Tuesday, December 11, 2012

Jüri Randviir 85

Jüri Randviir (1957). Autor: O. Tuulik. Rahvusarhiivist
Sellel aastal möödus 85 aastat silmapaistva maletaja ja male populariseerija Jüri Randviiru (1927-1996) sünnist. Randviir oli 1940ndate lõpus ja 1950ndate esimesel poolel Paul Kerese järel Eesti teine maletaja ning oma peamistest konkurentidest tunduvalt üle. Hiljem tegeles Randviir  male populariseerimise (25 hooaega raadiosimultaane), treeneritöö ja kompositsioonmalega.  Randviiru elulooga saab põhjalikumalt tutvuda ESBL-is. Samuti on praegu Malemajas üleval mitmesuguseid materjale Jüri Randviiru kohta.

Jüri Randviiru mälestuse hoidmiseks korraldas SK Reval-Sport Malemajas 07.-09. detsembril mitu üritust: Randviiru ülesannete lahendamisvõistluse, kolm noorteturniiri ja täiskasvanute turniiri. Turniirid olid ühtlasi Tallinna noorte meistrivõistlused. Tabelid leiab siit. Keskendun kahele üritusele, millega olin ise seotud - ülesannete lahendamisvõistlus ja täiskasvanute turniir.

Ülesannete lahendamisvõistlusel olin koos Indrek Turuga kohtunik. Kahe tunni jooksul tuli lahendada 8 Randviiru ülesannet. Osalejaid oli 9, tulemused ja ülesanded leiab siit. Tulemused olid minu meelest üldiselt seaduspärased; enim punkte kogunud Valentin Dragun, Triin Narva ja Henrik Haavamäe on kõik saanud medaleid Euroopa noorte maleülesannete lahendamise meistrivõistlustel. Neile pakkus konkurentsi Sander Kukk, kes osales sellisel võistlusel esimest korda. Üllatav oli, et palju eksiti esimese ülesandega, mida me Turuga hindasime ülejäänutest tunduvalt lihtsamaks.

Lisaks mängisin kaasa täiskasvanute turniiril. Osalejaid oli küll 14, see-eest oli auhindade peale väga tihe konkurents, näiteks jäi auhinnast ilma Tarvo Seeman.

Minu enda mängudes mõjutas tulemusi ajapuudus, kõige dramaatilisemalt  viimases voorus, kus  mul oli auhinna saamiseks vaja tingimata Sander Kukke mustadega võita:

S.Kukk - T.Tuul


Siin käisin 28. ...Rd3, mille järel mustal on ikkagi parem, kohe aga võidab  28. ...h5! 29. Re3 (29. Re5 Vxe5 30. dxe5 Lg6 31. g3 Lxg3+; 29. Rh2 Ob8) 29. ...Ob8 (võidavad ka 29. ...Rxg2 ja 29. ...Rxh3+) 30. Vfe1 Rxh3+ 31. gxh3 Lh2 -+. Kahjuks ei suutnud ma ka edaspidi võitvaid jätke leida ning pidin leppima viigiga.

Lõpetuseks üks näide, kus ma võitva taktika leidsin.

A.Hanzatjan - T.Tuul


21. ...Ra3+ ja valged alistusid mati tõttu (22. bxa3 Vb8+ 23. Ka1 Rxc2#).

No comments: