Thursday, March 18, 2010

Margus Sööt: Eesti Maleliidu rahvusvaheliste võlgade tõttu on piiratud Eesti maletajate välisvõistlustel osalemine

Sain täna e-kirja Margus Söödilt:

Eesti Maleliidu rahvusvaheliste võlgade tõttu on piiratud Eesti maletajate välisvõistlustel osalemine


Kolmapäeval, 17. märtsil kirjutati ja räägiti Eesti Maleliiduga seonduvast ajalehes „Postimees“ ja telesaates „Pealtnägija“. Esinesin sõnavõttudega mõlemal pool, selgitaksin malehuvilistele veel veidi pikemalt tänaseks kujunenud olukorda (ehk põhjusi, mis olid paljuski minu sõnavõttude ajendiks).


Kaido Külaots soovis osaleda Euroopa meeste individuaalsetel meistrivõistlustel 5.-19. märtsini 2010 Horvaatias Rijekas. Külaots sai vaid veidi enne nimetatud võistlust teada, et temal võistlusest osavõttu ei võimaldata seoses sellega, et Eesti Maleliit (EML) on Euroopa Maleliidule (ECU - http://www.europechess.net/) võlgu.


Sarnaselt Kaido Külaotsale soovib/soovis ka Tatjana Fomina esindada Eestit Euroopa tiitlivõistlustel. Fomina on kinnitanud oma soovi osaleda 10.-18. aprillini 2010 Kreekas Thessalonikis toimuvatel Euroopa seenioride meistrivõistlustel (http://gamesfestival.chessdom.com/european-senior-championship-2010-participants). Tänase seisuga – nii kaua, kuni on üleval EML-i võlg ECU-le – ei võimaldata ka temal Euroopa tšempionaadil osaleda. Fomina on teinud sarnaselt Külaotsale ettevalmistusi võistluseks juba pikemat aega (sh broneerinud kohapealse elamise, lennukipiletid jms).


Kusjuures probleem on tänaseks niivõrd tõsine, et Fominale ei võimaldata Euroopa seenioride meistrivõistlustel osalemist ka mitte näiteks FIDE või ECU lipu all – nii kaua, kuni on üleval EML-i võlg ECU-le, pole Eesti maletajatel ECU egiidi all toimuvatele võistlustele asja.


Probleem ei puuduta täna enam mitte ammu vaid meie maletippe, see pärsib ka meie noorte võistlemist välismaal. Kui võlgnevusi ECU ees ei likvideerita, siis on kahjuks tõsiasi, et ka meie noormaletajatel ei võimaldata ilmselt osaleda Euroopa noorte meistrivõistlustel (19.-30. septembril Gruusias Batumis) ega ka Euroopa Liidu noorte meistrivõistlustel (3.-12. augustil Austrias Mureckis).


EML-i võlad ECU-le ei ole tekkinud üleöö. Võlgu oldav summa on suurusjärgus 5000 eurot, võlad pärinevad juba aastatest 2006-2007 (seega oli võlgnevus olemas juba enne 2008. a detsembris toimunud EML-i erakorralist üldkoosolekut).


Lähtuvalt ECU põhikirjast võeti võlgade tõttu esmalt EML-ilt ära hääletamisõigus ECU peaassambleel. Kuna ka see ei toonud kahjuks kaasa mingit erilist reaktsiooni meie alaliidu poolt, siis otsustas ECU juhatus – veelkord lähtudes ECU põhikirjast – blokeerida Eesti maletajate osavõtu Euroopa meistrivõistlustest alates 1. jaanuarist 2010.


Lisaks ECU-le võlgu olemisele on EML-il üleval ka võlg Rahvusvahelisele Maleliidule (FIDE) ja seetõttu on juba alates 2010. a jaanuarist Eesti maletajad FIDE reitingutabelis ilma reitinguta. „Postimehe“ andmetel on FIDE-le võlgu oldav summa suurusjärgus 2000 eurot. Kahjuks ei ole see mitte esmakordne juhtum, mil Eesti maletajad on alaliidu võlgnevuste tõttu FIDE reitingutabelist kõrvaldatud (markantseimad näited selles vallas pärinevad aastast 2003, kel rohkem huvi toona juhtunu vastu, siis sellest sai lugeda ajalehest „Postimees“ 15.01.2010 - http://sport.postimees.ee/?id=212140).


See, et Eesti maletajatel puudub FIDE reiting, võib omakorda tähendada seda, et isegi kui Eesti maletajad lubatakse nii-öelda 0-reitinguga šveitsi süsteemis rahvusvahelisele turniiri osalejate nimekirja, siis võib mõni konkurendist turniiril osaleja esitada ühel hetkel korraldajatele protesti ja teatada, et tema ei ole loosi tulemustega rahul (0-reitinguga osaleja šveitsi süsteemis turniiri tabelis figureerimine tähendab hoopis teist loositulemust, kui reitinguga osaleja tabelis figureerimine). Mis edasi juhtub, võime vaid oletada ja see sõltub ilmselt paljuski turniiri korraldajast.


Sisuliselt on täna seis Eesti maletajate jaoks selline, et lisaks sellele, et meie maletajad ei saa mängida ECU egiidi all toimuvatel võistlustel, siis on ka FIDE reitinguarvestusse minevatel rahvusvahelistel võistlustel osalemine seotud suurte riskidega.


Kuna ei ole mingi saladus, et EML on aastaid rikkunud oma kohustusi kultuuriministeeriumi poolt eraldatava noortespordi toetuse suunamisel noortega tegelevatele maleklubidele (sealjuures minu koduklubiks olevale MTÜ-le Vabaettur) ja tänane seis meie maletippude jaoks on ääretult trööstitu (välismaal võistlemise võimalus on pärsitud), siis paljuski just need asjaolud olid ajendiks minu sõnavõttudele eilses „Postimehes“ ja „Pealtnägijas“.


Ja veelkord – EML-i rahamured ei ole tekkinud üle öö. Probleemid said alguse ammu enne eelpool mainitud erakorralist üldkoosolekut, kui majanduskriisist polnud veel märkegi.


Margus Sööt,

meistrikandidaat males

maleklubi Vabaettur liige