Lugejate küsimustele vastas
Eesti Maleliidu president Andrei Korobeinik.
Andrei kommentaar ka:
Palun andke teada, kui mõni küsimus jäi vastamata või kuskil on poolik vastus – natuke palju oli seda materjali kokku.
Personaalsed küsimused
Millal puutusite esmakordselt Maleliiduga kokku? Mis ajendas Teid Maleliidu presidendiks kandideerima?
Alustasime läbirääkimisi kevadel, meeskonna kokkupanek võttis mitu kuud aega. Lisaks püüdsin eelnevalt kokku leppida erinevate huvigruppide esindajatega - usun, et Eesti Maleliit saab edukas olla vaid juhul, kui kõik töötavad ühise eesmärgi nimel. Saame kõik aru, et Maleliit ei ole täna koht, kust saab raha või poliitilisi dividende - minu ainuke eesmärk Maleliidu presidendina on male positsiooni taastamine Eestis.
Mis on teie maleline tase? Kui maleline tase on nullilähedane, siis kas hakkate maletunde võtma või arvate et EML Presidendiks olemisel ei ole male oskamine oluline?
Malet oskan mängida ja mängin üsna tihti, kuid konkreetne tase puudub. Kahtlustan, et kõik Maleliidu nõukogu ja juhatuse liikmed on minust kõvemad maletajad. Kindlasti plaanin malemängimist õppida, kuid mitte lähiajal - hetkel on Maleliidus palju olulisemad probleemid.
Milliseid töökohustusi toob kaasa Eesti Maleliidu presidendiks olemine? Ärimehena on Teie vaba aeg kindlasti piiratud. Kui palju aega kulub nädalas keskmiselt Eesti malega tegelemisele?
Vaba aega mul tõepoolest ei ole. Maleliit ei ole aga projekt, millega ma vabast ajast tegelen - meil on konkreetsed eesmärgid järgmiseks aastaks ja kõik nõukogu liikmed olid nõus tegema tasuta tööd nende eesmärkide saavutamise nimel. “Keskmist” tööpanust ei ole veel jõudnud arvutada – alguses läheb Maleliidu peale paar tööpäeva nädalas.
Kas te olete tutvunud ning mida arvate Eesti mõttespordi portaalist Vint.ee ?
Portaali olen näinud. Pole küll selle aktiivne kasutaja, ise mängin vene malemängu "что? где? когда?", osalen oma meeskonnaga ka suurtel festivalidel (maailmas on umbes 10 000 meeskonda). Tean, et Vint.ee-s on ka male väga populaarne, ise olen seni Chess.com-i kasutanud.
Noored
Kas Te arvate, et on vajalik male sisseviimine, nagu üldhariduslik aine koolis? Seletage.
Kas Te arvate, et maleharidus on vajalik koolieelsetes asutustesl(lasteaiades)? Seletage.
Nii mina kui ka paljud teised Maleliidu juhatuse ja nõukogu esindajad usume, et male viimine koolidesse oleks Eesti jaoks väga õige samm. Teiste riikide kogemus näitab, et maleõppe parandab reaalainete tulemusi ja õpetab lapsi loogiliselt mõelda.
Vaid üks näide – meil on 16 000 IT-spetsialisti ja veel sama palju oleks tarvis. IT-sektoris on palk eesti keskmisest kaks korda kõrgem, kuid abituriendid ei julge IT-erialadel jätkata – matemaatika on nende jaoks liiga suur väljakutse.
Loodame, et juba septembris õnnestub 3-5 kooliga pilootprojekti käivitada. Malet saaks õppida algkoolis “valikainena”, kusjuures programm tuleb väga lihtne, õpetamisega saab ka tavaline õpetaja hakkama. Peale seda saab laps õpinguid maleklubis jätkata, treeneri käe all.
Laagri Koolis on 2.klasside õppekavas maleõpe 1 tund nädalas, klasse on neli, klassis 23 õpilast ja maleõpetajal esineb lastele male õpetamisest vaimse väsimuse tundemärke, kuidas tõsta maleõpetaja motiveeritust ja tekitada positiivset tahet ning sünergiat maleõpetamiseks kooli lahinguväljal?
Kooliprojekti raames valmistame õpikut ja teeme tihedat tööd õpetajatega. Olen nõus, et õpetajate motivatsioon on oluline.
Kas Eesti male ei ole liiga Tallinna suunas kaldu?
Rõuges sel sügisel ei osalenud Võrumaa kiirmale meistrivõistlustel mitte ühtegi noormängijat Võrumaalt, Rõuge kooli direktor on valmis viima maleõppe koheselt kooli õppekavva, kuid leidmata on lastele maleõpetaja. Mida või kuidas teha, aidata või organiseerida Rõuge Kooli malealgõppe elluviimisel? Kas jagame ainult ühiselt eilset muret või on olemas kindel tegevuskava 2012.aastaks?
Suurepärased maleklubid asuvad ka mujal Eestis – näiteks Ida-Virumaa kool on hästi tugev. Samas probleemiks on tõepoolest suured vahemaad – suured võistlused toimuvad Tallinnas. Töötame selle nimel, et andekamad lapsed saaksid võistlustele tasuta sõita.
Kas te jagate arvamust, et tänapäeval, kus noored enamiku oma vabast ajast Internetis veedavad, on nende "malepisikuga nakatamine" virtuaalmaailmas tõenäolisem kui reaalses maailmas?
Kui täna tarbivad noored internetist põhiliselt meelelahutust siis kuidas kasutada Internetti kui tööriista mõttespordi populariseerimiseks Eestis?
Kas Eesti Maleliit võiks otseselt toetada virtuaalmaailmas läbiviidavaid projekte, mis populariseerivad malet? Või on Maleliidu roll pigem tegeleda noortega siis kui nad laua taga malet mängima hakkavad?
Internetis võib malet küll mängida, kuid ega ka maleklubid ei kao niipea kuhugi – õppida ja oma taset tõsta saab just seal. Kindlasti üritame korraldada online-turniirid koolilastele, õpetaja juuresolekul. Selliste online turniiride finaalid võiksid toimuda "päris elus".
Populariseerimiseks loodame kaasata ka Eesti tippe – spordiala populariseerimise jaoks oleks ju väga oluline, kui saaks mängida simultaani Külaotsaga või Ehlvestiga internetis.
Kui teil on ideid, kuidas saaks interneti kasutada male populariseerimiseks Eestis, siis kirjutage palun mulle: andrei.korobeinik@riigikogu.ee
Mida arvad ideest luua online malekool, mis eelkõige loob võimalusi maapiirkondades elavate noorte jaoks, kellel "live" maleringis käimise võimalus puudub
Päris online-kooli projekt on Maleliidu jaoks natuke liiga ambitsioonikas, vähemalt praegusel etapil. Elukestev õpe on aga tõusev trend ja maailmas on sellised online-koolid olemas – kui keegi plaanib midagi sellist Eestis käivitada siis hea meelega aitan oma IT-alaste oskustega.
Turniirid
Miks tänapäeval korraldatakse vähe suure rahvusvahelisi turniire? Ma arvan, et ainult Läänemere tähed on suured rahvusvahelised võistlused, mis korraldatakse Eestis.Aga nad toimuvad ainult 1 kord 2aastas!
Eesti tasemel turniiride koosseisud on viimastel aastatel väga viletsad. Eesti reitingutabeli TOP 100-st osalevad aktiivselt turniiridel vaid 10-20% mängijatest.
Kas plaanite midagi ette võtta, et muuta turniire mängijate jaoks
atraktiivsemaks?
Just praegu tegeleme turniiride teemaga. Juhatuses vastutab tippmale eest Olav Sepp aga ka teised nõukogu ja juhatuse liikmed osalevad formaadi väljatöötamises. Üks kindel eesmärk on süsteemi läbipaistvuse tõstmine: tahaks loobuda subjektiivsetest kriteeriumitest koondise komplekteerimisel, täpsed reeglid selguvad jaanuaris. Lisaks usun, et maletajad kes soovivad EM-il või MM-il osaleda peavad osalema ka Eesti meistrivõistlustel.
Kas tollest pöördumisest liikmesklubide esindajate poole võib teha järelduse, et täiskasvanute koondis(las)tel pole EMLi poolt (finants)tuge oodata? S.t. Eesti tšempionaatidel on endiselt peaauhinnaks käepigistus ja rahvusvahelisi turniire normaalse auhinnafondiga EML ei organiseeri,
treeninglaagritest rääkimata?
Kas on kavas parendada ja veelkord parendada Maleliidu poolt korraldatavate maleürituste korraldust, muuhulgas auhinnafondi, et oleks kaasatud võimalikult paljude maletajate sh reitingutabeli esikümne (esikahekümne) osalemine tiitlivõistlustel?
Saame kõik aru, et korralik auhinnafond on maletajate jaoks oluline "müügiargument". Otsime selleks raha erasektorist. Oleme esitanud riigile 2012. aastaplaani, kus ka treeninglaagrid on sees. Ei oska kommenteerida, kas riik ka annab seda raha – kui mitte, siis ka seda püüame erasektorist leida.
Miks tänapäeval korraldatakse vähe suure rahvusvahelisi turniire? Ma arvan, et ainult Läänemere tähed on suured rahvusvahelised võistlused, mis korraldatakse Eestis.Aga nad toimuvad ainult 1 kord 2aastas!
Sattudes vestlema eksmaalimameister hr. Halifmaniga selgus tõsiasi, et Peterburi malekoolkond tahab ja veelkord tahab mängida Eestis igat liiki maleturniire, Andrei, kui see oleks ka Eestipoolne ühine tahe, siis mida peaksime tegema või kuvandama, et selle huvi elluviimisele anda äärmiselt konkreetne, selge ja arusaadav väljund ?
Nõukogus oleme jõudnud ühisarvamusele, et uus korralik rahvusvaheline turniir (soovitavalt igaaastane) on Eestile vajalik. Järgmisel aastal otsime võimalusi ja vahendeid selle korraldamiseks. Peterburi maletajad on tõepoolest üks väga konkreetne sihtgrupp sellise turniiri jaoks.
Leedu Male President on käinud idee korras välja mõtte, et kõigi kolme Balti riigi maleesindusorganid võiksid omavahel eelnevalt kooskõlastada kavandatavaid aasta kalenderplaane, läbi rääkida suuremate võistluste korraldust ja osavõtutingimusi ning üldse omavahel esmalt suhelda ja seejärel juba paremini ning tihedamalt suhelda, et näit. juba eos oleks välistatud võimalikud piinlikud olukorrad rahvusvaheliste maleürituste korraldamisel!? Missugused võiksid positiivse lähenemise korral olla Eesti maletajate ja-või Maleliidu võimalused, tingimused ning koostöö Läti ja Leedu alaliitudega?
Pole veel jõudnud Läti ja Leedu kolleegidega suhelda, kuid kindlasti oleme ka meie koostööst huvitatud. Piinlikest olukordadest Eesti maleüritustel pole kuulnud.
Kas turniiridel tasuta alkoholi hakkab saama?
Alkohol ei ole maleturniiridel lubatud, dopingu regulatsioonide tõttu.
Maleliidu töö
Kuidas suhtute asjaolusse, et osadel klubidel on Maleliidu liikmeks väga keeruline saada? Näiteks on tulnud avalikkuse ette juhtum, kus Maleliit ei suutnud 90 päeva jooksul pärast alaliidu liikmeks astumise avalduse esitamist klubile vastatagi.
Mul on teada kaks sellist juhtumid, mõlemad on oma lahenduse leidnud kohe esimesel nõukogu koosolekul. Tulevikus jälgime, et vastused jõuaksid õigel ajal klubideni, katsume paari nädalaga vastata. Klubid aga peavad ise jälgima, et nende kontaktandmed registris oleksid korrektsed.
Kindlasti andke teada, kui Maleliiduga asjade ajamisel on veel probleeme. Minu meiliaadress on andrei.korobeinik@riigikogu.ee
Kas eestis on piisavalt tasemel malekohtunikke?
Ei ole kahjuks. Teame seda ja loodame, et pikas perspektiivis suudame olukorda parandada.
Millised on Teie arvates suurimad kitsaskohad/puudused/probleemid Eesti maleelus ja mida planeerib teha Maleliit olukorra parandamiseks?
Alarahastus. Tippajal (2005.) sai male 2,15% kogu spordirahast, aastal 2010 aga vaid 0,68%. See on alla 50 000 EUR aastas.
Maine. Pidevad konfliktid olid kasulikud advokaadibüroodele, spordiala jaoks oli see aga katastroof.
Kas kohtadel tegutsevatel maleklubidel, kus korra või paar nädalas käivad nuppe liigutamas tõelised malehinged- malenupufanaatikud, on mingeidki võimalusi saada näit. 2012, 2013-2020.a. rahalist tuge Maleliidult? Ideena, et kasvõi Võidupühal või Jõulude ajal korraldada paar kenade auhindadega turniiri ning oma kauaaegseid tulihingelisi lihtliikmeid meelespidada ja-või austada !?
Maleliidu aastaeelarvest oleme juba rääkinud. Ma väga loodan, et riiklik ja kohalik finantseerimine paraneb. Me teeme tööd erasektorist vahendite kaasamiseks. Me ei võta seda raha endale, kõik läheb edasi noortele, klubidele, maletajate treeningulaagritele, võistlustele.
Kas annab kuidagi konkreetselt positiivselt korrastada maleliidu poolset suhtlemist maletajate, maleklubide ja malesõpradega? Mida peaksid omaltpoolt konkreetselt tegema või paremini tegema klubid, maletajad ja malesõbrad ?
Kindlasti, selleks andke teada probleemidest mis Maleliiduga suhtlemisel tekkivad. Konkreetsed ettepanekud on teretulnud minu meili peale: andrei.korobeinik@riigikogu.ee Kaasame klubide esindajaid ka oluliste küsimuste aruteludesse.
Spordiala populaarsus
Kuidas suhtute MTÜ Eesti Male Toetusühing tegevusse? Kas näete tulevikus ka võimalust Eesti Maleliidu ja Eesti Male Toetusühingu omavahelisi suhteid parandada ning aktiivsemalt koostööd teha?
Maleliit on koostööks avatud ja minul endal ei ole selle ühingu suhtes ühtegi pretensiooni. Male maine jaoks on väga oluline, et selle spordialaga seotud inimesed töötaksid ühiste eesmärkide nimel. Ma eeldan, et Maleliidu ja MTÜ Eesti Male Toetusühingu eesmärgid ei erine – me kõik tahame, et maletajaid oleks Eestis rohkem, et meil oleksid heal tasemel turniirid ja et meie maletajad saaksid edukalt esineda rahvusvahelistel võistlustel.
Miks tänapäeval male pole populaarne Eestis?Miks mängib vähe lapsi(12-18aastat vana),naisi?
Male on harrastajate arvu järgi 10. spordiala Eestis, mis pole sugugi halb tulemus. Võrdluseks - riikliku finantseerimine järgi on male 31. esimene spordiala Eestis. Maleliidu eesmärgiks on tõsta harrastajate arvu poolteist korda kolme aasta jooksul.
Noorte tulemused maailmavõistlustel on muide väga muljetavaldavad: 2008 - 2 medalit; 2009 - 4 medalit; 2010 - 4 medalit; 2011 - 6 medalit.
Kas täiskasvanud malealgajal on ka kuskil võimalus Eestis malealast õpetust saada? Küsimus on esitatud laiemalt kogu Eesti kohta, ja ka Tallinna piirkonna kohta.
See võimalus on muidugi olemas – Eestis on 45 maleklubi. Kuid saan väga hästi aru, et 40-aastasel malealgajal on psühholoogiliselt raske mängida kuueaastase lapse vastu. Üks – küll kallim – lahendus on individuaalõpe (paljud treenerid saavad eratunde anda). Lisaks tuleb arvestada, et Eestis korraldatakse üle 200 turniiri aastas. Turniiril mängimisest on palju kasu ka algajatele.
- Mida arvate maleblogist Vaadeldaja? Kas selline blogi tuleb Eesti malele pigem kasuks või kahjuks? Milliseid nõuandeid annaksite Vaadeldaja tegijatele?
Ma tänan teid küsimuste eest, neid laekus ootamatult palju. Mul on väga hea meel, et selline koht on olemas – külastan ka ise Vaadeldajat regulaarselt. Palun nii autoritel kui ka külastajatel pöörduda oma ettepanekutega Maleliidu poole – meie teeme tööd selleks, et male jõuaks tagasi oma positsioonidele ja teie abi on meile väga oluline. Viimast korda reklaamin oma meiliaadressi: andrei.korobeinik@riigikogu.ee
Täname ka Vaadeldaja meeskonna poolt Andreid ja soovime talle jõudu ja edu!