseks turniiri korraldaja Heikki Otsa.
Temaga mängisin mustadega prantsust. Tulin avangust hästi välja, kuidas sattusin raskustesse. Ta ei leidnud täpseid käike ning ma mängisin ta üle. Allpool on toodud partii koos mõningate kommentaaridega.

[Event "29.Põlva suveturniir"]
[Date "2008.08.15"]
[Round "2"]
[White "Ots, Heikki"]
[Black "Kunitsõn, Nikolai"]
[Result "0-1"]
[ECO "C01"]
[WhiteElo "1962"]
[BlackElo "2187"]
[Annotator "Niki"]

1. e4 e6 2. d4 d5
3. Bd3 {ei ole just parim käik...}dxe4
4. Bxe4 Nf6 5. Bg5 c5
{See on päris hea käik. Must saab 2 oda endale}
6.Nf3 cxd4 7. Bxf6 Qxf6 8. Qxd4 Nd7 9. Qxf6 Nxf6 10. Nbd2 Nxe4 {võib-olla ei
oleks pidanud teist oda ka võtma, sest nüüd jääb must arengus maha ja tal
tekivad mõningad raskused.}
11. Nxe4 b6 12. 0-0-0 ob7 13. Rhe1
(13. Nd6+ Bxd6 14. Rxd6 Bxf3 15. gxf3 Ke7 {parema lõppmänguga mustale})
13... Rd8 14. Rxd8+ Kxd8 15. Nfg5 {seda käik jäi mul kahe silma vahele, aga ega ta midagi erilist ka ei ole}
15... Ke7 {parem oli ke8} (15... Ke8 16. Rd1 Bd5)
16. Rd1 (16. Nd6! {pärast seda oleks mäng põnevaks läinud.})
16... f6 (16... f5 {selle lihtsa käiguga ma oleks võinud lihtsalt võita etturi g2'lt})
17. Nd6 Ba6 18. Ngf7 Rg8 19. c4 g6 {Valge ei leidnud siin üles plaanis Vd1-d3-a3 , kerge paremusega.}
20. a3 {nüüd on mustal juba parem, sest ratsud seisavad ikka jõle nigelalt}
Bg7 21. b3 e5 22. f3 Ke6 23. g4 Rb8 24. a4 Bf8 25. Kc2 Be7 26. h4 h5 27. Rd5 {must on valge üle mänginud, saanud oma vigurid päris headele positsioonidele ja
võiduvõimalusi on siin mitmeid ( nt vahetada etturid välja, oda ratsu vastu ja
vh8).}
27...Rf8 28. g5 {suur eksimus. pärast gh oleks saanud kauem vastu punnida.}
28...Bxd6 29. Nxd6 fxg5 30. Ne4 gxh4 31. Rd6+ Kf5 32. Rd7 h3 33. Nf2 h2
34. Rxa7 Kf4
{Oc8 ja Oxc4 võitid ka muidugi. Kõige parem oli Kg5}
35. Nh1 Kxf3 {Ning siin seisus otsutas Heikki Ots lüüa vankriga a'7lt etturi g6'l... Selle
peale ma pidin ütlema :"Vanker ei käi nii." Ning siis, Heikki Ots alistus.} 0-1

3. voorus ma sain tappa Arvo Reimanilt. Avangus võitsin etturi ning omasin täiesti võiduseisu. Panin aga sama haledalt etturi tagasi ning seis võrdsustus. Lõpuks, kus seis oli tegelikult võrdne (mina arvasin, et mul on võidukas) panin ma puhtalt ühe käiguga oda ette. Pärast seda kadus tuju küll ära.

4.voorus võitsin Askold Nassari ära. See eriti keeruline polnud, sest ta pani juba avangus pange ning ma sain mustadega hästi rünnakule asuda. Seal ta ka eksis ning ma sain toreda lõppmängu, kus ta veelkord eksis (tegelikult oli seis juba läbi ka).

5.voorus tuli kiirviiki tulevase võitja Pavel Vorobjoviga. Miks? Tuju polnud ja kartsin teda. Oli ta just kütnud švõrrile ära ja üks tuttav pidevalt seletas, et ta kardab teda ka ja et Pavel mängib juba 2500 ära.

6.voor oli jälle hommikune voor (nagu ka Reimani vastu. Reimani vastu algas voor 9.30, too hommik vabsee kell 9. Sitt on hommikuti mängida, kui öömajas pole sooja dušši ega ka kohvi võimalust). Hale vabandus küll, aga mängisin Švõrriga. Sain valgetega meeldiva seisu ja siis patserdain (0a3 ning Vac1, pärast mida aga ajasin käikude järjekorra sassi (b5 asemel ob2 kohe) ning siis veel andsin teise kvaliteedi haledalt ära ning tegin inertsist veel mingeid käike. Ei ole mõtet siin neid partiisi näidata - need kõik on EML kodulehel üleval.

7.voorus sain vastu oma hea tuttava Sarapiku. Mõtlesime, et kas teeme viiki või mängime. Otsustasime mängida. Tuli minu lemmikvariant - või noh, variant mida ma ca 3-4 nädalat tagasi analüüisin ca 2 tundi ning milles tundsin end päris kindlalt. Läkski kõik teooria radu pidi, kuni ta eksis (0f5) pärast mida ma sain paremuse, kuid ei realiseerinud seda väga kindlalt. Mitu korda võisin palju paremini mängida, kuid lõpuks ta võrdsustas ära ja läks võrdsesse etturilõppmängu. Ajapuuduses ta aga eksis (viimane käik h3) ja pidi alla andma. Teenimatu võit.

Nii palju siis minu partiidest. Valgetega võitsin ühe, tegin viigi ühe ja kaotasin kaks. Mustadega võitsin kõik kolm. Suht sitt tulemus.

Pikaga ka arutasime, et pikad turniirid on suhteliselt mõttetud - raha ja aega läheb palju, peab hommikuti vara ärkama/mängima, auhinnad on väikesed ning nädalalõpusarja saab vähe punkte. Ning turniirid, mis on üle ühe päevad on tervisele ka kahjulikud ...

Et inimesed ei muretseks - Ülar Lauguga midagi hullu (meie teada) pole juhtnud Põlva turniiri ajal. Tal pidavat olema nohu (aga tegelikult me teame, et see on ettekääne, et Teelemile ära panna).

Teistest tulemusest tõstaks esile Askold Nassari viigi Švõrriga, Siidirätsepa visa võitluse Lauguga, Lauri Kooli hea mängu (kaotus Karassovile, võit Teelemi üle viimases), Turu hea mängu Kooliga (kus tal tegelikult oli lõpus võit - Turu vaata Ve8 asemel Kc7 kohe!) Švõrjovi kiire alistumise Vorobjovi vastu, Teelemi ilusa võidu Reimani üle, Narusbergi ennastsalgavat mängutulemist.

Vaadeldamiseni!

Vabandust Marek Kolk!

Eelkõige pean mina (niki) vabandama Marel Kolgi ees, sest tuleb välja, et kui ma suures vaimustuses kirjutasin talle kirja, et Vaadeldaja on jälle üleval, siis ma unustasin hoopis mainida, et ta laseks meie lingi ka uudistest läbi. Tegemist oli väikse arusaamatusega, mis on nüüd korda tehtud.

Sunday, August 17, 2008

29. Põlva Suveturniir 1.osa

Turniiri võitja Pavel Vorobjov
1.osa ? Jap. Esimene, sest praegu ma olen suht väsinud ja homme ma hakkan partiisi analüüsima ning siis tuleb ka teine osa. Turunurk tuleb ka, siis on isegi kolm osa kokku.

Põlvas toimus siis turniir 15-17 august, kus peakohtunik oli Peep Narusberg. Siinkohal tervitan ka Peepu, sest et ta on lahe. Ta viitsis panna kõik partiid ka netti üles, nii et te kõik saate neid varsti EML kodulehelt vaadata.

Jõudsime turniirile suure häda ja hilinemisega - Tartust Põlva poole sõites kogemata unustas Teelem pöörata õigest kohas ja meil läks natukene kauem. Osalejaid oli vähe - 20. Kõvadest olid kohal järgnevad nimed : Lauk, Švõrjov, Vorobjov, Kunitsõn, Reiman, Kristjan Sander, Teelem, Kool, Sarapik.

Võitis turniiri Vorobjov 6 punktiga 7'st (kiirviik 3 voorus minuga ning mänguviik viimases Reimaniga). Teise koha teenis endale välja Švõrjov ( 5,5 punkti - kaotus Vorobjovilt ning viik Nassariga). Kolmanda koha ja 600 krooni sai endale üllatuslikult Lauri Kool.

Esikoht oli tonn ja teine 800 krooni. Peaks mainima, et ei ole tegelt erilist mõtet sõita Põlva, et mängida pikka turniiri nii väikeste auhindadega. Ise ka ei saa aru miks läksin. Aga saladuskatte all võin öelda, et järgmine aasta on juubeliturniir...

Ööbisime me kuskil internaadis, kus polnud sooja vett ega külmikut ega kööki. Rott värk.

Nii. Räägime nüüd natukene ka Vaatlejast. Mäletavasti kirus Vaatleja Teelemit, et see loobus Tusovi turniiri ajal edasi mängimisest ja sittus ta koefi ära. Selle peale pani ta Vahesaar oma kohtuniku blogis paika. (ei viitsi praegu linke otsida). Lauk mõtles-mõtles, et mida teha, kuidas Teelemile tagasi teha - ja mõtles välja. Võites 2 voorus Teelemit otsustas ta, et järgmine päev ei tule enam turniirile kohale! Ai, kui magus kättemaks! Ja nii tegigi! Kõva sõna ...

Ahjaa, palju õnne ka Vaadeldaja meeskonna poolt Vaatlejale! Soovime sulle kõike kõigeparemat ja edu edaspidises elus!

Nii. Turniirist hetkel ei hakka rohkem kirjutama - seda teeb Turu ka varsti.

Rootsis käigust ilmuvad varsti ka pildid, kust me saime isegi mitu maleteemalist pilti. Need ilmuvad kohe, kui vaadeldaja Uku tuleb lätist tagasi.

Homme saate ka lugeda kokkuvõtet sellest, et mis vahepeal on toimunud - täna ei viitsi midagi teha - ilusad ilmad on olnud ja aega on vähe.

Üleval on ka uus küsitlus, et kes on Teie arvates Eesti kõige kõvem suurmeister!

Põlva Turniir.

Tulemused siis järgmised -

1. Vorobjov 6
2. Shvõrjov 5,5
3. Kool Lauri 5
4-5. Reiman, Kunitsõn 4,5
6. Teelem 4

Veel nii palju, mida ma kuulnud olen, et kui eelmise Põlva turniiri ajal Ülar Lauk kirus oma
blogis, et Teelem rikkus tal Bucholzi ära mitte mängimisega teisel päeval, siis see kord Lauk
"tegi tagasi", võitis Teelemit ja sõitis koju tagasi.

Kõigest sellest juba aga pikemalt Niki või Turu poolt ma loodan, kuna ise ma kohapeal ei käinud.

Sass.

Tuesday, August 12, 2008

Turunurk #5

Kuigi Niki mainis, et paar päeva ei ilmu ühtki postitust, ei lubanud mu südametunnistus jätta ära sellenädalast turunurka.

Seekord on põhiteemaks hetkel toimuvad juunioride maailmameistrivõistlused. Turniir toimub Türgis ning osavõtjate hulgas on üle 20 suurmeistri ja veel palju teisi tiitliga mängijaid. Eesti sedapuhku esindatud ei ole, põhjuseid mina ei tea. Juuni lõpus toimusid meilgi U-20 meistrivõistlused, mille võitis Aleksandr Volodin. Ilmselt otsustas FM sinna mitte minna siis. Õigus, Soomes toimus ju klubide välk. Meie teine noor talent FM Ilja Vovk võistles samal ajal Rootsis ja tegi seda hästi. Võimalik on, et ta täitis isegi IM-normi, kuid seda ei ole võimalik rootsikeelselt lehelt välja lugeda. Olgu, võistlus algas siis eestlasteta. Viis esimest asetust olid Rauf Mamedov AZE (2627), Maxim Rodshtein ISR (2605), Dmitry Andreikin RUS (2604), Viktor Laznicka CZE (2601) ja David Baramidze GER (2593).
1. voorus said favoriidid Andreikin, Laznicka kaotuse ja Rodshtein pidi leppima viigiga. 2. voorus sai kaotuse ka Mamedov, kes ei saanud jagu IM Tornike Sanikidzest. Tegemist oli üsna kummalise partiiga, millest võib-olla tähelepanuväärseim on avang. 1. d4 d6 2. Rf3 g6 3. c4 Og7 4. Rc3 Og4 5. e3 Rc6 6. Oe2 e5?! must tahtis seisu kohe teravaks ajada. 7. Re5:! Oe2:? nüüd võitis valge etturi, täpsem oleks olnud 7. ...de 8. Og4: ed. Valge jätkas 8. Rc6: Lg5 9. Ke2: bc 10. Kf1 ja valgel on juba +1.28. Sanikidze suutiski enametturi lõppmängus realiseerida.
Seega oli oodata, et vähemalt mõnes järgmises voorus kerkivad esile uued nimed. Nii ka läks, 4. vooru järel oli ainsana täiseduga Eltaj Safarlil Azerbaidžaanist. Tal tekkis järgmine seis Vasif Durarbeyliga.


















Aser leidis mati: 1. Lg7:+! ja must alistus, sest kui lipp lüüa siis Rf5+ ja järgmine käik vankriga matt.
Siis aga sai Safrali inglaselt David Howellilt pähe, kes omakorda tõusis liidriks koos hiina noormehe Li Chaoga. Li suutis ka järgmise partii võita ning juhtis 5,5 punktiga 6-st. Siin on üks seis tema mängust Ante Brkici vastu.


















Valge käis siin 1. Oc5! ja mustal pole midagi paremat kui see maha võtta ja liputa edasi mängida. Varsti Brkic ka alistus.
Kuid nii põneval turniiril vahetuvad liidrid pea iga voor ja 7. voorus pidi Li Chao juba tunnistama Saksamaa IM Arik Brauni paremust. Braun on kindlasti tõusev täht, tema nimi jäi meelde juba aasta alguses toimunud Coruse C-grupi turniirilt, kus ta alustas 5 punktiga 5-st. Sellelt võistluselt oli väga huvitav partii Laznickaga, kus Braun valgetega võidab tänu ilusale kahingule keskmängus.


















1. Rd5:! cd 2. Od5:+ Kh8 3. Re6 Le7 4. c6! bc 5. Ob4 Lf6 6. Vc6: Ob7 valge on oma nupud toonud mängu ning musta seis on väga raske. 7. Rf8: Oc6: 8. Rd7: Od5: 9. Ld5: Ld8 10. Vc1 Lg8 11. Lb7 Vd8 12. b3 Le8 13. Oa5 Rg3:


















14. fg! valge ei lase ennast häirida kahvlist e3-l. 14. ...f4 15. Od8: Le3+ 16. Kh1 Lc1: 17. Kg2 Lc2 18. Lf3 h5 19. Of6 d3 20. Og7: 1-0

8. voorus tegi Braun viigi Safarliga, Li Chao võitis Howelli, Rodshtein võitis Brkicit ja WGM Hou Yifan, kes on nii kõva mängija, et ta osaleb poiste turniiril, tegi viigi Vietnami suurmeistri Ngoc Truongson Nguyeniga. Seda hääldada oskavad tõenäoliselt ainult tema vanemad. Selle vooru partiidest huvitavaim oli Rodshtein-Brkic, millest ma ei saanud midagi aru. Seepärast postitan ainult pildi nendest endist.


9. vooru järel tõusis ainuliidriks Arik Braun, kes võitis HOUd. Li Chao kaotas Rodshteinile ja Howell võitis kolmandal laual venelase Ivan Popovi. Taaskord oli huvitav Brauni võit.


















1. Oh6:! a5 2. ba ba 3. Og7:! Kg7: 4. Lg5+ Kf8 5. Lh6+ Ke8 6. Lh8+ Lf8 kuningaga d7-le minna ei saa, sest peale Of5 tuld kaotab must lipu. 7. Lf6: Le7 valgel on võidetud kaks etturit ja musta kuningatiib on väga nõrk. 8. Lh6 Lf8 9. Le3 Vc5 10. f4 Le7 11. fe de 12. Ve1 Kd7 13. Le5: Le5: 14. Ve5: nüüd on valgel kolm enametturit ja lipud on vahetatud, sellest hoolimata jätkas HOU mängu veel umbes 10 käiku. Siin on pilt Arik Braunist:


Tabel pärast 9. vooru on selline:

1. Braun 7,5p
2.-3. Howell, Rodshtein 7p
4.-6. Li Chao, Safarli, Wesley So 6,5p


6 punktiga mängijaid on tervelt 14.

10. vooru paarid on sellised.

Rodshtein-Braun
So-Howell
Safarli-Li Chao

Esimese kümne laua mänge saab live’is vaadata siit http://web1.tsf.org.tr/

Lõpetuseks kirjutaks natuke ka enda tegemistest. Eelmise nädala lõpus käisime Kristjan Sarapikuga malemajas välku mängimas ja Sotši partiisid jälgimas. Malemajas olid kohal:
1. Jüri Ilves, kes mängis ühe oma sõbraga;
2. Helmut Rosenvald, kes mängis vähemvankriga lõppmängu;
3. Mihhail Zarovski, kes mängis enamvankriga lõppmängu Rosenvaldiga ja kaotas (ajaga);
4. Kaks vanameest, kelle nime ma ei tea, kuid kes mängisid;
5. Mingid noored, kes mängisid.

Üks mäng oli meil omavahel päris haige. Eks need välgupartiid ole naljaga pooleks mängitud ja mul oli avangust täiesti võidetud: enamvigur ja musta kuningas oli tõmbetules. Kristjan tegi veel lipuga paar käiku, mis olid eesmärgiga, aga ma arvasin, et need nii ohtlikud pole. Tegin ühe rahuliku käigu, millega lootsin lipu ära ajada. Siis tuli aga puänt, ma sain kaks-kolm topelttuld järjest ja asi lõppes sellega, et ma kaotasin lipu ja sain mati. Ehk siis minu tavaline lõpptulemus välgus.

Täna kutsuti mind Rootsi, kuhu Vaadeldaja sõidab uurima Ilja Vovki normitäitmist. Nädalavahetusel ootab ees kolmepäevane Põlva Suvi!

Järgmise korrani,

Turu

Teade!

Väike teade kõigile Vaadeldaja ustavatele fännidele!

paar päeva ei ilmu vaadeldajas midagi, sest niki,uku ja turu lähevad rootsi (muidugi, et uurida kohalikku maleelu ja -olu) ning vaadeldaja sass läheb poola, et tutvuda sealse maleeluga. kui joppab, siis ta läheb edasi ka hollandi, et hakata meie esimeseks välisriigi reporteriks.

Vaadeldamiseni!

PS! Nautige ilusat ilma!

Sotši - 10. voor

Pärast puhkepäeva tulid mängijad tagasi areenile väga võitluslikus meeleolus ja vaid kaks partiid lõppesid viigiga.
Tulemused siis järgnevad:
Kamsky - Jakovenko viik Grischuk - Wang viik Cheparinov - Aronian 0-1 Svidler - Karjakin 0-1 Gashimov - Al-Modiahki 1-0 Gelfand - Ivanchuk 1-0 Radjabov - Navara 1-0

Mõlemad viigipartiid olid küll vägagi võitluslikud, aga mitte just üleliia huvitavad.
Cheparinov - Aronian partiis mängiti päris pikalt teooriat, kus Cheparinov aega ei tahtnud eriti kulutada. Mingi hetk viis Aronian partii teooriast kõrvale ja hakkas omama. Tegi tsentris paar lüket ja sai suure ruumilise ülekaalu, lõhkus Chepa etturistruktuuri ja sai siis tugevad pessid d3, e4 mis tahtsid kangesti lippu minna. Abi ei olnud ka sellest et laual olid eri värvi odad. Lõpuks ei olnud Chepal enam midagi d-etturi lipustumise vastu teha ja tuli alistuda.
Svidler - Karjakin oli äärmiselt huvitav partii. Svidler kahis avangus pessi ja seejärel ratsu kahe pessi eest. Aga Karjakin oli kuidagi eriti surutud seisus ilma ühegi aktiivse nuputa. Ei saagi aru kas/kus Svidler eksis igatahes ajapikku sai Karjakin nuppe välja vahetatud ja nuppe aktiviseeritud ning kui lõpuks Svidleri aktiivne lipp õnnestus välja vahetada tuligi üsna pea valgel alla anda.
Gashimov - Al-Modiahki oli ünsa terav sitsiilia partii.














Sellises seisus oleks aga Katari maletaja pidanud La5 asemel lööma enne f6-le (Kui valge lööb lipu, siis selle saab Og5 tulega tagasi). Valge lihtsalt lõi ratsuga e7, ja peale La1 Kd2, Lb2, g4 (ei lase Vxg2), Lc3 Vxf3 ja valge kuningas põgeneb ära ja Rf5 ähvarduse vastu polnud kaitset.
Gelfand - Ivanchuk partiis sai iisraellane avangust väga hea seisu mille järel Ivanchuk kahis lipu oda+vanker+2 pessi eest. Valge sai aga väga tugeva rünnaku.



Selles seisus leidis Gelfand ilusa plaani: 27.Oxe5 dxe5 28.Rxh6+!!! gxh6 29.Lxe5 Vd6 30.Lh5 Od7 31.e5 Oe8 32.Lf3 Vdd8 33.Lf5 Og7 34.Lg4 Of7 35.e6 Vf8 36.Vxf7 Vxf7 37.exf7+ Kxf7 38.Ld7+ 1-0
(järgneb vältimatu vankrikaotus: Kui Kg8 siis ld5/ kui Kf8 siis Ld6+ koos Lc6/Ld5 ja kui Kg6/f6 siis Lc6 tuli)






Radjabov - Navara partii oli väga ühepoolne. Radjabov sai Sitsiilia kaitses kohe avangus kaksikodad ja andis küll ühe neist ära aga sai selle eest kauge vabaetturi. Partii lõppes seisus:





Mustal pole enam pääseteed. Vankrit e7 lüüa ei saa jätku
de Ve8, Oc4+ Kh8, Vd1 tõttu.








Loodame sama võitluslikku mängu ka järgnevatest voorudest, sest tabel on väga tihe:

Vaadeldamiseni!
Uku

Natukene infot

Vasakul menüüs (Turule küsimuse esitamise all) on uus üles pandud uus "asi" - ülesanded.
Iga lehekülje laadimisega tekib uus ülesanne. Üpris kerged on.

Kohe diagrammi all on paremal pool nooleke. Sellega saate ära vaadata ka lahendust.

Mis arvate? Kas meeldib? Või võtab lihtsalt ruumi ja on mõttetu? Andke kommentaarides teada!

Monday, August 11, 2008

Magnus vs. DreadHead

NO KURAT. Sellist tilti pole mul varem malest olnud. Mingit ettevalmistust nagu ei teinud, plaan oli lihtsalt teooriast kähku kõrvale minna ja vaadata mis saab. Plaan läks hästi, sain kohe avangust suht hea seisu(minu arust) ja tekkis kriitiline seis.




















Viimane käik oli siis 17. exf5 Ma arvasin, et mul on siin suht hea seis ja läksin 17...e4
Järgnes 18. Qg3 Be5 19. Bf4 Rxf5 20. Bxe5 Nxe5 21. Nd4 Rg5 22. Qe3 Rf8 23. Rae1





















Selline seis siis. Tahtsin Rf3+ panna, aga kaitses ära viimase käiguga. Kui Rf3+, siis Rxf3, Vxf3 ja Lxf3, sest peska on seotud ja lipp kukus tagant, lihtne eks. Mõtlen ja mõtlen siis, suht kaua isegi. Vaatan ja uurin, pärast 10-15 minuti pikkust puurimist leidsin laheda variandi - Red3, Oxd3, Rxd3 ja arvasin, et mul on hea seis, sest Lxe4 peale tuleb Ve5 ja kui vankri ära käib e1-lt, siis Rf4 ja suht tapan juba Magnust.

Võidurõõmus nägu peas, käin Red3 ja Magnust kiiresti võtab odaga, ma Rxd3 ja kuna tal oli vahepeal teistel laudadel tegemist vist, siis läks tal natuke aega, et teha oma järgmine käik, Lxd3.. Ma olin umbes sellise näoga -




















Tähendab, väga lihtne. Rf3 variandi ma välistasin etturi seongu tõttu, Rd3-e mõeldes tulnud ma selle pealegi. Mingi pimetähni teema vist. Ei tea, kunagi Kotovi raamatust lugesin. "Malelise mõtlemise saladused" vist oli. Jube, muidu veel nii palju, et Lauri Teelem ka mängib Magnusega, aga tal ka suht perses seis. Mis teha, äkki järgmine kord.

Terve partii koos käikudega siis siin -

Magnus - DreadHead

1. Nf3 g6 2. e4 Bg7 3. d4 d6 4. Bd3 Bg4 5. c3 Nd7 6. h3 Bxf3 7. Qxf3 e5 8.
d5 Ngf6 9. O-O O-O 10. c4 Nc5 11. Bc2 a5 12. Nc3 c6 13. Be3 cxd5 14. cxd5
Nfd7 15. Nb5 Qe7 16. b3 f5 17. exf5 e4 18. Qg3 Be5 19. Bf4 Rxf5 20. Bxe5
Nxe5 21. Nd4 Rg5 22. Qe3 Rf8 23. Rae1 Ned3 24. Bxd3 Nxd3 25. Qxd3
{Black resigns}
1-0


Vaadeldamiseni,
Sass

Lubomir Kavaleki malenurk

Tere taas!

Jälle on aeg käes iganädalase Lubomir Kavaleki malenurga jaoks.

See nädal pani Lubomir pealkirjaks Slaying the Dragon - Draakoni mõrvamine (tapmine vms).

Draakoni tapmine ...

Millest siis jutt käib ? Loomulikult käib jutt Carlseni põrmustamisest Anandi poolt sitsiilia Draakoni variandis. Midagi muut seal artiklis eriti polegi.
Allikas.

6th Staunton Memorial Tournament

Nagu pealkirjast võib lugeda toimub 6 Stauntoni Memoriaal. Algas see 7 august ja kestab kuni 18 augistini. Puhkepäev on 13 august. Koduleht.

Turniiril mängib alati 6 hollandi maletajat ja 6 briti maletajat. Kes tahab rohkem lugeda, leiab siit infot. Ma teen lühidalt. Favoriidid on Adams, Sokolov, Short, Van Wely, Timman. Keskmine reiting on 2558 - 13 kategooria - ning tegemist on Londoni tugevaima maleturniiriga alates aastast 1968.

Mängib ka üks vend reitinguga 2167 -IM Bob Wade. Ta sai mängima, sest ta on 87 aastane või midagi.

Kodulehel on mängud analüüsidega jms olemas. Päris tore.

Pärast 4 vooru on liider Adamsi 3,5 punktiga. Bob Wade'il on turu täisedu ehk 4 nulli.

Kitun Marek Kolgi peale

Mina, kui ustav vaadeldaja, mõtlesin, et saadan Marek Kolgile kirja, et ta paneks meie lingi üles maleliidu kodulehele, et kõik malefännid saaksid meid võimalikult kiiresti ja lihtsalt leida.

Saatsin vastava sisulise meili :

Tere Marek! Tahtsin öelda, et http://vaadeldaja.blogspot.com on oma uhkuses tagasi ja parem kui kunagi varem! Väga meeldiv oleks ka, kui sa lisaksid meie lingi uuesti Eesti Maleliidu kodulehele, et me saaks feimi ja sulli juurde. Vaadeldaja Nikolai Kunitsõn

seda 28 juulil ehk 13 päeva tagasi. Ootasin, et äkki tuleb jälle uudis. ei tulnud :(. väga kahju on, et sa nii tegid marek! kohutavalt kahju. ma olen väga pettunud :(

Mina niisama olen pettunud Marekis...

Vovk ja Holvason Göteborgis

Kommentaarides keegi palus siis teha nendest ka väike ülevaade.

No selge see, et Jüri Holvason omas - 7,5 punkti 9'st.
Samas ta oli ka reitingufavoriit (2041 - elo).

Vovk jagas 2-3 kohta 6 punktiga 9st. Koefiga 2. Võitis mingi rootsakas FM Erik Herdman (elo - 2363). Pole paha Ilja!

Oot-oot. See ju tähendab, et Vovk sai vist normi kätte. Keegi teab, on see tal esimene või teine või kolmas või neljas või viies või kuues????

ma ise mäletan, et käisin ka kunagi göteborgis turniiril. see oli koos kaarel nestoriga ja see oli umbes sada aastat tagasi. siis ööbisime joel akessoni juure, kes mängis ka vovkiga samal turniiril. see oli suht lahe.

Sunday, August 10, 2008

Väike kokkuvõte toimuvatest turniiridest (uuendatud!)

Et mis siis vahepeal toimunud on.

Number üks ja kõige tähtsam - Sotši! sotši, sotši, sotši...
Vahepeal (märkamatult) on möödunud 9 vooru juba!

Siinkohal ma huvitavaid mänge ei hakka välja tooma, sest mul on olnud väga kiire. jõudsin just tagasi tartust, kus käisin leigo järvemuusikal. jõle lahe oli. soovitan minna :D.

igastahes, tabel :

RankSNo.
NameRtgFEDPtsSB.
12GMCheparinov Ivan2687BUL24,50
26GMWang Yue2704CHN24,25
313GMGashimov Vugar2717AZE522,25
48GMIvanchuk Vassily2781UKR521,75
54GMRadjabov Teimour2744AZE521,50
614GMKamsky Gata2723USA521,25
79GMAronian Levon2737ARM520,25
85GMGrischuk Alexander2728RUS19,50
912GMJakovenko Dmitry2709RUS19,50
1010GMKarjakin Sergey2727UKR19,50
111GMSvidler Peter2738RUS418,25
123GMGelfand Boris2720ISR15,75
137GMNavara David2646CZE313,50
1411GMAl-Modiahki Mohamad2556QAT312,75

Nagu me näeme on liidrikohta jagamas Cheparinov ja Hiinlane.









Cheparinov rõõmustamas


Wang Yue mõtlemas...
Igastahes. Kahju on, et minu lemmik al-modiakhi (vms) on saanud peksupoisi tiitli endale. Ma juba vaatasin, et temast tuleb midagi....

Toimus ka US Open Chess Chamionship, 2-10 august.
1-6 koht läks jagamisele 7 punktiga 9'st ning on ebaselge kuidas esikoht otsustati. ilmselt koefitsendiga.
Esimene koht siis (oodatult) reitingufavoriit Shabalov (2656), järgnesid Sevilanno, Bradford, Mulyar, Milovanovic.

Ning ka Briti meistrivõistluste tulemused.
Mängiti 11 vooru šveitsi.
1-2 koht läks jagamisele Arkelli ja Conquesti vahel (8 punkti 11'st).
3-6 koht sai 7,5 :D.

Ilmselt nägi juhend ette sel puhul matši - 2 kiirpartiid - 20 min mängule ning 10 sekki käigule juurde. Esimene läks viiki ja teise võitis Conquest ära! Aga imelik on see, et Arkell vist tuli Inglise meistriks ja Conquest Briti meistriks või midagi sellist.
Naisest võitis IM Jovanka Houska.
Mänge saab vaadata siit.

Ma ei tea miks font muutus :D. Imelik on. Aa copy-paste pärast. Suva.
Mis veel? Aa, vasakul allpool te leiate viited, kust saab leida meie eelnevad (ja ka tulevased, kui nad on kunagi tulevikus juba toimunud) intervjuud. Et teil neid kergem üles leida oleks :).

Järgmine nädal on päris kiire ning nädala lõpus ootab meid ka PÕLVA TURNIIR!
Turniir, kuhu peab kohale minema ;). Vaadeldamiseni!

EDIT: tuli välja, et ma ei arvestanud ajavahet ja US Openi tulemused on natuke teistsugused :
1 - Sevillano
2- Shabalov
3- Milanovanovic (kõigil 8 punkti)
(11.08 kell 11:41)