Tuesday, April 26, 2011

Eesti Maleliit jätkab presidendita, Carmen Kass taandus

14. aprillil 2011. aastal algusega kell 15 toimus Tallinnas Paul Kerese malemaja II korrusel Eesti Maleliidu üldkoosolek. Kuna malehuvilised on ilmutanud koosoleku vastu elavat huvi, siis otsustasime koosolekul toimunu kohta ülevaate anda. Võimalusel on kasutatud küsimuste-vastuste puhul ärakirja diktofonisalvestiselt, et aga kohati on salvestis ruumi kaja jms tõttu üsna raskesti jälgitav, siis puhuti on teksti (küsimuste / vastuste) mõte oma sõnadega võimalikult täpselt kirja pandud. Loodetavasti saab lähema paari nädala jooksul valmis ka koosoleku ametlik protokoll, mille malehuvilised leiavad maleliidu kodulehekülje dokumentide rubriigist http://www.maleliit.ee/et/dokumendid.html – kuna aga viimaste üldkoosolekute (21. augustil 2010 ja 2. veebruaril 2011 toimunud üldkoosolekute) protokolle seni pole, siis ülearu optimist ei maksa muidugi olla.

14. aprilli üldkoosolekul oli kohal 33 klubi maleliidu 44 liikmesklubist. Enne üldkoosolekut oli „korrastatud“ liikmeskonda, vähem kui kuu enne üldkoosolekut oli 300-kroonise liikmemaksu maksmata jätmise ettekäändel liidust välja visatud Kaido Külaotsa Malekool ja Loksa Maleklubi Olympic (meenutame, et alles mõni aeg tagasi võlgnes seesama maleliit liikmesklubidele kümneid tuhandeid kroone).

Tundub nii, et valitseva arvamuse kohaselt läheb Eesti maleelul paremini, kui mõned klubid aeg-ajalt liidust välja heidetakse. Nii on klubisid varemgi välja visatud, midagi uut siin ei ole – lahkuma on olnud sunnitud näiteks Paikuse MS Caissa, Tallinna Vesi SK, Viljandi MS... Eelmisel aastal keelduti liikmeskonda vastu võtmast Viljandi MK CC Fellini. Nagu elu käib.

Niisiis – kohal 33 klubi pärast järjekordseid opositsioonipookeid järele jäänud 44st. Saalis istus hääletussedelitega kokku 19 meest-naist, nii mõnelgi neist hääletussedeleid rohkem kui üks. Lisaks siinkirjutajatele – Toomas Valgmäed (edaspidi TV) oli volitanud MTÜ Vabaettur ja Margus Sööti (edaspidi MS) oli volitanud Võru MK – viibisid saalis veel:
Ervin Liebert, edaspidi EL (SK Reval-Sport),
Hans Vinkman (Maardu MK),
Toomas Mihkelev (Järva NMK),
Aksel Rei (Akadeemiline MS, Tartu SS Kalev),
Viktor Meškov (Sillamäe SK Kalev),
Ants Prii, edaspidi AP (SK Illi),
Eiki Lehemets (Pärnu MK),
Kersti Kivioja (SK Pärnumaa MK),
Valjo Rattasep (Saue MKK),
Grigor Airapetjan (MA Šahh & Garde, Jana Airapetjani NMK, Avatud SKS),
Vello Kiiver (Kadrioru MK),
Olavi Pai (SK Rapla MK),
Hans Tomson (Saku MK),
Aivo Hommik, edaspidi AH (SK Vanad Olümpiaalad),
Tõnu Truus, edaspidi TT (Tõnu Tuusi MKK),
Hendrik Olde, edaspidi HO (MSK Kasmar),
Marko Siil, edaspidi MS1 (Saaremaa MK).

Naga ennist öeldud, siis mitmel kodanikul oli hääletussedeleid rohkem kui üks. Matemaatiline keskmine annab tulemuseks, et keskmiselt oli igal üldkoosolekul osalenud hääletajal 1,7 klubi häält – mõne varasema koosolekuga võrreldes polegi see number kõikse hullem.

Mööda saali liikus veel maleliidu raamatupidaja Kelli Juhkental-Rus, edaspidi KJ-R.

Vastavalt päevakorrale hakkas üldkoosolek kulgema alljärgnevalt:
1. Koosoleku juhataja ja protokollija kinnitamine.
Koosoleku juhatajaks kinnitati Hendrik Olde ja protokollijaks Ants Prii.

Kuna üldkoosolekul tuli otsustada mitmeid olulisi küsimusi, siis tegi Hendrik Olde ettepaneku moodustada kaheliikmeline häältelugemiskomisjon, kuhu kuuluksid Toomas Mihkelev ja Eiki Lehemets. Rohkem kandidaate sellesse vastutusrikkasse ametisse üles ei seatud. Hääletuse tulemus (kaheliikmeline häältelugemiskomisjon ja selle koosseis): 32 poolt, 1 erapooletu.

2. Koosoleku reglemendi kinnitamine.
Koosoleku reglement kinnitati suures üksmeeles.

3. EML 2010. a. tegevusaruande ja raamatupidamise aastaaruande kinnitamine.
HO: „2010 majandusaasta- ja tegevusaruande ma saatsin selle kõikidele klubidele meilitsi laiali, võib-olla olulisemad numbrid tõin sealt ka välja. Viimase aasta jooksul me oleme vast koos neljandat korda, mõnes mõttes on see nagu kurb, et me käime ja nagu ühel koosolekul ei tule osad kohale, siis mõne aja pärast kutsutakse erakorraline kokku, kus tulevad just nimelt need osad kohale. Ma arvan, et tegelikult lõpptulemusena eelmise aasta augustis toimus selline suur kaheksa poole tunnine maraton-üldkoosolek, mõned asjad said meie kõigi jaoks seal selgemaks. /---/“
Järgnes selgitus majandusaasta aruande kohta – tõdeti, et 2010. aasta lõppes kasumiga 689591 krooni, bilansis on miinusega veel üleval töötajate saamata töötasud ja kaks laenu (võlga) – üks Henrdik Oldele ja teine OÜ-le Chessik (selle 2007. aastast tegutseva osaühingu juhatuse liikmed on Annika Olde ja maleliidu raamatupidaja Kelli Juhkental-Rus). Muid suuremaid maksmata asju ei olevat, v.a. mõni aasta lõpus pärale jõudnud väiksem arve.
Positiivse uudisena tõdeti veel, et kõik varasemad noortespordi rahade võlgnevused said 2010. aastal likvideeritud. Samuti on sõlmitud riigiga 2011. aasta noortespordi ja alaliidu tegevustoetuse lepingud ja esimesed rahaülekanded on klubidele juba tehtud, väiksematele klubidele on kantud üle natukene suurem summa.
Järgnes pikem monoloog teemal maleliit versus riik ja seejärel anti võimalus küsimuste esitamiseks.

AH (SK Vanad Olümpiaalad): „Aruandesse on kirjutatud, et maleliidu maksuvõlad on ajatatud ja 25. juuni on kõik korras. Praegu on 4 kuud praktiliselt ära läinud ja 2 kuud on jäänud. Kas asi läheb plaani järgi?“
HO: „Jaa, ülejäänud on makstud, sest kui sa selleks kuupäevaks ei maksa (see tuleb iga kuu 25. kuupäeval summas 8000 krooni), siis see otsus tühistatakse.“
AH (SK Vanad Olümpiaalad): „Ja praegu läheb kõik hästi sellega?“
HO: „Just.“

TV (MTÜ Vabaettur): „Kas juhatus on andnud ka hinnangu Eesti koondiste esinemisele maleolümpial?“
HO: „Selleks ei ole spetsiaalselt olnud juhatuse koosolekut, et anda hinnang, kas oli 3, 4 või 5. Ei ole sellist hinnangut antud jah.“
(Paar täpsustavat / selgitavat küsimust vastuse sisu ei muuda).

TV (MTÜ Vabaettur): „Aasta lõpus valiti parimad sportlased: noored, mehed, naised jne. Kui see uudis oli maleliidu lehel, oli öeldud, et parimate pidulik autasustamine (pidulikul maleaasta lõpetamisel) toimub pärast seda, kui need on selgitatud. Kas 2010. aasta pidulik maleaasta lõpetamine on toimunud?“
HO: „Ei, see ei ole toimunud. Kuna me oleme tõesti hirm palju kokku saanud, siis teeme selle klubide meistrivõistluste ajal.“

MS (Võru MK): „Küsimus majandusaasta aruande kohta. Kahjuks sellega oli üsna vähe aega tutvuda, sest see alles eile saadeti välja. Leheküljel 16 lisas 12 „Tulu ettevõtlusest“ on rubriigis „Tulu põhikirjalisest tegevusest (võistlused, üritused)“ välja toodud, et 2010. aastal on saadud tulu kolm korda rohkem kui 2009. aastal. Kas korraldati kolm korda rohkem võistlusi, üritusi? Või olid osavõtumaksud kolm korda suuremad? Või jäeti näiteks 2009. aastal äkki osa tulust deklareerimata?“
HO ja maleliidu raamatupidaja KJ-R selgituse kohaselt ei saa deklareerimata küll midagi jätta. KJ-R sõnul kajastuvat rubriigi „Tulu põhikirjalisest tegevusest (võistlused, üritused)“ 2010. aasta summas ka näiteks Eesti Male Toetusühingu poolne toetus maleolümpial osalemiseks, samuti Eesti Olümpiakomiteest laekunud raha jne.

TV (MTÜ Vabaettur): „Kus real kajastatakse majandusaasta aruandes mängijate litsentsitasud?“
KJ-R: „Ka sealsamas real „Tulu põhikirjalisest tegevusest (võistlused, üritused)“.“

MS (Võru MK): „Küsimus lisa 11 kohta leheküljel 15. Sisseastumistasudest on laekunud 2010. aastal maleliidu arvele 500 krooni – see tähendab ilmselt, et üks klubi astus liidu liikmeks. Olemasolevatel andmetel oli 2009...2010 aastal sisseastumistasu 750 krooni, kuidas saab olla selline erinevus?“
Vastusest ilmnes, et maleliidu juhatuse liikmed HO ja MS1 ega ka mitte raamatupidaja KJ-R ei tea sisseastumistasu suurust. Mõni aeg hiljem sai asi täpsustatud – ilmnes, et 2010. aastal liikmeks vastu võetud SK Vanad Olümpiaalad sai tõepoolest liikmeks ekslikult tegelikkusest väiksema sisseastumistasu eest.

Järgnes hääletamine. Hääletuse tulemus (kinnitada EML 2010. a. tegevusaruanne ja raamatupidamise aastaaruanne): 31 poolt, 1 vastu, 1 erapooletu.

4. EML audiitori järeldusotsuse kinnitamine.
Alles pärast maleliidu raamatupidamise aastaaruande kinnitamist tehakse klubijuhtidele teatavaks, et audiitor ei olegi veel vastava dokumendi kohta oma järeldusotsust teinud ja seega pole selle päevakorra punkti juures midagi kinnitada.
HO: „Meil on hetkel tekkinud näpuviga – mitte näpuviga, vaid tehniline viperus. Audiitor ootas seda täna lõpuni. Maleliidu president, kes on täna veel Saksamaal ja kellel on ID-kaardi lugejaga mingisugune tõsine probleem, ta tuleb homme Eestisse – ta ei ole saanud seda asja kinnitada. Ta lõpuks kuskilt leidis selle majandusaasta aruande kinnitamise võimaluse, aga siis ta tegi vaesekene järjekordse näpuka ja ta saatis nii-öelda pgn-kinnitatult sellesamase aruande audiitorile, aga samas... ja ta ei saa seda enam nüüd uuesti saata sobival kujul audiitorile, kes omakorda saaks kohe kontrollida majandusaasta aruande allkirja – Rein Volt ei saa seda teha paberkandjal täna, ta ütlebki, et kui homme on Carmen Eestis ja saadab talle ära ja homme on ka audiitori poolt kinnitatud. Nii et sellisel juhul me ei saa täna audiitori aruannet kinnitada, me saame selle kinnitada kas järgmisel üldkoosolekul või kuskil, aga täpselt sellisena me ta esitame.“

MS (Võru MK): „Maleliidu põhikiri näeb ette ka revidendi määramist, miks teil seda revidenti ei ole ja kas see saab olema lähemal ajal?“
HO: „Maleliidu üldkoosolek on valinud just nimelt audiitorfirma, mitte eraldi revidenti ja ma võin rahulikult öelda, et see oli aastat viis-kuus tagasi, kui maleliidul oli revisjonikomisjon, tulidki kokku kolm inimest, kes vaatasid maleliidu pabereid ja siis öeldi, aga me ei tea tegelikult raamatupidamisest mitte midagi, me ei saa seda kontrollida. Siis maleliidu üldkoosolek otsustas, et maleliidu revidendiks on audiitorfirma – nii nagu on see olümpiakomiteel, nii nagu see on tervel hulgal spordialaliitudel. Tänasel hetkel audiitor kontrollib absoluutselt kõike, ka bussipileteid. Täpselt samamoodi audiitorile tuleb esitada kõik lepingud ja selleks, et ei kattuks näiteks hasardile esitatavad kuludokumendid ja kultuurkapitalile esitatavad kuludokumendid. Seal kontrollitakse kõik väga korralikult ära ja see on meie jaoks tänasel hetkel garantii, et need asjad on seadusega kooskõlas ja just nimelt üldkoosolekul – ma ei ütle täpselt aastat millal – otsustati, et maleliidu revisjonikomisjon ei olnud pädev seda tegema ja võtta maleliidule audiitor, kes ongi maleliidu revident. Kui täna maleliidu üldkoosolek otsustab teisiti, et maleliit ei vaja audiitorkontrolli, et oleks siin revisjonikomisjon, siis on see eraldi üldkoosoleku otsus. Mina tänasel hetkel näen küll seda, et kui on olemas professionaalne ükskõik milline audiitorfirma ja see kontrollib kogu alaliidu raamatupidamist, siis see on minu jaoks kindlam garantii, kui selle alaliidu seest valitud mingi komisjon.“

5. 2011...2012. aasta EML-i liikmemaksu, sisseastumismaksu ja litsentsitasude kinnitamine.
HO tegi ettepaneku kinnitada liikmemaksuks 2011-2012 aastateks 20 eurot ja sisseastumismaksuks 40 eurot. Litsentsitasuks kinnitada käesolevaks aastaks täiskasvanutele 12,8 eurot ja noortele / veteranidele 6,4 eurot (alates 2012. aastast litsentsitasuks täiskasvanutele 15 eurot ja noortele / veteranidele 7,5 eurot).

Selle päevakorra punkti juures täpsustasid mõningaid detaile Toomas Mihkelev (Järva NMK) ja Vello Kiiver (Kadrioru MK), asja olemus jäi aga üldjoontes samaks.

Järgnes hääletamine. Hääletuse tulemus (kinnitada liikme- ja sisseastumismaksud, litsentsitasud): 33 poolt, 0 vastu, 0 erapooletu.

6. Eesti Maleliidu põhikirja muutmine.
Ettepanek muuta EML põhikirja p.22 lg.5 ja sõnastada see selliselt:
Kui liidu liikmesklubi (-selts, -ühendus) ei saa olla esindatud üldkoosolekus, võib ta lihtkirjaliku volikirjaga anda õiguse hääletada enda eest oma klubi (seltsi, ühenduse) mõnele liikmele või mõnele teisele üldkoosolekus esindatud liidu liikmesklubile. Esindajate volikirjad või nende ärakirjad lisatakse üldkoosoleku protokollile.

Ettepanek muuta EML põhikirja p.27 lg.2 esimest lauset ja sõnastada see selliselt:
Liidu juhatuse liikmete minimaalne arv on 3.

MS (Võru MK): „Ettepanek – erinevatel koosolekutel on liidu juhatuse liikmete minimaalset arvu järjepanu muudetud, kõigepealt 7 pealt 5 peale ja nüüd 5 pealt 3 peale. Oleks ettepanek sõnastada see põhikirja punkt selliselt, et liidu juhatuse liikmete minimaalne arv on 1, siis ei pea edaspidi enam selles küsimuses põhikirja muutma.“

Pandi hääletusele kõik 3 põhikirja parandusettepanekut. Järgnes hääletamine.

Hääletuse tulemus:
1) EMLi põhikirja p.22 lg.5 muutmine – 33 poolt, 0 vastu, 0 erapooletu;
2) EMLi põhikirja p.27 lg.2 muutmine selliselt, et liidu juhatuse liikmete minimaalne arv on 3 – 31 poolt, 1 vastu, 1 erapooletu;
3) EMLi põhikirja p.27 lg.2 muutmine selliselt, et liidu juhatuse liikmete minimaalne arv on 1 – 2 poolt, 28 vastu, 3 erapooletu.

7. Eesti Maleliidu juhatuse liikmete arvu määramine.
HO tegi ettepaneku jätta uue juhatuse liikmete arvuks 5.

MS (Võru MK): „Kas poleks äkki enne õige tutvustada nimeliselt kandidaate, et saaksime aimu, kui palju neid kandidaate üldse on – võib juhtuda nii, et ühele kohale on näiteks konkurss 5 inimest, siis oleks võib-olla mõistlik hoopis panna selleks minimaalseks juhatuse liikmete arvuks 10 või 15?“
HO selgitab, et kuna üldkoosoleku päevakord on kinnitatud sellisena, et esmalt määratakse juhatuse liikmete arv ning alles seejärel järgneb presidendi ja juhatuse liikmete valimine, siis ümber neid asju tõsta ei saa. Seetõttu tulebki enne otsustada juhatuse liikmete arv.

Järgnes hääletamine – ettepanek kinnitati arusaadavalt suures üksmeeles.

Siinkohal oli sunnitud koosoleku protokollija AP kuulutama välja 5-minutilise pausi üldkoosolekus, sest koosoleku juhataja HO sai salapärase telefonikõne osaliseks ja tekkis vajadus minna teadmata ajaks saalist välja telefoniga rääkima.

8. Eesti Maleliidu presidendi ja juhatuse liikmete valimine.
Esmalt HO värvikas kirjeldus male kohta: „Kui me vaatame asja kaubana, siis ta on nagu šokolaad, aga ta on kahjuks ühe teise imeliku asja värvi ja lisaks ei ole sel paberit või pakendit ümber, millega teda korralikult müüa või turustada.“
Järgnes HO selgitus, kui raske on tuua male juurde nimekaid inimesi – alles hetk tagasi olevatki helistanud üks väga lugupeetud väga suure ettevõtte juht, kes aga ise paraku ei saavat maleliidu presidendiks hakata, aga ta pakkus ühe inimese maleliidu presidendiks, aga seda saavat avalikustada loodetavasti alles 2-3 kuu pärast.
HO seadis uude EMLi juhatusse üles 5 kandidaati (Hendrik Olde, Marko Siil, Ants Prii, Ervin Liebert, Erik Haavamäe) ja avaldas lootust, et 2-3 kuu pärast saab loodetavasti lisaks valida ka presidendi.
Kandidaate tutvustas HO nõnda: „Ma arvan, et me enamus teame neid.“ Õnneks siiski oli iga kandidaat nõus end ka lähemalt tutvustama ja enda kohta mõne sõna lausuma, alustas ettevõtlusega seonduv Erik Haavamäe, seejärel riburadapidi teised. Uue juhatuse kandidaatidele lubati esitada ka küsimusi.

TV (MTÜ Vabaettur): „Mul oli endal võimalus seista eelmise aasta augustis (erakorralise üldkoosoleku ajal) juhatuse kandidaadina paljude teie ees. Mul tekkis küsimus programmi kohta – meie meeskond jagas toona klubide esindajatele laiali programmi ja panime selle ka internetti üles. Tahaks täna küsida nende kandideerijate käest, kes on kõik kindlasti toredad inimesed, et kas oleks võimalik saada paberkandjal programmi, mida hakatakse järgneva 4 aasta jooksul ellu viima? Ja sellest lähtuvalt – millised on valimislubadused?“
HO vastuseks antud selgutusest ilmneb, et paberkandjal programmi ei ole – jääb üle loota, et mingisugusedki programmialged on iga kandidaadi enda peas ikka olemas. Või peaksime arvama, et jätkub senine suund, kus aeg-ajalt on maas Eesti maletajate FIDE reitingud, võlgnevuste tõttu rahvusvahelistele maleorganisatsioonidel tuleb meie maletajatel vahel loobuda mõnel suurvõistlusel osalemast jne?

MS (Võru MK) palub kõikidel uutel juhatuse kandidaatidel avaldada arvamust Kaido Külaotsa Malikooli väljaviskamise kohta Eest Maleliidust.
Alustab HO, kes üritab igati õigustada valitud suunda, unustamata sealjuures Kaido Külaotsa Malekooli mustamast. Teised uued juhatuse liikmeks kandideerijad käituvad meeskonnamängijatena ja kinnitavad toetust HO poolt avalikustatud hoiakutele.

Mõne aja pärast järgnes hääletamine, maleliidu uus juhatus sai kinnitatud selline:

Hendrik Olde,

Marko Siil,

Ants Prii,

Ervin Liebert,

Erik Haavamäe.

President jäi seekord aga valimata, kuna polevat ühtegi kandidaati.

MS (Võru MK) tegi ettepaneku, kas äkki härra Erik Haavamäe oleks nõus maleliidu presidendiks hakkama?
Erik Haavamäe ei soovinud.

AH (SK Vanad Olümpiaalad) küsis, millal saab siis ükskord ka maleliidu president ametisse?
HO lubas leida presidendi 2-3 kuu jooksul või hiljemalt sügiseks.

9. Audiitori kinnitamine 2011. aasta majandusaasta aruande kontrollimiseks.
Audiitori kinnitamine 2011. aasta majandusaasta aruande kontrollimiseks lükati edasi.

10. Muud küsimused.
Muud küsimused – mingeid otsuseid selle päevakorra punkti juures vastu võtta ei saa.

Muid küsimusi ei olnud.

Kokkuvõtte tegid TV ja MS.