Thursday, July 31, 2008

PALJU ÕNNE!

Vaadeldaja tiim soovib õnne oma pesamunale, meie hing ja mootor, kes on vedanud meid läbi tule ja vee ja veel paljude muude asjade: NIKOLAI KUNITSÕN (IKIN)!
PALJU, PALJU ÕNNE!

Wednesday, July 30, 2008

Turunurk #3

Eelmisel nädalavahetusel võtsin ette Viljandi-Pärnu reisi. Otsustasin esimest korda ära käia Viljandi Pärimusmuusika festivalil e. folgil. Neljapäeva õhtupoolikul istusin rongi peale ja mahutasin end ära istekohale. Hakkasin rahulikult maleülesandeid lahendama, kui natukese aja pärast ilmus üllatuslikult välja Uku, kes oli samuti teel Viljandisse. Noh, saime kuidagi tema 0,5-liitrise rummi ja minu ühe õllega teekonna läbitud ja jõudsime kohale. Seal läksime esimese asjana telklasse, huvitaval kolmbel pidime üle poole tunni järjekorras seisma, et üldse sisse saada. Pärast seda jalutasime mõlemad oma teed ning mina leidsin kuskilt Kanza, Siimu, Tony ja Tanel Kuldsepa, kellega öösel linnas ringi tiirutasin. Ilmselt kaotasin selle käigus ka oma võtmed ära, sest järgmine hommik ma neid enam telgist ei leidnud.

Reedel sõitsin bussiga Pärnusse turniirile, saabusin mitu tundi varem ning mõtlesin, et vedelen mõnda aega rannas. Oli päikeseline ja palav päev ja rannas oli rohkem inimesi kui Paides elanikke. Turniirile läksin täielikus teadmatuses, kes seal osalevad. Õnneks olid kohal Kristjan Sander, kes lisaks mängimisele oli ka Paikuse laagri režiimiülem ja Kaido Külaots, kellega sai päeva lõpus limonaadi võtta. Üldiselt oli see turniir aga minu jaoks selle aasta kõige alkoholivabam. Kohe esimesel päeval liitusin laagri tegemistega. Seal oli väga tore, lastega sai paljugi huvitavat teha. Põhikuld oli jalkamäng, kus meil õnnestus peaaegu kaks tervet meeskonda kokku saada. Ühes olid siis põhitegijatest Kaido, Sten Kasela, Porila, Sooman, Riivo ja Tiit; teises mina, Heiki, Janar Oks, Timo Tamm, Medar ja Rain pluss veel mõned kohalikud. Mängu algus oli kindlalt meie päralt, läksime 6:0 ette, meie edu võti oli ühtlasem võistkond. Hiljem aga kui Kasela väravasse läks ja mõne vahetuse tegime, muutus mängupilt sootuks teiseks. Ühe korra pani Kaido sellise pommi, et pall lendas meie väravavahi põrkest mulle vastu kõhtu ja väravasse, seega minu omavärav! Hiljem sain temalt veel ühe veidi nõrgema löögiga kottidesse – suurmeistri vastu ei ole lihtne mängida. Jäime 7:9 taha ja leppisime kokku, et teeme 10-ni. Siis suutsime kuidagi kaks väravat tagasi lüüa ning läks eriti põnevaks. Kaidol jäi kasutamata paar head võimalust. Meil oli mitu suurepärast olukorda, kuid Kasela tegi imetõrjeid. Ühel hetkel tõstsin ma palli värava ristnurga poole, kuid viimasel hetkel hüppas Riivo õhku ja suunas selle peaga üle lati. Lõpuks õnnestus meil realiseerida üks rünnak, kus meie mängijaid oli karistusalas rohkem. 10:9.

Aga nüüd ka turniirist. 5 vooru ja ajakontroll 1h 30min + 30 s käigule ei ole mulle just eriti meeltmööda. Enne 1. vooru loosimist vaatasin nimekirjast, et olen tagantpoolt kolmanda asetusega, osalejate hulgas siis lisaks suurmeistritele Külaotsale ja Švõrjovile ka IM Hillar Kärner, FM Markku Hartikainen ja mitu tugevat soomlast, kes olid juhuslikult Pärnus suvitavamas. Vastaseks sain kohe Kristjan Sanderi. Mängisime prantsuse varianti, kus valge kahib avangus etturi. Hiljem leidsin, et saan taktikaga veel ühe pessi kätte saada ning olin juba väga rahul oma kahe enametturiga. Siis aga hakkasid tekkima sidumised ja mul jäi kuningas väga paljaks.



Selles seisus on valge käigul ja Sander mängis 1. Rd5:! Selgub, et nii ratsut lüües kui seda löömata jättes on mustal paha, näiteks 1. ...Vd5: 2. Vd5: Ld5: 3. Vd1 Ld1: 4. Ld1:+ ja valgel on lipp vankri ja ratsu vastu; või nagu partiis edasi läks 1. ...Lc6 2. Lb3 Lb5 3. Vab1 Ve6? Siin tegin otsustava vea, kuigi oleksin ka lippude vahetuse järel väga kehva seisu jäänud. 4. La2! Rd3 5. Vb5: ab 6. Og3 ja alistusin. Teistes esimese vooru mängudes ei suutnud Kärner enamat viigist Juhan Viigiga, omapärane nähtus on, et Viik tegi neljas partiis viigi. Kõige kauem kestis aga üllatuslikult esimese laua mäng Külaots-Ladva. Suurmeister pidi neli tundi vaeva nägema ning hiljem väitis, et oli seise, kus loogilisem käik kaotas, kuid 11-aastane Ottomar leidis õige jätku. Lõpuks tekkis aga valgel vabaettur, mis läks ka kuningamanöövri järel lippu.
2. voor. Loosiga sain vastaseks Marko Laigna. Olen temaga varemgi mitmel korral kohtunud ja siiamaani on skoor minu kahjuks. Nüüd mängisime mõnevõrra üllatuslikult kaheratsu avangut, ma ei tahtnud 4. Rg5 käia ning valisin tagasihoidlikuma jätku 4. d3. Mingi hetk mõtlesin ma 25 minutit, kas kahida ratsu kahe etturi vastu g5-l ja h6-l, kuid loobusin sellest, sest nägin ühes variandis kuninga pääsemist. Edasi tegin ühe positsioonilise lolluse ja kaotasin tsentri täielikult, lisaks jäin ilma ka kahest etturist. Ühe ta andis aga kohe tagasi. Hakkasin siis üritama viigi peale mängida ning paaris kohas oleksin selle ka saanud, kuid ei teinud õiget käiku. Siis hakkas tunda andma hommikusöögi vahelejätmine ja mu kõht korises laua taga. Mäng venis peaaegu 70-käiguliseks ning lõpus eksisin rängalt ja Laigna sai peale seda kiire võidu. Pärast esimese vooru kaotust Külaotsale sai Ladva nüüd vastaseks Kärneri. Seda mängu ma ei näinud, kuid Kärner suutis lõpuks võita.
3. voor. Jõudsin enne mängu puhata, süüa ja sital käia, samuti jõin peldikus kiiresti ühe õlle ära. Olin juba kahe nulliga alustanud ning teadsin, et nüüd pean kindlalt paremini mängima. Vastane oli Monika Linroos, kes 12. käigul pani ette etturi. Hiljem sai ta küll lipu aktiivseks, kuid mitte kõige täpsemaid käike tehes oli ta sunnitud kõik nupud välja vahetama. Enametturiga lõppmängu polnud raske realiseerida. See mäng lõppes kähku ning ma läksin Kaidoga, kes oli samuti kiirelt võitnud, poodi limonaadi järgi. Tõnu Heinmets kahis heas rünnakuseisus Aivar Sopale vankri, kuid Sopp suutis ühe ratsukäiguga seisu ära kaitsta. Ladva mängis mustadega Priit Loide vastu Traxleri gambiiti ning hiljem õpetas talle teooriat. Täiseduga jätkasid liidritena Külaots, Švõrjov ja Hartikainen.
4. voor. Mina, Sander ja Hartikainen hilinesime 30 minutit voorule. Markkul oli hommikul hea uni. Mängisin Sepandiga, ta pani mulle 1. c4 ja ma otsustasin mängida sitsiilia kinnist vastupidiste värvidega. Varsti panin kahe käiguga etturi ette, kuid sain aktiivsust liputiival, mille tulemusena võitsin pessi tagasi. Nüüd läks seis väga keeruliseks ning ma ei näinud ühte käiku, mille tulemusena oleksin kindlasti paremuse saanud. Lootsin, et mu läbiminevatest etturitest on kasu, kuid Sepandi võttis need tulega ära ja ma alistusin. Teistes mängudes kohtusid omavahel Švõrjov-Külaots. Švõrjov pakkus umbes 10. käigul viiki, mille Külaots ka vastu võttis. Pärnu rannas oli ka vaja ikka ära käia. Hartikainen-Kärner algas sellega, et Kärner pakkus kohe alguses viiki. Seda Markku kohe ei tahtnud ja mingi hetk, kui Kärner taktika läbi lasi, oleks võinud oodata, et tuleb pikk mäng, kus Hartikainen peab paremuse võiduks realiseerima. Üllatuslikult aga Kärner alistus kohe pärast seda. Hartikainen sai ainuliidriks enne viimast vooru.
5. voor. Seekord oli mu vastane Heino Komlev. Mängisime sitsiilia kaitse kinnist varianti. Juba avangus üllatas ta mind selliste käikudega nagu Ld8-c8 ja Rg8-h6. Partii ajal läks Komlev suitsule ja siis helises tal tükk aega mobiil kotis. Kõik maletajad muigasid. Sellistel turniiridel juhtub ikka niisuguseid asju ning keegi ei hakka protestima. Umbes 20. käiguks olin kuninga eest kaks etturit ära korjanud ning edasi oli suhteliselt lihtne võita. Peagi ta ka alistus, kui nägi, et ma võtan tulega tal vankri maha. Seega oli mu lõpptulemus 2p 5-st ja koht 21. – mitte kõige halvem, kuid kaugeltki mitte see, millega saaks rahule jääda. Külaots ja Švõrjov võitsid mõlemad viimases voorus ja raha läks jagamisele.

1.-2. Külaots, Švõrjov 4,5p
3. Hartikainen 4p
4.-5. Pääkkonen, Ristoja 3,5p


Lõpptabel on üleval siin:
http://www.maleliit.ee/tabelid/2008/nlsari/Keres.htm

Järgmine nädalalõputurniir toimub pühapäeval, 3. augustil Karksi-Nuias.

Turu

Suurmeistri Meelis Kanepi vastused.

Alustuseks tahaks mainida, et meie esimene online-intervjuu kujunes oodatust edukumast ja küsimusi laekus päris suur hulk - tervelt 36 tükki!

Suur tänu kõigile, kes esitasid küsimusi ja veel suurem tänu ka Meelis Kanepile, kes võttis vaevaks ka vastata neile!

NB! Kommentaaridesse võite lisada, et kellele te sooviksite järgmine kord küsimusi esitada!

  1. Lugupeetud suurmeister Kanep, millised on Teie edasised ambitsioonid ja eesmärgid seoses malega. Kas peate reaalseks lähiaastatel näiteks jõuda FIDE reitinguni 2650 ning kas Teid motiveerib selleks Eesti Maleliidu lubadus hakata sellise reitingu saavutanutele andma iga kuu 5000kr stipendiumi!?

Eestis ei jõua ükski maletaja lähiaastatel reitinguni 2650. B norm 2550 on reaalne. Tippmaletajad soovitasid A normi piiriks seada 2600, mis oleks ka reaalne stiimul, maleliidu juhatuse otsus oli teine. Lubasin mängida olümpial ja eelkõige üritan selleks ürituseks võimalikult hästi valmistuda.


2. Olen kuulnud, et olete viimasel paaril aastal kuigi palju huvi tundma hakanud ka pokkeri vastu. Sellest küsimus, mislaadne on see huvi ja eesmärgid selles ning kas selle saatanliku mänguga tegelemine on kuidagi vähendanud aega, mis muidu kulunuks maleliseks tööks ning viinuks eeldatavasti ka reitingunumbrite kasvule?!

Pokkerist on maletajate jaoks saanud tõsine alternatiiv. Pakun, et umbes 80 % maletajatest mängib pokkerit, väga paljudele neist on see mäng põhiliseks sissetuleku allikaks. Ise mängin pokkerit hobikorras ja pole mingisuguseid eesmärke seadnud. Fakt on see, et lihtsalt malest pole Eestis võimalik ära elada. Pokkeril on omad võlud, aga malele jääb ta igati alla. Saatanlik on pokkeri kohta liiast öeldud, kuid ka mina leian, et selle mängu propageerimine pole mõistlik.


3. Missuguseid seeni soovitate süüa Eesti malesõpradel ja milliseid maleliidu juhtkonnal?

Malesõbrad korjake kukeseeni ja puravikke, seenekaste! Maleliidu juhatusele on mõttetu midagi soovitada, soovitusi seal ei kuulata. Näiteks viimastele tiitlivõistlustele on koosseisu määranud juhatus, juba koha kindlustanute võistkonnaliikmete arvamust isegi ei küsita. Seega soovitaks maleliidu juhatuse koosolekul punkt arutamisele võtta, mis seeni nad siis ikkagi järama hakkavad.

4. Kes on hetkel Eesti parim maletaja? Miks?

Parimaks maletajaks valiti minu teada Riho Liiva. 2008. a. võimalikud parimad Leito, Siil, Liiva, Olde, Kass, Schuster, Talihärm

Tugevaim eestlane on hetkel Ehlvest, Kanep ja Külaots on üsna võrdsel tasemel.

5. Millised on lähema aasta eesmärgid? Millistel turniiridel ja millal on plaanis osaleda?

Olümpia, Liepajas Rokade 7-10 august 2008.

6. Malevõistlustel käimisega kaasnevad teatavad kulutused, kes on täna suurmeistri suuremad toetajad?

Sõmerpalu vald on ainuke toetaja

7. Millised on hetkel suhted Eesti Maleliiduga? Kas peate neid suhteid normaalseteks?

Eestis on väga vähe maletajaid, kes peavad maleliiduga suhteid normaalseks. Minu suhted maleliiduga on lausa ebanormaalsed. Eriti maleliidu tegevdirektoriga, kellega ma pole suhelnud poolteist aastat. Tuleb tunnistada, et märksa kergem on kui ei pea pidevalt selle sopa seest tõde otsima ja iga kopika pärast kaklema. Raske oli malele keskenduda kui suurem osa ajast kulus kraaklemisele.

8. Millele kulub lisaks malele veel aega? Kool, töö - mis suhe nendega on?

Septembrist taas Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia dokumendihalduse ja infoteaduse viimasel kursusel, seekord on väga reaalne shanss asjaga ühele poole saada.

9. Millised on suurmeistri silmis Eesti male suure juhi ja õpetaja FM ja FA Hendrik Olde suurimad (karu)teened Eesti malele?

Igasuguste maleolümpiate ja maailmakarikate korraldamise üritamine. Selle tulemusena vaevleb maleliit pidevalt võlgades. Kõigepealt võiks keskenduda eesti malele. Selge, et maleolümpia oleks populariseerimise koha pealt vahva ja tore, aga kas see kaalub üles 10 aastat ikaldust. Praegu siis üritatakse 1 mehe isiklike ambitsioonide tõttu hüpata keskajast aastasse 2100.

10. Kas suurmeistril pruuti kah on?

On, malet ta mängida ei oska.

11. Kas olukorras, kus Rybka, Fritz jt on faktiliselt tugevamad maailmameistrist, on materiaalselt mõistlik püüda saada tugevaks suurmeistriks või oleks targem valida mõni teine elukutse?

Targem on valida mõni muu elukutse, aga Rybkad ja Fritzud ei mängi siin rolli.

12. Kui kõrge ELO koefitsiendi juures sellistes oludes majandab peret ülal pidav ja lapsi kasvatav suurmeister ennast ja oma peret edukalt ära?
Muidugi jah, inimesed esitavad elule erinevaid nõudeid:
mõni on õnnelik, kui elab mingis ühiselaamutoakeses, kannab oma ainukest dressi ja sööb sibulat, teine peab õnnelik olemiseks suutma oma pere üleval pidada nii, et naise rasedaks jäämine tähendaks alati rõõmsat sündmust, mitte aga õnnetust...


Suurmeistril pere loomine on alati olnud raske, kindla sissetuleku puudumine, pidevad reisid jne. Seetõttu näemegi tihti malemaailmas nö maleperekondi, kes reisivad kõikjal koos. Malelise taustaga inimestel on üksteist kergem mõista. Kuigi mind ausalt öeldes veel väga ei eruta jõmpsikad kaenlas saaliuksest sisse kärutamine. Variant on muidugi teadmisi edasi anda ja teha treeneritööd samaaegselt mängimisega. Kahjuks tihti tähendab see enda malelise arengu lõppu, ei jää piisavalt aega enese arendamiseks.

13. Mida loeb hr. Kanep oma senise maletajakarjääri parimaks (paremateks) tulemusteks?

2002 maleolümpial 5ndal laual 7 punkti9-st. Kuigi tuleb tunnistada, et maleolümpial on üsna kerge viimasel laual mängida, paljudel võistkondadel on esimestel laudadel tugevad suurmeistrid, paraku viimased lauad üsna nõrgad. Capelle le Grande mammutturniir, kus osales üles 600 osavõtja. 6,5 9-st ja 18 koht

14. Millised turniirivõidud (-tulemused) on pakkunud enim rahulolu?

Eesti meistriks on küll iga aasta järjest lihtsam tulla, kuid siiski piisavalt raske. Sel aastal esikoha jagamine Mezezersi turniiril lätis.

15. Millise reitinguni jõudmine tundub hetkel jõukohane, kaua see aega võiks võtta ja mida selleks tegema peab?

2600+ ei ole väga raske, kahjuks eeldab see ainult malele keskendumist, mis pole Eestis võimalik.

16. Kas reitinguga maailma esisajasse (see eeldab täna juba reitingut >2630) jõudmine tundub reaalne ja mida see annaks?

On reaalne, aga ei annaks see suurt midagi.

17. Kas suurmeistril oleks vaja treenerit (kui seda hetkel ei ole) ja palju selline kasulik abimees maksta võiks?

On vaja. Olümpiakoondist eeldatavalt aitab lühikese aja jooksul A. Halifman, 1 maleliidu tegu, mis kiitust väärib. Isiklikku treenerit pole võimalik palgata, liiga kallis. Samm edasi oleks kui koondise liikmetele korraldataks treeninglaagreid, aga seda juttu olen ma juba 5 a. rääkinud.

18. Millal alustasite malemängu?

Käigud sain selgeks 4-selt. Trenni läksin vist 8-selt.

19. Kas Te üldse loete Vaadeldajat? Aga Vaatlejat?

Loen

20. Milline on Teie lemmikajakontroll? Ja miks?

Ei ole lemmikut. Üldiselt kiiremate ajakontrollidega mängides jään järjest nõrgemaks, pikematega lähen paremaks.

21. Palju suhtlete teiste Eesti maletajatega?

Palju suhtlen.

22. Kas on avanguid, millest Teil pole õrna aimugi?

On palju avanguid, millest mul pole suuri teadmisi.

23. Kuidas reageerite kaotusele võiduseisust? Kas loobite toole?

Lapsepõles viskasin musta kuninga vastu sõbra otsaesist pooleks. Tegelikult sihtisin venda. Praeguseks juba nii palju laua taga tappa saanud, et hakkan ära harjuma.

24. Millist reitingut soovite omada neljakümneaastasena?

40 nagu Ehlvest

50 nagu Külaots

60 nagu Svõrjov

25. Miks Te viimasel ajal Eestis turniiridel suhteliselt vähe kaasa mängite - kas pole vastaseid või ei motiveeria auhinnad?

Eesti turniirid tõesti väga ei motiveeri, auhinnad on samas suurusjärgus nagu 10 aastat tagasi. Eelkõige tulen sõpradega aega viitma.

26. Kas olete praegu professionaalne maletaja, kes elatub vaid malest?

Ei ole ja ei elatu.

27. Kui ei ole hetkel professionaal, siis kas plaanite selleks lähiajal hakata?

Praegusel momendil ma ei näe selleks väiksematki võimalust, pole tahtmist Jaani moodi USA-sse või Lätimaale põrutada.

28. Kas malest saadavad sissetulekud on teie jaoks kindlad? Kui suured need sissetulekud on (milline tuleks kuusissetulek, kui jagada aasta jooksul saadud auhinnaraha 12 kuuga)?

Malelised sissetulekud pole kunagi kindlad, vä stipendium, mida ma ei saa.

29. Kas Meelis Kanep elab viimasel ajal rohkem Viljandis või Tallinnas või hoopis kuskil mujal?

50-50

30. Kui tihti külastab suurmeister vanematekodu? Millega seal tegeleb?

Väga tihti ei külasta, vahel siiski hea puhkus.

31. Kas suurmeister oskab öelda mitu korda ta on esindanud Eestit rahvusvahelistel tiitlivõistlustel (noored, juuniorid, täiskasvanud)? Millised on paremad/meeldejäävamad tulemused?

Ei oska, päris palju. Kunagi Pariisi lähedal Disneylandis oli turniir, mida reklaamiti kui noorte kiirmale MM. Mängisin kuni 12 aastaste arvestuses (vist) Jagasin 6-9 kohta, Bacrot võitis.

32. Mis on suurmeistri eesmärk/unistus males? Maailmameistriks?

Vaata küsimust 24

33. Kas Jaan Ehlvesti (ja mitmete teiste suurmeistrite; v.a. püsivalt absoluutsesse tippu kuuluvad suurmeistrid) keeruline maletajakarjäär motiveerib või pigem mitte? Kas sellisel keerulisel ajal üldse on tahtmist (tipp)males jätkata või tasuks õppida korralik eriala ja hankida normaalne töökoht?

Jaan Ehlvesti elu motiveerib rohkem kui keskmise kontoriroti oma. Maletajad on pigem ikkagi loovad inimesed. Jaan on siiani elanud minu arvates huvitavat elu. Üldiselt nagu varem mainitud ei soovita kellelegi professionaalse maletaja elu.

34. Kas Eesti Ekspressi meistri tiitel on võrdväärne Eesti meistri tiitliga? Kuidas suhtute sellistesse ümbernimetamistesse?

Sellised ümbernimetamised on tänapäeval üsna levinud. Mina pean seda tiitlit Eesti meistritiitliks, ausalt öeldes ei tulnud meeldegi, et olen Eesti Ekspressi meister. Sponsoreid tuleb leida ja kui see on nende nõudmine, siis miks mitte.

35. kes on sinu arvates kõige ilusam eesti naismaletaja?

Mina ei tea. Las kassid kaklevad isekeskis.

36. Lõpetuseks ka üks maailma tähtsamaid küsimusi: kust GMi arvates lapsed tulevad??

Lapsed tulevad otseloomulikult maleliidu juhatuse otsusega. Seda teavad kõik.





Küsitluste kohta

Peaks mainima, et Remmel on Võsust ainult ÜHE häälega ees! Karm konkurents...
Aega hääletada jäänud 2 tundi.

Ja tore meel on vaadata, et meid loevad mitte ainult noored lugejad - nagu näha on hetkel eesti kõige kenama naismaletaja küsitluses liider Tiina Põlendik!

Tuesday, July 29, 2008

Uut huvitavat infot Evgeny Alekseevi kohta

Nagu Chessbase.com artiklist tuleb välja, et Evgeny on hoopis norrakas!'

Nendele, kes ei tea - Norway on Norra.

Biel 8.voor

Hetkel käivad mängud Bielis - seisud on põnevad, keerulised ja vaadeldaja üritab neisse tuua natukene selgust.

Pelletier - Onischuk
Valge käis just 14.Lc2 ja musta käik on. Kui nüüd ausalt öelda, siis minu arust on valgel parem. Mulle endale meeldib ka sellist seisu valgetega mängida - sest mängida on hea ja kerge. Kõigepealt üritab valge ise panna pess f3 ja lükata läbi e3-e4 ja rünnata kuningatiival. Oda seisab g5'l päris hästi ja mustal on kuidagi raske aktiivust näidata. Liputiival on seda ka päris raske teha(kuigi on näha, et ta võiks saada kätte a4 pessi (rb6, od7 x a4), aga valget see ei morjenda. Olen ise sama süsteemiga võitnud GM S. Ivanovi (simultaanis küll, aga ikkagi). Mina panustaks siin partiis valgetele.
Alekseev - Dominiguez
Viimane käik - valge käis a3. Keeruline ja raske seis on. Mõlema kuningad ei ole väga kaitstud. Selle järgi vaadates, et mõlemad mõtlevad päris kaua , tundub mulle, et neil õnnestus üks-teist üllatada. Väga tähtis partii on see ka. Väga raske seis ka, kordan igaksjuhuks üle.
Bacrot - Carlsen
Valge käis of1 ja tegemist on ilmselt viigiga.

kell on 17:04

EDIT:
kell on 23:37 ning tulemused järgnevad :
Pelletier tegi viigi Onischukiga.
Alekseev sai tappa Dominiguezilt
Bacrot tegi viigi Carlseniga

Tabeliseisu näete eelmises bieli postituses, kui lisate pelletierile, onischukile, bacrole ja carlsenile pool punkti ning dominiguezile terve punkti!

Täna kella kaheksani (20.00)

on veel aega esitada küsimus GM Meelis Kanepile!
Ruttu, ruttu!

Soovitus.

Internetimale üks paremaid/kiiremaid mängijad, Saksamaa GM Roland "checkelicious" Schmaltz,
ICC-s Hawkeye, andis mõned aastad taagasi välja raamatu, mis peaks kindlasti internetimale sõltlastel raamaturiiulil olema. Ise pole veel jõudnud kahjuks seda tellida, aga olen kuulnud, et asi pidavat seda väärt olema. Raamatu kohta saab rohkem infot siit. Sait on küll inglise keeles,
aga kuna meie lugejaskond on väga kõrgelt erudeeritud, siis ei tohiks selle keerulise keele dešifreerimisega erilisi raskusi olla.

ICC-s on ta teinud ka sellise kasutaja nimega bulletgames, mille librarysse ta lisab parimaid 1+0 mänge läbi aegade. Sinna on pandud ka "immortal"(surematu) mäng, mille Hawkeye küll kaotab, aga on vaatamist väärt sellegipoolest.

Hawkeye(2778) vs. The-Joker(2760)

1.e4 Rc6 2.Rc3 e5 3.g3 Oc5 4.Og2 Rf6 5.Rge2 d6 6.h3 Ob6 7.o-o o-o 8.Kh2 Ve8 9.f4 Exf4 10. gxf4 ... Nii, siiamaani on mäng olnud rahulik, esimesed 10 käiku on tehtud kulutades 5 sekundit. Nüüd aga hakkab toimuma, mille pärast seda parimaks mänguks peetakse.





















Järgnes.. 10... Rg4+! Siin Hawkeye isegi mõtles 2 sekundit, aga maha ei julgenud ratsut võtta, sest järgneks midagi taolist - Lh4+, Oh3 ja Oxg4 mis tundub ikka väga läbi olevat.

Selle asemel käis ta 11.Kg3, järgnes aga ...Rf2 No mis siis ikka mõtlesid valged ja lõid ratsu maha, 12. Vxf2. Nonii, kes järgmise käigu ilma vaatam
ata leiab on küll geenius, aga tõepoolest, järgnes ei midagi muud, kui Lh4+!. Must pakub lihtsalt lippu, Seda mängu vaadates hakkab lihtsalt kõhe. 13. Kxh4 Oxf2+ 14. Rg3 Ve6! 15. Kg4 Rd4!! Ei lase kuningal kuhugi minna, samuti ähvardab Vg6+-ga palju paha teha. Valge mõtles vist, et kaitseb ähvarduse vastu ja käis 16. f5 Vg6+! ettur on seotud ;) 17. Kf4 Vxg3. Valgel on küll lipp vankri vastu, aga Kuningas e4-l ei tõota head. 18. Lf1 g5+ 19.fxg6 Re6+ 20.Kf5 Rg7+ 21.Kf6 Vxg6+ 22. Ke7 Ve6+ 23.Kd8. Selline seis siis. Nüüd aga järgneb Rahulik käik. 23... Ob6 Valge mõtles, mis ta mõtles, aga ei leinud kaitset Ve8# vastu ja mäng saigi läbi. :) ilus, kas pole. Siin siis ka lõppseis illustreerimaks selle ilusa partii kulminatsiooni

Monday, July 28, 2008

Hullumaja! Paanika! Kaos!

Totaalne epic fail!
Issandjummel!
Misnüüdjuhtus!
Kes kurat kujutas ette!
Appi, issamumeie!

CARLSEN SAI KOTTTTTTTTTTTTTTTTI!

Biel :
Carlsen - Alekseev 0:1
Dominiguez - Pelletier 1:0
Onischuk - Bacrot 0:1

Tabeliseis on muutunud põhjalikult pärast 7 vooru :
Domil on 5 punni,
Tal kannul on Alekseev ja Carlsen 4,5 punniga
ja alt tuleb ka Bacrot 3,5 punniga.

Teadaanne ICCs mängijatele

Kõik te, kes te mängite ICC's - julgen arvata, et te olete väga laisad ja ei viitsi lugeda korralikult ICC newsletterit. Eks? No tunnistage üles. Pole lugu - Vaadeldaja aitab.

Varsti on tulemas Barcelona Sants Open '08! Ah, et mis see on? Miks see nii eriline on? Kohe räägin.
Põhjus on - nagu alati - auhindades :
- 1.koht saab 500 euri pluss tasuta lennukipiletid (edasi-tagasi) Barcelona turniirile, hotelli koos hommikusöögiga ja vabastuse osavõtumaksust!
2. koht - 300 euri ja vabastus osavõtumaksust
3-4. koht - 100 euri ja vabastus osavõtumaksust
5-8. koht - 6 kuud ICC membershipi pikendamist.

pluss veel võib jopata, sest loositakse k a h e k s a 3-kuulist ICC membershipi pikendamist.

Qualiferid :
  • Qualifier 1: Thursday, July 31, 11:30am
  • Qualifier 2: Thursday, July 31, 2:30pm
  • Qualifier 3: Friday, August 1, 11:30am
  • Qualifier 4: Friday, August 1, 2:30pm
9 raundilsed šveitsi süsteemis. 3 minutilised mängud.

Igast qualiferist saab 3 tükki edasi ja mängida saab nii palju qualifereid kui tahad!
12 tükki saab siis nelja qualiferiga edasi ja allesjäänud neli kohta võetakse kokkuvõttes parimatest qualiferi mängijatest (tell pear ser b barcelona - nii saab vaadata).

Finaal on
- Sunday, August 3, 2:30pm.

Vot. Ajakontrollist ja muust asjast finaalist räägime siis, kui keegi omadest peaks sinna pääsema.
Tavai mehed, toome võidu koju kätte!

NB! Kui keegi ei tea, mis on ICC, siis ta on donk.

Küsitluse kokkuvõtte

Nagu arvata oligi, võitis küsitluse Bieli võidu kohta (ja ka võidab Bieli) noor ja andekas norrakas Magnus Carlsen 93% häältega. Lähim konkurent oli Dominiguez 6 %'ga. Kuhu üks protsent kadus - see on saladus!

Paul Kerese mälestusturniir, 25.-27.07.

Nagu teatab meile meie kõigi poolt armastatud ja austatud ja maailma kõige parem sait ja üldse väga lahe Eesti Maleliidu koduleht on lõppenud Paul Kerese Mälestusturniir Pärnus.

Ilmselt on tegemist mingi veaga, sest seal on kirjas, et Kaido Külaots tegi Igor Švõrjoviga viigi??????????
Kolmanda koha napsas endale Markku Hartikainen (sai Kaidolt lutti).

Põhigrupi tabel on siin, noored on siin ja siin ja siin.

Lubomir Kavaleki malenurk

Tere taas!

Jälle on käes esmaspäev ja iganädalase Lubomir Kavaleki malenurga aeg!

Seekord otsustasin teha ka väikese tõlke sellest artiklist.

Artiklis räägitakse kõige vanemast teadaolevast malemängust. Mäng on kirja pandud vahemikus 1470 ja 1495. Vangerdada ei saa selles mängus (vangerduse mõtles välja 1561 aastal Ruy Lopez). Üllatav on see, et avang ei olegi Itaalia avang!

De Castellvi - Vinoles
1.e4 d5
2.exd5 lxd5
3.rc3 ld8
4.oc4 rf6
5.rf4 og4
6.h3?! ( 6.oxf7 järgneva re5+ võitis etturi, kohene 6.re5 oli ka hea)
6... oxf3
7.lxf3 e6? (rc6;c6)
8.lxb7 rbd7
9.rb5 vc8?! (no ei tea, arendama peaks ikka 9...0d6ga)
10.rxa7 rb6? (no head tondid olid ikka siis)
11.rxc8 rxc8
12.d4 rd6
13.ob5+ rxb5
14.lxb5+ rd7
15.d5 exd5
16.oe3 od6
17.vd1 lf6
18.vxd6 lg6 (18...c6 oli visam)
19.of4 oxf4??
20.lxd7+! kf7
21.ld8++

  • Nüüd näitame ka, mis oleks juhtunud 19... Le4+ peale.
    20.oe3 on kõige lihtsam.
  • võib ka 20.kd1 ideega pärast anda vankriga tuld ja lükata tseesarit, aga noh. milleks?:)
Järgmisel nädalal juba uus Lubomir Kavaleki malenurk!

Profiil

Maailma tugevaim (kõrgeima reitinguga) Q-tähega mängija:

Nimi: Quezada Perez, Yuniesky
Lõust:














Vanus: 28
Sugu: M
Sünniriik: Kuuba
Hetkereiting: 2573
Tiitel: GM
Kuulsad vastased, keda ta võitnud on: Gelfand, Nisipeanu, Mamedov jne.
On mänginud kahel maleolümpial.

Lisaks:
Tugevaim Q-tähega naismaletaja on Qin, Kanying (Hiina, WGM, 2462),
Tugevaimad Eesti Q-tähega maletajad on Qusk, Indres (MK, Eesti reiting 2326) ja Qusk, Andrek (MK, Eesti reiting 2282).

Vaadeldamiseni,
Uq

Sunday, July 27, 2008

Natuke infot.

Et miks siis Vaadeldaja pole paar viimast päeva midagi uut teile öelnud?

Aga sellepärast, et Vaadeldajatel oli vaja üks kõva pähekl läbi närida - Viljandi Folk.
Homme tulevad uued postitused.

No, natuke võib ka täna kirjutada :
Kõige kenama maletaja hääletamisel on ette rebinud Tuuli Vahtra - 6 häälega, tihedalt kannul on Oja Kerttu ja ka suurüllataja Tiina Põlendik. Nojah. Polegi midagi öelda.

Ahjaa, see, et Vaadeldaja sai räägitud ka finalisti Karmen'iga, kes ütles, et ta väga põnevusega ootab finaali ja lubas võidu puhul ka ekslusiiv-intervjuud ja fotošuuuti teha. Vot nii ;)

Malemaja valvuritest on hetkel Remmel Võsust ikka ees, aga aega on veel 2 päeva. Kõike võib juhtuda!

Ja ilmselt pole kahtluski, et Carslen on Vaadeldaja lugejate lemmik!

Biel :
1. GM Magnus Carlsen (NOR, 2775) 4.5
2. GM Leinier Dominguez (CUB, 2708) 4.0
3. GM Evgeny Alekseev (RUS, 2708) 3.5
4. GM Alexander Onischuk (USA, 2670) 3.0
5. GM Etienne Bacrot (FRA, 2691) 2.5
6. GM Yannick Pelletier (SUI, 2569) 0.5

Selline tabel on siis hetkel.
Mis veel. Hmm.

Ahjaa, see lugu ka, et 3.august on teatavasti Karksi-Nuias üks väike ja tore maleturniir. Sinna me kõik lähme kohale, eks? Ja sellega seoses on uus üleskutse - säästame loodust ja raha ja üritame võimalikult vähe sõita eraldi! Kes läheb Tallinna poolt sinna teele - andke teada Vaadeldaja kaudu ja me võime leida teile toredaid reisikaaslasi. Sõidame koos - säästame raha ja loodust.
NB! Vaadeldaja sooviks ka kellegi auto peale saada :)

Thursday, July 24, 2008

Veel on aega

Veel on aega esitada suurmeister Meelis Kanepile küsimusi!

Küsige, Küsige, julgelt!

Biel

Vaatan hetkel siis Bieli partiisi.

Pelletier - Alekseevi (valge on 16 käigu sooritanud)seisust nii palju, et mulle tundub, et valgel on tsipa parem ja Pelletier võidab. Hetkel ähvardab b3 ja et must saaks käia b6-b5, peaks ta käima o (või L) c6, aga siis seisavad vigurid natuke imelikult.

Oniscsacaschasuk - Carlsen. (28 käik, musta käik) Nagu tavaliselt on Carlsenil parem. seda seisu mängiks ise ka hea meelega mustade poolt.

ja Dominguez - Bacrot 26 käik, musta käik. Seda seisu on lausa valus vaadata... Mustal tundub juba olevat väga nigel seis.
no vaadake ise, kui ei usu -

Kell on 17:11. Updeitin ka seda posti, vast. v-b. eks näis

EDIT : Kell on 18:51 ja seisud minu arust siis järgnevad
1.partii - niipalju siis minu arvamusest, must tegi paar täpset käiku, valge eksis ja alekseev sai pessi kätte. kindlustatud vabakas on, aga oda on natuke nirum ja selle võitmine ei pruugigi nii kerge olla. alekseev on ikka kõva küll, ei tea miks keegi tema poolt ei hääleta küsitluses?
2. noja, kohe pärast postitust hakkas kanza vinguma, et carlsenil ei ole paremust. no v-b ei olnudki, aga minu arust oli. igastahes läks asi viiki ära.
3. vahepeal toimus seal täielik faršš, millest on päris raske aru saada. tuleks võtta tunnike vaba aega ja panna rybka tööle või midagi. anywho, hetkeseis on selline, et (must lõi rdc4) mina ei saa aru, miks valge ei saa pessi võtta. ju ta saabki :). siis on PESS ÜLE!!

jee.

EDIT : 19:01

issandjumal, ma ei näinudki, et ta võid nii kergelt võita. lihtsalt lükkab pessi ja kõik. muidugi. peaks vist rohkem analüüsima neid seise enne kirjutamist. hmmm, siin mõtlemisainet.

teises partiis on ikka pess üle

EDIT : 20:01


Ja Bacro eksis, ei vahetanud lippe välja ja sai tappa. haha!

Wednesday, July 23, 2008

Turunurk #2

Kuna nädalalõpusarja järgmine etapp algab juba sellel reedel, siis on viimane aeg kirjutada juuli alguses toimunud Ilmar Raua memoriaalist.

42. Ilmar Raua mälestusturniir toimus nagu ikka Viljandis. Sõit sinna kulges huvitavamalt, kui olin lootnud. Alguses pidime koos Kristjaniga sinna sõitma, aga tal oli Tartus sisseastumiskatsed ja ta saabus hiljem. Rongis sattusin aga hoopis kokku Monika ja Reginaga, kes olid seal koos lastega. Mängisime poistega kaarte ja Abozenko näitas hullu trikki. Oli tore ja mõnus seltskond. Kui Viljandisse jõudsime, tuli meile kuskil tänaval vastu Jakovlev, kes pakkus mulle öömaja. Siinkohal tahaksingi teda tänada, sest see oli suurepärane koht, kus elasid väga lahked inimesed. Ka muidu oli Viljandis hea olla: turniir toimus ühes koolis, kus olid head tingimused mängimiseks; pood oli üsna lähedal turniirisaalile; õhtuti käisime staadionil jalkat mängimas. Juhtus ka üks ebameeldiv asi, kõndisin poest kooli poole ja sõin kana. Kui olin lõpetanud, sülitasin kondi kuhugi muru peale ja selle peale hakkas üks naine minuga niimoodi õiendama, nagu ma oleksin prügikasti sinna tühjendanud. Ja seda kõike ühe väikese kanakondi pärast. Õnneks ei lasknud ma ennast sellest häirida ja selle kolme päevaga võib igati rahule jääda.

Malet mängisin võrreldes Narva-Jõesuuga väga kehvalt, kuid kuidagi õnnestus pooled punktid kätte saada. Turniir oli „kõrgetasemeline”. Lisaks ühele GM-ile ja IM-ile oli esindatud ka kaks meistrikandidaati. 1. voorus sain vastaseks lätlase Aivars Bautrise. Valgetega ei õnnestunud mul prantsuse kaitse Winaweri variandis paremust saada. Mingi hetk sai ta kahekäigulise taktikaga minu hea oda ratsu vastu ära vahetada. Selle peale otsustasin ma kahida etturi positsioonilise paremuse saamiseks, mis väljendus vastase kahes topeltetturis. Bautris pakkus viiki, kuid otsustasin edasi mängida. Hakkasin järk-järgult oam vankritega tema nõrkadele etturitele survet avaldama, kuni ta oligi sunnitud ühest loobuma. See muidugi ei tähendanud mulle võitu, aga lõpus lätlane eksis ja pani veel ühe pessi ette, 1-0. Esimeses voorus juhtus ka üllatus, 6. asetusega Jüri Holvason kaotas Arnold Kaldmale.
2. voor. Sain vastaseks Jevgeni Rumjantsevi, keda olin just nädal tagasi Narva-Jõesuus võitnud. Seal ta pani aga vankri ühe käiguga ette ka. Nüüd oli ta asja tõsisemalt võtmas, kuid pärast avangut näitas arvuti mulle juba +2.5. Siis oli mul võimalus mingite käikude järjekorraga ettur maha võtta, aga seda ma ei näinud ja järjest hakkas mu seis halvenema. Lõpuks oli mu seis nii niru, et pidin kvaliteedi andma. Varsti pärast seda sain ka mati, aga ega seal midagi head enam teha ei olnudki. Teises voorus erilisi üllatusi ei toimunud, kui välja arvata, et Gert Elmaste oli kuhugi kadunud. Švõrjov ja Lauk jätkasid liidritena.
3. voorus loositi mulle teine lätlane, Vselovods Dudzinskis. Tema tundus asjalikuma mängijana kui tema kaasmaalane. Valgetega mängisin sitsiilia kaitset, kus ta üllatas mind teisel käigul e5-ga. Avangu järel olid üsna võrdsed võimalused ning ma hakkasin julgelt liputiival edasi minema. Võib-olla isegi liiga julgelt, sest unustasin kunniga h1 käia. Selle tulemusena võttis ta mult etturi ja ma arvasin, et olen läbi. Siis aga leidsin põneva manöövri: vahetan lipud ja ta ei suuda kõiki pesse ära kaitsta. Saingi võrduse tagasi, aga liiga aeglaste kuningakäikudega aktiviseeris ta mõlemad vankrid ja need vahetasime peagi välja. Siis pakkus ta viiki ja väikese mõtlemise järel võtsin selle vastu. Huvitaval kombel tegi Dudzinskis ka viimases neljas voorus kõik viigid. Esimestel laudadel alistas Švõrjov Sarapiku ja Lauk tegi Rakitiniga viigi. Mõningase üllatusena polnud Peep Narusberg kolme vooru järel veel puntki saanud.
4. voor. Mängisin Aare Võsuga, kes oli võrreldes Narva-Jõesuuga enda mängu ka tublisti parandanud. See ei tähenda aga, et mina pidin jubedalt maletama. Suutsin valgetega juba avangus lipuga kolm käiku järjest teha. Edasi võttis ta mul h2 maha ja ma kahisin veel ühe etturi, et mitte lõppmängu minna. Seejärel ei näinud ma aga, et ma oleks kolme-nelja käiguga saanud tema lipu lõksu püüda. Selle asemel lasin lihtsalt lipud vahetada ja sattusin lootusetusse lõppmängu, mille kogenud Võsu ka hästi realiseeris. 0-1 ja meie omavaheline seis on nüüd viigis! Siin on ka pilt sellelt turniirilt:














Indrek Turu – Aare Võsu, Ilmar Raua memoriaal 4.-6.07. 2008.

5. vooru alustasin 1,5 punktiga 4-st, kuid sellest hoolimata suutsin teha oma kõige halvema mängu sellel turniiril ja ometi selle võita. Rein Kartau Viljandi Maleseltsist mängis valgetega Torre rünnakut. Kuna see on lihtsalt nii kuldne partii, siis ma pean selle siia lisama.

Kartau, Rein (1874) – Turu, Indrek (1773) [D03]

1. d4 d5 2. Rf3 Rf6 3. Og5 e6 4. Rbd2 h6 5. Of4 Rbd7!? (teoreetiline uuendus, ainuke mäng, mis chessgames.com lehel täpselt sellises käikude järjekorras, uskumatu, aga on aastast 2001 Rein Kartau – Ivan Moltshanov, Vanja käis siin 5. ...c5 ning kaotas hiljem partii http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1177023 ) 6. c3 c5 7. e3 Oe7 8. Vc1 0-0 9. Od3 Lb6? (siin pidi ilmselt ...b6 käima, pole mõtet niisama lipuga b2-etturit ähvardada). 10. b3 Ve8 11. Re5 a5 12. a4 Od6 13. Ob5 Lc7 (selgub, et lipu käik b6-le osutus kasutuks, sest see takistab etturit b6-le minemast). 14. Rdf3 b6 15. 0-0 Oa6 16. c4 Ob5: 17. cb Rh5 18. dc bc (oli võimalus saada hea seis, kui ratsuga c5 maha lüüa. 19. Rd7: Rf4: 20. Rc5: Oc5: 21. ef Vac8 22. g3 Lb6 23. Re5 Vc7 24. Rc6 Vec8 25. Kg2 g6 (lisaks sellele, et mul on probleemid liputiival, alustan ma ka oma kuninga nõrgestamist). 26. Ld2 Kg7 27. Lb2+ f6 28. g4 g5 29. Vfe1 Ve8 30. fg hg 31. Ve2 e5 (kuna ma ei oska sellises seisus enam muude nuppudega käia, siis lükkan lihtsalt pesse edasi). 32. Lc2 Od6 33. Lf5 Vh8 34. Ve3 (nüüd algab partii koomiline osa!) ...Vcc8??


(35. Ld7+ võidab viguri ja mängu, ma ei näinud seda, aga... 35. Vf3? (tuleb välja, et ka Kartaul on teised plaanid ning vigurit ta ei taha) ...Vcf8?? (noh, mõtlesin, et pakun talle teist korda seda, äkki siis võtab. Kui olin kella alla vajutanud, märkasin alles, et see on ees. Kartau tõstab lipu kätte ja ma valmistun juba kätt alistumise märgiks ulatama, kuid 36. Le6?? (sain kolmandat korda võimaluse mängu jätkata) ...e4! 37. Vf5 Vh2:+ 38. Kg1 Of4! (siin ei saa vankriga oda võtta, näiteks 39. Vf4:? gf 40. Kh2: Lf2:+ ja valge saab mati). 39. Le7+ Vf7 40. Lc5 Lc5: 41. Vc5: Vh4 42. Vcd5: Vg4:+ 43. Kf1 Oc7 44. Rd4 Kg6 45. Re6 Oe5 46. f3 Vg3 47. fe Vb3:? (siin ei näinud ma, et valge saab võtta 48. Rg5:! fg 49. Vf7: Kf7: 50. Ve5:) 48. Rc5 Vb4 49. Vf3 Vh7 50. Rd3 Vh1+ 51. Ke2 Ve4:+ 52. Kf2? (tõenäoliselt otsustav viga, nüüd järgneb väike kombinatsioon) ...Od4+ 53. Kg2 Vg1+ 54. Kh2 Vh4+ 55. Vh3 Vh1+! 56. Kh1: Vh3:+ 57. Kg2 Vd3: (ja ma võitsin viguri). 58. b6 Vd2+ 59. Kf3 Oc3 60. Vc5 Vb2 ja Kartau alistus.
6. voorus kohtusin Gert Elmastega, kes jõudis voorule pool tundi hiljem. Ta vabandas viisakalt ja ütles, et käis auhindu toomas. Väike naps sai ka selle käigus ilmselt võetud, esimesed paar käiku oli igal juhul raskusi kella tabamisega. Mäng ise kulges huvitavalt ja mul õnnestus saada võiduseis. Kahe vankri ja ratsu lõppmängus oli mul puhtalt ettur üle, kuid esialgu tundus, et seda on raske realiseerida. Kui olime mõlemad kuningad tsentrisse toonud, läks mäng taktikaliselt keeruliseks, tuli jälgida paljusid ohte. Aega kellal oli ka juba vähem kui 5 minutit. Ja siis ma eksisin. Tuli välja, et võitis käik, mis jätab kuninga tõmbetulle ja laseb vankri puhtalt maha võtta. Elmaste ütles lõpus, et see oli sul praegu ebaõnn. Teistes mängudes üllatas Tarmo Tirol võiduga Sarapiku üle ning Holvason pani Laugule võidetud lõppmängus vankri ette.
Viimases voorus mängisin Ülis Riisaluga. Avanguks kinnine sitsiilia ja seekord mängisin üsna kiiresti. Ei tea kas see oli kannatamatusest või eelmise mängu kaotusest põhjustatud, varsti olin aga pooletunnise edu kellal saanud. Seis oli ka heade rünnakuvõimalustega, tõin kõik nupud kuningatiivale. Riisalu kaitses täpselt ja mul ei olnud kuskil selget võita. Lõpuks jõudsime raskete vigurite lõppmängu, kus ta ajapuuduses vankri kahe käiguga ette jättis ja alistus pärast seda.

Niimoodi õnnestus mul lõpetada 3,5 punktiga 7-st ja kohaks oli 17.

1. Švõrjov 6,5p
2. Lauk 6p
3. -7. Heinmets, Sarapik, Tirol, Elmaste, Särki 4,5p


Lõpptabelit saab vaadata siit: http://chess-results.com/tnr14297.aspx?tnr=14297&art=4&lan=1&m=-1

Järgmine nädalalõputurniir toimub Pärnus 25.-27. juuli ning ka seal võib mind mängimas näha.

Turu

Küsitluste kohta

Väike info Eesti kõige ilusama naismaletaja otsimise kohta.
Kuna mina ja sass unustasime eksikombel ära Karmen Viikmaa (ja hiljem seda küsitlusele lisada ei saa), siis tuleb välja, et praegune küsitlus on eelvoor ja 3 parimat saavad edasi võistelda uues küsitluses koos Karmeniga Eesti ilusaima naismaletaja tiitli omamises. Kui tuleb väga tihe rebimine, siis võib-olla saab edasi ka rohkem kui 3 enim hääli saanud naismaletajat.

NB! Võitja saab ka kolossaalselt laheda auhinna!

Carlsen on ihmemies

Vaatasin täna hommikul siis partiisid, et mis pärast edasi sai. Ja ennäe, oh üllatust. Näiliselt täiesti süütust seisust, kus Bacrot oli minuarust paremus isegi, võlus Carlsen 11 käiguga välja sellise seisu, kus Bacrot pidi alistuma. Uskumatu lihtsalt. Onischuk suutis turniiri eeldatavast outsaiderist Pelletierist lõppmängus ikkagi suhteliselt kindlalt üle käia ja asub nüüd pärast Alekseevi ja Dominguezi eilset viigipartiid mõlemaga +1 peal.

1 2.5 GM Magnus Carlsen NOR 2775
2-3 2.0 GM Alexander Onischuk USA 2670
GM Evgeny Alekseev RUS 2708
4 1.5 GM Lenier Dominguez CUB 2708
5-6 0.5 GM Etienne Bacrot FRA 2691
GM Yannick Pelletier SUI 2569

Täna on Bielis puhkepäev
4. voorus homme õhtupoolikul kohtuvad -

Yannick Pelletier
-
Evgeny Alekseev

Alexander Onischuk -
Magnus Carlsen

Leinier Dominguez -
Etienne Bacrot


Eks loodame taas parimat, et midagi huvitavat laua taga toimuks.

Seniks, aga nägudeni.

Tänuavaldus ja eesti male traagiline kaotus.

Kõigepealt ma tahaks tänada Anonymust.
Tänan Anonymus.

Asi on selles, et mitte Vaadeldaja poleks märkanud, et puuduvad alla 20 käigused lühipartiid, vaid me tahtsime proovile panna, kui tähelepanelikud on meie lugejad!

ahjaa, ja see järgmine anonymus, kes arvab, et vaadeldamine on mõttetu.
Sellele ma ütleks, et situ pihku, aga ma ei ütle, sest see on viisakas sait.
Öelge meile parem, et kuidas me saaks oma suurepärast gigamegalahedat blogi veelgi paremaks teha.

Ja nüüd eesti male traagilisest kaotusest : Peame tõdema, et meie andekas noormängija Džaniašvili on kahjuks lahkunud Eestimaalt :

niki | says:
tõ gde ?
04.07-23.08 netu v Estonii says:
v gruZii

(K : kus oled?
V : gruusias)

Aga ärge muretsege - ta tuleb tagasi!
Ja väike ülevaade ka Gruusia malest :

niki | says:
kak tam v gruzii s wahmatami ?
04.07-23.08 netu v Estonii says:
normal`no:D

(K : kuidas seal gruusias malega on ?
V : normaalne )

Tuesday, July 22, 2008

TWIC analüüs

Sellel nädalal analüüsime siis 715. TWIC'i

Alustuseks räägin natukene TWIC'i ajaloost.
TWIC - The Week In Chess.
See sisaldab sellel nädalal mängitud partiisi erinevatelt suurematelt turniiridelt ja on kättesaadav näiteks siit.

Ilma selleta pole mõeldav enam tänapäeva maletaja elu. Ja kuna Vaadeldaja üks eesmärke on ka tõsta Eesti male tase kõrgele taevasse, siis me otsustasime teid aidata iga nädal ja teha ise teie eest ära peamine TWIC'i analüüs.

Selle nädala TWIC'is on siis järgmiste turniiride partiid : Biel Tournament, Poikovsky, Lake Sevan, Politiken Cup, 19th Czech Open, Canadian Open, XXVI International Chess Open of Andorra, Bent Larsen vs Ivan Morovic Match, Leiden Chess Tournament, Austrian Championship, First Saturday July, 2nd New Jersey Futurity International, Villa Martelli, 7th La Fere Open, Belgian Championship, Kings Gambit Lipetsk, Porto Carras, Greece, Ikaros Chess Festival, Montenegran Championship, Chelyabinsk Oblast Superfinal, Philippines Grand Finals, Macedonia Championships, Villa de Benasque, XVII Burgas Open, 5th South Wales International, 13th Balaguer Open, XXIII Ferrol Open, Swiss Championship, I Sabadell Open, 42nd Bagneux Open, XXVII Nyirsegi Open, 69th Armenian Championship 1st League, 2nd Mangalore All India Open, Asian Youth Championships, Merlo Tournament, Paraguayan Championship, IV Alajuela International, XXII Villa De Estadilla Open, 115th Scottish Chess Championships and X Torredembarra Open.

Vot nii. 2869 mängu.
nädalas on 7 päeva, päevas on 24 tundi, tunnis on 60 minutit. See teeb 10080 minutit nädalas. Arvestame, et tavaline maletaja magab viis tundi päevas. See teeb 5x60x7 ehk 2100 minutit. 10080-2100 = 7980. Seega jääb meil reaalselt aega 2,781456953642381059602649006623 minutit ühele partiile. Seda on aga ilmselgelt vähe.

Siin tulebki vaadeldaja appi!

Okei, aitab sissejuhatusest. Alustame!
1. Ei ole ühtegi partiid mille mõlemad mängijad oleksid üle 2750, nii et partiide analüüs jääb see nädal ära.
2. Valge ei võitnud ühtegi partiid alla 20 käigu.
3. Ega ka must!
4. Mängu nr. 666 mängisid omavahel Solomons, D 2216 - Qu Yangqiao 2007 ja võitis pilukas. Ja seda partiid miskipärast pole.
5. Seal on 9 Jaan Ehlvesti partiid.

Selleks nädalaks aitab. Järgmise nädalani, kallid lugejad!

ÜLESKUTSE VAADELDAJA LUGEJATELE!

Tere kallid vaadeldaja fännid!

Meil on teile kaks üleskutset, mille abiga me saame täiustada meie Vaadeldaja blogi. Ilmselt on küll see juba täiuslik, aga noh, midagi saab ikka paremaks teha.

1. Ärge häbenega meilt küsida midagi! Ükskõik mida, mis on malega seotud - kes kellega maletajatest käib, kes kellele lapse tegi, ükskõik mis seisu analüüs, erinevad hüüdnimed ja üldse kõik, mis teid huvitab. Küsimused isegi ei pea olema tõsised. Mulle on juba suuliselt laekunud küsimus - "Kas Volodin on viimase 4 aasta jooksul kasvanud?". See on intrigeeriv küsimus, kallid lugejad! Kahjuks, aga ma ei saa sellele vastata, sest küsimus pole esitatud korrektselt.
Korrektselt võib esitada küsimusi kahel viisil - kas mõne postituse kommentaaridesse või saates küsimuse aadressile nikitheone ät gmail.com. Viimasel juhul lisage kindlasti, et kas võib teie nime avaldada või ei.

See oleks esimene üleskutse.
Teine on midagi VEELGI põnevamat.
Pikkade läbirääkimistulemustega oleme me sõlminud lepingud juba 2 Eesti male väljapaistva isikuga ja tulemas on Vaadeldaja esimene ONLINE INTERVJUU!!!
Alates tänasest võite postitada siia kommentaari (ja ka meilile nikitheone ät gmail.com) küsimusi suurmeister MEELIS KANEPILE!
Ta vastab kõikidele küsimustele, mis ta peab vastamise vääriliseks.
Ütleme, et teil on aega esitada ca nädal. Siis vaatame, et palju küsimusi on ja et kas on mõtet seda teha või ei.

niiet, sõbrakesed - TULD!

NB! Ärge muretsega, täna tuleb kindlasti ka TWIC'i analüüs.

EDIT : 29.07.2008 ENAM EI SAA ESITADA KÜSIMUSI! GM MEELIS KANEP EI VASTA NENDELE KÜSIMUSTELE. 23:37

Biel ROUND 3.

Nagu Niki eile mainis juba, läks paar päeva tagasi Bielis superturna käima. Pärast teist vooru on tabel selline :

1-2 1.5 GM Magnus Carlsen NOR 2775
GM Evgeny Alekseev RUS 2708
3-4 1.0 GM Lenier Dominguez CUB 2708
GM Alexander Onischuk US 2670
5-6 0.5 GM Etienne Bacrot FRA 2691
GM Yannick Pelletier SUI 2569

Kolmandas voorus toimuvad hetkel järgmised mängud -

Dominguez - Alekseev.
Tüüpiline Berliini müüri variant, kus must saab liputiiva kaksikpessi eest võimsad kaksikodad.
Eks ta üks viigivariant ole, aga alles pärast pikka mängu ja kõike võib juhtuda. :)
Hetkel seis siis selline, pärast musta 17. käiku.






















Teistes mängudes kohtuvad Carlsen - Bacrot ja Onischuk - Pelletier.

Viimases mängus on ka juba lipud vahetusse läinud ja on mingisugune segane kahevankri ja 4 viguri lõppmäng, kus ma ei oska kummalegi paremust anda, Niki jagab neid seise paremini.

Carlsen aga otsustas pessi kahida sellises seisus, kus õnneks on lipud veel peal ja mängu küllaga. Eks loodame parimat, et tuleks huvitavad partiid. Keegi meist uuendab mingi aja pärast uuesti. Seniks, nägudeni.

Monday, July 21, 2008

International Chess Festival Biel

Algas siis järjekordne supermegagiga turniir.

Osalevad järgmised mängijad :
* Magnus "mina olen noor ja kõva mängija ja tulevikulootus " Carlsen
* Leinier "keegi ei tea ma olen tegelikult" Dominiguez
* Evgeny "tont" Alekseev
* Etienne "kunagi ma oskasin mängida " Bacrot
* Alexander "wtf lõust " Onischuk


* Yannick " ma olen ka varem siin turnal mänginud - 1997 (6th), 1998 (5th), 1999 (5th), 2001 (4th), 2002 (5th), 2003 (4th), 2004 (4th), 2005 (3rd), 2006 (5th), 2007 (3th)" Pelletier

Turniir kestab 20 juuli - 31 juuli. Puhkepäevad on 23 ja 27 juuli.
Mänge saate siit vaadata.

1. voor
Alekseev lihtsalt mängis Bacroti üle. pole midagi öelda. hea töö!
Carlsen küttis Pelletierile. Kuidas? Seda ei tea mitte keegi ausalt öeldes...
ning Dominiguez ja Onischuk tegid viigi. Algus oli huvitav, kuid lõpuks vajus asi ära.

2.voor
Kõik viigid - Alekseev ja Carlsen, Pelletier ja D., Bacrot ja Oni.
D ja P mäng oli täitsa huvitav, aga must kaitses hästi ja sai viigi.
Bacrot oleks pidanud edasi mängima ja ära võitma.
Kõige põnevam mäng oli muidugi Alekseev - Carslen. Selle võtame ka luubi alla.

Hehe, tüng. ei võta ma midagi lubi alla. Vaatasin mingi aeg seda partiid ja leidsin, et midagi väga hullu polnudki. Nendele, kes ei aru ei saanud, et oe4 peale oleks rf3 tulnud kompensatsiooniga ja Carlsen oleks pidanud mängima g5 asemel ld5 lihtsalt rünnates etturit a2l. ja edasi kui must pani lb6, siis og5 peale oleks tulnud väike šahh ja oe3 peale le6 võttes pessi tagasi parema seisuga. aga no siis võrdsustasi asi ära ja asi laks.

okei-okei. ma olen päris kindel, et mõni päev tuleb vaadeldajasse ka mingi tõsine analüüs jms asja. aga mitte täna.

Lõpuks!

Lõpuks!

Juhtus see, mida me kõik maletajad on ootanud kogu oma elu -

Rybka 3.0 on väljas ja väidetavalt on ta reiting vähemalt 3080!!

Jõle odavalt saab kätte ka :
Multi-processor version: Deep Rybka 3 maksab ainult 99.90 Euro,
Single processor version: Rybka 3 saab kätte võileivahinnaga 49.99 Euro,
Rybka 3 Book on täitsa naljaasi - 24.99 Euro.

Turunurk #1

Tere kõigile! Mina hakkan tegema Vaadeldaja uut rubriiki, milleks on patserinurk. See tähendab siis seda, et eeldatavalt nädalas korra ilmub väike jutulõik malest minu kui amatööri silmade läbi. Teemavalik saab olema üsna lai, kirjutan kõigest, mis mulle huvitav tundub. Kindlasti tulevad turniirireportaažid, partiianalüüsid nii minu enda kui ka tugevamate maletajate mängudest ja ka muud huvitavat, mis toimub malelauast eemal.

Alustuseks räägiks veidi endast. Mu nimi on Turu, olen 19-aastane ja elan Tallinnas. Koolis olin üldiselt viieline õpilane, kuid 11. klassis toimus pööre. Aitasin Tallinna Ühisgümnaasiumi koolide võistlusel ning pärast seda sattusin kogemata maletajatega ühte seltskonda. Sellest ajast sai tavaliseks, et kukkusin nädalas kaks-kolm korda kuskile linna õlut jooma. Kooli lõpetasin vaevu ära, kuid pääsesin siiski tasuta kohale IT-Kolledžisse ning kobistasin esimese aasta seal ka ära, nii et saan sügisest jälle minna, seekord peaks ka õppima hakkama. Muidugi ei ole ma ainult see vend, keda võib kohata kuskil võisltuspaiga ees, õllepudel käes. Ma mängin ka malet. Olen selle põneva mänguga tegelenud nüüd peaaegu kolm aastat, turniirikogemust on üks aasta. Praegune Eesti reiting on mul kiirmales 1830, tavamales natuke alla 1800. Parimatest saavutustest siiamaani võib nimetada 5. kohta selle aasta üliõpilaste meistrivõistlustelt, ning kaks esikümne kohta nädalalõputurniiridelt (2007 Reval-Sport nlt, 2008 Narva-Jõesuu nlt). Selle aasta eesmärk on nädalalõpusarjas võtta esikoht kategoorias reiting kuni 1900. Samuti sooviks vaikselt ka enda reitingu sinna kanti tõsta. Nõustusin sellesse bloogi oma panust andma, et julgustada ka natuke nõrgemaid maletajaid oma taset parandama ja aktiivselt malega tegelema. Ja siinkohal on pilt nendele, kes mind veel ei tea.


Indrek Turu – Aare Võsu, Narva-Jõesuu nädalalõputurniir 27.-29.06. 2008.

Järgmises patserinurgas tuleb juba rohkem juttu malest, täpsemalt siis Ilmar Raua memoriaali reportaaž!

Turu

EDIT: niki : ma tahaks mainida, et üleval vasakus nurgas võib pildil leida ka meie Džaniašpariaštšurmiašhuriašgariašpariašvili ning paremal on ruben airapetjan, kes ei tea.

Klubide välk.

Pühapäeval, 20-ndal, mängisid 2 vaadeldaja tiimi liiget(Uku ja Sass) Eesti klubide välkmale meistrikatel. Erinevalt varasematest aastatest, oli süsteemi muudetud ja mängiti 19 kohaletulnud võistkonna vahel alustuseks eelring, 11 vooru šveitsi süsteemis, mille 6 paremat pääsesid A-finaali, 6 jägmist B finaali ja ülejäänud 7 C-finaali. Finaali pääsesis oodatult Viljandi MS III, Vabaettur I, Reval-Sport II(Uku ja Sassi koduklubi), Saaremaa, Maletäht ja Rapla.

I ringi tulemusi saab näha siit ja II ringi omi siit.

Turniiri võitsid suurfavoriidid Viljandi MS III-st võistkonnast, kellele järgnesid Vabaettur I ja Saaremaa MK. Neljandaks jäi Reval-Sport II, kes kaotas pronksi vaid poole punktiga :(

Pettumus oli suur, sest see oli juba umbes 100-s kord, kui me noortevõistkond sel turnal 4.-ks jääb. Mis teha, tuleb järgmine aasta uuesti proovida. Endale jäi turniirilt meelde see, kuidas ma finaalturniiril kõik ära omasin 4-l laual. Ježoviga 2-0, Aasaga 2-0, Danilov ja Kanep said ühe haletsusviigi ja Kuusk võitles selle ainsana ausalt välja. Eriti nõrgad vastased olid. Sellest aga jäi kahjuks väheks.

So long, and thanks for all the fish.

Lubomir Kavaleki malenurk

Et kõik ikka veenduksid selles, et me kavatseme väga tõsiselt seda vaaldedajat teha otsustasime me lisada Vaadeldajasse ka iganädalase Lubomir Kavaleki malenurga.

Link.

Kas sina julgeksid niimoodi bluffida?

Selles postituses ma tahaks rääkida väga aktuaalsesest teemast males – bluffimisest. Bluffimine tähendab siis petmist. Kes meist poleks males petnud? Okei-okei, ma ei räägi sellest petmisest. Ma räägin hoopis teisest asjast. Siin on üks mu enda mängitud partii.

White : saladus (2417)
Black : nordmela (2150)
Result : ei ütle veel
Time : 3.0
ECO : B99

1.e4 c5 2.rf3 d6 3.d4 cd 4.rxd4 rf6 5.rc3 a6 6.og5 e6 7.f4 oe7 8.Lf3 Lc7 9.0-0-0 rbd7 10.od3 b5 11.vhe1 h6 12.oh4 g5 13.fxg re5 14.Le2 rh7 15.Lh5 rxg5 16.kb1 vb8 17.vf1 b4 18.rce2 a5 19.rf4 kd8 20. oe2 a4 21.rb5!! lc5 22. rxd6 oxd6 23.oxg5+ kc7 24. of6!! vg8 25. oxe5
(kergemalt võitis vxd6, aga peaks mainima, et see kõik on ebatähtis. Avang on ka ebatähtis. Selle postituse mõte on alles täitsa lõpus...)
25...le5 26.lxf7+ od7 27. oc4 a3 28. rxe6+ kd8 29.rd4 vxg2 30. oe6 oxe6 31.lxe6+ lxe6 32.rxe6 vb6 33.vf7 vxh2 34.e5!! b3 35.axb a2+ 36.kxa2 va6+ 37. kb1 vc6 38.ed vcxc2 39.d7+ kb7 40.d8l+ kc6 41.lc8+ kb6 42.vb7+ ka5 ja nüüd tuleb suurepärane bluffikäik ja diagramm
43.lb8!?


Siin saab suurepäraselt kiruda seda, kuidas noh, teate ise ka – vahel juhtub, et hiirega ei jõua enam kaugemale seda nuppu vedada ja paned mati asemel lipu hoopis b8'le. Kuradi kurat. Igastahes - valgel on aega ca 55 sekundit ja mustal on ca 6 sekundit aega.Järgneb käik
43...vxb2+ ja selle peale ma tegin geniaalse blufi!
44.kc1 !!!!! lootes, et vastasel on pre-move pandud. Järgnes :
44...va2?? 45. La7#

:)

Küsimus suurele ringile : Kui Teie mängiksite turniiri, viimane voor, sama seis. Võidu korral saate esimese koha – 3000 euri, viigi korral kolmanda koha – 1000 euri, kui aga vastasel pole premuuvi tehtud ja ta sulle Kc1 peale mati paneb, siis ei saa midagi. Kas te riskiksite?

NB! Selle partii võib üles leida ka ICC's – liblist saladus; saladus - nordmela

VAADELDAJA ON TAGASI!

Palju õnne kõigile!
Vaadeldaja on tagasi ja ta on parem kui varem.

Tahame ka selgitada, et miks me otsustasime jälle jõuliselt tungida sellesse keerulisse eesti male blogimaastikku. Selleks andis meile ajendi järgmine murelik lugejakiri :

Tere kallis Vaadeldaja!

Mu nimi on Milvi, olen 74 aastane pensionär Saaremaalt, Metskülast. Mulle meeldib väga malet vaadata ja uurida. Nii tore oli lugeda teiesuguste noorte poiste postitusi. Iga kord, kui käisin Kuressaares läksin ma kohe meelega internetipunkti, et teid seal lugeda! Väga armsad poisikesed olete! Kahjuks aga viimasel ajal on need bussipiletite hinnad nii kõrgeks tõusnud, et ei jätku lihtsalt raha. Pean harvemini käima. Aga see selleks. Ma tahtsin küsida, et miks te lõpetasite? Nii "nummi" (nagu te noored ikka räägite) oli seda lugeda. Palun tulge tagasi! Ja tulge mulle külla ka - ma teen teile maitsvat vaarikakooki.

Edu soovides,
Milvi Saaremaalt


See võttis meie kõigi südame härdaks. See armas kiri. Me lubame sulle Milvi, et me tuleme tagasi ja teeme kõike paremini kui varem.
Teine põhjus on see, et meie peamine (endine) konkurent (kellega me üritame lähipäeval sisse seada vastastikusel lugupidamisel põhinevaid diplomaatilisi suhteid) on meie arvates jälle natukene laisaks jäänud.

Igastahes, me lubame järgnevat :
*Iganädalane TWIC'i analüüs!
*Lugejakirjadele vastamine ja nende avaldamine!
*Iganädale malenurk patseri silmade läbi - TURUNURK!
*Erinevate (väga) huvitavate seisude analüüs!
*Erinevate turniiride kokkuvõtted ja analüüsid!
*Meie enda ICC-partiide magusamaid palad!
*EML hakkame ka kindlasti tögama!
*Ja kõige värskemad maleuudised ja klatšid meilt!
*ja paju muud, mida hetkel me ei avalda.

Avaldab muljet, eks?
Igastahes, see algab jälle - rääkige oma sõpradele ja tuttavatele!

NB! Tähelepanelikumad on juba märkanud, et vasakul pool blogis on ka numbrid ja link "Vaadeldaja stats". Sinna vajutades saate teada, kui paljud inimesed külastavad meilt, mis brauserit nad kasutavad, mis otsingusõnad jms põnevat. Edu!